Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 1
Kwartaal 1 │ Afdeling 1 │ Telgetalle Kopiereg Voorbehou ©
KWARTAAL 1 Afdeling 1: Telgetalle Vraag 1 │ Plekwaarde en Waarde
1. Plaas elke syfer in die korrekte plekwaarde-kolom.
Getal Plekwaarde
Getal Plekwaarde
Honderde Tiene Ene Honderde Tiene Ene
a) 315 3 1 5 d) 152 1 5 2
b) 827 8 2 7 e) 780 7 8 0
c) 742 7 4 2 f) 909 9 0 9 2. Skryf die plekwaarde van elke onderstreepte syfer neer.
Plekwaarde dui aan in watter kolom (H, T of E) die syfer in is. Dink: “Posisie”
a) 895 H b) 256 E c) 731 T d) 374 E
e) 893 T f) 314 H g) 519 E h) 192 T
i) 279 E j) 471 T k) 720 H l) 809 H 3. Skryf die waarde van elke onderstreepte syfer neer.
Waarde is hoeveel ‘n syfer werd is in ‘n getal.
a) 809 800 b) 567 60 c) 573 3 d) 735 5
e) 235 5 f) 328 300 g) 975 900 h) 390 90
i) 319 10 j) 907 900 k) 572 70 l) 201 1
Vraag 2 │ 3-syfer getalle in woorde
1. Voltooi: a) Ses honderd twee en veertig word geskryf 642.
b) Vier honderd en sewe word geskryf 407.
c) Een honderd en dertien word geskryf 113.
d) Ses honderd vyf en tagtig word geskryf 685.
Vraag 3 │ Verkorte Vorm
1. Voltooi: 2. Voltooi: 3. Voltooi:
a) 900 + 50 + 3 = 953 a) 90 + 500 + 3 = 593 a) 900 + 5 = 905
b) 800 + 10 + 4 = 814 b) 8 + 10 + 400 = 418 b) 300 + 80 = 380
c) 700 + 60 + 5 = 765 c) 700 + 6 + 50 = 756 c) 40 + 700 = 740
d) 400 + 90 + 7 = 497 d) 40 + 900 + 7 = 947 d) 7 + 400 = 407 4. Omkring die korrekte antwoord. a) 500 + 6 is gelyk aan: 5006 ; 56 ; 506 ; 6005
b) 70 + 800 is gelyk aan: 70800 ; 807 ; 870 ; 80070
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 2
Kwartaal 1 │ Afdeling 1 │ Telgetalle Kopiereg Voorbehou ©
Vraag 4 │ Uitgebreide Notasie
1. Skryf die volgende getalle in uitgebreide notasie.
a) 527 = 500 + 20 + 7 b) 878 = 800 + 70 + 8 c) 616 = 600 + 10 + 6
d) 303 = 300 + 3 e) 182 = 100 + 80 + 2 f) 907 = 900 + 7
Vraag 5 │ Rangskikking van Getalle
1. Skryf die getalle van die kleinste na die grootste.
a) 765 , 657 , 576 , 756 576 , 657 , 756 , 765 .
b) 281 , 218 , 192 , 128 128 , 192 , 218 , 281.
2. Skryf die getalle van die grootste na die kleinste.
a) 836 , 683 , 386 , 863 863 , 836 , 683 , 386.
b) 928 , 948 , 991 , 982 991 , 982 , 948 , 928.
Vraag 6 │ Vergelyking van Getalle
1. Plaas die simbool > of < tussen elke paar getalle om ‘n korrekte sin te maak.
a) 314 < 341 b) 550 > 505 c) 989 < 998
d) 758 < 785 e) 104 < 140 f) 886 > 868
2. Plaas die simbool > , < of = tussen elke paar stellings om ‘n korrekte sin te maak.
a) 300 + 4 = 4 + 300 b) 500 + 50 < 700 – 50
c) 100 + 30 < 300 + 10 d) 400 + 3 > 40 + 30
e) 100 + 5 > 4 + 100 f) 899 = 900 – 1
Vraag 7 │ Aantel in 2s, 3s en 5e
1. Voltooi elke getalry.
a) 5 ; 7 ; 9 ; 11 ; 13 ; 15 ; 17. Reël: +2
b) 7 ; 10 ; 13 ; 16 ; 19 ; 22 ; 25. Reël: +3
c) 16 ; 21 ; 26 ; 31 ; 36 ; 41 ; 46. Reël: +5
d) 48 ; 45 ; 42 ; 39 ; 36 ; 33 ; 30. Reël: –3
e) 124 ; 129 ; 134 ; 139 ; 144 ; 149. Reël: +5
f) 350 ; 348 ; 346 ; 344 ; 342 ; 340. Reël: –2
g) 412 ; 415 ; 418 ; 421 ; 424 ; 427. Reël: +3
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 3
Kwartaal 1 │ Afdeling 1 │ Telgetalle Kopiereg Voorbehou ©
Vraag 8 │ Getal Feite
1. Voltooi: a) 14 ene = 14
24 ene = 24
54 ene = 54
b) 2 tiene = 20
3 tiene = 30
7 tiene = 70
c) 15 tiene = 150
34 tiene = 340
83 tiene = 830
d) 2 honderde = 200
5 honderde = 500
7 honderde = 700
e) 3 ene = 3
3 tiene = 30
3 honderde = 300
f) 12 ene = 12
12 tiene = 120
92 tiene = 920
2. Bestudeer: In die getal 82 is daar 8 tiene.
Ons weet dat 8 tiene = 80 ene.
Dus in 82, is daar 82 ene (in totaal) en nie slegs 2 ene nie.
3. Voltooi: a) In 35 is daar 3 tiene of 35 ene. b) In 43 is daar 4 tiene of 43 ene.
c) In 68 is daar 6 tiene of 68 ene. d) In 87 is daar 8 tiene of 87 ene.
4. Bestudeer: In die getal 435 is daar 4 honderde.
In die getal 435 is daar 43 tiene.
In die getal 435 is daar 435 ene.
5. Voltooi: a) In 325 is daar 3 honderde, 32 tiene of 325 ene.
b) In 453 is daar 4 honderde, 45 tiene of 453 ene.
c) In 728 is daar 7 honderde, 72 tiene of 728 ene.
d) In 893 is daar 8 honderde, 89 tiene of 893 ene.
6. Tel 2 tiene by elk van die volgende getalle:
Voorbeelde: 573: “sê 57 tiene + 2 tiene = 59 tiene.” Antwoord: 593
695: “sê 69 tiene + 2 tiene = 71 tiene.” Antwoord: 715
a) 125: 145 b) 473: 493 c) 584: 604 d) 792: 812
7. Tel 50 by elk van die volgende getalle: (Onthou 50 = 5T)
Voorbeeld: 376: “sê 37 tiene + 5 tiene = 42 tiene.” Antwoord: 426
a) 155: 205 b) 383: 433 c) 687: 737 d) 896: 946
8. Trek 30 af van elk van die volgende getalle: (Onthou 30 = 3T)
Voorbeeld: 428: “sê 42 tiene – 3 tiene = 39 tiene.” Antwoord: 398
a) 184: 154 b) 235: 205 c) 627: 597 d) 816: 786
Sien Konsepte 1 – 3 (bl. 241-242)
H T E
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 4
Kwartaal 1 │ Afdeling 1 │ Telgetalle Kopiereg Voorbehou ©
Vraag 9 │ Hoofrekene 1. Voltooi deur hoofrekene.
a) 125 + 70 = 195 b) 324 + 50 = 374 c) 415 + 90 = 505 d) 527 + 80 = 607
e) 651 + 60 = 711 f) 739 + 80 = 819 g) 862 + 90 = 952 h) 873 + 90 = 963
Vraag 10 │ Aantel in 10e
1. Voltooi elke getalry.
a) 48 ; 58 ; 68 ; 78 ; 88 ; 98 ; 108 ; 118 ; 128. Reël: +1T of +10
b) 163 ; 173 ; 183 ; 193 ; 203 ; 213 ; 223. Reël: +1T of +10
c) 548 ; 538 ; 528 ; 518 ; 508 ; 498 , 488 . Reël: –1T of –10
d) 658 , 668 , 678 , 688 , 698 , 708 , 718 . Reël: +1T of +10 e) 851 ; 841 ; 831 ; 821 ; 811 ; 801 ; 791 ; 781 ; 771. Reël: –1T of –10
Vraag 11 │ Aantel in 100e
1. Voltooi elke getalry.
a) 412 ; 512 ; 612 ; 712 ; 812 ; 912 ; 1012. Reël: +1H of +100
b) 976 ; 876 ; 776 ; 676 ; 576 ; 476 ; 376. Reël: –1H of –100
Vraag 12 │ Ewe en Onewe Getalle
1. Bestudeer: Ewe getalle eindig in 0, 2, 4, 6 of 8. Byvoorbeeld: 286 is ewe. Onewe getalle eindig in 1, 3, 5, 7, of 9. Byvoorbeeld: 285 is onewe.
2. Watter van die onderstaande getalle is ewe? 115 , 524 , 888 , 547 , 610 , 501 , 330
3. Watter van die onderstaande getalle is onewe?
113 , 565 , 742 , 997 , 451 , 880 , 139
4. Voltooi die volgende sinne.
a) Die ewe getalle tussen 101 en 108 is 101 , 102 , 104 , 106 , 108
b) Die onewe getalle tussen 255 en 263 is 255 , 257 , 259 , 261 , 263
c) Die drie ewe getalle net na 886 is 888 , 890 , 892.
d) Die grootste 3-syfer onewe getal is 999.
e) Die kleinste 3-syfer ewe getal is 100.
f)* Alle ewe getalle is deelbaar deur 2.
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 5
Kwartaal 1 │ Afdeling 1 │ Telgetalle Kopiereg Voorbehou ©
Vraag 13 │ Opbou van Getalle
1. Gebruik die volgende syfers om die grootste getal en die kleinste getal te maak.
3 8 6 a) Grootste getal: 863
b) Kleinste getal: 368 2.* Gebruik die volgende syfers om die grootste getal en die kleinste getal te maak.
0 5 9 a) Grootste getal: 950
b) Kleinste getal: 509 Die getal mag nie met 0 begin nie.
Vraag 14 │ Afronding van getalle tot die naaste 10
1. Bestudeer: Afronding van getalle tot die naaste 10:
10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
11, 12, 13 en 14 is nader aan 10 as aan 20.
16, 17, 18 en 19 is nader aan 20 as aan 10.
Alhoewel 15 presies tussen 10 en 20 lê, 15 afgerond tot die naaste 10 is 20.
2. Rond elk van die volgende getalle af tot die naaste 10. Gebruik die ene syfer om te besluit.
Voorbeeld 1: 27 ≈ 30 want dit is nader aan 30 as aan 20. (daar is ‘n 7 in die ene kolom)
Voorbeeld 2: 52 ≈ 50 want dit is nader aan 50 as aan 60. (daar is ‘n 2 in die ene kolom)
Voorbeeld 3: 65 ≈ 70 (65 is presies halfpad tussen 60 en 70, so ons “rond na bo af”.)
a) 12 ≈ 10 b) 82 ≈ 80 c) 74 ≈ 70 d) 28 ≈ 30
e) 39 ≈ 40 f) 45 ≈ 50 g) 61 ≈ 60 h)* 95 ≈ 100
3. Rond elk van die volgende getalle af tot die naaste 10.
Voorbeeld 1: In 132 is daar 13 tiene.
Om af te rond tot die naaste tien moet jy jouself vra: is 132 nader aan 13 tiene of is dit nader aan 14 tiene?
Antwoord: 132 ≈ 130 Voorbeeld 2: In 278 is daar 27 tiene.
Om af te rond tot die naaste tien moet jy jouself vra: is 278 nader aan 27 tiene of is dit nader aan 28 tiene?
Antwoord: 278 ≈ 280
a) 182 ≈ 180 b) 383 ≈ 380 c) 679 ≈ 680 d) 284 ≈ 280
e) 245 ≈ 250 f) 547 ≈ 550 g) 984 ≈ 980 h)* 495 ≈ 500
i) 715 ≈ 720 j) 674 ≈ 670 k) 408 ≈ 410 l)* 997 ≈ 1000
130? of 140?
1 3 2 Dink:
Gebruik die 2 (die ene syfer) om te besluit.
270? of 280?
2 7 8 Dink:
Gebruik die 8 (die ene syfer) om te besluit.
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 6
Kwartaal 1 │ Afdeling 1 │ Telgetalle Kopiereg Voorbehou ©
Vraag 15 │ Afronding tot die naaste 100
1. Rond elk van die volgende getalle af tot die naaste 100. Gebruik die tiene syfer om te besluit.
Voorbeeld 1: In 325 is daar 3 honderde.
Om af te rond tot die naaste honderd moet jy jouself vra: is 325 nader aan 3 honderd of is dit nader aan 4 honderd?
Antwoord: 325 ≈ 300
Voorbeeld 2: In 676 is daar 6 honderde.
Om af te rond tot die naaste honderd moet jy jouself vra: is 676 nader aan 6 honderd of is dit nader aan 7 honderd?
Antwoord: 676 ≈ 700
a) 183 ≈ 200 b) 374 ≈ 400 c) 652 ≈ 700 d) 574 ≈ 600
e) 249 ≈ 200 f) 547 ≈ 500 g) 125 ≈ 100 h) 295 ≈ 300
i) 752 ≈ 800 j) 602 ≈ 600 k) 924 ≈ 900 l)* 997 ≈ 1000
Vraag 16 │ Afronding tot die naaste 10 of 100
1. Voltooi:
Getal
Afgerond tot die naaste
10 100
a) 732 730 700
b) 137 140 100
c) 948 950 900
*d) 199 200 200
*e) 396 400 400
2*. Watter van die getalle hieronder sal 80 gee, wanneer dit afgerond word tot die naaste 10? 84 68 79 88 85 91 83 76
3. Daar is 128 stede in Suid Afrika met hersirkulerings programme. Rond die getal af tot die naaste 10. 130
Vraag 17 │ Aantel in 25s en 50s
1. Voltooi elke getalry.
a) 25 ; 50 ; 75 ; 100 ; 125 ; 150 ; 175 ; 200 . Reël: +25
b) 100 ; 150 ; 200 ; 250 ; 300 ; 350. Reël: +50
c)* 160 ; 210 ; 260 ; 310 ; 360 ; 410 ; 460. Reël: +50
d)* 500 ; 475 ; 450 ; 425 ; 400 ; 375 ; 350. Reël: –25
300? of 400?
3 2 5 Dink:
Gebruik die 2 (die tiene syfer) om te besluit.
600? of 700?
6 7 6 Dink:
Gebruik die 7 (die tiene syfer) om te besluit.
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 7
Kwartaal 1 │ Afdeling 2 │Getalsinne Kopiereg Voorbehou ©
KWARTAAL 1 Afdeling 2: Getalsinne Vraag 1 │ Die volgorde van optelling van twee getalle
1. Voltooi elke paar getalsinne. a) 2 + 3 = 5 b) 8 + 4 = 12 c) 15 + 5 = 20 d) 40 + 30 = 70
3 + 2 = 5 4 + 8 = 12 5 + 15 = 20 30 + 40 = 70
2. Waar of Vals? Twee getalle kan in enige volgorde bymekaar getel word. Waar
3. Vul die ontbrekende getalle in.
a) 4 + 3 = 3 + 4 b) 5 + 6 = 6 + 5 c) 9 + 4 = 4 + 9
d) 29 + 8 = 8 + 29 e) 12 + 7 = 7 + 12 f) 159 + 17 = 17 + 159
4. Skryf 3 van jou eie getalsinne neer om te toon dat twee getalle in enige volgorde bymekaar getel kan word. Antwoorde sal verskil:
Vraag 2 │ Die volgorde van aftrekking van twee getalle
1. Voltooi: a) As jy 5 lekkers het en jy eet 2 daarvan, hoeveel lekkers sal jy oor hê? 5 – 2 = 3 lekkers
b) As jy slegs 2 lekkers het, sal jy instaat wees om 5 lekkers te eet? Nee – daar is nie genoeg lekkers nie.
c) Is 5 – 2 dieselfde as 2 – 5? Nee – soos gesien in die bostaande voorbeeld. 2. Bestudeer: Twee getalle kan nie in enige volgorde van mekaar afgetrek word nie.
5 – 2 ≠ 2 – 5 ≠ beteken “is nie gelyk aan nie”
3. Voltooi: Waar Vals 4. Voltooi: Waar Vals
a) 5 – 3 = 3 – 5 a) 9 + 8 = 8 + 9 b) 11 – 2 = 2 – 11 b) 80 – 5 = 5 – 80 c) 57 + 3 = 3 + 57 c) 93 + 27 = 27 + 93
Vraag 3 │ Gebruik van Hakies
1. Voltooi: Toon al jou bewerkingsstappe. Bespreek elke antwoordpaar.
a) (3 + 5) + 2 = 8 + 2 = 10
b) 3 + (5 + 2) = 3 + 7 = 10
c) (9 – 5) – 3 = 4 – 3
= 1
d) 9 – (5 – 3) = 9 – 2
= 7
e) (7 + 3) + 5 = 10 + 5
= 15
f) 7 + (3 + 5) = 7 + 8
= 15
g) (11 – 5) – 2 = 6 – 2
= 4
h) 11 – (5 – 2) = 11 – 3
= 8
4 + 8 = 8 + 4 17 + 25 = 25 + 17 89 + 112 = 112 + 89
Hakies beteken “doen my apart”.
