PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ
Grupa: Nivel I
Domeniul experiential: Ştiinţe
Tema anuală: Când, cum şi de ce se întâmplă?
Proiect tematic: Mijloace de transport
Subtema: Autoturismul
Categoria de activitate: Cunoaşterea mediului
Varianta de realizare: Observare
Locul desfăşurării: Curtea grădiniţei
Durata: 15 minute
Obiective operaţionale:
O1 - Să numească minim două dintre părţile componente ale automobilului pe baza
modelului;
O2 - Să descrie adecvat modul de deplasare specific automobilului pornind de la observaţiile
făcute;
O3 - Să indice corect utilitatea mijloacelor de transport pentru om şi activitatea sa pe baza
cunoştinţelor anterioare
Strategii didactice:
Metode și procedee: observaţia, conversaţia, explicaţia, demonstraţia
Mijloace de învăţământ: un automobil
Forma de organizare: frontal, individual
1
Demers didactic
Evenimentedidactice
Ob.op. Conţinutul ştiinţific Strategiididactice
1. Captarea atenţiei
Va intra în clasă şoferul unui automobil aflat în curtea grădiniţei care le va spune copiilor că azi vor merge în curtea grădiniţei pentru că li s-a pregătit o surpriză.
ConversaţiaActivitate frontală
2. Enunţarea temei
În prima parte se va crea posibilitatea de a observa liber automobilul. Le voi spune apoi copiilor să pună întrebări şoferului asupra părţilor pe care nu le cunosc şi asupra modului de funcţionare a automobilului.
ConversaţiaObservațiaAutomobilActivitate frontală
3. Dirijarea învăţării
O1
O3
O2
După ce se vor epuiza întrebările se va trece la sistematizarea informaţiilorAnaliza sistematică va avea în vedere gruparea informaţiilor în funcţie de activitatea şi destinaţia fiecărei părţi mai importante a automobilului. Se vor adresa întrebări orientative (ex: La ce serveşte automobilul? Care sunt părţile automobilului datorită cărora el se poate mişca?)Voi face sinteza parţială rezumând informaţiile obţinute de copii, accentuând legătura dintre fiecare parte a automobilului şi rolul pe care îl are.Partea interioară a automobilului va fi analizată cu ajutorul şoferului. Va fi rugat să intre în maşină să facă unele demonstraţii (pornirea automobilului, deplasarea câţiva metri, punerea frânei, oprirea automobilului, închiderea şi deschiderea geamurilor, etc). Se va face apel la copii pentru a verbaliza fiecare acţiune întreprinsă de şofer. Se vor enunţa câteva situaţii de viaţă pe care le întâlneşte şoferul în mod curent.
ObservaţiaConversaţiaExplicaţia
Automobil
DemonstrațiaActivitate frontală
4. Obţinerea performanţei
Joc didactic „Spune mai departe” (se va începe o propoziție care face referire la automobil iar copiii vor completa ceea ce lipsește).
ExplicaţiaConversaţia
Activitate individuală
5. Evaluare În încheiere, copiii vor mulțumi șoferului pentru toate explicațiile date. Se fac aprecieri în ceea ce privește modul în care copiii au fost atenți în cadrul activității.
Activitate frontală
2
Recommended