Zn Valcea 14 februarie

  • View
    228

  • Download
    3

Embed Size (px)

DESCRIPTION

 

Text of Zn Valcea 14 februarie

  • RMNICU VLCEA AGENDA TA DE TIMP LIBER

    www.zilesinopti.ro

    14 - 27 FEBRUARIE 2014

  • www.zilesinopti.ro

    focus pe film 3

    Povestede iarn

    De la un New York feeric cnd tropotul cailor strbtea zgomotos strzile lungi i pietruite, iar onoarea era

    aprat cu pistolul, pn la oraul modern acoperit de cldiri zgrie-nori, venic treaz, fi lmul Poveste de iarn nfptuiete miracole i unete destine. Dup secole de ntuneric, vise despre o iubire neneleas i o permanent lupt cu sine, un brbat i recupereaz amintirile i descoper incredibilul destin care l ateapt.

    Colin Farrell, Jessica Brown Findlay, Jennifer Connelly, William Hurt i Russell Crowe renvie romantismul i sperana n splendida Poveste de iarn, din februarie la cinema.

    WINTERS TALEGen: Fantastic, RomanticRegia: Akiva GoldsmanScenariul: Akiva Goldsman, Mark HelprinProductori: Kerry Foster, Akiva Goldsman, William M. ConnorDistribuia: Colin Farrell, Jessica Brown Findlay, Russell Crowe, Jennifer Connelly, William Hurt, Will SmithLansare n Romnia: 14.02.2014

    RECOMANDARE

  • www.zilesinopti.ro

    focus pe film4

    Pompeii 3D POMPEII 3D MBIN UNUL DINTRE CELE MAI DRAMATICE MOMENTE DIN ISTORIA ANTIC CU O CUTREMURTOARE POVESTE DESPRE SUPRAVIEURE I IUBIRE.

    Aciunea fi lmului are loc n vara anului 79 d.H., i are ca fundal declanator al

    evenimentelor erupia distrugtoare a muntelui Vezuviu.

    Harrington joac rolul unui sclav de pe o mare nav comercial al crui vis este de a-i cumpra ntr-o bun zi libertatea i de a se cstori apoi cu fi ica stpnului su, Cassia,

    interpretat de Emily Browning. Ceea ce el nu tie este c aceasta a fost deja promis unui senator roman corupt, n vreme ce el urmeaz s fi e vndut altui proprietar. Tocmai atunci cnd i imagina c mai ru nu se poate, erupe Vezuviul, cu puterea a 40 de bombe nucleare. Tragedia l gsete pe nav care se ndreapt spre Napoli, separat de iubita sa i de prietenul su cel mai bun, un gladiator prins ntre zidurile colosseumului din ora. Pe msur ce focul distruge singura lume pe care o cunoate, sclavul este hotrt se se ntoarc i s i salveze.

    POMPEII 3DRegie: Paul W.S. AndersonCu: Kit Harington, Emily Browning, Carrie-Anne Moss, Kiefer Sutherland, Jared HarrisAciune, aventuri. Durata: 102 minute

  • www.zilesinopti.ro

    14 februarieLICEUL GEORGE RNEA BBENIIN MEMORIAM... DRAGO VRNCEANU - POSTERITATEA LITERAR A POETULUI ILUSTRAT PRIN OPERA UCENICILOR SI, SCRI-ITORI VLCENI: GEORGE RNEA, DRAGO SERAFIM, DORU MOOC, FELIX SIMA, GEORGE VOICA, IOAN. ST. LAZR.Organizator: Centrul Judeean pentru Conservarea i Promovarea Culturii Tradiionale Vlcea.Parteneri: Primria oraului Bbeni; Casa de Cultur Drago Vrnceanu Bbeni; Liceul George rnea Bbeni.

    14 februarieMANIFESTAREA CULTURAL-LITERAR TINERE TALENTE. LANSARE DE CARTE A AUTOAREI ADELINA STAN.Ora 17,00: Biblioteca Judeean Antim Ivireanul Rmnicu Vlcea

    14 februarieCONCERT PRO EVENT ROMANIA - LET ME ENTERTAIN YOU - TALIS-MAN. Ora 21,00: Taverna Coroana Srbeasc din Rmnicu Vlcea

    17 februarieORA DE INFORMARE ED N DIALOG CU COMUNI-TATEA.Ora 14,00: Sala de Seminarii a Bibliotecii Judeene An-tim Ivireanul Vlcea

    17 februarieCONCERT SIMFONIC - ORCHESTRA SIMFONIC A FILARMONICII. Ora 19,00: Sala Lahovari a Filarmonicii Ion Dumi-trescu Rmnicu VlceaDirijor: Alexandru Iosub.Soliste: Ioana Cristina Goicea vioar, Cristina Anghelescu vioar.n program:Wolfgang Amadeus Mo-zart Uvertura la opera Don Giovanni;Ludwig van Beethoven Concert pentru vioar i orchestr;Ludwig van Beethoven Uvertura Coriolan;Johannes Brahms Concert pentru vioar i orchestr n Re Major.