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 8
Kwartaal 1 │ Afdeling 2 │Getalsinne Kopiereg Voorbehou ©
Vraag 4 │ Die volgorde van optelling of aftrekking van drie getalle
1. Voltooi elke paar getalsinne. Onthou hakies beteken “doen my apart”.
a) (5 + 3) + 7 = 8 + 7 = 15 b) (2 + 4) + 3 = 6 + 3 = 9 c) (6 + 4) + 8 = 10 + 8 = 18
5 + (3 + 7) = 5 + 10 = 15 2 + (4 + 3) = 2 + 7 = 9 6 + (4 + 8) = 6 + 12 = 18
2. Waar of Vals? Wanneer 3 getalle bymekaar getel word, kan ek hulle op enige manier groepeer. Waar
3. Vul die ontbrekende getalle in.
a) (4 + 6) + 8 = 4 + (6 + 8) b) (14 + 36) + 92 = 14 + (36 + 92)
d) 2 + (5 + 3) = (2 + 5) + 3 e) 194 + (26 + 68) = (194 + 26) + 68
4. Gebruik die maklikste volgorde om die 3 getalle op te tel.
a) 8 + 6 + 2 = 10 + 6 = 16 b) 5 + 8 + 5 = 10 + 8 = 18 c) 4 + 6 + 9 = 10 + 9 = 19
d) 7 + 2 + 8 = 7 + 10 = 17 e) 7 + 8 + 3 = 10 + 8 = 18 f) 6 + 9 + 1 = 6 + 10 = 16
5. Voltooi elke paar getalsinne.
a) (9 – 5) – 4 = 4 – 4 = 0 b) (7 – 4) – 3 = 3 – 3 = 0 c) (9 – 5) – 2 = 4 – 2 = 2
9 – (5 – 4) = 9 – 1 = 8 7 – (4 – 3) = 7 – 1 = 6 9 – (5 – 2) = 9 – 3 = 6
6. Wanneer 3 getalle afgetrek word, kan die getalle nie op enige manier gegroepeer word nie.
(9 – 5) – 4 ≠ 9 – (5 – 4)
7. Waar of Vals? a) 79 – (40 – 16) = (79 – 40) – 16. Vals
b) (94 + 56) + 27 = 94 + (56 + 27). Waar
c) Ek kan 3 getalle kan op enige manier groepeer en van mekaar aftrek. Vals
d) Ek kan 3 getalle kan op enige manier groepeer en bymekaar tel. Waar
Vraag 5 │ Die optellingseienskap van nul
1. Voltooi: 5 + 0 = 5 en 8 – 0 = 8
a) 7 + 0 = 7 b) 0 + 6 = 6 c) 25 – 0 = 25
d) 49 – 0 = 49 e) 0 + 17 = 17 f) 16 – 0 = 16
g) 123 + 0 = 123 h) 100 – 0 = 100 i) 321 + 0 = 321
2. Voltooi:
a) 16 – 16 = 0 b) 10 – 10 = 0 c) 34 – 34 = 0
d) 25 – 25 = 0 e) 200 – 200 = 0 f) 451 – 451 = 0
See bl 243: Konsep 1
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 9
Kwartaal 1 │ Afdeling 2 │Getalsinne Kopiereg Voorbehou ©
Vraag 6 │ Optelling en aftrekking van dieselfde getal
1. Voltooi: 8 + 3 – 3 = 8 want 3 – 3 = 0
a) 7 + 5 – 5 = 7 b) 12 – 4 + 4 = 12 c) 14 + 8 – 8 = 14
d) 3 + 8 – 3 = 8 e) 18 + 9 – 18 = 9 f) 27 – 27 + 9 = 9
g) 87 + 24 – 24 = 87 h) 96 – 12 + 12 = 96 i) 73 + 19 –19 = 73
Vraag 7 │ Die skryf van getalsinne
1. Bestudeer: Som beteken “optel”. Byvoorbeeld, die som van 3 en 4 beteken 3 + 4.
Verskil beteken “trek af”. Byvoorbeeld, die verskil tussen 3 en 7 beteken 7 – 3.
LW: In hierdie afdeling, altyd “groot – klein”.
5 afgetrek van 20 beteken 20 – 5 en nie 5 – 20 nie.
2. Skryf ‘n getalsin vir elk van die volgende en vind dan die antwoord.
a) 5 bygetel by 3. 3 + 5 = 8 of 5 + 3 = 8
b) 12 afgetrek van 5. 12 – 5 = 7* *enigste korrekte antwoord
c) Die som van 14 en 8. 14 + 8 = 22 of 8 + 14 = 22
d) 4 afgetrek van 10. 10 – 4 = 6*
e) 8 afgetrek van 12. 12 – 8 = 4*
f) 13 afgetrek van 20. 20 – 13 = 7*
g) Die verskil tussen 28 en 15. 28 – 15 = 13*
h) Die som van 23 en 7. 23 + 7 = 30 of 7 + 23 = 30
Vraag 8 │ Probleem Oplossing
1. Skryf ‘n getalsin vir elke woordprobleem en vind dan die antwoord.
a) Daar is 15 dogters en 9 seuns in die skaakspan. Hoeveel spanmaats is daar altesaam? 15 + 9 = 24 b) Mnr. Nkosi ry 26 km op Maandag en 17km op Dinsdag. i) Hoe ver het hy in totaal gereis gedurende die 2 dae? 26 + 17 = 43 km
ii) Hoeveel het hy verder op Maandag gereis as op Dinsdag? 26 – 17 = 9km verder c) Daar is 9 mans, 8 vrouens en 12 kinders by ‘n partytjie. Hoeveel mense is daar altesaam? Maklikste groepering: 9 + (8 + 12) = 9 + 20 = 29
d)* Sandy het vrugte gekoop by die kruidenierswinkel. Sy het daar aangekom met R100 in haar beursie en is weg met R15 daarin.
Hoeveel het die vrugte gekos? R100 – R15 = R85
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 10
Kwartaal 1 │ Afdeling 2 │Getalsinne Kopiereg Voorbehou ©
Vraag 9 │ Invers Bewerkings
1. Bestudeer: Optelling is die invers (teenoorgestelde) van aftrekking.
12 + 8 = 20 dus is 20 – 8 = 12
2. Voltooi:
a) 8 + 7 = 15 beteken 15 – 7 = 8 b) 34 + 16 = 50 beteken 50 – 16 = 34
c) 27 – 9 = 18 beteken 18 + 9 = 27 d) 100 – 81 = 19 beteken 19 + 81 = 100 3. Skryf een optel getalsin vir elke aftrek getalsin. a) 10 – 7 = 3 3 + 7 = 10 b) 35 – 12 = 23 23 + 12 = 35 of 7 + 3 = 10 of 12 + 23 = 35
4. Skryf twee aftrek getalsinne vir elke optel getalsin. In hierdie afdeling, altyd “groot – klein”
a) 9 + 7 = 16 16 – 7 = 9 b) 25 + 35 = 60 60 – 35 = 25 16 – 9 = 7 60 – 25 = 35
5. Bestudeer: o Wanneer 2 getalle opgetel word, staan die antwoord bekend as die som van die getalle. o Wanneer ‘n getal afgetrek word van ‘n ander getal, staan die antwoord bekend as die verskil.
6.* Skryf ‘n getalsin vir elke woordprobleem en vind dan die antwoord.
a) Die som van twee getalle is 16. Die een getal is 7. Wat is die ander getal? 7 + _____ = 16 16 – 7 = 9 Die ander getal is: 9
b) Die som van twee getalle is 17. Die een getal is 9. Wat is die ander getal? 9 + _____ = 17 17 – 9 = 8 Die ander getal is: 8 c) Die verskil tussen twee getalle is 7. Die groter getal is 15. Wat is die ander getal? 15 – _____ = 7 15 – 7 = 8 Die ander getal is: 8 d) Die verskil tussen twee getalle is 6. Die groter getal is 13. Wat is die ander getal? 13 – _____ = 6 13 – 6 = 7 Die ander getal is: 7
Vraag 10 │ Optelling en Aftrekking
1. Voltooi die volgende getalsinne.
a) 6 + 4 = 10 b) 7 + 3 = 10 c) 5 + 5 = 10
d) 10 – 1 = 9 e) 2 + 8 = 10 f) 10 – 7 = 3
g) 4 + 6 = 10 h) 10 – 7 = 3 i) 5 + 3 + 2 = 10
2. Voltooi die volgende getalsinne.
a) 18 + 2 = 20 b) 50 – 1 = 49 c) 35 + 5 = 40
d) 27 + 3 = 30 e) 42 + 8 = 50 f) 90 – 7 = 83
g) 14 + 16 = 30 h) 80 – 7 = 73 i) 15 + 13 + 12 = 40
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 11
Kwartaal 1 │ Afdeling 3 │ Optelling en Aftrekking Kopiereg Voorbehou ©
KWARTAAL 1 Afdeling 3: Optelling en Aftrekking Vraag 1 │ Hoofrekene: Optelling
1. Voltooi: a) 3 + 5 = 8 b) 4 + 6 = 10 c) 7 + 5 = 12 d) 8 + 6 = 14
4 + 5 = 9 4 + 7 = 11 7 + 6 = 13 8 + 7 = 15
5 + 5 = 10 4 + 8 = 12 7 + 7 = 14 8 + 8 = 16 2. Voltooi: 40 + 30 = 70 Dink: “4T + 3T = 7T”
a) 40 + 20 = 60 b) 50 + 30 = 80 c) 60 + 20 = 80 d) 40 + 30 = 70
20 + 40 = 60 30 + 50 = 80 20 + 60 = 80 30 + 40 = 70
3. Voltooi: 90 + 30 = 120 Dink: “9T + 3T = 12T”
a) 60 + 40 = 100 b) 50 + 60 = 110 c) 70 + 50 = 120 d) 80 + 60 = 140
40 + 60 = 100 60 + 50 = 110 50 + 70 = 120 60 + 80 = 140
e) 70 + 60 = 130 f) 80 + 70 = 150 g) 90 + 70 = 160 h) 80 + 90 = 170
60 + 70 = 130 70 + 80 = 150 70 + 90 = 160 90 + 80 = 170
4. Voltooi: 600 + 200 = 800 Dink: “6H + 2H = 8H”
a) 400 + 300 = 700 b) 600 + 300 = 900 c) 400 + 500 = 900
300 + 400 = 700 300 + 600 = 900 500 + 400 = 900 Vraag 2 │ Hoofrekene: Aftrekking
1. Voltooi: a) 5 – 3 = 2 b) 10 – 6 = 4 c) 11 – 5 = 6 d) 12 – 6 = 6
8 – 6 = 2 10 – 7 = 3 13 – 6 = 7 16 – 7 = 9
9 – 4 = 5 10 – 8 = 2 15 – 7 = 8 11 – 8 = 3 2. Voltooi: 70 – 30 = 40 Dink: “7T – 3T = 4T”
a) 40 – 20 = 20 b) 80 – 30 = 50 c) 90 – 40 = 50 d) 70 – 40 = 30
3. Voltooi: 120 – 40 = 80 Dink: “12T – 4T = 8T”
a) 120 – 40 = 80 b) 110 – 60 = 50 c) 130 – 50 = 80 d) 150 – 60 = 90
120 – 80 = 40 110 – 50 = 60 130 – 70 = 60 150 – 90 = 60
e) 140 – 60 = 80 f) 150 – 70 = 80 g) 160 – 70 = 90 h) 170 – 90 = 80
140 – 80 = 60 150 – 80 = 70 160 – 90 = 70 170 – 80 = 90 4. Voltooi: 700 – 200 = 500 Dink: “7H – 2H = 5H”
a) 400 – 300 = 100 b) 900 – 300 = 600 c) 800 – 500 = 300
400 – 100 = 300 900 – 600 = 300 800 – 300 = 500
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 12
Kwartaal 1 │ Afdeling 3 │ Optelling en Aftrekking Kopiereg Voorbehou ©
Vraag 3 │ Hoofrekene: Optelling
1. Voltooi:
a) 2 + 7 = 9 b) 8 + 3 = 11 c) 7 + 6 = 13 d) 8 + 9 = 17
12 + 7 = 19
18 + 3 = 21
27 + 6 = 33
18 + 9 = 27
32 + 7 = 39
48 + 3 = 51
67 + 6 = 73
58 + 9 = 67
92 + 7 = 99
88 + 3 = 91
97 + 6 = 103
98 + 9 = 107 2. Voltooi die tabel: 3. Voltooi die tabel:
Tel 20 by 2T Tel 50 by 5T Tel 70 by 7T Tel 200 by 2H
a) 42 (4T + 2T) 62 (4T + 5T) 92 a) 125 (12T + 7T) 195 (1H + 2H) 325
b) 53 (5T + 2T) 73 (5T + 5T) 103 b) 374 (37T + 7T) 444 (3H + 2H) 474
c) 69 (6T + 2T) 89 (6T + 5T) 119 c) 596 (59T + 7T) 666 (5H + 2H) 796
d) 89 (8T + 2T) 109 (8T + 5T) 139 d) 642 (64T + 7T) 712 (6H + 2H) 842
e) 95 (9T + 2T) 115 (9T + 5T) 145 e) 798 (79T + 7T) 868 (7H + 2H) 998 Vraag 4 │ “Meer as”
1. Watter getal is: 2.* Watter getal is: a) 3 meer as 5? 5 + 3 = 8 a) 8 meer as 79? 79 + 8 = 87
b) 7 meer as 9? 9 + 7 = 16 b) 20 meer as 85? 85 + 20 = 105
c) 10 meer as 5? 5 + 10 = 15 c) 40 meer as 96? 96 + 40 = 136
d) 15 meer as 20? 20 + 15 = 35 d) 200 meer as 715? 715 + 200 = 915
Vraag 5 │ Hoofrekene: Aftrekking
1. Voltooi:
a) 12 – 3 = 9 b) 13 – 6 = 7 c) 15 – 7 = 8 d) 14 – 9 = 5
22 – 3 = 19
33 – 6 = 27
45 – 7 = 38
34 – 9 = 25
52 – 3 = 49
63 – 6 = 57
85 – 7 = 78
64 – 9 = 55
92 – 3 = 89
73 – 6 = 67
95 – 7 = 88
84 – 9 = 75 2. Voltooi die tabel: 3. Voltooi die tabel:
Trek 30 af Trek 50 af Trek 80 af Trek 300 af
a) 56 (5T – 3T) 26 (5T – 5T) 6 a) 395 (39T – 8T) 315 (3H – 3H) 95
b) 87 (8T – 3T) 57 (8T – 5T) 37 b) 483 (48T – 8T) 403 (4H – 3H) 183
c) 159 (15T – 3T) 129 (15T – 5T) 109 c) 576 (57T – 8T) 496 (5H – 3H) 276
d) 124 (12T – 3T) 94 (12T – 5T) 74 d) 748 (74T – 8T) 668 (7H – 3H) 448
e) 112 (11T – 3T) 82 (11T – 5T) 62 e) 817 (81T – 8T) 737 (8H – 3H) 517
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 13
Kwartaal 1 │ Afdeling 3 │ Optelling en Aftrekking Kopiereg Voorbehou ©
Vraag 6 │ “Meer as” en “Minder as”
1. Watter getal is: 2.* Watter getal is: a) 3 minder as 9? 9 – 3 = 6 a) 5 minder as 67? 67 – 5 = 62
b) 7 minder as 10? 10 – 7 = 3 b) 8 minder as 41? 41 – 8 = 33
c) 8 minder as 12? 12 – 8 = 4 c) 30 minder as 96? 96 – 30 = 66
d) 9 minder as 20? 20 – 9 = 11 d) 80 minder as 265? 265 – 80 = 185
3. Hoeveel is: 4.* Hoeveel is:
a) 8 meer as 5? 8 – 5 = 3 a) 25 meer as 12? 25 – 12 = 13
b) 9 meer as 4? 9 – 4 = 5 b) 76 meer as 30? 76 – 30 = 46
c) 10 meer as 2? 10 – 2 = 8 c) 80 meer as 15? 80 – 15 = 65
d) 11 meer as 8? 11 – 8 = 3 d) 146 meer as 50? 146 – 50 = 96
5. Voltooi: 6.* Voltooi:
a) 6 is 4 minder as 10. 10 – 6 = 4 a) 20 is 30 minder as 50. 50 – 20 = 30
b) 3 is 7 minder as 10. 10 – 3 = 7 b) 30 is 55 minder as 85. 85 – 30 = 55
c) 8 is 2 minder as 10. 10 – 8 = 2 c) 56 is 40 minder as 96. 96 – 56 = 40
d) 4 is 6 minder as 10. 10 – 4 = 6 d) 70 is 156 minder as 226. 226 – 70 = 156
Vraag 7 │ Invers Bewerkings
1. Bestudeer: Optelling is die invers (teenoorgestelde) van aftrekking.
13 + 7 = 20 dus is 20 – 7 = 13 2. Voltooi:
a) 8 + 9 = 17 beteken 17 – 9 = 8 b) 36 + 14 = 50 beteken 50 – 14 = 36
c) 156 – 70 = 86 beteken 86 + 70 = 156 d) 100 – 85 = 15 beteken 15 + 85 = 100 3. Skryf een optel getalsin vir elke aftrek getalsin. a) 100 – 60 = 40 40 + 60 = 100 b) 135 – 60 = 75 60 + 75 = 135 of 60 + 40 = 100 of 75 + 60 = 135
4. Skryf twee aftrek getalsinne vir elke optel getalsin. In hierdie afdeling, vir aftrekking, altyd “groot – klein”. a) 90 + 70 = 160 160 – 70 = 90 b) 120 + 230 = 350 350 – 120 = 230 160 – 90 = 70 350 – 230 = 120
5. Gebruik invers bewerkings om die ontbrekende getal in elk te bereken.
a) 8 + 6 = 14 [14 – 6 = 8]
b) 10 – 7 = 3 [7 + 3 = 10]
c) 9 + 7 = 16 [16 – 9 = 7]
d) 10 – 6 = 4 [10 – 4 = 6]
30 + 40 = 70 [70 – 40 = 30]
30 – 5 = 25 [25 + 5 = 30]
20 + 30 = 50 [50 – 20 = 30]
100 – 30 = 70 [100 – 70 = 30]
290 + 20 = 310 [310 – 20 = 290]
120 – 80 = 40 [40 + 80 = 120]
80 + 150 = 230 [230 – 80 = 150]
140 – 60 = 80 [140 – 80 = 60]
Vir vrae 3 en 4, beteken “meer as” NIE dat ons
optel nie.
In hierdie afdeling vir aftrekking, altyd “groot – klein”.
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 14
Kwartaal 1 │ Afdeling 3 │ Optelling en Aftrekking Kopiereg Voorbehou ©
Vraag 8 │ Skatting (tot die naaste 10)
1. Rond elke getal af tot die naaste 10.
Voorbeelde: 37 ≈ 40 want daar is ‘n 7 in die ene kolom.
