Şcoala Gimnazială „MIRON COSTIN” BacăuClasa Pregătitoare AProfesor pentru învăţământul primar Ioana Drăghici
Proiect didacticClasa: PregătitoareData: 19.02.2013Aria curriculară: Limbă şi comunicareDisciplina: Comunicare în limba românăUnitatea tematică: Poveştile ne învaţă Subiectul: Sunetul [l], literele „l”şi „L”, Povestea „Lebedele”, de H.C. AndersenForma de realizare: lecţie integratăTipul lecţiei: Predare – învăţare - evaluare
Competenţe specifice :1.1 Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;1.2 Recunoaşterea unor detalii dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar;1.3 Identificarea cuvintelor din enunţuri scurte, rostite clar şi rar;1.5 Manifestarea curiozităţii faţă de receptarea semnificaţiei mesajelor orale, în contexte de comunicare cunoscute;2.1 Articularea de enunţuri folosind accentul şi intonaţia corespunzătoare intenţiei de comunicare;2.3 Participarea la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală;2.4 Manifestarea interesului pentru exprimarea de idei în contexte cunoscute;
Competențe integrate: DP 2.1. Recunoaşterea emoţiilor de bază raportate la experienţele de viaţă trăite TIC 1.1. Recunoaşterea funcţiilor de bază ale diferitelor dispozitive digitale din mediul apropiat
1.2. Operarea simplă cu obiecte digitale (imagini, forme, sunete, simboluri grafice) în contexte specifice de învăţare ES 2.1. Recunoaşterea unor deprinderi de comportament moral-civic în grupurile de apartenenţă
2.2. Aplicarea unor deprinderi de comportament moral-civic în contexte familiare 3.1. Relaţionarea pozitivă cu alţi membri ai grupului de apartenenţă, în rezolvarea unor sarcini simple de lucru
1
Şcoala Gimnazială „MIRON COSTIN” BacăuClasa Pregătitoare AProfesor pentru învăţământul primar Ioana Drăghici
Obiective operaţionale:a. Cognitive :
OC1: să recunoască povestea prezentată; OC2: să alcătuiască cât mai multe întrebări pe baza conţinutului poveştii, folosind pronumele interogative „CE”, „CINE”, „UNDE”,
„CÂND”; „DE CE”; OC3: să coreleze structura combinată a unui cuvânt la un şir de imagini OC4: să identifice sunetul [l] silabic aflat în poziţie iniţială, mediană şi finală; OC5: să stabilească corespondenţa dintre sunetul [l] şi litera „L” mare de tipar; OC6: să citească litera „L” aflată în poziţie iniţială, mediană sau finală în silabe şi cuvinte .
b. Psiho-motorii:
OM1: să îşi coordoneze activitatea oculomotorie, pentru redarea corectă a simbolurilor grafice; OM2: să-şi coordoneze mişcările pentru manevrarea corectă a instrumentelor de lucru; OM3: să adopte o poziţie corectă în timpul exersării scrierii.
c. Afective:
OA1: vor manifesta interes pentru înţelegerea şi aplicarea cunoştinţelor învăţate; OA2: vor manifesta interes pentru decodificarea mesajului scris cu ajutorul unui sistem de simboluri.
RESURSE:
I. Metodologice
Strategii didactice:a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţie, exerciţiul, analiza, jocul didactic, explozia stelară.b) Mijloace de învăţământ: auxiliar, fişe, planşe didactice în format electronic, laptop, videoproiector.c) Forme de organizare: frontală, pe grupuri, individuală.
II. Temporale 2
Şcoala Gimnazială „MIRON COSTIN” BacăuClasa Pregătitoare AProfesor pentru învăţământul primar Ioana Drăghici
Ora are o durată de 50 minute, din care 35 minute activitatea propriu-zisă și 15 minute activități recreative. Ora este a 6-a oră din totalul de 16 ore al unității tematice.
III. Umane
Clasa are un număr de 24 elevi, care se caracterizează printr-o dezvoltare psihică și fizică normală, corespunzătoare vârstei.
IV. Bibliografice:
● ştiinţifice:
- soft educaţional: „Alfabetul din poveşti”, Editura „EDU”, - auxiliar didactic: Camelia Coman, CrinelaGrigorescu, „ABC-ul poveştilor”, Bucureşti, Editura „ART”, 2012 ● oficiale:
- Programe şcolare pentru clasa pregătitoare, nr. 3656/29.03.2012
● metodico – didactice:- Ioan Şedrean, „Metodica predării limbii române la clasele I-IV”, Bucureşti, editura Didactică şi Pedagogică, 1995;- Ilinca Anton, „Metodica limbii române în învăţământul primar”, Bacău, Editura „Grigore Tabacaru”, 1999;- Ioan Surdu, Ioan Dănilă, „Educaţia limbajului în grădiniţă, la grupele mare şi pregătitoare (Preabecedar)”, Editura „Egal”, 1998;- Ioan Dănilă, Ioan Surdu, „Abecedar; îndrumarul învăţătorului”, Bucureşti, „ALL Educaţional”, 2000.