    19 februarieSPECTACOLUL DE TEATRU COMEDIE MIC I-AL DRACULUI, CU MAIA MORGENSTERN I VALI ROCA, ARE LA BAZ CARTEA MIC I AL DRACULUI. ANTOLOGIA UNUI REGE AL UMORU-LUI SCRIS DE ION PRIBEAGU. Ora 19,30: Sala Sindicatelor Rmnicu Vlcea

    20 februarieA X-A EDIIE A SIMPOZIONULUI CUL-TURAL-RELIGIOS NALI IERARHI AI BISERICII ORTODOXE ROMNE: PATRIARHUL IUSTINIAN MARINA I MITROPOLI-TUL BARTOLOMEU VALERIU ANANIA.Ora 11,00: Centrul spiritual-cultural Sfntul Ierarh Antim IvireanulOrganizatori: Arhiepiscopia Rm-nicului; Societatea Cultural Anton Pann Rmnicu Vlcea; Asociaia Liga Femeilor Cretin Ortodoxe din Rmnicu Vlcea; Biblioteca Judeean Antim Ivireanul Vlcea.

    20 februarieDEZBATERE PE TEMA BRNCUI, CIOPLI-TORUL N DUH.Ora 11,00: Muzeul de Art din Rmnicu VlceaParteneri: Cercul Cultural Brncui din Trgu Jiu; Muzeul Judeean Aurelian Sacerdoeanu Vlcea; Liceul de Art Victor Giuleanu Rmnicu Vlcea.

    20 februarieACTIVITI N CADRUL PROIECTULUI ATE-LIERUL ADOLESCENTU-LUI - INTERNETUL I MASS MEDIA N VIAA ADOLESCENTULUI.Ora 14,00: Secia Multime-dia - Internet a Bibliotecii Judeene Antim Ivireanul Vlcea

    21 - 23 februarieCURSUL MANAGE-MENTUL PROIECTELOR CU FINANARE, ASTFEL: VINERI, 21 FEBRUARIE 2014, NTRE ORELE 16,00 - 19,00; SMBT, 22 FEBRUARIE 2014, NTRE ORELE 9,00 - 18,00; DUMINIC, 23 FEB-RUARIE 2014, NRE ORELE 10,00 - 11,00.

    Sala de Seminarii Europe Direct a Bibliotecii Judeene Antim Ivireanul VlceaOrganizator: Biblioteca Judeean Antim Ivireanul Vlcea - Centrul Europe Direct.

    21 februarieSPTMNA NDRGOSTIILOR.Palatul Copiilor Rmnicu Vlcea

    21 februarieMEMORIALUL PETRE PETRIA, EDIIA I. PROGRAM: Ora 10,30: Centrul Eparhial al Arhiepiscopiei RmniculuiOrele 10,30 - 11,15ADUNAREA GENERAL ANUAL A LIGII SCRIITO-RILOR ROMNI FILIALA VLCEA.Alegerea noului colectiv de conducere al LSR Fili-ala Vlcea.Orele 11,30 - 12,00: Catedrala Arhiepiscopal Sfntul NicolaeSLUJB DE POMENIRE A SCRIITORULUI PETRE PETRIA.Orele 12,10 - 13,30: Aezmntul Pastoral - Social Sfntul Ierarh Calinic, Sala Iosif Epis-copulLANSAREA VOLUMULUI: PERSONALITI VLCENE. IN MEMORIAM PETRE PETRIA (1934 2013), IAI, EDITURA ROTIPO, 2014 (EDIIE OMAGIAL NGRIJIT DE EUGEN PETRESCU).Organizator: Liga Scriitorilor Romni - Filiala Vlcea.

    21 februarieEXPOZIIA INTERJUDEEAN SEMNE DE PRIMVAR.Ora 18,00: Galeria de Art Rmnicu Vlcea

    21 februarieOra 21,00: Taverna Coroana Srbeasc din Rmnicu VlceaConcert Pro Event Roma-nia - Let me entertain you - Bosquito.

    22 februarieSERBRILE ZPEZII.

    24 februarieMIRAJUL DRAGOSTEI ROMNETI. Palatul Copiilor Rmnicu Vlcea

    24 februarieSRBTOAREA DRAGOS-TEI LA ROMNI

    Cminul Cultural GaliceaDRAGOBETELE - Partener: Primria comunei Galicea.

    24 februariePOLITICA ENERGETIC A UE - WORKSHOP PENTRU ZIARITI.Ora 10,00: Sala de Seminarii a Bibliotecii Judeene Antim Ivire-anul Vlcea

    24 februarieCONCERT SIMFONIC - ORCHESTRA SIMFONIC A FILARMONICII.Ora 19,00: Sala Lahovari a Filarmonicii Ion Dumi-trescu Rmnicu VlceaDirijor: Florin Totan.Solist: Constantin Sandu pian.n program:Felix Mendelsohn-Bar-tholdy Concert pentru pian i orchestr nr. 1 n sol minor;Joseph Haydn Simfonia nr. 92, Oxford.