352 ≈ 350 want daar is ‘n 2 in die ene kolom.
a) 12 ≈ 10 b) 86 ≈ 90 c) 64 ≈ 60 d) 28 ≈ 30
e) 245 ≈ 250 f) 547 ≈ 550 g) 984 ≈ 980 h)* 495 ≈ 500
i) 719 ≈ 720 j) 614 ≈ 610 k) 408 ≈ 410 l)* 997 ≈ 1000
2. Skat die antwoorde deur die getalle af te rond tot die naaste 10.
Voorbeeld 1: 87 + 52 Voorbeeld 2: 63 – 37 ≈ 90 + 50 ≈ 60 – 40 ≈ 140 tot die naaste 10. ≈ 20 tot die naaste 10.
a) 63 + 75 b) 138 + 54 c) 76 – 49 d) 286 – 149 ≈ 60 + 80 ≈ 140 + 50 ≈ 80 – 50 ≈ 290 – 150 ≈ 140 ≈ 190 ≈ 30 ≈ 140
e) 92 + 88 f) 142 + 87 g) 136 – 78 h)* 546 – 379 ≈ 90 + 90 ≈ 140 + 90 ≈ 140 – 80 ≈ 550 – 380 ≈ 180 ≈ 230 ≈ 60 ≈ 170
Vraag 9 │ Skatting (tot die naaste 100)
1. Rond elke getal af tot die naaste 100.
Voorbeelde: 237 ≈ 200 want daar is ‘n 3 in die tiene kolom
682 ≈ 700 want daar is ‘n 8 in die tiene kolom
a) 183 ≈ 200 b) 374 ≈ 400 c) 652 ≈ 700 d) 574 ≈ 600
e) 249 ≈ 200 f) 567 ≈ 600 g) 125 ≈ 100 h) 295 ≈ 300
i) 752 ≈ 800 j) 602 ≈ 600 k) 924 ≈ 900 l)* 997 ≈ 1000
2. Skat die antwoorde deur die 3-syfer getalle tot die naaste 100 af te rond.
Voorbeeld 1: 157 + 112 Voorbeeld 2: 263 – 137
≈ 200 + 100 ≈ 300 – 100
≈ 300 tot die naaste 100. ≈ 200 tot die naaste 100.
a) 167 + 124 b) 355 + 247 c) 782 – 464 d) 926 – 179
≈ 200 + 100 ≈ 400 + 200 ≈ 800 – 500 ≈ 900 – 200
≈ 300 ≈ 600 ≈ 300 ≈ 700
Gebruik die ene syfer om te besluit.
Gebruik die tiene syfer om te besluit.
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 15
Kwartaal 1 │ Afdeling 3 │ Optelling en Aftrekking Kopiereg Voorbehou ©
Vraag 10 │ Optelling van 3-syfer getalle
1. Voltooi:
a) 70 + 30 = 100 b) 80 + 40 = 120 c) 50 + 80 = 130 d) 40 + 70 = 110
e) 80 + 70 = 150 f) 90 + 60 = 150 g) 60 + 50 = 110 h) 80 + 90 = 170
2. Voltooi met gebruik van die “afbreek metode”.
a) 156 + 275 H T E b) 327 + 283 = 610 c) 827 + 138 = 965
6 + 5 = 11
50 + 70 = 120 d) 385 + 129 = 514 e) 478 + 465 = 943
100 + 200 = 300
156 + 275 = 431 f) 268 + 456 = 724 g) 356 + 449 = 805
Vraag 11 │ Aftrekking van 3-syfer getalle (sonder om “te leen”)
1. Voltooi met gebruik van die “afbreek metode”.
a) 359 – 235 H T E b) 587 – 334 = 253 c) 479 – 256 = 223
9 – 5 = 4
50 – 30 = 20 d) 879 – 231 = 648 e) 785 – 604 = 181
300 – 200 = 100
359 – 235 = 124 f) 956 – 746 = 210 g) 859 – 326 = 533
Vraag 12 │ Aftrekking van 3-syfer getalle (met “leen”)
1. Voltooi:
a) 12 – 4 = 8 b) 15 – 6 = 9 c) 13 – 8 = 5 d) 13 – 7 = 6
120 – 40 = 80 150 – 60 = 90 130 – 80 = 50 130 – 70 = 60
2. Voltooi met gebruik van die “afbreek metode”.
a) 563 – 127 H T E b) 817 – 324 H T E c) 475 – 256 = 219
13 – 7 = 6 7 – 4 = 3 d) 863 – 547 = 316
50 60 – 20 = 30 110 – 20 = 90 e) 817 – 324 = 493
500 – 100 = 400 700 800 – 300 = 400 f) 739 – 156 = 583
563 – 127 = 436 817 – 324 = 493 *g) 836 – 597 = 239
* “Leen” 10 en 100
Tel altyd die ene syfers eerste op.
Trek altyd die ene syfers eerste af.
“Leen” een tien. “Leen” een honderd.
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 16
Kwartaal 1 │ Afdeling 3 │ Optelling en Aftrekking Kopiereg Voorbehou ©
Vraag 13 │ Optelling en Aftrekking
1. Voltooi.
a) 136 + 45 = 181 b) 278 – 32 = 246 c) 327 + 283 = 610
d) 869 – 794 = 75 e) 563 – 127 = 436 f) 827 + 138 = 965
Vraag 14 │ Probleem Oplossing
1. Skryf ‘n getalsin vir elke probleem en bereken dan die antwoord.
a) Ek het R559 en spandeer R295. Hoeveel geld het ek oor? R559 – 295 = R264
b) Daar is 142 meisies en 159 seuns in Graad 4. Hoeveel Graad 4 leerders is daar altesaam? 142 + 159 = 301
c) Mev. B moet kolwyntjies bak vir ‘n partytjie. Sy het alreeds 70 kolwyntjies gebak. As sy altesaam 132 kolwyntjies benodig, hoeveel kolwyntjies moet sy nog bak? 132 – 70 = 62 Sy moet nog 62 kolwyntjies bak. Vraag 15 │ Optelling van drie getalle
1. Gebruik die maklikste volgorde om die 3 getalle op te tel.
a) 8 + 6 + 2 = 10 + 6 = 16 b) 5 + 9 + 5 = 10 + 9 = 19 c) 4 + 6 + 9 = 10 + 9 = 19
d) 7 + 2 + 8 = 7 + 10 = 17 e) 7 + 8 + 3 = 10 + 8 = 18 f) 6 + 9 + 1 = 6 + 10 = 16
2. Voltooi:
a) 6 + 7 + 8 = 21 b) 8 + 8 + 7 = 23 c) 6 + 7 + 9 = 22
d) 9 + 8 + 7 = 24 e) 7 + 9 + 5 = 21 f) 9 + 8 + 6 = 23 3. Voltooi met gebruik van die “afbreek metode”.
a) 52 + 17 + 23 b) 342 + 27 + 19 c) 19 + 62 + 38 = 119
2 + 7 + 3 = 12 2 + 7 + 9 = 18 d) 43 + 71 + 18 = 132
50 + 10 + 20 = 80 40 + 20 + 10 = 70 e) 129 + 352 + 18 = 499
52 + 17 + 23 = 92 300 = 300 *f) 148 + 319 + 177 = 644
342 + 27 + 19 = 388
Vraag 16 │ Probleem Oplossing
1. Daar is 52 mans, 78 vroue en 132 kinders by ‘n konsert. a) Hoeveel mense was daar altesaam by die konsert? 52 + 78 + 132 = 262 mense
b) Hoeveel meer vroue as mans het dit bygewoon? 78 – 52 = 26 meer vroue het bygewoon 2. Vusi wil ‘n koeldrank vir R12, lekkers vir R17 en ‘n hamburger vir R35, koop. Hy het R60 in sy beursie. Het hy genoeg geld om al 3 items te koop? R12 + 17 + 35 = R64 Nee, hy het nie genoeg geld nie.
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 17
Kwartaal 1 │ Afdeling 4 │Getalpatrone Kopiereg Voorbehou ©
KWARTAAL1 Afdeling 4: Getalpatrone Vraag 1 │ Vermenigvuldigings Tafels
1. Gebruik die reëls om die “uitvoere” in elke tabel in te vul.
a) Invoer ×2 Uitvoer
Invoer 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Uitvoer 2 4 6 8 10 12 14 16 18 20
b) Invoer ×3 Uitvoer
Invoer 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Uitvoer 3 6 9 12 15 18 21 24 27 30 c) Invoer ×4 Uitvoer
Invoer 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Uitvoer 4 8 12 16 20 24 28 32 36 40
d) Invoer ×5 Uitvoer
Invoer 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Uitvoer 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50
e) Invoer ×10 Uitvoer
Invoer 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Uitvoer 10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
Vraag 2 │ Vermenigvuldigings-vloeidiagramme
1. Voltooi die volgende vloeidiagramme.
a) b)
c) d)
3
5
7
9
6
×2 10
14
18
2
4
6
8
6
×3 12
18
24
2
4
6
8
8
×4 16
24
32
3
5
7
9
15
×5 25
35
45
Veelvoude van 3
Veelvoude van 4
Veelvoude van 2
Veelvoude van 5
Veelvoude van 10
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 18
Kwartaal 1 │ Afdeling 4 │Getalpatrone Kopiereg Voorbehou ©
Vraag 3 │ Deling Tafels
1. Gebruik die reëls om die “uitvoere” in elke tabel in te vul.
a) Invoer ÷2 Uitvoer
Invoer 2 4 6 8 10 12 14 16 18 20
Uitvoer 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 b) Invoer ÷3 Uitvoer
Invoer 3 6 9 12 15 18 21 24 27 30
Uitvoer 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
c) Invoer ÷4 Uitvoer
Input 4 8 12 16 20 24 28 32 36 40
Uitvoer 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
d) Invoer ÷5 Uitvoer
Input 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50
Uitvoer 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
e) Invoer ÷10 Uitvoer
Invoer 10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
Uitvoer 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Vraag 4 │ Delings-vloeidiagramme
1. Voltooi die volgende vloeidiagramme.
a) b)
c) d)
6
10
14
20
3
÷2 5
7
10
6
12
18
24
2
÷3 4
6
8
8
16
24
36
2
÷4 4
6
9
15
20
35
40
3
÷5 4
7
8
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 19
Kwartaal 1 │ Afdeling 4 │Getalpatrone Kopiereg Voorbehou ©
Vraag 5 │ Vermenigvuldigings Tafels
1. Gebruik die reëls om die “uitvoere” in elke tabel in te vul.
a) Invoer ×6 Uitvoer
Invoer 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Uitvoer 6 12 18 24 30 36 42 48 54 60 b) Invoer ×7 Uitvoer
Invoer 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Uitvoer 7 14 21 28 35 42 49 56 63 70 c) Invoer ×8 Uitvoer
Invoer 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Uitvoer 8 16 24 32 40 48 56 64 72 80 d) Invoer ×9 Uitvoer
Invoer 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Uitvoer 9 18 27 36 45 54 63 72 81 90 Vraag 6 │ Vermenigvuldigings-vloeidiagramme
1. Voltooi die volgende vloeidiagramme.
a) b)
c) d)
Vraag 7 │ Vermenigvuldiging en Deling is Invers Bewerkings
1. Bestudeer: Vermenigvuldiging is die invers (teenoorgestelde) van deling.
12 ÷ 4 = 3 want 3 × 4 = 12
of 4 × 3 = 12 2. Vul die ontbrekende getalle in.
a) 8 ÷ 2 = 4 want 4 × 2 = 8
of 2 × 4 = 8 b) 12 ÷ 3 = 4 want 4 × 3 = 12
c) 18 ÷ 6 = 3 want 3 × 6 = 18 d) 35 ÷ 7 = 5 want 5 × 7 = 35
e) 32 ÷ 8 = 4 want 4 × 8 = 32 f) 54 ÷ 9 = 6 want 6 × 9 = 54
3
5
7
9
18
×6 30
42
54
2
4
6
8
14
×7 28
42
56
2
4
6
8
16
×8 32
48
64
3
5
7
9
27
×9 45
63
81
Veelvoude van 7
Veelvoude van 8
Veelvoude van 6
Veelvoude van 9
Onthou, twee getalle kan in enige volgorde vermenigvuldig word.
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 20
Kwartaal 1 │ Afdeling 4 │Getalpatrone Kopiereg Voorbehou ©
Vraag 8 │ Ontbrekende Invoerwaardes
1. Voltooi die volgende vloeidiagramme. Bereken die “invoere” deur die invers van die gegewe reël te doen.
a) b)
c) d)
2.* Voltooi die volgende vloeidiagramme.
a) b)
Vraag 9 │ Ontbrekende Reëls
1. Vul die ontbrekende reël in elke vloeidiagram in.
a) b)
c) d)
4
5
8
10
8
×2 10
16
20
4
10
14
18
2
÷ 2 5
7
9
2
4
6
10
14
×7 28
42
70
8
24
40
56
1
÷ 8 3
5
7
2
3
6
10
8
×4 12
24
40
×2
6
12
15
24
2
÷ 3 4
5
8
÷2 ÷4
×3
2
4
6
8
8
×4 16
24
32
3
6
8
9
27
×9
54
72
81
9
15
21
30
3
÷ 3
5
7
10
16
24
32
40
2
÷ 8 3
4
5
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 21
Kwartaal 1 │ Afdeling 4 │Getalpatrone Kopiereg Voorbehou ©
Vraag 10│ “Opbreek” van getalle om vermenigvuldiging te vergemaklik
1. Voltooi die onderstaande vloeidiagramme. a) b)
2. Waar of Vals? a) beteken dieselfde as . Waar
b) beteken dieselfde as . Waar
Vraag 11 │ Vermenigvuldiging met veelvoude van 10
1. Voltooi die onderstaande vloeidiagramme. Wat let jy op? ×3 ×10 = ×30 en ×5 ×10 = ×50
a) b)
c) d)
2. Voltooi: 4 × 3 = 12 daarom is 4 × 30 = 120 Dink: “4 × 3 × 10 = 12 × 10”
a)
2 × 3 = 6
4 × 2 = 8
3 × 3 = 9
2 × 30 = 60
4 × 20 = 80
3 × 30 = 90
b) 4 × 3 = 12
9 × 2 = 18
3 × 5 = 15
4 × 30 = 120
9 × 20 = 180
3 × 50 = 150
c)
6 × 3 = 18
3 × 7 = 21
4 × 6 = 24
6 × 30 = 180
3 × 70 = 210
4 × 60 = 240
d) 8 × 4 = 32
6 × 7 = 42
9 × 6 = 54
8 × 40 = 320
6 × 70 = 420
9 × 60 = 540
3. Voltooi: a) 5 + 0 = 5 maar 5 × 10 = 50 b) 9 + 0 = 9 maar 9 × 10 = 90
4. Waar of Vals? a) 7 + 0 = 7 × 10 Vals
b) Om met 10 te vermenigvuldig, beteken dat ons ’n nul byvoeg. Vals LW!
2
4
6
8
60
×3 120
180
240
×10
2
4
6
8
60
× 30 120
180
240
3
5
7
9
150
×5 250
350
450
×10
3
5
7
9
150
× 50 250
350
450
×2
×3
2
3
4
5
12
×2 18
24
30
×3
2
3
4
5
12
× 6 18
24
30
×6
×2
×4 ×8
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 22
Kwartaal 1 │ Afdeling 4 │Getalpatrone Kopiereg Voorbehou ©
Vraag 12 │ Vloeidiagramme met Gemengde Bewerkings
1. Voltooi die onderstaande vloeidiagramme. a) b)
c) d)
Vraag 13 │ Getalrye
1. Voltooi elke getalry.
a) 2 ; 4 ; 6 ; 8 ; 10. +2 b) 1 ; 3 ; 5 ; 7 ; 9. +2 c) 3 ; 6 ; 9 ; 12 ; 15. +3
d) 2 ; 5 ; 8 ; 11 ; 14. +3 e) 4 ; 8 ; 12 ; 16 ; 20. +4 f) 1 ; 5 ; 9 ; 13 ; 17. +4
g) 5 ; 10 ; 15 ; 20 ; 25. +5 h) 6 ; 11 ; 16 ; 21 ; 26. +5 i) 6 ; 12 ; 18 ; 24 ; 30. +6
j) 7 ; 13 ; 19 ; 25 ; 31. +6 k) 7 ; 14 ; 21 ; 28 ; 35. +7 l) 5 ; 12 ; 19 ; 26 ; 33. +7
m) 8 ; 16 ; 24 ; 32 ; 40. +8 n) 3 ; 11 ; 19 ; 27 ; 35. +8 o) 9 ; 18 ; 27 ; 36 ; 45. +9
p) 4 ; 13 ; 22 ; 31 ; 40. +9 q) 10 ; 20 ; 30 ; 40 ; 50. +10 r) 17 ; 27 ; 37 ; 47 ; 57. +10
2. Voltooi elke getalry.
a) 12 ; 10 ; 8 ; 6 ; 4. -2 b) 11 ; 9 ; 7 ; 5 ; 3. -2 c) 30 ; 27 ; 24 ; 21 ; 18. -3
d) 19 ; 16 ; 13 ; 10 ; 7. -3 e) 36 ; 32 ; 28 ; 24 ; 20. -4 f) 25 ; 21 ; 17 ; 13 ; 9. -4
g) 40 ; 35 ; 30 ; 25 ; 20. -5 h) 27 ; 22 ; 17 ; 12 ; 7. -5 i) 30 ; 24 ; 18 ; 12 ; 6. -6
j) 25 ; 19 ; 13 ; 7 ; 1. -6 k) 49 ; 42 ; 35 ; 28 ; 21. -7 l) 40 ; 33 ; 26 ; 19 ; 12. -7
m) 64 ; 56 ; 48 ; 40 ; 32. -8 n) 50 ; 42 ; 34 ; 26 ; 18. -8 o) 72 ; 63 ; 54 ; 45 ; 36. -9
p) 80 ; 71 ; 62 ; 53 ; 44. -9 q) 70 ; 80 ; 60 ; 50 ; 40. -10 r) 93 ; 83 ; 73 ; 63 ; 53. -10
2
3
4
5
9
+1 12
15
18
×3
2
4
6
8
7
×4 15
23
31
–1
5
9
15
19
2
–1
4
7
9
÷2
2
3
4
5
13
×5 18
23
28
+3
Optel van dieselfde getal.