3
Şcoala Gimnazială „MIRON COSTIN” BacăuClasa Pregătitoare AProfesor pentru învăţământul primar Ioana Drăghici
Nr. crt.
MomenteDurata
Ob.Op.
Conţinut – activităţi de învăţareStrategii
EvaluareMetode şi procedee
Mijloace de învăţământ
Moduri de organizareActivitatea
învăţătoruluiActivitatea
elevilor
1.
Moment organizatoric 2’
OA1
OA2
Asigurarea unui climat educaţional favorabil.
- Elevii pregătesc materialele ce le vor utiliza pe parcursul orei.
Conversaţia Explicaţia
Frontală
2.Captarea şi orientarea atenţiei 12’
OA1Pe videoproiector va rula o prezentare power point cu titlul “Lebedele”, de H.C. Andersen.
- Urmăresc cu interes firul evenimentelor poveştii.
conversaţia-explicaţia;expunerea;
3.
Reactualizarea cunoştinţelor însuşite anterior 3’
OA1
Solicită numirea literelor cunoscute şiformarea unor cuvinte cu acestea.
Dintr-o pălărie copiii extrag litere învăţate, le recunosc şi formează cuvinte.
conversaţia
explicaţia
Jetoane cu litere din carton.
FrontalăIndividuală
Aprecieri globale şi individuale.
4. Anunţarea temei şi a
Informează elevii că în această lecţie vor recunoaşte şi citi litere, silabe, cuvinte învăţate şi vor face cunoştinţă Conversaţia
4
Şcoala Gimnazială „MIRON COSTIN” BacăuClasa Pregătitoare AProfesor pentru învăţământul primar Ioana Drăghici
obiectivelor în termeni accesibili elevilor 1’
cu o nouă literă a alfabetului limbii române. Se anunţă titlul lecţiei: Sunetul [l], literele „l”şi „L”, Povestea „Lebedele”, de H.C. Andersen
Iau act de cele semnalate.
ExplicaţiaFrontală
5.
Prezentarea optimă a conţinutului 10’
OC1
OC2
OC3
OA1
OC1
OC2
Propune elevilor să observe despre ce literă este vorba în titlul poveştii.
Cere elevilor să citească, ajutaţi de imagini, cuvintele prezentate în povestea interactivă.
Solicită elevilor un exemplu de propziţie pe care o vor analiza folosind simbolurile grafice.
„MARA VREA LA BAL.”
.
__ __ ____ __ ___ •• •• •••• •• •••
Citesc imaginile, conform cerinţelor formulate.
Spun propoziţii.
Analizează
Conversaţia
Explicaţia
Analiza
Videoproiector
Laptop
Frontală
Individuală
Observarea sistematică a elevilor
Aprecieri globale şi individuale.
5
Şcoala Gimnazială „MIRON COSTIN” BacăuClasa Pregătitoare AProfesor pentru învăţământul primar Ioana Drăghici
OC3
OM1
OM2
OA2
BAL___
••• [l]Câte silabe are cuvântul BAL?Unde se aude sunetul nou învăţat?Pronunţă cuvântul împreună cu copiii şi prelungesc pronunţia sunetului [l]. Ce alte cuvinte din propoziţie conţin sunetul nou învăţat?Cine poate să spună din nou propoziţia reprezentată grafic pe tablă?Se analizează un cuvânt cu literă iniţială „L”.Componenţa fonetică:Cere elevilor să observe imaginea titlu de la începutul poveştii.Explică semnul grafic „L”.Se rosteşte sunetul corespunzător [l] și se lucrează pe auxiliarul didactic.
propoziţia aleasă.
Răspund cerinţelor.
Vor scrie după model literele ,,l” şi ,,L”.
Exersează scrierea literei în aer, pe bancă, pe
Conversaţia
Explicaţia
Analiza
Auxiliar didactic
Frontală
Individuală
Observarea sistematică a elevilor.
Aprecieri globale şi
individuale.
6
Şcoala Gimnazială „MIRON COSTIN” BacăuClasa Pregătitoare AProfesor pentru învăţământul primar Ioana Drăghici
caiet.