    25 februarieEDINA LUNAR A ASOCIAIEI LIGA FEMEILOR CRETINE ORTODOXE DIN RM-

    NICU VLCEA.Ora 17,00: Biblioteca Judeean Antim Ivireanul Vlcea

    27 februarie - 31 martieEXPOZIIA CU VN-ZARE MRIOARE, PODOABE I OBIECTE DECORATIVE.Sediul colii Populare de Arte i Meserii Rm. Vlcea

    27 februarieADUNAREA GENERAL ANUAL I ACORDAREA PREMIILOR FORUMULUI CULTURAL AL RM-NICULUI. Sala de Conferine a Bibliotecii Judeene Antim Ivireanul Vlcea

    27 februarieARTA - FEREASTR A SUFLETULUI SALON AL ARTELOR PRACTICATE DE PERSOANE CU DIZABILITI. Centrul de Recuperare pen-tru Persoane cu Dizabiliti Rm. VlceaParteneri: Societatea Naional a Persoanelor cu Handicap Vlcea;

    Asociaia Surzilor Fili-ala Vlcea; Asociaia Nevztorilor Filiala Vlcea; Fundaia Soul to Soul Vlcea.

    27 februarieMANIFESTARE CULTURAL-UMANITAR IUBIREA DE APROAPELE MEU.Ora 11,00: Centrul de Plasa-ment din comuna Mciuca, judeul Vlcea

    28 februarieI. L. CARAGIALE - CLASIC AL LITERATURII ROMNE, NTLNIRE N CADRUL PROIECTULUI DE PARTENERIAT EDUCAIONAL CARE SE DESFOAR PE PAR-CURSUL ANULUI SCOLAR 2013-2014, NTRE BIBLIOTECA JUDEEAN ANTIM IVIREANUL VLCEA - SECIA MULTIMEDIA - INTERNET I COALA GIMNAZIAL ANTON PANN. Ora 10,30: Secia Multime-dia - Internet a Bibliotecii Judeene Antim Ivireanul Vlcea

    AGENDA VLCEAN

    cultur6

  • www.zilesinopti.ro

    servicii10

    IT / TRANSPORT

  • www.zilesinopti.ro

    servicii12

    CONSTRUCII / CURIERAT

  • www.zilesinopti.ro

    14 frumusee

    TABOO SALONStr. Aleea Bradului nr. 6,bl. C1 1,sc. ETel. 0760.821621

    FUXYA SALONCalea lui Traian ,nr.2Tel 0743.999.488

    SALON COSTYLEStr. Lucian BlagaTel 0753261193

    FANISTYLERegina MariaTel 0250724268

    SALON JOLIEGib MihaescuTel 0350419519

    ELI SALONRegina MariaTel 0250733306

    SALON EMAScuarul Mircea cel BatrnTel 0250732130

    SALON GLAMOURRegina MariaTel 0350414876

    SALON MISSCalea lui TraianTel 0250743533 1

    CENTRU DE RECUPERARE MEDICALA I REUMA-TOLOGIE MEDICIN SPORTIV MEZOTERAPIE I SPAStr. tirbei Vod, Intrare parc Zvoi, Rm. VlceaTel: 0350431692www.balneomed.hotelsofianu.ro

    SC BURCEA SRL Str. Nicolae Iorga nr. 10 Bl. A 26, Sc. C parterTel 0723-671.145

    SALON LUStr. Dacia, Bl. 86, Sc. ATel 0769-322.414; luizaiulia.web.officelive.com

    SALON MISS Calea lui Traian 171Tel 0724-243.809salon-miss.ro

    BEAUTY & SLIMOstroveni nr. 5 bl. A41/2 sc. A interfon 1Tel 0771-215.224

    SC GLAM STAR SRL Str. Regina Maria nr. 25 (vis-a vis de gara)0350-414.876www.salonglamour.ro

    ELI SALONStr. Gib MihaescuTel 0250-733.306; 0745-842.175; 0770-826.343

    AF SAVESCHI MIHAELA Str. Gib Mihaescu, Bl. 7, Sc. C, ap. 2, intersectie KauflandTel 0742-750.346, 0729-990.961, 0766-748.737

    YUSMY DAY SPAStr. Avram Iancu, Nr. 18Tel 0767-012.344

    YRA COSMETICStr. Gib Mihaescu bl. S4Tel 0250-736.583

    FANISTYLEStr. Regina Maria nr 22 Bl. MV Popescu, Sc. A, Ap. 4Tel. 0744-872.871, 0250-724.268

    ANGELICA SRLStrada Avram Iancu 20Tel 0722-423.384

    BIEMA IMPEX SRLCernisoaraTel 0250-710.034

    GENIUS STYLE SRLStrada Mihai Viteazul 61Tel 0723-322.588

    IORGOS