Aftrek van dieselfde getal.
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 23
Kwartaal 1 │ Vir meer assesserings, besoek www.playmaths.co.za Kopiereg Voorbehou ©
KWARTAAL 1 Assessering 1
1. Omkring die letter van die korrekte antwoord.
1.1 Wat is die waarde van die onderstreepte syfer in 278? A 800 B Units C 8 D 80
1.2 20 + 500 + 6 is gelyk aan… A 205006 B 256 C 500206 D 526
1.3 Die ontbrekende getal in 97 + (26 + 68) = (97 + ……) + 68 is: A 62 B 26 C 123 D 191
1.4 Watter syfer, in die getal 985, is in die tiene plekwaarde-kolom? A 80 B 9 C 8 D 5
1.5 Vind die ontbrekende getal in die getalry? 528 ; 518 ; …… ; 498 , 488 . A 510 B 508 C 509 D 550
1.6 873 + 50 is gelyk aan: Sê: “87T + 5T = 92T” antwoord is 923 A 923 B 87350 C 913 D 920
2. Voltooi: a) Watter getalle hieronder sal 40 word, wanneer afgerond tot die naaste 10? 41 32 39 45 51 35 43 34 b) 273 leerders het die finale Interskool sokkerwedstryd bygewoon. Rond die getal af tot die naaste 100 leerders. 300 leerders
3. Gebruik die syfers, 5, 8 en 9 om die grootste moontlike ewe getal te maak. 958 – moet op 8 eindig. 4. Voltooi elke getalry.
a) 128 ; 133 ; 138 ; 143 ; 148 ; 153. +5 b) 20 ; 45 ; 70 ; 95 ; 120 ; 145 ; 170. +25
5. Die som van twee getalle is 25. Die een getal is is 7. Wat is die ander getal? 25 – 7 = 18
6. Waar of Vals? a) 151 + 27 = 27 + 151 Waar b) 12 – (8 – 3) = (12 – 8) – 3. Vals
c) 38 + 0 = 380 Vals - 38 d) 40 + 80 = 120 beteken 80 – 120 = 40 Vals 120 – 40 = 80
7. Voltooi: a) 3 × 4 = 12 b) 28 ÷ 7 = 4 c) 8 × 6 = 48 d) 5 × 9 = 45
e) 56 ÷ 8 = 7 f) 15 × 10 = 150 g) 9 × 40 = 360 h) 3 × 6 × 10 = 180
8. Voltooi: a) 276 + 45 = 321 b) 869 – 674 = 195 c) 287 + 519 = 806
9. ‘n Vrugtewinkel het 46 piesangs op Maandag, 62 piesangs op Dinsdag en 73 piesangs op Woensdag verkoop. Hoeveel piesangs is altesaam verkoop? 46 + 62 + 73 = 181 piesangs
10. Paul koop ‘n hamburger vir R38 en ‘n koeldrank vir R13 by die snoepwinkel. Hoeveel kleingeld moet hy ontvang as hy met ‘n R100-noot betaal? Geld spandeer: R38 + R13 = R51 Kleingeld = R100 – R51 = R49
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 24
Kwartaal 1 │ Afdeling 5 │ Vermenigvuldiging en Deling Kopiereg Voorbehou ©
KWARTAAL 1 Afdeling 5: Vermenigvuldiging en Deling Vraag 1 │ Verdubbeling en Halvering
1. Verdubbel die volgende getalle. Om ‘n getal te verdubbel beteken: ×2
a) 13: 26 b) 16 = 32 c) 50: 100 d) 25: 50 e)* 38: 76
213: 426 216 = 432 150: 300 325: 650 138: 276
2. Halveer die volgende getalle. Om ‘n getal te halveer beteken: ÷2
a) 16: 8 b) 24: 12 c) 32: 16 d) 50: 25 e)* 76: 38
416: 208 224: 112 432: 216 650: 325 276: 138
Vraag 2 │ Veelvoude van 2 , 3 en 4
1. Bestudeer: 3 , 6 , 9 , 12 , 15 … staan bekend as die veelvoude van 3.
“Veelvoude dink vermenigvuldig”: 1 x 3 = 3 , 2 x 3 = 6 , 3 x 3 = 9 , 4 x 3 = 12 ens …
2. Vul die ontbrekende getalle in elke tabel in.
a) 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 × 2 2 4 6 8 10 12 14 16 18 20
b) 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 × 4 4 8 12 16 20 24 28 32 36 40
c) 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 × 3 3 6 9 12 15 18 21 24 27 30
3. Voltooi: a) Skryf die eerste 6 veelvoude van 2 neer. 2 , 4 , 6 , 8 , 10 , 12.
b) Skryf die eerste 5 veelvoude van 3 neer. 3 , 6 , 9 , 12 , 15.
c) Skryf die eerste 7 veelvoude van 4 neer. 4 , 8 , 12 , 16 , 20 , 24 , 28.
Vraag 3 │ Die volgorde van vermenigvuldiging van twee getalle
1. Voltooi elke paar getalsinne. a) 2 × 3 = 6 b) 3 × 4 = 12 c) 5 × 4 = 20 d) 8 × 4 = 32
3 × 2 = 6 4 × 3 = 12 4 × 5 = 20 4 × 8 = 32
2. Waar of Vals? Twee getalle kan in enige volgorde vermenigvuldig word. Waar
3. Vul die ontbrekende getalle in.
a) 4 × 3 = 3 × 4 b) 5 × 3 = 3 × 5 c) 9 × 4 = 4 × 9
d) 9 × 2 = 2 × 9 e) 10 × 4 = 4 × 10 f) 8 × 3 = 3 × 8
Veelvoude van 2
Veelvoude van 4
Veelvoude van 3
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 25
Kwartaal 1 │ Afdeling 5 │ Vermenigvuldiging en Deling Kopiereg Voorbehou ©
Vraag 4 │ Spoedoefeninge (×2, ×3, ×4)
1. Voltooi:
a) 2 × 3 = 6 b) 5 × 3 = 15 c) 5 × 4 = 20 d) 6 × 2 = 12
3 × 2 = 6
7 × 4 = 28
6 × 3 = 18
8 × 3 = 24
4 × 3 = 12
3 × 3 = 9
8 × 4 = 32
7 × 4 = 28
3 × 4 = 12
8 × 2 = 16
9 × 3 = 27
9 × 4 = 36
4 × 2 = 8
9 × 4 = 36
7 × 2 = 14
5 × 3 = 15
2 × 4 = 8
7 × 3 = 21
10 × 4 = 40
9 × 3 = 27
4 × 4 = 16
10 × 2 = 20
6 × 4 = 24
8 × 4 = 32
Vraag 5 │ Veelvoude van 5 , 6 en 7
1. Vul die ontbrekende getalle in elke tabel in.
a) 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 × 5 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50
b) 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 × 6 6 12 18 24 30 36 42 48 54 60
c) 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 × 7 7 14 21 28 35 42 49 56 63 70
2. Voltooi: a) Wat is die 3de veelvoud van 5? 3 × 5 = 15 b) Wat is die 8ste veelvoud van 7? 8 × 7 = 56
Vraag 6 │ Spoedoefeninge (tot en met ×7)
1. Voltooi:
a) 5 × 3 = 15 b) 10 × 6 = 60 c) 10 × 7 = 70 d) 7 × 6 = 42
3 × 5 = 15
9 × 6 = 54
9 × 7 = 63
6 × 7 = 42
5 × 4 = 20
8 × 6 = 48
8 × 7 = 56
9 × 6 = 54
4 × 5 = 20
7 × 6 = 42
9 × 7 = 63
8 × 7 = 56
5 × 5 = 25
8 × 6 = 48
7 × 7 = 49
7 × 7 = 49
8 × 5 = 40
9 × 6 = 54
8 × 7 = 56
9 × 7 = 63
7 × 5 = 35
7 × 6 = 42
6 × 7 = 42
8 × 6 = 48
9 × 5 = 45
8 × 6 = 48
9 × 7 = 63
9 × 6 = 54
Veelvoude van 5
Veelvoude van 6
Veelvoude van 7
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 26
Kwartaal 1 │ Afdeling 5 │ Vermenigvuldiging en Deling Kopiereg Voorbehou ©
Vraag 7 │ Veelvoude van 8, 9 en 10
1. Vul die ontbrekende getalle in elke tabel in.
a) 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 × 8 8 16 24 32 40 48 56 64 72 80
b) 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
× 9 9 18 27 36 45 54 63 72 81 90 c) 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 × 10 10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
2. Voltooi: a) Wat is die 7de veelvoud van 9? 7 × 9 = 63 b) Wat is die 9de veelvoud van 8? 9 × 8 = 72
3. Waar of Vals? a) 8 + 0 = 8 × 10 Vals
b) Om met 10 te vermenigvuldig, beteken dat ons ’n nul byvoeg. Vals
Vraag 8 │ Spoedoefeninge (tot en met ×10)
1. Voltooi:
a) 10 × 8 = 80 b) 10 × 9 = 90 c) 8 × 9 = 72 d) 7 × 9 = 63
9 × 8 = 72 9 × 9 = 81 9 × 8 = 72 9 × 7 = 63
8 × 8 = 64 8 × 9 = 72 8 × 7 = 56 7 × 7 = 49
7 × 8 = 56 7 × 9 = 63 7 × 8 = 56 7 × 10 = 70
9 × 8 = 72 9 × 9 = 81 8 × 8 = 64 6 × 9 = 54
6 × 8 = 48 6 × 9 = 54 8 × 6 = 48 9 × 6 = 54
7 × 8 = 56 7 × 9 = 63 6 × 8 = 48 8 × 9 = 72
9 × 8 = 72 9 × 9 = 81 8 × 10 = 80 9 × 9 = 81
2. Voltooi:
a) 4 × 2 = 8 b) 8 × 4 = 32 c) 8 × 8 = 64 d) 8 × 9 = 72
6 × 3 = 18 5 × 9 = 45 9 × 6 = 54 6 × 8 = 48
3 × 7 = 21 6 × 7 = 42 7 × 7 = 49 7 × 6 = 42
5 × 6 = 30 7 × 8 = 56 9 × 9 = 81 7 × 9 = 63
Vraag 9 │ Vermenigvuldiging met Veelvoude van 10
1. Voltooi: 8 × 30 = 240 Dink: “8 × 3 × 10 = 24 × 10”
a) 3 × 20 = 60 b) 7 × 40 = 280 c) 30 × 5 = 150 d)* 20 × 3 = 60
2 × 40 = 80 8 × 50 = 400 60 × 3 = 180 30 × 4 = 120
4 × 30 = 120 7 × 60 = 420 60 × 9 = 540 60 × 3 = 180
5 × 40 = 200 8 × 70 = 560 80 × 6 = 480 80 × 4 = 320
Veelvoude van 8
Veelvoude van 9
Veelvoude van 10
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 27
Kwartaal 1 │ Afdeling 5 │ Vermenigvuldiging en Deling Kopiereg Voorbehou ©
Vraag 10 │ Probleem Oplossing
1. Skryf ‘n getalsin vir elk van die volgende en vind dan die antwoord.
a) 5 vermenigvuldig met 4. 5 × 4 = 20
b) Watter getal is tweemaal soveel as 56? 56 × 2 = 112
c) Daar is 8 potlode in ‘n houer. Hoeveel potlode is daar in 3 soortgelyke houers? 8 × 3 = 24
d) Jane koop 5 pakkies skyfies teen R9 elk. Hoeveel het sy spandeer? R9 × 5 = R45
2. Suzy het R16 en Jane het tweemaal soveel geld as Suzy. Suzy: R16 Hoeveel geld het hulle altesaam? Jane: R16 × 2 = R32 Altesaam: R16 + 32 = R48
3*. Voltooi: a) Die helfte van ‘n sekere getal is 6. Wat is die getal? 6 × 2 = 12
b) Dubbel ‘n sekere getal is 48. Wat is die getal? 48 ÷ 2 = 24 4. Oorweeg die onderstaande speelgoed.
a) Hoeveel sal 3 teddiebere en 1 kolf altesaam kos?
(3 × R8) + (1 × R15) = R24 + R15 = R39
b) Suzy het R50. Sy wil 5 balle en 2 kunsstelle koop. Het sy genoeg geld? (5 × R5) + (2 × R10) = R25 +20 = R45 Ja, sy het genoeg geld.
5. Oorweeg die onderstaande speelgoed.
a) Hoeveel sal 2 teddiebere en 3 kolwe altesaam kos?
(2 × R8) + (3 × R15) = R24 + R45 = R69
b) Hoeveel sal 4 balle en 2 kunsstelle altesaam kos?
(4 × R5) + (2 × R10) = R20 + R20 = R40
c) Suzy het R50. Sy wil 9 balle en 1 kunsstel koop. Het sy genoeg geld? (9 × R5) + (1 × R10) = R45 +10 = R55 Nee, sy kort R5.
d) Ma het by die “Toy Shop” twee van elke bostaande items gekoop. Hoeveel het sy spandeer? R16 + R10 + R30 + R20 = R76
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 28
Kwartaal 1 │ Afdeling 5 │ Vermenigvuldiging en Deling Kopiereg Voorbehou ©
Vraag 11 │ Die volgorde van deling van twee getalle
1. Voltooi: a) 8 lekkers word gelykop verdeel tussen 4 vriende. Hoeveel lekkers sal elke vriend kry? 8 ÷ 4 = 2
b)* Slegs 4 lekkers word gelykop verdeel tussen 8 vriende. Sal jou antwoord dieselfde wees as in a)? Nee – elke vriend kry slegs ‘n ½ lekker.
c) Is 8 ÷ 4 gelyk aan 4 ÷ 8? Nee – soos gesien uit bostaande voorbeeld.
2. Bestudeer: Twee getalle kan nie in enige volgorde gedeel word nie: 4 ÷ 2 ≠ 2 ÷ 4 In hierdie afdeling deel ons altyd die groter getal deur die kleiner getal.
3. Waar of Vals? a) 6 ÷ 3 = 3 ÷ 6 Vals b) 12 ÷ 3 = 3 ÷ 12 Vals
Vraag 12 │ Vermenigvuldiging en Deling is Invers Bewerkings
1. Bestudeer: Vermenigvuldiging is die invers (teenoorgestelde) van deling.
12 ÷ 4 = 3 want 3 × 4 = 12
of 4 × 3 = 12 2. Vul die ontbrekende getalle in.
a) 6 ÷ 2 = 3 want 3 × 2 = 6 of 2 × 3 = 6
b) 12 ÷ 3 = 4 want 4 × 3 = 12
c) 18 ÷ 6 = 3 want 3 × 6 = 18 d) 21 ÷ 7 = 3 want 3 × 7 = 21
e) 24 ÷ 3 = 8 want 8 × 3 = 24 f) 36 ÷ 4 = 9 want 9 × 4 = 36
g) 45 ÷ 9 = 5 want 5 × 9 = 45 h) 56 ÷ 8 = 7 want 7 × 8 = 56
i) 63 ÷ 7 = 9 want 9 × 7 = 63 j) 72 ÷ 9 = 8 want 8 × 9 = 72
3. Skryf een vermenigvuldigings getalsin vir elke deling getalsin.
a) 12 ÷ 4 = 3 4 × 3 = 12 of 3 × 4 = 12
b) 24 ÷ 6 = 4 6 × 4 = 24 of 4 × 6 = 24
c) 28 ÷ 4 = 7 4 × 7 = 28 of 7 × 4 = 28
d) 32 ÷ 8 = 4 8 × 4 = 32 of 4 × 8 = 32
e) 56 ÷ 7 = 8 8 × 7 = 56 of 7 × 8 = 56
f) 63 ÷ 9 = 7 9 × 7 = 63 of 7 × 9 = 63
4. Skryf twee deling getalsinne vir elke vermenigvuldigings getalsin. In hierdie afdeling, altyd “groot ÷ klein”.
a) 4 × 2 = 8
8 ÷ 2 = 4 8 ÷ 4 = 2
b) 3 × 6 = 18
18 ÷ 6 = 3 18 ÷ 3 = 6
c) 8 × 3 = 24
24 ÷ 3 = 8 24 ÷ 8 = 3
d) 7 × 5 = 35
35 ÷ 5 = 7 35 ÷ 7 = 5
e) 6 × 7 = 42
42 ÷ 7 = 6 42 ÷ 6 = 7
f) 8 × 9 = 72
72 ÷ 9 = 8 72 ÷ 8 = 9
Onthou, twee getalle kan in enige volgorde vermenigvuldig word.
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 29
Kwartaal 1 │ Afdeling 5 │ Vermenigvuldiging en Deling Kopiereg Voorbehou ©
Vraag 13 │ Spoedoefeninge (÷2 , ÷3 , ÷4 en ÷5)
1. Voltooi: Wenk: Kontroleer jou antwoorde met gebruik van vermenigvuldiging.
a) 8 ÷ 2 = 4 b) 6 ÷ 3 = 2 c) 8 ÷ 4 = 2 d) 10 ÷ 5 = 2
6 ÷ 2 = 3 9 ÷ 3 = 3 16 ÷ 4 = 4 20 ÷ 5 = 4
12 ÷ 2 = 6 18 ÷ 3 = 6 24 ÷ 4 = 6 35 ÷ 5 = 7
10 ÷ 2 = 5 24 ÷ 3 = 8 32 ÷ 4 = 8 15 ÷ 5 = 3
14 ÷ 2 = 7 12 ÷ 3 = 4 40 ÷ 4 = 10 50 ÷ 5 = 10
20 ÷ 2 = 10 27 ÷ 3 = 9 28 ÷ 4 = 7 45 ÷ 5 = 9
18 ÷ 2 = 9 21 ÷ 3 = 7 36 ÷ 4 = 9 40 ÷ 5 = 8
e) 15 ÷ 3 = 5 f) 20 ÷ 4 = 5 g) 30 ÷ 5 = 6 h) 36 ÷ 4 = 9
16 ÷ 4 = 4 21 ÷ 3 = 7 32 ÷ 4 = 8 40 ÷ 4 = 10
18 ÷ 3 = 6 24 ÷ 4 = 6 30 ÷ 3 = 10 45 ÷ 5 = 9
16 ÷ 2 = 8 25 ÷ 5 = 5 35 ÷ 5 = 7 50 ÷ 5 = 10
Vraag 14 │ Deling met Reste (÷2 , ÷3 , ÷4 en ÷5)
1. As een getal nie ‘n presiese aantal kere in ‘n ander getal indeel nie, word ‘n res verkry.
Voorbeeld: 13 ÷ 3 = 4 res 1, want (4 × 3) + 1 = 13. of (3 × 4) + 1 = 13.