6. Dirijarea învăţării 10’
OC1
OC2
OC3
OC4
OM1
OM2
OA1
OA2
OC1
OC2
OC3
Afişează la alfabetarul clasei litera „L” şi planşa cu imaginea pentru literele „l” şi „L”.Invită copiii la o provocare. Pe o stea mare este scris titlul poveştii prezentate la începutul orei. Cinci copii extrag câte o întrebare.Fiecare copil din cei cinci îşi alege câţiva colegi, organizându-se astfel în cinci grupe de lucru.Grupurile cooperează în elaborarea întrebărilor.La expirarea timpului(moment marcat de unsemnal sonor), fiecare echipă desemnează un reprezentant, care vine pe covor în jurul steluţei mari şi comunicăîntrebările elaborate.Se apreciazăîntrebările copiilor,efortul acestora de a
Urmăresc cu atenţie învăţătorul.
Copiii ascultă cu atenţie propunerile învăţătoarei.
Răspund solicitărilor.
Fiecare echipă desemnează un reprezentant pentru a oferi răspunsul.
Conversaţia
Explicaţia
Analiza
Jocul didactic
Conversaţia
Explicaţia
Explozia stelară
Analiza
Jocul didactic
Carte cu povestea
„Lebedele”.
Stele colorate
Frontală
Pe grupe
Pe grupe
Observarea sistematică e elevilor.
Aprecieri globale şi individuale.
Aprecieri
7
Şcoala Gimnazială „MIRON COSTIN” BacăuClasa Pregătitoare AProfesor pentru învăţământul primar Ioana Drăghici
OM1
OA2
formula întrebări, creativitatea în adresarea întrebărilor şi aflarea cauzalităţii, precum şi modul de cooperare şi interacţiune.
globale şi individuale.
7.
Obţinerea performanţei şi conexiunea inversă (feed-back-ul) 5’
OC4OC5OA1OM2OM3
Fiecare echipă va găsi cuvinte, din poveste, care conţin sunetul [l].
Răspund solicitărilor.
ConversaţiaExplicaţiaAnalizaJocul didactic
Imagini din poveste Pe grupe Aprecieri
gloable şi individuale.
8.Retenţia şi transferul 2’
OC1OC4OA1OM1
Scrie pe tablă cuvintele fiecărei echipe şi omite intenţionat scrierea literei nou învăţate.
Copiii scriu litera lipsă.
ConversaţiaExplicaţiaExerciţiul
Frontală şi individuală
Aprecieri gloable şi individuale.
9. Evaluarea activităţii 5’
OC1OC2OC3OC4OA1OM1OM2OA2
Împarte o fişă spre a fi completată de către elevi.Cere acestora să observe imaginile şi să identifice sarcina de lucru.Fişa nr.1: 1. Citiţi şi potriviţi fiecare cuvânt din pagina scrisă cu imaginea corespunzătoare;
Rezolvă cerinţele.
Conversaţia
ExplicaţiaFişa de lucru nr.1
IndividualăAprecieri globale şi individuale
8
Şcoala Gimnazială „MIRON COSTIN” BacăuClasa Pregătitoare AProfesor pentru învăţământul primar Ioana Drăghici
Nume 2. Parcurgeţi labirintul, apoi decorează fundiţa cu literele „l” şi „L”. 3. Scrie după model.
9
Şcoala Gimnazială „MIRON COSTIN” BacăuClasa Pregătitoare AProfesor pentru învăţământul primar Ioana Drăghici
10
Şcoala Gimnazială „MIRON COSTIN” BacăuClasa Pregătitoare AProfesor pentru învăţământul primar Ioana Drăghici
Întrebări posibile:
Echipa nr.1 Echipa nr.2
CE a făcut regina cea rea? CINE a făcut rău copilor?
CE îi lipsea Elizei? CINE o iubeşte pe Eliza?
CE a făcut regina cu băieţii? CINE redeveneau oameni noaptea?
CE i-a făcut regina Elizei? CINE a ţesut o plasă din nuiele?
CE culoare avea apa? CINE a visat o zână strălucitoare?
Echipa nr.3 Echipa nr.4
CÂND se preschimbau în lebede prinţii? UNDE înnoptau lebedele?
CÂND îmbrăcă Eliza din nou haine regale? UNDE locuia familia regală?
CÂND nu mai avea decât o mânecă de ţesut? UNDE s-a întălnit Eliza cu bătrâna?
11
Şcoala Gimnazială „MIRON COSTIN” BacăuClasa Pregătitoare AProfesor pentru învăţământul primar Ioana Drăghici
Echipa nr.5
DE CE nu o iubea mama vitregă pe prinţesa Eliza?
DE CE era atât de rea regina?
DE CE i-a ajutat pe băieţi Eliza?
DE CE e importantă familia?
12
Şcoala Gimnazială „MIRON COSTIN” BacăuClasa Pregătitoare AProfesor pentru învăţământul primar Ioana Drăghici
13