2. Vul die ontbrekende getalle in. 3. Voltooi deur hoofrekene.
a) 12 ÷ 4 = 3 want 3 × 4 = 12 a) 10 ÷ 2 = 5
13 ÷ 4 = 3 r 1 want (3 × 4) + 1 = 13 11 ÷ 2 = 5 r 1
15 ÷ 4 = 3 r 3 want (3 × 4) + 3 = 15 13 ÷ 2 = 6 r 1
b) 18 ÷ 3 = 6 want 6 × 3 = 18 b) 24 ÷ 4 = 6
19 ÷ 3 = 6 r 1 want (6 × 3) + 1 = 19 25 ÷ 4 = 6 r 1
20 ÷ 3 = 6 r 2 want (6 × 3) + 2 = 20 27 ÷ 4 = 6 r 3
c) 20 ÷ 5 = 4 want 4 × 5 = 20 c) 15 ÷ 5 = 3
21 ÷ 5 = 4 r 1 want (4 × 5) + 1 = 21 16 ÷ 5 = 3 r 1
24 ÷ 5 = 4 r 4 want (4 × 5) + 4 = 24 19 ÷ 5 = 3 r 4
d) 32 ÷ 4 = 8 want 8 × 4 = 32 d) 24 ÷ 3 = 8
33 ÷ 4 = 8 r 1 want (8 × 4) + 1 = 33 25 ÷ 3 = 8 r 1
35 ÷ 4 = 8 r 3 want (8 × 4) + 3 = 35 26 ÷ 3 = 8 r 2
12 Sien bl. 244:
Konsep 1
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 30
Kwartaal 1 │ Afdeling 5 │ Vermenigvuldiging en Deling Kopiereg Voorbehou ©
Vraag 15 │ Spoedoefeninge (÷6 , ÷7 , ÷8 en ÷9)
1. Voltooi:
a) 12 ÷ 6 = 2 b) 21 ÷ 7 = 3 c) 24 ÷ 8 = 3 d) 18 ÷ 9 = 2
24 ÷ 6 = 4 35 ÷ 7 = 5 16 ÷ 8 = 2 45 ÷ 9 = 5
36 ÷ 6 = 6 14 ÷ 7 = 2 48 ÷ 8 = 6 72 ÷ 9 = 8
42 ÷ 6 = 7 49 ÷ 7 = 7 32 ÷ 8 = 4 54 ÷ 9 = 6
18 ÷ 6 = 3 63 ÷ 7 = 9 56 ÷ 8 = 7 81 ÷ 9 = 9
54 ÷ 6 = 9 56 ÷ 7 = 8 72 ÷ 8 = 9 63 ÷ 9 = 7
e) 14 ÷ 7 = 2 f) 32 ÷ 8 = 4 g) 48 ÷ 8 = 6 h) 56 ÷ 8 = 7
30 ÷ 6 = 5 16 ÷ 8 = 2 42 ÷ 6 = 7 36 ÷ 6 = 6
24 ÷ 8 = 3 27 ÷ 9 = 3 72 ÷ 9 = 8 72 ÷ 8 = 9
18 ÷ 9 = 2 35 ÷ 7 = 5 64 ÷ 8 = 8 60 ÷ 6 = 10
28 ÷ 7 = 4 45 ÷ 9 = 5 90 ÷ 9 = 10 81 ÷ 9 = 9
Vraag 16 │ Deling met Reste (÷6 , ÷7 , ÷8 en ÷9)
1. Bestudeer: As een getal nie ‘n presiese aantal kere in ‘n ander getal indeel nie, word ‘n res verkry.
Voorbeelde: a) 25 ÷ 6 = 4 res 1, want (4 × 6) + 1 = 25. of (6 × 4) + 1 = 25
b) 42 ÷ 8 = 5 res 2, want (5 × 8) + 2 = 42. of (8 × 5) + 2 = 42
2. Vul die ontbrekende getalle in. 3. Voltooi deur hoofrekene.
a) 18 ÷ 6 = 3 want 3 × 6 = 18 a) 21 ÷ 7 = 3
20 ÷ 6 = 3 r 2 want (3 × 6) + 2 = 20 22 ÷ 7 = 3 r 1
23 ÷ 6 = 3 r 5 want (3 × 6) + 5 = 23 23 ÷ 7 = 3 r 2
b) 24 ÷ 6 = 4 want 4 × 6 = 24 b) 30 ÷ 6 = 5
25 ÷ 6 = 4 r 1 want (4 × 6) + 1 = 25 32 ÷ 6 = 5 r 2
29 ÷ 6 = 4 r 5 want (4 × 6) + 5 = 29 35 ÷ 6 = 5 r 5
c) 35 ÷ 7 = 5 want 5 × 7 = 35 c) 24 ÷ 8 = 3
37 ÷ 7 = 5 r 2 want (5 × 7) + 2 = 37 25 ÷ 8 = 3 r 1
40 ÷ 7 = 5 r 5 want (5 × 7) + 5 = 40 28 ÷ 8 = 3 r 4
d) 32 ÷ 8 = 4 want 4 × 8 = 32 d) 49 ÷ 7 = 7
33 ÷ 8 = 4 r 1 want (4 × 8) + 1 = 33 50 ÷ 7 = 7 r 1
37 ÷ 8 = 4 r 5 want (4 × 8) + 5 = 37 53 ÷ 7 = 7 r 4
e)* 36 ÷ 9 = 4 want 4 × 9 = 36 e)* 56 ÷ 8 = 7
37 ÷ 9 = 4 r 1 want (4 × 9) + 1 = 37 59 ÷ 8 = 7 r 3
40 ÷ 9 = 4 r 4 want (4 × 9) + 4 = 40 61 ÷ 8 = 7 r 5
24
40
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 31
Kwartaal 1 │ Afdeling 5 │ Vermenigvuldiging en Deling Kopiereg Voorbehou ©
Vraag 17 │ Probleem Oplossing (÷)
1. Skryf ‘n getalsin vir elk van die volgende en vind dan die antwoord.
a) 12 gedeel deur 3. 12 ÷ 3 = 4
b) Watter getal is die helfte soveel as 90? 90 ÷ 2 = 45
c) 40 lekkers word gelykop verdeel tussen 5 kinders. Hoeveel lekkers sal elke kind kry? 40 ÷ 5 = 8 lekkers
d) Thandi het 72 appels. Sy verpak hulle in sakke waarin daar 8 appels elk is. Hoeveel sakke sal sy hê om op die mark te verkoop? 72 ÷ 8 = 9 sakke te verkoop.
2. John het R50 en Jane het die helfte soveel geld as John. Hoeveel geld het hulle altesaam? John: R50 Jane: R50 ÷ 2 = R25 Altesame: R50 + 25 = R75
3. 48 lemoene word gelykop verdeel tussen 6 mense. Hoeveel lemoene sal elke persoon kry? 48 ÷ 6 = 8 lemoene elk 4.* Skryf ‘n getalsin vir elke woordprobleem en vind dan die antwoord.
a) Wanneer 2 getalle vermenigvuldig word, is die antwoord 24. 6 × ? = 24 24 ÷ 6 = 4 Die een getal is 6. Wat is die ander getal? Die ander getal is 4.
b) Wanneer 2 getalle vermenigvuldig word, is die antwoord 32. 4 × ? = 32 32 ÷ 4 = 8
Die een getal is 4. Wat is die ander getal? Die ander getal is 8.
c) Wanneer een getal gedeel word deur ‘n ander getal, is die antwoord 6. 18 ÷ ? = 6 18 ÷ 6 = 3
Die groter getal is 18. Wat is die ander getal? Die ander getal is 3.
d) Wanneer een getal gedeel word deur ‘n ander getal, is die antwoord 7. 35 ÷ ? = 7 35 ÷ 7 = 5
Die groter getal is 35. Wat is die ander getal? Die ander getal is 5.
Vraag 18 │ Probleem Oplossing (Deling met Reste)
1. 25 lekkers word gelykop verdeel tussen 6 kinders. Hoeveel lekkers sal elke kind kry? Sal daar enige lekkers oorbly? 25 ÷ 6 = 4 r 1 Elke kind kry 4 lekkers. 1 lekker bly oor. 2. Sam het 14 lekkers. Sy wil partytjie-pakkies maak wat 3 lekkers elk bevat. Hoeveel partytjie-pakkies kan sy maak? 14 ÷ 3 = 4 r 2 Sy kan 4 partytjie pakkies maak. 2 lekkers bly oor.
3. Thandi het 45 pere. Sy moet ‘n gelyke aantal pere in 7 sakkies pak. Hoeveel pere moet sy in elke sakkie pak? Sal daar pere oorbly wat nie gepak kan word nie?
45 ÷ 7 = 6 r 3 Sy moet 6 pere in elke sakkie pak. 3 pere sal oorbly. 4.* Sipho het 50 suiglekkers. Hy wil dit verpak in sakkies met 8 in elk, om op die mark te verkoop. Hoeveel sakkies suiglekkers kan hy verpak? Hy sal 6 sakkies hê om te verkoop Sal enige suiglekkers nie in sakkies verpak word nie? 2 suiglekkers sal oorbly. 50 ÷ 8 = 6 r 2
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 32
Kwartaal 1 │ Afdeling 6 │ Tyd Kopiereg Voorbehou ©
KWARTAAL 1 Afdeling 6: Tyd Vraag 1 │ Agtergrond Kennis (12-uur Horlosies)
1. Voltooi vir enige horlosie:
a) Die kort wyser staan bekend as die uurwyser .
b) Die lang wyser staan bekend as die minuutwyser .
c) Daar is 60 minute in 1 uur.
d) Daar is 24 uur in 1 dag.
2. Bestudeer: Soos wat die minuutwyser om die horlosie beweeg, lees ons die tyd soos volg af:
3. As die minuutwyser op:
a) die 3 is, toon dit 15 minute na die uur. b) die 1 is, toon dit 5 minute na die uur.
c) die 2 is, toon dit 10 minute na die uur. d) die 5 is, toon dit 25 minute na die uur.
e) die 4 is, toon dit 20 minute na die uur. f) die 6 is, toon dit 30 minute na die uur.
4. As die minuutwyser op:
a) die 7 is, toon dit 35 minute na die uur of 25 minute voor die volgende uur.
b) die 8 is, toon dit 40 minute na die uur of 20 minute voor die volgende uur.
c) die 9 is, toon dit 45 minute na die uur of 15 minute voor die volgende uur.
d) die 10 is, toon dit 50 minute na die uur of 10 minute voor die volgende uur.
e) die 11 is, toon dit 55 minute na die uur of 5 minute voor die volgende uur.
“Kwart oor” “Kwart voor”
•
11
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
12Minuutwyser (lank)
Uurwyser (kort)
5 minute oor die uur
•
11
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
1210 minute oor die uur
15 minute oor die uur
20 minute oor die uur
25 minute oor die uur
Op die uur
55 minute oor die uur of 5 minute voor die
volgende uur
50 minute oor die uur of 10 minute voor die
volgende uur
45 minute oor die uur of 15 minute voor die volgende uur
40 minute oor die uur of 20 minute voor die
volgende uur
30 minute oor of helfte van die
volgende uur
35 minute oor die uur of 25 minute voor die
volgende uur
Oor d
ie uur
Voor
die
volg
ende
uur
Die wysers op 'n analoog horlosie
wys na getalle om die tyd aan te dui.
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 33
Kwartaal 1 │ Afdeling 6 │ Tyd Kopiereg Voorbehou ©
Vraag 2 │ “Na die uur” Tye
1. Skryf die tyd wat op elk van die volgende horlosies aangedui word neer. a) b) c)
3-uur 5 minute oor 3 25 minute oor 3 d) e) f)
7-uur 15 minute oor 7 20 minute oor 7 of kwart oor 7
2. Skryf ‘n ander manier neer om die tyd op horlosie e) voor te stel. Kwart oor 7
Vraag 3 │ “Voor die uur” Tye
1. Skryf die tyd wat op elk van die volgende horlosies aangedui word neer. a) b) c)
4-uur 30 minute oor 4 35 minute oor 4
of half-vyf of 25 minute voor 5 d) e) f)
10-uur 40 minute oor 10 45 minute oor 10
of 20 minute voor 11 of 15 minute voor 11 of kwart voor 11
2. Voltooi: a) Skryf ‘n ander manier neer om die tyd op horlosie b) voor te stel. Half-vyf b) Skryf ‘n ander manier neer om die tyd op horlosie f) voor te stel. Kwart voor 11
11 10
12
2 3
4 5 6 7
8 9
1 11 10
12
2 3
4 5 6 7
8 9
1 11 10
12
2 3
4 5 6 7
8 9
1
11 10
12
2 3
4 5 6 7
8 9
1 11 10
12
2 3
4 5 6 7
8 9
1
11 10
12
2 3
4 5 6 7
8 9
1 11 10
12
2 3
4 5 6 7
8 9
1 11 10
12
2 3
4 5 6 7
8 9
1
1 11 10
12
2 3
4 5 6 7
8 9
11 10
12
2 3
4 5 6 7
8 9
1 1 11 10
12
2 3
4 5 6 7
8 9
1 11 10
12
2 3
4 5 6 7
8 9
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 34
Kwartaal 1 │ Afdeling 6 │ Tyd Kopiereg Voorbehou ©
3. Skryf die tyd wat op elk van die volgende horlosies aangedui word neer. a) b) c)
9-uur 20 minute oor 9 35 minute oor 9
of 25 minute voor 10 d) e) f)
30 minute oor 1 45 minute oor 1 50 minute oor 1
of halftwee* of 15 minute voor 2 of 10 minute voor 2 4. Voltooi: a) Skryf ‘n ander manier neer om die tyd op horlosie d) voor te stel. Halftwee. b) Skryf ‘n ander manier neer om die tyd op horlosie e) voor te stel. Kwart voor 2.
Vraag 4 │ Voor Middag Tye (vm.)
1. In 12-uur tyd, gebruik ons “vm.” om tye tussen middernag en middag aan te dui.
12–uur middernag
Jy is slapend in die bed
Jy eet ontbyt
Jy is by die skool 12-uur middag
Middagete
12 vm. 1 vm. 6 vm. 7 vm. 8 vm. 11 vm. 12 nm.
2. Skryf die mees gepaste tyd vir elke aktiwiteit, vanaf die tye wat verskaf word, neer.
a) Middernag – dit is donker buite. 12 vm.
b) Dit is baie vroeg in die oggend en jy slaap nog. 4 vm.
c) Jy word wakker. 6 vm.
d) Ontbyttyd. 7 vm.
e) Eerste pouse by die skool . 10 vm.
11 10
12
2 3
4 5 6 7
8 9
1
11 10
12
2 3
4 5 6 7
8 9
1 11 10
12
2 3
4 5 6 7
8 9
1
4 vm.
7 vm.
12 vm.
10 vm.
6 vm.
1 1 11 10
12
2 3
4 5 6 7
8 9
11 10
12
2 3
4 5 6 7
8 9
1 11 10
12
2 3
4 5 6 7
8 9
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 35
Kwartaal 1 │ Afdeling 6 │ Tyd Kopiereg Voorbehou ©
Vraag 5 │ Na Middag Tye (nm.)
1. Bestudeer: Ons gebruik “nm.” om tye tussen middag en middernag aan te dui.
2. Skryf die mees gepaste tyd vir elke aktiwiteit neer, vanaf die tye wat verskaf word.
a) Middag – die son skyn 12 nm.
b) Huiswerk tyd. 3 nm.
c) Aandete. 8 nm.
d) Jy slaap. 11 nm.
3. Voltooi: a) Watter tyd van die dag is 12 vm.? 12-uur middernag.
b) Watter tyd van die dag is 12 nm.? 12-uur middag.
Vraag 6 │ 12-uur tyd (na die uur)
1. Bestudeer: Met die skryf van tyd, skryf ons die uur eerste, gevolg deur die aantal minute na die uur.
2. Skryf die tye op die horlosies as 12-uur tye.
a) oggend b) oggend c) oggend
4.00 vm. 4.05 vm. 4.15 vm.
d) aand e) aand f) aand
7.00 nm. 7.10 nm. 7.20 nm.
12-uur middag Middagete
Jy is by die skool of doen huiswerk
by die huis
Jy eet aandete
Jy slaap 12-uur middernag
12 nm. 1 nm. 7 nm. 8 nm. 10 nm. 11 nm. 12 vm.
11 10
12
2 3
4 5 6 7
8 9
1 11 10
12
2 3
4 5 6 7
8 9
1 11 10
12
2 3
4 5 6 7
8 9
1
11 10
12
2 3
4 5 6 7
8 9
1 11 10
12
2 3
4 5 6 7
8 9
1
3 nm.
8 nm.
12 nm.
11 nm.
1 11 10
12
2 3
4 5 6 7
8 9
Kwart oor 4.
Oggendtye vm.
Namiddagtye / aandtye nm.
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 36
Kwartaal 1 │ Afdeling 6 │ Tyd Kopiereg Voorbehou ©
Vraag 7 │ 12-uur tyd (voor die volgende uur)
1. Skryf die tye op die horlosies as 12-uur tye.
Onthou: Ons skryf altyd die minute as hoeveel minute dit na die uur is.
a) namiddag b) namiddag c) namiddag
3.30 nm. 3.35 nm. 3.40 nm. d) oggend e) oggend f) oggend
9.30 vm. 9.35 vm. 9.40 vm. g) namiddag h) namiddag i) namiddag
1.45 nm. 1.50 nm. 1.55 nm.
j) aand k) aand l) aand
10.45 nm. 10.50 nm. 10.55 nm.
11 10
12
2 3
4 5 6 7
8 9
1 11 10
12
2 3
4 5 6 7
8 9
1 11 10
12
2 3
4 5 6 7
8 9
1
11 10
12
2 3
4 5 6 7
8 9
1 11 10
12
2 3
4 5 6 7
8 9
1 11 10
12
2 3
4 5 6 7
8 9
1
11 10
12
2 3
4 5 6 7
8 9
1 11 10
12
2 3
4 5 6 7
8 9
1 11 10
12
2 3
4 5 6 7
8 9
1
Die uur-wyser is presies halfpad tussen 3
en 4. Dit is egter
3.30nm. en nie 4.30nm.
11 10
12
2 3
4 5 6 7
8 9
1 11 10
12
2 3
4 5 6 7
8 9
1 11 10
12
2 3
4 5 6 7
8 9
1
Dit lyk asof die uur-
wyser na die 2 wys maar dit is nog nie
2-uur nie maar eerder 45 min. na
1-uur.
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 37
Kwartaal 1 │ Afdeling 6 │ Tyd Kopiereg Voorbehou ©
Vraag 8 │ 12-uur tyd (Gemengde Vrae)
1. Skryf die tye op die horlosies as 12-uur tye.
a) oggend b) aand c) namiddag
4.05 vm. 9.30 nm. 3.40 nm. d) oggend e) aand f) oggend
3.35 vm. 7.20 nm. 9.40 vm. g) oggend h) namiddag i) namiddag
10.55 vm. 2.15 nm. 1.55 nm.
j) nag k) oggend l) aand
10.45 nm. 07.50 vm. 8.10 nm. 2. Voltooi: a) Watter horlosie toon nege dertig in die nag? Horlosie b
b) Watter horlosie toon kwart oor twee in die namiddag? Horlosie h
c) Watter horlosie toon twintig voor tien in die oggend? Horlosie f
d) Watter horlosie toon kwart voor elf in die nag? Horlosie j
11 10
12
2 3
4 5 6 7
8 9
1
11 10
12
2 3
4 5 6 7
8 9
1
11 10
12
2 3
4 5 6 7
8 9
1
11 10
12
2 3
4 5 6 7
8 9
1
11 10
12
2 3
4 5 6 7
8 9
1 11 10
12
2 3
4 5 6 7
8 9
1
11 10
12
2 3
4 5 6 7
8 9
1
11 10
12
2 3
4 5 6 7
8 9
1
11 10
12
2 3
4 5 6 7
8 9
1
1 11 10
12
2 3
4 5 6 7
8 9
1 11 10
12
2 3
4 5 6 7
8 9
1 11 10
12
2 3
4 5 6 7
8 9
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 38
Kwartaal 1 │ Afdeling 6 │ Tyd Kopiereg Voorbehou ©
Vraag 9 │ Herleiding van 12-uur tyd na 24-uur tyd: Deel 1
1. Bestudeer: a) Oggend is die periode tussen middernag en middag.
12-h Tyd 12 vm. 1 vm. 2 vm. 3 vm. 4 vm. 5 vm. 6 vm. 7 vm. 8 vm. 9 vm. 10 vm. 11 vm.
24-h Tyd 00:00 01:00 02:00 03:00 04:00 05:00 06:00 07:00 08:00 09:00 10:00 11:00
b) In 24-uur tyd, word tye na middag vorentoe getel vanaf 12:00.
12-h Tyd 12 nm. 1 nm. 2 nm. 3 nm. 4 nm. 5 nm. 6 nm. 7 nm. 8 nm. 9 nm. 10 nm. 11 nm.
24-h Tyd 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00 22:00 23:00
2. Watter onderstaande tye is in die oggend?
08:00 15:00 10:00 21:00 06:00 11:00 14:00 3. Watter van die onderstaande tye is na middag tye?
13:00 05:00 20:00 01:00 09:00 15:00 11:00 4. In 24-uur tyd: a) vm. tye die uur bly dieselfde: 2 vm. 02:00
b) nm. tye dink “plus nog 12 ure”: 2 nm. 14:00 (2h + 12h = 14h)
5. Skryf elke tyd as ‘n 24-uur tyd.
a) 5 vm. 05:00 b) 2 vm. 02:00 c) 7 vm. 07:00
5 nm. 17:00 “5 + 12 = 17” 2 nm. 14:00 7 nm. 19:00
d) 6 vm. 06:00 e) 9 vm. 09:00 f) 1 vm. 01:00
6 nm. 18:00 9 nm. 21:00 1 nm. 13:00
g) 10 vm. 10:00 h) 3 vm. 03:00 i) 11 vm. 11:00
10 nm. 22:00 3 nm. 15:00 11 nm. 23:00
6. Pas die tye soos aangetoon in die tabel by die korrekte onderstaande tye.
a) 7 vm. b) 15:00 c) 9 nm. d) middernag e) 7 nm. f) 6 nm.
07:00 3 nm. 21:00 00:00 19:00 sonsondergang
21:00 19:00 sonsondergang 07:00 3nm. 00:00 7. Pas die tye soos aangetoon in die tabel by die korrekte onderstaande tye.
a) 8 vm. b) 13:00 c) 5 nm. d) 06:00 e) 11 nm. f) 10:00
08:00 1 nm. 17:00 sonopkoms 23:00 10 vm.
10vm. sonopkoms 1nm. 23:00 17:00 08:00
Uitsonderings 12 vm. 00:00 12 nm. 12:00
middernag sonopkoms Afhangend van die seisoen.
middag sonsondergang Afhangend van die seisoen.
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 39
Kwartaal 1 │ Afdeling 6 │ Tyd Kopiereg Voorbehou ©
Vraag 10 │ Herleiding van 12-uur tyd na 24-uur tyd: Deel 2
1. Skryf elke tyd in 24-uur tyd.
a) 4.30 vm. 04:30 b) 5.15 vm. 05:15 c) 8.10 vm. 08:10
4.30 nm. 16:30 “4 + 12 = 16” 5.15 nm. 17:15 8.10 nm. 20:10
d) 9.45 vm. 09:45 e) 6.05 vm. 06:05 f) 10.55 vm. 10:55
9.45 nm. 21:45 6.05 nm. 18:05 10.55 nm. 22:55
g) 1.25 vm. 01:25 h) 11.20 vm. 23:20 i) 3.40 vm. 03:40
1.25 nm. 13:25 11.20 nm. 23:20 3.40 nm. 15:40
2. Skryf elke tyd in 24-uur tyd. [Gemengde vrae]
a) 3.30 vm. 03:30 b) 9.45 vm. 09:45 c) 8.10 nm. 20:10
d) 7.15 nm. 19:15 e) 6.05 vm. 06:05 f) 10.50 nm. 22:50
g) 1.25 vm. 01:25 h) 11.30 nm. 23:20 i) 3.45 vm. 03:45
j) 9.45 nm. 21:45 k) 4.05 vm. 04:05 l) 01.55 nm. 13:55
3. Pas die tye soos aangetoon in die tabel by die korrekte onderstaande tye.
a) 08:30 b) 3.20 nm. c) 11:15 d) 7.10 vm. e) 11.15 nm. f) 19:10
8.30 vm. 15:20 11:15vm. 07:10 23:15 7.10 nm.
15:20 07:10 7.10 nm. 8.30 vm. 23:15 11:15 vm.
Vraag 11 │ Korrelasie van Tye
1. Skryf die tyd wat die beste pas by elke aktiwiteit neer.
a) Aandete. 19:00 b) Eerste skoolpouse. 10 vm.
c) Middag. 12 nm. d) Jy slaap. 23:00
e) Huiswerktyd. 15:00 f) Tyd om wakker te word. 6 vm.
2. Teken die uur- en minuutwysers op elke horlosie om te pas by die tyd op die digitale horlosie.
a) b)
15:00 6 vm. 12 nm. 23:00 10 vm. 19:00
08:10 14:30
'n Digitale horlosie toon die tyd met gebruik van getalle.
Sien bl. 245
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 40
Kwartaal 1 │ Afdeling 6 │ Tyd Kopiereg Voorbehou ©
Vraag 12 │ Herleiding tussen Tydeenhede
1. Voltooi:
a) 1 minuut = 60 sekondes b) 1 uur = 60 minute c) 1 dag = 24 ure
2 minute = 120 sekondes ½ uur = 30 minute ½ dag = 12 ure
½ minuut = 30 sekondes ¼ uur = 15 minute 1½ dae = 36 ure
¼ minuut = 15 sekondes ¾ uur = 45 minute 2 dae = 48 ure
¾ minuut = 45 sekondes 2 uur = 120 minute 3 dae = 72 ure
d) 60 sekondes = 1 minuut e) 60 minute = 1 uur f) 24 uur = 1 dag
120 sekondes = 2 minute 30 minute = ½ uur 48 uur = 2 dae
240 sekondes = 4 minute 180 minute = 3 ure 72 uur = 3 dae 2. Voltooi:
a) 1 week = 7 dae b) 7 dae = 1 week c) 8 dae = 1 week + 1 dag
2 weke = 14 dae 21 dae = 3 weke 17 dae = 2 weke + 3 dae
3 weke = 21 dae 35 dae = 5 weke 26 dae = 3 weke + 5 dae
7 weke = 49 dae 42 dae = 6 weke 40 dae = 5 weke + 5 dae
3. Voltooi:
a) 1 jaar = 12 maande b) 12 maande = 1 jaar c) 13 maande = 1 jaar + 1 maand
½ jaar = 6 maande 24 maande = 2 jare 26 maande = 2 jare + 2 maande
2 jare = 24 maande 36 maande = 3 jare 39 maande = 3 jare + 3 maande
3 jare = 36 maande 48 maande = 4 jare 50 maande = 4 jare + 2 maande
4. Voltooi: [Gemengde vrae]
a) 120 sekondes = 2 minute b) 2 jare = 24 maande c) 1½ dae = 36 ure (24 + 12)
d) 180 minute = 3 ure e) 48 maande = 4 jare f) 180 sekondes = 3 minute
g) 36 maande = 3 jare h) 30 minute = ½ uur i) ¾ uur = 45 minute
j) 14 dae = 2 weke k) 15 minutes = ¼ uur l) ½ jaar = 6 maande
m) 45 minute = ¾ uur n) 48 ure = 2 dae o) 3 dae = 72 ure
p) 1½ jaar = 18 maande (12 + 6)
q) 1½ minute = 90 sekondes (60 + 30)
r) 28 dae = 4 weke
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 41
Kwartaal 1 │ Afdeling 6 │ Tyd Kopiereg Voorbehou ©
Vraag 13 │ Tyd Intervalle
1. Die aantal minute na die volgende uur vanaf:
a) 10:50 is 10 b) 12:40 is 20 c) 04:20 is 40 d) 11:10 is 50
e) 15:45 is 15 f) 07:25 is 35 g) 20:55 is 5 h) 08:25 is 35
i) 12:20 is 40 j) 18:05 is 55 k) 09:25 is 35 l) 22:35 is 25
2. Bereken die tydsduur in ure tussen die twee onderstaande tye. a) 04:00 tot 09:00 = 5h
b) 05:20 tot 11:20 = 6h
c) 10:30 tot 14:30 = 4h
d) 07:45 tot 15:45 = 8h
3. Bereken die tydsduur in ure en minute tussen die twee onderstaande tye. bv. 1: 08:10 tot 12:30 Metode 1 Stap 1: 08:10 tot 12:10 4 ure Metode 2 Stap 2: 12:10 tot 12:30 20 min Totaal 4 ure 20 min
a) 07:20 tot 10:40 b) 05:10 tot 09:40 c) 10:30 tot 15:40 = 3h 20min = 4h 30min = 5h 10min
d) 09:10 tot 13:45 e) 13:25 tot 17:40 f) 12:25 tot 20:55 = 4h 35 min = 4h 15 min = 8h 30 min
bv. 2: 06:40 tot 10:20 Metode 1 Stap 1: 06:40 tot 09:40 3 ure Metode 2 Stap 2: 09:40 tot 10:00 20 min Stap 3: 10:00 tot 10:20 20 min Totaal 3 ure 40 min
g) 05:30 tot 09:00 h) 09:20 tot 13:00 i) 11:40 tot 16:00
= 3 h 30 min = 3 h 40 min = 4 h 20 min
j) 10:50 tot 14:10 k) 07:20 tot 10:10 *l) 10:45 tot 15:30 = 3 h 20 min = 2 h 50 min = 4 h 45 min
Vraag 14 │ Woordsomme met Tydintervalle
1. Lebo gaan om 07:15 skooltoe. Sy arriveer by die skool om 08:00. Hoe lank neem dit haar om by die skool te kom? 45 min 2. As jy vanaf 1.50nm. tot 4.15nm. wag, hoe lank het jy gewag? 2 h 25 min 3. Bonga begin haar huiswerk om 14:30 en hou op teen 16:40. Hoe lank het dit haar geneem om haar huiswerk te voltooi? 2 uur 10 min 4.* Die trein verlaat Stasie A om 13:50 en arriveer by Stasie B om 19:20. Hoe lank het die reis geduur? 5 uur 30 min
12 h 30
08 h10
04h20
0
09 10
80h20
06 h 40
03 h 40
0
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 42
Kwartaal 1 │ Afdeling 6 │ Tyd Kopiereg Voorbehou ©
Vraag 15 │ Die Kalender
1. Bestudeer: Daar is 12 maande in ‘n jaar
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Ja
nuarie
Febru
arie
Maart
April
Mei
Juni
e
Julie
Aug
ustu
s
Sep
tem
ber
Okt
ober
Nove
mber
Des
ember
31
28/
29
31
30
31
30
31
31
30
31
30
31
Kneukelkunsie
Tel die maande af op jou kneukels asook die groewe tussen jou kneukels. Moenie die duimkneukel inreken nie. Elke maand wat op ‘n kneukel land het 31 dae. Elke
maand wat op ‘n groef tussen die kneukels land het 30 dae,
behalwe 28/29 dae vir Februarie.
2. Voltooi: a) Benaam die tweede, die sesde, en die tiende maand van die jaar. 2de: Februarie 6de: Junie 10de: Oktober
b) Hoeveel dae is daar in Maart? 31 dae
c) Hoeveel dae is daar altesaam in Junie en Julie? 31 + 30 = 61 dae
d) Hoeveel dae is daar vanaf die begin van Oktober tot aan die einde van die jaar? 31 + 30 + 31 = 92 dae
3. Die aantal dae tussen:
a) 20 Januarie en 10 Februarie = 11 dae oor in Jan + 9 dae in Feb = 20 dae
b) 25 Junie en 8 Julie = 5 dae in Junie + 7 dae in Julie = 13 dae
c) 15 April en 6 Mei = 15 dae in Apr + 5 dae in Mei = 20 dae
d) 28 Oktober en 15 November = 3 dae in Okt + 14 dae in Nov = 17 dae
e) 10 Maart en 13 Mei = 21 dae in Mrt + 30 dae in Apr + 12 dae in Mei = 63 dae
f) 20 Maart en 6 Mei = 11 dae in Mrt + 30 dae in Apr + 5 dae in Mei = 46 dae
g) 27 September en 10 November = 3 dae Sept + 31 dae Okt + 9 dae Nov = 43 dae h)* 13 April en 25 Junie = 17 dae Apr + 31 dae Mei + 24 dae Jun = 72 dae
Dae tussen-in: ons tel nie 20 Jan of 10 Feb nie.
Sien bl. 246
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 43
Kwartaal 1 │ Afdeling 7 │ Datahantering Kopiereg Voorbehou ©
KWARTAAL 1 Afdeling 7: Datahantering Vraag 1 │ Staafgrafieke 1. ‘n Staafgrafiek gebruik kolomme om data voor te stel. Die kolomme raak nie aan mekaar nie.
2. Die staafgrafiek toon Graad 4 leerders se gunsteling naskoolse aktiwiteite. Gunsteling naskoolse aktiwiteite
Sport Besoek vriende Kyk TV Skool-
klubs
a) Watter aktiwiteit is die gewildste? Besoek van vriende
b) Watter aktiwiteit is die minste gewild? Skoolklubs
c) Hoeveel leerders se gewildste aktiwiteit is Sport? 40 leerders
d) Hoeveel meer leerders verkies om TV te kyk as om skoolklubs by te woon? 20 meer
e) Hoeveel leerders het deelgeneem aan die opname? 40 + 50 + 30 + 10 = 130 leerders 3. Mev. Bowman het ‘n week se klasbywoning van ‘n Graad 4A klas opgeteken.
a) Teken ‘n staafgrafiek om die data te illustreer.
*Verwys na die “Staafgrafiek itemlys” hierbo.
b) Op watter dag was die meeste leerders afwesig? Maandag
c) Hoeveel meer leerders was afwesig op Maandag as op Dinsdag? 8 – 2 = 6
d) Altesaam hoeveel leerders was afwesig gedurende die week? 18
Dae van die week Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrydag
Leerders afwesig 8 2 3 0 5
Aant
al l
eerd
ers
Staafgrafiek itemlys: • Opskrif • Name van asse • Gelyke skaal
afmetings (vir die aantal leerders)
• Itemname (vir aktiwiteite)
• Kolomme is ewe wyd met spasies tussenin.
10
20
30
40
50
0
60
Aktiwiteite
*Beste skaal vir grafiek: Tel in 1e tot by 10. (Groter as die grootste itemgetal.)
Horisontale as
Vertikale as
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 44
Kwartaal 1 │ Afdeling 7 │ Datahantering Kopiereg Voorbehou ©
Vraag 2 │ Piktogramme en Tellingkaarte
1. Bestudeer: Telmerkies is ‘n metode om getalle in groepe van 5 te groepeer: | | | |
| | | | | | merkies beteken ‘n item is 7 keer getel.
2. Die volgende piktogram toon die gunsteling vrugte van ‘n groep graad 4 leerders.
Gunsteling vrug Aantal leerders
Appel
Framboos
Piesang
Perske
SLEUTEL: = 2 leerders
a) Voltooi die onderstaande tellingkaart met gebruik van die bostaande inligting.
Vrug Aantal leerders Totaal
Appel ││││ │ 6 b) Hoeveel kinders hou die meeste van appels?6
Framboos ││││ ││││ 10 c) Hoeveel meer kinders hou van perskes as van
piesangs? 12 – 4 = 8
Piesang ││││ 4 d) Watter vrug is die gewildste? Perskes
Perske ││││ ││││ ││ 12 e) Hoeveel kinders het aan die opname deelgeneem? 32
3. Bestudeer die onderstaande piktogram en beantwoord dan die vrae wat volg.
Aantal glase sap verkoop
Maandag
SLEUTEL: = 5 glase sap
Dinsdag
Woensdag
Donderdag
Vrydag
a) Op watter dag is die meeste glase sap verkoop? Vrydag
b) Hoeveel glase sap is op Woensdag verkoop? 15
c) Op watter twee dae is dieselfde aantal glase sap verkoop? Dinsdag & Donderdag
d) Hoeveel glase sap is altesaam verkoop? 10 + 20 + 15 + 20 + 25 = 90
e)* As elke glas sap verkoop word vir R7, hoeveel is verdien op Maandag? 10 × R7 = R70
‘n Piktogram gebruik prente om data voor te stel. Dit is belangrik om op te let na die sleutel.
10
20
15
20
25
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 45
Kwartaal 1 │ Afdeling 8 │ Eienskappe van 2-D Vorms Kopiereg Voorbehou ©
KWARTAAL 1 Afdeling 8: Eienskappe van 2-D Vorms Vraag 1 │ Geboë en Reguit Sye 1. Sorteer die vorms in die onderstaande tabel.
Slegs geboë sye
Slegs reguit sye
Geboë en reguit sye
6 1 2
9 3 4
7 5
8
2. Watter bostaande vorm is ‘n: a) sirkel? 9 b) ovaal? 6 c) reghoek? 3
3. Teken jou eie vorms:
Slegs geboë sye Slegs reguit sye Geboë en reguit sye
antwoorde sal verskil antwoorde sal verskil antwoorde sal verskil
Vraag 2 │ Vierkante en Reghoeke
1. Teken in die rooster ‘n vierkant 2. Teken in die rooster ‘n reghoek met ‘n wydte met sye van 3 eenhede elk. van 3 eenhede en ‘n lengte van 8 eenhede.
3. Waar of Vals? ‘n Vierkant het 4 gelyke reguit sye. Waar 4. Voltooi: a) In ‘n reghoek staan die 2 kort sye bekend as wydtes/ breedtes.
b) In ‘n reghoek staan die 2 lang sye bekend as lengtes.
5. Kies die korrekte woord om elke sin te voltooi.
a) ‘n Vierkant het vier gelyke sye.
b) ‘n Reghoek het teenoorstaande sye van gelyke lengte.
L
W W
L
7
6 5
1
3 2
9
4
8
vier twee teenoorstaande
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 46
Kwartaal 1 │ Afdeling 8 │ Eienskappe van 2-D Vorms Kopiereg Voorbehou ©
Vraag 3 │ Die Definisie van ‘n Veelhoek
1. Bestudeer: 2-D figure is “plat”. ‘n 2-D figuur het ‘n lengte en/of ‘n wydte. Breedte is ‘n ander term vir wydte.
2. Watter onderstaande figuur is nie 2-D nie? C ‘n Reghoekige prisma is 3-D. A B C D
3. Bestudeer: ‘n Veelhoek (of poligoon) is ‘n 2-D vorm met slegs reguit sye. Die vorm moet “geslote” wees.
4. Watter bostaande figuur is ‘n veelhoek? D Driehoek
5. Beskryf ‘n veelhoek deur 3 eienskappe neer te skryf. 1. 2-D vorm. 2. Dit het slegs reguit sye. 3. Die vorm is “geslote”. 6. Is ‘n sirkel ‘n veelhoek? Nee – dit het een geboë sy.
Vraag 4 │ Benaming van Veelhoeke 1. Bestudeer: Veelhoeke (poligone) word benoem volgens hul aantal sye.
Driehoek Vierhoek Pentagoon Heksagoon
3 sye 4 sye 5 sye 6 sye 2. Voltooi: a) ‘n Vorm met drie reguit sye staan bekend as ‘n driehoek.
b) ‘n Heksagoon het 6 reguit sye.
c) ‘n Vorm met 5 reguit sye staan bekend as ‘n pentagoon. 3. Voltooi die tabel:
Naam Vierhoek Heksagoon Pentagoon Driehoek
Figuur
Aantal sye 4 sye 6 sye 5 sye 3 sye Vraag 5 │ Verskillende Vierhoeke 1. Bestudeer: Alle geslote vorms met vier reguit sye word geklassifiseer as vierhoeke. 2. Watter vorms is vierhoeke? A , C , D en F (vorms met vier reguit sye) A B C D E F
3. Voltooi: a) Is ‘n vierkant ‘n spesiale vierhoek? Ja – dit het vier reguit sye
b) Is ‘n reghoek ‘n spesiale vierhoek? Ja – dit het vier reguit sye
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 47
Kwartaal 1 │ Afdeling 8 │ Eienskappe van 2-D Vorms Kopiereg Voorbehou ©
'n Hoek is die hoeveelheid ruimte (of draai) tussen twee sye wat by 'n punt, die hoekpunt, ontmoet.
Vraag 6 │ Benaming van Veelhoeke 1. Voltooi die onderstaande tabel:
Figuur Aantal sye Naam Figuur Aantal sye Naam
a)
4 Vierkant c)
6 Heksagoon
b)
5 Pentagoon d)
3 Driehoek
Vraag 7 │ Hoekpunte en Hoeke
2. Bestudeer: 3. Merk elke regte hoek in die onderstaande vierkant en reghoek. a) b)
4. Waar of Vals? a) ‘n Vierkant het vier regte hoeke. Waar
b) ‘n Reghoek het vier regte hoeke. Waar 5. Merk elke regte hoek, waar moontlik, in die onderstaande vorms.
A B C D
a) Watter van die bostaande vorm(s) het 0 regte hoeke? A (sirkel)
b) Watter van die bostaande vorm(s) het 2 regte hoeke? C en D
1. Benaam die onderstaande vorms. Tel hoeveel hoekpunte elkeen het.
Naam Aantal hoekpunte A: Pentagoon 5
B: Reghoek 4
C: Heksagoon 6
D: Vierkant 4
Die eerste een is vir jou gedoen.
A B
C
D
'n Hoekpunt is die punt waar twee sye van 'n vorm ontmoet.
hoek hoekpunt
Nie ‘n vierkantige hoekpunt nie. Vierkantige hoekpunt
Die hoek tussen die twee sye staan bekend
as 'n regte hoek.
Die hoek tussen die twee sye is kleiner as 'n regte hoek.
Sien bl. 247
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 48
Kwartaal 1 │ Afdeling 8 │ Eienskappe van 2-D Vorms Kopiereg Voorbehou ©
Vraag 8 │ Reëlmatige en Onreëlmatige Veelhoeke
1. Bestudeer: Voorbeeld:
‘n Reëlmatige veelhoek is ‘n vorm met:
a) reguit sye wat almal ewe lank is.
b) hoeke wat ewe groot is. Reëlmatige pentagoon Onreëlmatige pentagoon 5 gelyke sye 5 sye 2. Benaam elke onderstaande veelhoek. Watter veelhoeke is onreëlmatig? b , d , e , f , g , i , j , l
a)
b) c)
d)
Driehoek Heksagoon Pentagoon Vierhoek
e)
f) g)
h)
Heksagoon Pentagoon Driehoek Heksagoon
i)
j) k)* reëlmatig
l)* onreëlmatig
Vierhoek Pentagoon Vierkant Reghoek
3. Die vorm staan bekend as ‘n …
A onreëlmatige heksagoon.
B reëlmatige pentagoon.
C reëlmatige heptagoon.
D onreëlmatige pentagoon
4. Besktyf ‘n reëlmatige veelhoek. 1. Al die sye is ewe lank.
2. Al die hoeke is ewe groot
5. Teken jou eie onreëlmatige pentagoon en onreëlmatige heksagoon. Antwoorde sal verskil: onreëlmatige pentagoon: 5 reguit, ongelyke sye.
onreëlmatige heksagoon: 6 reguit, ongelyke sye.
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 49
Kwartaal 1 │ Afdeling 9 │Vermenigvuldiging en Deling Kopiereg Voorbehou ©
KWARTAAL 1 Afdeling 9: Vermenigvuldiging en Deling
Vraag 1 │ ×1 , ×0 en ×10
1. Voltooi: Enige getal vermenigvuldig met 1 bly dieselfde: 5 × 1 = 5
a) 6 × 1 = 6 b) 12 × 1 = 12 c) 125 × 1 = 125
d) 2 × 6 × 1 = 12 e) 6 × 4 × 1 = 24 f) 1 × 8 × 4 = 32
2. Voltooi: Enige getal vermenigvuldig met 0 is gelyk aan nul: 5 × 0 = 0
a) 7 × 0 = 0 b) 17 × 0 = 0 c) 257 × 0 = 0
d) 3 × 4 × 0 = 0 e) 8 × 12 × 0 = 0 f) 23 × 0 × 42 = 0
3. Voltooi: Enige getal vermenigvuldig met 10 word 10 keer groter: 5 × 10 = 50
a) 3 × 10 = 30 b) 8 × 10 = 80 c) 12 × 10 = 120
d) 3 × 4 × 10 = 120 e) 6 × 4 × 10 = 240 f) 5 × 10 × 8 = 400
4. Voltooi: a) 6 + 0 = 6 maar 6 × 10 = 60 b) 9 + 0 = 9 maar 9 × 10 = 90
5. Waar of Vals? a) 8 + 0 = 8 × 10 Vals
b) Wanneer ons vermenigvuldig met 10 beteken dit ons tel ‘n nul by. Vals
6. Voltooi: [Gemengde Vrae] a) 8 × 1 = 8 b) 3 × 4 × 1 = 12 c) 9 × 10 = 90 d) 3 × 2 × 10 = 60
e) 0 × 25 = 0 f) 8 × 12 × 0 = 0 g) 1 × 8 × 4 = 32 h) 7 × 4 × 10 = 280
Vraag 2 │ Spoedoefeninge (×)
1. Voltooi: Die oefening moet gedoen word sonder om te “tel”.
a) 3 × 4 = 12 b) 6 × 0 = 0 c) 8 × 3 = 24 d) 4 × 6 = 24
4 × 3 = 12
6 × 1 = 6
3 × 8 = 24
5 × 7 = 35
5 × 5 = 25
6 × 10 = 60
7 × 4 = 28
7 × 6 = 42
6 × 4 = 24
0 × 7 = 0
4 × 7 = 28
6 × 8 = 48
4 × 6 = 24
1 × 7 = 7
8 × 6 = 48
7 × 8 = 56
6 × 6 = 36
10 × 7 = 70
6 × 8 = 48
9 × 9 = 81
Vraag 3 │ Die volgorde van vermenigvuldiging van twee getalle
1. Bestudeer: Twee getalle kan in enige volgorde vermenigvuldig word: 3 × 6 = 6 × 3 2. Vul die ontbrekende getalle in.
a) 4 × 3 = 3 × 4 b) 9 × 4 = 4 × 9 c) 12 × 7 = 7 × 12 d) 23 × 15 = 15 × 23
3. Skryf 3 verskillende getalsinne om te toon dat twee getalle in enige volgorde vermenigvuldig kan word. Antwoorde sal verskil. 4 × 5 = 5 × 4 14 × 7 = 7 × 14
87 × 16 = 16 × 87
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 50
Kwartaal 1 │ Afdeling 9 │Vermenigvuldiging en Deling Kopiereg Voorbehou ©
Vraag 4 │ Vermenigvuldiging met veelvoude van 10
1. Voltooi: 8 × 10 = 80 en 13 × 10 = 130
a) 3 × 10 = 30 b) 6 × 10 = 60 c) 10 × 10 = 100 d) 15 × 10 = 150
4 × 10 = 40 9 × 10 = 90 12 × 10 = 120 17 × 10 = 170
2. Voltooi: 6 × 40 = 240 Dink: “6 × 4 × 10 = 24 × 10 ”
a) 3 × 2 = 6 b) 6 × 3 = 18 c) 5 × 4 = 20 d) 9 × 3 = 27
3 × 20 = 60 6 × 30 = 180 5 × 40 = 200 9 × 30 = 270
20 × 3 = 60 30 × 6 = 180 40 × 5 = 200 30 × 9 = 270
e) 4 × 6 = 24 f) 7 × 5 = 35 g) 4 × 9 = 36 h) 6 × 8 = 48
4 × 60 = 240 7 × 50 = 350 4 × 90 = 360 6 × 80 = 480
60 × 4 = 240 50 × 7 = 350 90 × 4 = 360 80 × 6 = 480
Vraag 5 │ Gebruik van afronding om antwoorde te skat
1. Rond die 2-syfergetal tot die naaste 10 af, om elke antwoord te skat.
a) 9 × 27 ≈ 9 × 30 = 270 b) 7 × 22 ≈ 7 × 20 = 140 c) 5 × 35 ≈ 5 × 40 = 200
d) 8 × 43 ≈ 8 × 40 = 320 e) 6 × 48 ≈ 6 × 50 = 300 f) 4 × 85 ≈ 4 × 90 = 360
g) 3 × 74 ≈ 3 × 70 = 210 h) 8 × 68 ≈ 8 × 70 = 560 i) 9 × 83 ≈ 9 × 80 = 720
Vraag 6 │ Faktore van 1-syfergetalle
1. Bestudeer: 1 , 2 , 4 , 8 is die faktore van 8.
Skryf altyd die faktore in pare, van buite na binne.
2. Voltooi:
a) 6 = 1 × 6 b) 8 = 1 × 8 c) 4 = 1 × 4 d) 9 = 1 × 9
of 6 = 2 × 3 of 8 = 2 × 4 of 4 = 2 × 2 of 9 = 3 × 3
Die faktore van 6 is Die faktore van 8 is Die faktore van 4 is Die faktore van 9 is 1 , 2 , 3 , 6 . 1 , 2 , 4 , 8 . 1 , 2 , 4 1 , 3 , 9 .
3. Watter getalle is faktore van: a) 4? 1 , 3 , 2 , 4 , 8
b) 9? 3 , 6 , 1 , 18 , 9 4.* Waar of Vals? a) 1 , 2 , 6 is al die faktore van 6. Vals (3 ontbreek)
b) 1 , 2 , 4 , 8 is al die faktore van 4. Vals (8 is nie ‘n faktor van 4)
4 = 2 × 2 maar ons skryf die 2 slegs eenmalig.
9 = 3 × 3 maar ons skryf die 3 slegs eenmalig.
faktor
1 x 8 = 8
faktor
2 x 4 = 8
faktor faktor
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 51
Kwartaal 1 │ Afdeling 9 │Vermenigvuldiging en Deling Kopiereg Voorbehou ©
Vraag 7 │ Veelvoude van 11 en 12
1. Vul die ontbrekende getalle in elke tabel in.
a) 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 × 11 11 22 33 44 55 66 77 88 99 110
b) 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 × 12 12 24 36 48 60 72 84 96 108 120
2. a) Wat is die 3de veelvoud van 11? 3 × 11 = 33 b) Wat is die 3de veelvoud van 12? 3 × 12 = 36
c) Wat is die 7de veelvoud van 11? 7 × 11 = 77 d) Wat is die 4de veelvoud van 12? 4 × 12 = 48 Vraag 8 │ Gebruik van faktore om vermenigvuldiging te vergemaklik
1. Voltooi die onderstaande vloeidiagramme. a) b)
2. Waar of Vals? a) beteken dieselfde as . Waar
b) beteken dieselfde as . Waar
Vraag 9 │ Vermenigvuldiging (2-syfergetal met 1-syfergetal)
1. Voltooi: “Maklike” vrae Vermenigvuldig die ene syfers altyd eerste.
a) 54 (50 + 4) b) 43 (40 + 3) c) 23 × 6 = 138
× 3 ( 3) × 6 ( 6) d) 42 × 5 = 210
12 (3 × 4) 18 (6 × 3) e) 63 × 4 = 252
+ 150 (3 × 50) + 240 (6 × 40) f) 53 × 4 = 212
162 258 g) 65 × 6 = 390
2. Daar is 12 kryte in ‘n houer. Hoeveel kryte is daar in 7 van dieselfde houers? 12 × 7 = 84 Kryte
3. ‘n Motorkar kan 6 mense vervoer. Hoeveel mense kan in 12 motorkarre vervoer word? 12 × 6 = 72 mense
4. ‘n “Vrug en Groente”-boer verpak 8 veselperskes in ‘n houer. Hoeveel veselperskes kan in 25 houers verpak word? 25 × 8 = 200 veselperskes
2
3
4
5
24
×3 36
48
60
×4
2
3
4
5
24
× 12 36
48
60
×3
×4 ×12
×2
×6 ×12
Diè metode maak die omskakeling na kort vermenigvuldiging op ‘n latere stadium, makliker vir die leerders.
Veelvoude van 11
Veelvoude van 12
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 52
Kwartaal 1 │ Afdeling 9 │Vermenigvuldiging en Deling Kopiereg Voorbehou ©
5. Voltooi: “Uitdagende” vrae
a) 87 (80 + 7) b) 57 (50 + 7) c) 28 × 9 = 252 d) 83 × 4 = 332
× 3 ( 3) × 9 ( 9) e) 46 × 7 = 322 f) 87 × 3 = 261
21 (3 × 7) 1 63 (9 × 7) g) 93 × 6 = 558 h) 75 × 9 = 675
+ 240 (3 × 80) + 450 (9 × 50) i) 76 × 8 = 608 j) 84 × 6 = 504
261 513 k) 98 × 7 = 686 l) 89 × 8 = 712
Vraag 10 │ Probleem Oplossing: Prys per Item 1. Bestudeer: ‘n Koers wat prys behels sê vir ons wat 1 item sal kos.
‘n Kruidenier merk sy lemoene as volg: R6/lemoen. Dit beteken dit kos R6 vir EEN lemoen.
a) Hoeveel sal 5 lemoene kos? b) Hoeveel sal 10 lemoene kos? Antwoord: R6 × 5 = R30 Antwoord: R6 × 10 = R60
2. Voltooi die tabel.
Prys
Koste vir
2 items 4 items 7 items 10 items
a) R 5 / beskuit R10 R20 R35 R50
b) R 8 / kryt R16 R32 R56 R80
c) R 14 / notaboek R28 R56 R98 R140
*d) R 75 / hemp R150 R300 R525 R750 3. Oorweeg die items in die bostaande tabel.
a) Hoeveel sal 4 beskuite en 10 kryte altesaam kos? R20 + R80 = R174
b) Hoeveel sal 2 notaboeke en 3 hemde altesaam kos? R28 + R225 = R253 4. Sally koop 5 kaartjies by ‘n kunstemark. Die koste per kaartjie is R39. Hoeveel het die 5 kaartjies altesaam gekos? Koste van 5 kaartjies = R39 × 5 = R195 Vraag 11 │ Spoedoefeninge (÷)
1. Voltooi: Wenk: Kontroleer jou antwoorde deur vermenigvuldiging te doen.
a) 12 ÷ 3 = 4 b) 30 ÷ 5 = 6 c) 40 ÷ 8 = 5 d) 48 ÷ 6 = 8
12 ÷ 4 = 3
30 ÷ 6 = 5
40 ÷ 5 = 8
48 ÷ 8 = 6
18 ÷ 6 = 3
32 ÷ 8 = 4
40 ÷ 4 = 10
56 ÷ 7 = 8
20 ÷ 5 = 4
36 ÷ 6 = 6
40 ÷ 10 = 4
56 ÷ 8 = 7
24 ÷ 6 = 4
36 ÷ 4 = 9
50 ÷ 10 = 5
72 ÷ 9 = 8
24 ÷ 8 = 3
36 ÷ 9 = 4
70 ÷ 10 = 7
72 ÷ 8 = 9
Ons sê: R6 per EEN lemoen.
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 53
Kwartaal 1 │ Afdeling 9 │Vermenigvuldiging en Deling Kopiereg Voorbehou ©
Vraag 12│ Deling (2-syfergetal deur 1-syfergetal) 1. Voltooi: 40 ÷ 4 = 10 Dink “4T ÷ 4 = 1T”
a) 30 ÷ 3 = 10 b) 50 ÷ 5 = 10 c) 60 ÷ 6 = 10 d) 70 ÷ 7 = 10
e) 90 ÷ 9 = 10 f) 20 ÷ 2 = 10 g) 40 ÷ 4 = 10 h) 80 ÷ 8 = 10
2. Voltooi: 28 ÷ 2 = 14 Dink “2T ÷ 2 = 1T” en “8E ÷ 2 = 4E”
a) 36 ÷ 3 = 12 b) 55 ÷ 5 = 11 c) 26 ÷ 2 = 13 d) 39 ÷ 3 = 13
3. Voltooi:
a) 42 ÷ 3 b) 36 ÷ 2 = 18 c) 52 ÷ 4 = 13 d) 45 ÷ 3 = 15
en
beteken
30 ÷ 3 = 10 12 ÷ 3 = 4 42 ÷ 3 = 14
e)
h)
65 ÷ 5 = 13 56 ÷ 4 = 14
f)
i)
48 ÷ 3 = 16 78 ÷ 6 = 13
g)
j)
72 ÷ 6 = 12 84 ÷ 7 = 12
4. Voltooi:
a) 64 ÷ 4 b) 51 ÷ 3 = 17 c) 60 ÷ 4 = 15 d) 54 ÷ 3 = 18
en
beteken
40 ÷ 4 = 10 24 ÷ 4 = 6 64 ÷ 4 = 16
e)
h)
68 ÷ 4 = 17 84 ÷ 6 = 14
f)
i)
70 ÷ 5 = 14 98 ÷ 7 = 14
g)
j)
72 ÷ 4 = 18 57 ÷ 3 = 19
5. Voltooi: 60 ÷ 3 = 20 Dink “6T ÷ 3 = 2T”
a) 80 ÷ 2 = 40 b) 60 ÷ 2 = 30 c) 90 ÷ 3 = 30 d) 40 ÷ 2 = 20
80 ÷ 4 = 20 60 ÷ 3 = 20 90 ÷ 9 = 10 40 ÷ 4 = 10
6. Voltooi: 69 ÷ 3 = 23 Dink “6T ÷ 3 = 2T” en “9E ÷ 3 = 3E”
a) 46 ÷ 2 = 23 b) 63 ÷ 3 = 21 c) 86 ÷ 2 = 43 d) 96 ÷ 3 = 32
7. Voltooi:
a) 72 ÷ 3 b) 58 ÷ 2 = 29 c) 69 ÷ 3 = 23 d) 92 ÷ 4 = 23
en
beteken
60 ÷ 3 = 20 12 ÷ 3 = 4 72 ÷ 3 = 24
e)
h)
75 ÷ 3 = 25 84 ÷ 3 = 28
f)
i)
78 ÷ 3 = 26 87 ÷ 3 = 29
g)
j)
96 ÷ 4 = 24 96 ÷ 3 = 32
8. ‘n Vrugte en groenteboer verpak 5 spanspekke in ‘n houer. Hoeveel houers is nodig om 95 spanspekke te verpak? 95 ÷ 5 = 19 houers 9. ‘n Motorkar kan 6 mense vervoer. Hoeveel motorkarre is nodig om 96 mense te vervoer? 96 ÷ 6 = 16 motorkarre
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 54
Kwartaal 1 │ Afdeling 9 │Vermenigvuldiging en Deling Kopiereg Voorbehou ©
Vraag 13 │ Bereken die Prys per Item (Koers) 1. Bestudeer: Om ‘n koers te bereken wat prys behels, wil ons altyd weet wat 1 item sal kos.
Voorbeeld 1: As dit R18 kos vir 3 lemoene, sal dit R6 kos vir 1 lemoen. Die koers word as volg bereken: R18 ÷ 3 lemoene = R6/lemoen Voorbeeld 2: As dit R48 kos vir 6 penne, sal dit R6 kos vir 1 pen. Die koers word as volg bereken: R48 ÷ 6 penne = R8/pen
2. Bereken die prys van elk van die volgende. (Wat sal een item kos?)
a) R20 vir 2 avokados. (R20 ÷ 2)
R 10 / avokado b) R25 vir 5 beskuite. (R25 ÷ 5)
R 5 / beskuit
c) R56 vir 7 kryte. (R56 ÷ 7)
R 8 / kryt d) R64 vir 8 perskes. (R64 ÷ 8)
R 8 / perske
e) R60 vir 3 koffies. (R60 ÷ 3)
R 20 / koffie *f) R42 vir 3 notaboeke. (R42 ÷ 3)
R 14 /notaboek
3. Ses penne kos R96,00. Bereken die prys per pen. R96 ÷ 6 = R16 4. Drie pasteie kos R45,00. Sally sê dat elke pastei R25 kos. Is sy korrek? Nee. R45 ÷ 3 = R15/ pastei
Vraag 14 │ Probleem Oplossing (× en ÷)
1. Bestudeer die pryslys en beantwoord dan die vrae wat volg:
R5/appel R6/lemoen R3,50/kiwi R25/waatlemoen R8/suurlemoen
a) Watter vrug kos die meeste? Waatlemoen
b) Hoeveel sal 8 lemoene kos? R6 × 8 = R48
c) Hoeveel suurlemoene kan vir R96 gekoop word? R96 ÷ R8 = 12 suurlemoene
d) Hoeveel sal 2 kiwis kos? R3,50 × 2 = R7
e) Moeder koop 3 waatlemoene met ‘n R100-banknoot. Hoeveel kleingeld sal sy ontvang? Koste: R25 × 3 = R75 Kleingeld: R100 – R75 = R25
f)* Hoeveel geld word gespaar as die waatlemoene teen die “spesiale aanbieding” gekoop word?
Normale prys: R25 × 4 = R100 Besparing: R100 – R85 = R15
Onthou om te sê “per EEN lemoen”.
SPESIALE AANBIEDING!!!
4 waatlemoene vir slegs R85.
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 55
Kwartaal 1 │ Afdeling 9 │Vermenigvuldiging en Deling Kopiereg Voorbehou ©
Vraag 15 │ Invers Bewerkings
1. Bestudeer: Vermenigvuldiging is die invers (teenoorgestelde) van deling.
12 ÷ 4 = 3 want 3 × 4 = 12 of 4 × 3 = 12 2. Vul die ontbrekende getalle in.
a) 6 ÷ 2 = 3 want 3 × 2 = 6 of 2 × 3 = 6
b) 12 ÷ 3 = 4 want 4 × 3 = 12
c) 18 ÷ 6 = 3 want 3 × 6 = 18 d) 21 ÷ 7 = 3 want 3 × 7 = 21
e) 24 ÷ 3 = 8 want 8 × 3 = 24 f) 36 ÷ 4 = 9 want 9 × 4 = 36
g) 45 ÷ 9 = 5 want 5 × 9 = 45 h) 56 ÷ 8 = 7 want 7 × 8 = 56
i) 63 ÷ 7 = 9 want 9 × 7 = 63 j) 72 ÷ 9 = 8 want 8 × 9 = 72
3. Skryf een vermenigvuldigings getalsin vir elke deling getalsin in.
a) 12 ÷ 3 = 4 3 × 4 = 12 b) 24 ÷ 8 = 3 8 × 3 = 24 c) 36 ÷ 4 = 9 4 × 9 = 36
d) 40 ÷ 8 = 5 8 × 5 = 40 e) 56 ÷ 7 = 8 8 × 7 = 56 f) 72 ÷ 9 = 8 9 × 8 = 72
4. Skryf twee deling getalsinne vir elke vermenigvuldigings getalsin. In die afdeling, altyd “groot ÷ klein”
a) 4 × 2 = 8
8 ÷ 2 = 4 8 ÷ 4 = 2
b) 3 × 5 = 15
15 ÷ 5 = 3 15 ÷ 3 = 5
c) 8 × 3 = 24
24 ÷ 3 = 8 24 ÷ 8 = 3
d) 6 × 7 = 42
42 ÷ 7 = 6 42 ÷ 6 = 7
e) 7 × 8 = 56
56 ÷ 8 = 7 56 ÷ 7 = 8
f) 8 × 9 = 72
72 ÷ 9 = 8 72 ÷ 8 = 9
Vraag 16 │ Probleem Oplossing
1.* Skryf ‘n getallesin vir elke woordprobleem en vind dan die antwoord.
a) As 2 getalle vermenigvuldig word, is die antwoord 24. 4 × ? = 24 24 ÷ 4 = 6 As die een getal 4 is, wat is die ander getal? Die ander getal is 6.
b) As 2 getalle vermenigvuldig word, is die antwoord 30. 6 × ? = 30 30 ÷ 6 = 5
As die een getal 6 is, wat is die ander getal? Die ander getal is 5.
c) As 2 getalle vermenigvuldig word, is die antwoord 48. 8 × ? = 48 48 ÷ 8 = 6
As die een getal 8 is, wat is die ander getal? Die ander getal is 6.
d) As een getal deur ‘n ander gedeel word, is die antwoord 6. 42 ÷ ? = 6 As die groter getal 42 is, wat is die ander getal? Die ander getal is 7.
e) As een getal deur ‘n ander gedeel word, is die antwoord 8. 48 ÷ ? = 8
As die groter getal 48 is, wat is die ander getal? Die ander getal is 6.
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 56
Kwartaal 1 │ Afdeling 9 │Vermenigvuldiging en Deling Kopiereg Voorbehou ©
Vraag 17 │ Deling met Reste
1. Bestudeer: As een getal nie ‘n presiese aantal kere in ‘n ander indeel nie, kry ons ‘n res.
Voorbeelde: a) 13 ÷ 3 = 4 res 1, want (4 × 3) + 1 = 13. of (3 × 4) + 1 = 13.
b) 22 ÷ 4 = 5 res 2, want (5 × 4) + 2 = 22. of (4 × 5) + 2 = 22.
2. Vul die ontbrekende getalle in. 3. Voltooi deur hoofrekene:
a) 12 ÷ 4 = 3 want 3 × 4 = 12 a) 21 ÷ 3 = 7
13 ÷ 4 = 3 r 1 want (3 × 4) + 1 = 13 22 ÷ 3 = 7 r 1
15 ÷ 4 = 3 r 3 want (3 × 4) + 3 = 15 23 ÷ 3 = 7 r 2
b) 18 ÷ 3 = 6 want 6 × 3 = 18 b) 24 ÷ 4 = 6
19 ÷ 3 = 6 r 1 want (6 × 3) + 1 = 19 25 ÷ 4 = 6 r 1
20 ÷ 3 = 6 r 2 want (6 × 3) + 2 = 20 27 ÷ 4 = 6 r 3
c) 24 ÷ 6 = 4 want 4 × 6 = 24 c) 30 ÷ 5 = 6
25 ÷ 6 = 4 r 1 want (4 × 6) + 1 = 25 32 ÷ 5 = 6 r 2
29 ÷ 6 = 4 r 5 want (4 × 6) + 5 = 29 34 ÷ 5 = 6 r 4
d) 35 ÷ 7 = 5 want 5 × 7 = 35 d) 49 ÷ 7 = 7
37 ÷ 7 = 5 r 2 want (5 × 7) + 2 = 37 50 ÷ 7 = 7 r 1
40 ÷ 7 = 5 r 5 want (5 × 7) + 5 = 40 53 ÷ 7 = 7 r 4
e)* 42 ÷ 6 = 7 want 7 × 6 = 42 e)* 56 ÷ 8 = 7
44 ÷ 6 = 7 r 2 want (7 × 6) + 2 = 44 59 ÷ 8 = 7 r 3
46 ÷ 6 = 7 r 4 want (7 × 6) + 4 = 46 61 ÷ 8 = 7 r 5
f)* 54 ÷ 9 = 6 want 6 × 9 = 54 f)** 72 ÷ 9 = 8
55 ÷ 9 = 6 r 1 want (6 × 9) + 1 = 55 75 ÷ 9 = 8 r 3
60 ÷ 9 = 6 r 6 want (6 × 9) + 6 = 60 80 ÷ 9 = 8 r 8
Vraag 18 │ Deling met Reste (2-syfergetal deur 1- syfergetal)
1. Voltooi.
a) 44 ÷ 3 b) 39 ÷ 2 = 19 r 1 c) 47 ÷ 3 = 15 r 2 d) 57÷ 4 = 14 r 1
en
beteken
30 ÷ 3 = 10 14 ÷ 3 = 3 r 2 44 ÷ 3 = 13 r 2
e)
h)
64 ÷ 5 = 12 r 4 73 ÷ 3 = 24 r 1
f)
i)
75 ÷ 6 = 12 r 3 98 ÷ 4 = 24 r 2
g)
j)*
99 ÷ 7 = 14 r 1 80 ÷ 3 = 26 r 2
2. 25 lekkers word gelykop tussen 6 kinders verdeel. Hoeveel lekkers sal elke kind kry? Sal daar enige lekkers oorbly? 25 ÷ 6 = 4 r 1 Elke kind kry 4 lekkers. 1 lekker bly oor. 3. Sam het 14 lekkers. Sy wil partytjie pakkies met 3 lekkers elk maak. Hoeveel partytjie pakkies sal sy kan maak? 14 ÷ 3 = 4 r 2 Sy kan 4 partytjie pakkies maak. 2 lekkers bly oor.
12
20
Sien Konsep 1 (bl. 244)
Graad 4 │ Play! Wiskunde │ Antwoordboek 57
Kwartaal 1 │ Vir meer assesserings, besoek www.playmaths.co.za Kopiereg Voorbehou ©
KWARTAAL 1 Assessering 2
1. Omkring die letter van die korrekte antwoord. 1.1 Helfte van 36 =
A 13 B 23 C 18 D 72
1.2 5 × 8 × 10 = A 580 B 4000 C 450 D 400
1.3 20 ÷ 3 = A 203 B 6 r 2 C 7 r 1 D 5 r 5
1.4 Watter tyd stel ‘n oggendtyd voor? A 10nm. B 13:00 C 11:00 D 22:00
1.5 Kwart oor agt in die aand word geskryf as: A 8.15vm. B 20:15 C 20:25 D 8.45nm.
1.6 Die tyd in die oggend op die horlosie is: A 7.15vm. B 7.03vm. C 3.07vm. D 7.15nm.
2. Benoem elke veelhoek hieronder en beantwoord dan die vrae wat volg. A
B C
D E a) Watter veelhoek is onreëlmatig? B
b) Watter veelhoek het 4 regte hoeke? E Driehoek Heksagoon Pentagoon Heksagoon Vierkant
3. Waar of Vals? a) Helfte van 250 is 150. Vals - Dit is 125 b) 17 × 5 = 5 × 17 Waar
c) 8 × 7 = 54 Vals - Dit is 56 d) Dubbel 5 = 55 Vals – is 10
e) 1, 2 , 3 , 6 is faktore van 6. Waar f) 5 × 4 × 0 = 20 Vals - is 0
g) | | | | | | | beteken ‘n item is 8 keer getel. Waar
h) Daar is 30 dae in Maart. Vals – daar is 31
4. Voltooi: a) 8 × 7 = 56 b) 42 ÷ 7 = 6 c) 24 × 10 = 240 d) 8 × 50 = 400
e) 63 × 4 = 252 f) 76 × 8 = 608 g) 48 ÷ 3 = 16 h) 96 ÷ 4 = 24
5. Voltooi: a) Helfte van ‘n sekere getal is 24. Wat is die getal? 48 (48 ÷ 2 = 24)
b) Sam voltooi haar huiswerk teen 5 nm. Dit het 1½ uur geneem om te voltooi. Hoe laat het sy haar huiswerk begin doen? 3.30nm.
c) Ses penne kos R96,00. Wat is die prys per pen. R96 ÷ 6 = R16/pen
d) Skryf die eerste 5 veelvoude van 3 neer. 3 , 6 , 9 , 12 , 15.
6. Junior het 12 albasters en Blessing het 3 keer soveel albasters as Junior. Hoeveel albasters het hulle altesaam? Blessing: 12 × 3 = 36 Tesame: 12 + 36 = 48 albasters
7. As 2 getalle vermenigvuldig word is die antwoord 68. 4 × ? = 68 68 ÷ 4 = 17
As die een getal 4 is, wat is die ander getal? Die ander getal is 17.