MUHD NOR ABDULLAH @TANAANDREW BIN LINJONGJAMES ANAK NABAO
PPD TATAU
RPH SATU MINGGUMINGGU PERTAMA
EMPAT STANDARD PEMBELAJARAN
CONTOH RANCANGAN PELAJARAN HARIAN : Pendidikan Seni Visual (Tahun 4)
Masa: 60 minitKelas : 4 Mawar
Bidang : Menggambar ( lukisan) Tema dan Tajuk : Alam Semula jadi –Pemandangan Sawah Padi
:Standard Pembelajaran 1.1.1 Persepsi Estetik1.1.1 Unsur Seni1.1.1.1, 1.1.1.2,1.1.1.3, 1.1.1.4 , 1.1.1.5
1.2 Aplikasi Seni
1.1.2 Prinsip Rekaan 1.1.2.1, 1.1.2.2 1.1.2.3
1.2.1 Media 1.1.2.1-Alat 1.1.2.2-Bahan
1.2.2 Proses danTeknik 1.2.2.1 Teknik- silang pangkah
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran murid dapat: (Rujuk standard kandungan mengikut tajuk)1. Memahami dan menggunakan unsur seni dan prinsip rekaan dalam membuat lukisan.2. Menghasilkan lukisan yang menarik menggunakan unsur seni dan prinsip rekaan dalam penghasilan lukisan.3. Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari
Aktiviti P&P : 1. Guru menunjukkan contoh dan bersoal jawab tentang gambar sawah padi. (EK1)2. Guru menunjuk cara menghasilkan lukisan pemandangan sawah padi dengan memberi
penekanan kepada garisan silang pangkah.(EK2)3. Murid menghasilkan lukisan sawah padi mengikut kreativiti. (EK1) (EK2) (EK 3)4. Murid mempamer dan menceritakan karya seni yang dihasilkan (EK5)
EMK:
Kreativiti dan inovasi, Keusahawanan (EK1,EK2,,EK3,EK 5) dan Nilai murni
Bahan Bantu Belajar: 1.Contoh : pemandangan sawah padi
2.Media : kertas lukisan pensel,,pensel warna,atau oil pastel
Penilaian P&P : Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti melukis pemandangan sawah padi berdasarkan empat Standard Kandungan.
Refleksi : Pada akhir pembelajaran:30 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 5 murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembelajaran yang akan datang.
1.3 Ekpresi Kreatif
1.3.1 1.3.2 1.3.3
1.4 Apresiasi Seni1.4.11.4.21.4.3
RPH DUA MINGGU
MINGGU PERTAMADUA STANDARD PEMBELAJARAN
CONTOH RANCANGAN PELAJARAN HARIAN : Pendidikan Seni Visual (Tahun 4)
Masa: 60 minitKelas : 4 Mawar
Bidang : Menggambar ( lukisan) Tema dan Tajuk : Alam semula jadi ( Pemandangan sawah Padi)
: Standard Pembelajaran 1.1 Persepsi Estetik
1.1.1.Unsur seni 1.1.1.1. 1.1.1.2 1.1.1.3 1.1.1.4 1.1.1.5
1.2 Aplikasi Seni1.2.1 1.2.1.1 – Alat- Tiada
1.1.2 Prinsip Rekaan1.1.2.2 ,1.1.2.3
1.2.1.2 -Bahan1.2.2 Proses danTeknik1.2.2.1- Teknik- silang pangkah
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran murid dapat: (Rujuk standard kandungan mengikut tajuk)1. Memahami dan menggunakan unsur seni dan prinsip rekaan dalam membuat lukisan Pemandangan Sawah Padi.2. Memulakan proses menghasilkan lukisan yang menarik menggunakan unsur seni dan prinsip rekaan dalam penghasilan lukisan.
Aktiviti P&P : 1. Guru menunjukkan contoh dan bersoal jawab tentang gambar sawah padi.. (EK1)2. Guru menunjuk cara menghasilkan lukisan gambar pemandangan sawah padi dengan
memberi penekanan pada ruang dan imbangan. (EK2)3. Murid memulakan aktiviti melukisan pemandangan sawah padi. (EK1) (EK2) (EK 3)
EMK:
Kreativiti dan inovasi, Keusahawanan (EK1-EK3) dan Nilai murni
Bahan Bantu Belajar: 1.Contoh : gambar contoh pemandangan sawah padi
2.Media : kertas lukisan, pensel, pensel warna atau oil pastel.
Penilaian P&P : Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti melukis pemandangan sawah padi berdasarkan 2 standard Kandungan.
Refleksi : Pada akhir pembelajaran:30 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 5 murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembelajaran yang akan datang.
RPH DUA MINGGUMINGGU KEDUA
EMPAT STANDARD PEMBELAJARAN
CONTOH RANCANGAN PELAJARAN HARIAN : Pendidikan Seni Visual (Tahun 4)
Masa: 60 minitKelas : 4 mawarBidang : Menggambar ( lukisan ) Tema dan Tajuk : Alam Semula jadi
( Pemandangan sawah padi )
: Standard Pembelajaran
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran murid dapat: (Rujuk standard kandungan mengikut tajuk)1. Memahami dan menggunakan unsur seni dan prinsip rekaan dalam membuat lukisan.2. Menghasilkan lukisan yang menarik menggunakan unsur seni dan prinsip rekaan dalam penghasilan lukisan.3. Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari
Aktiviti PDP : 1.Guru mengulangkaji pengajaran pada minggu lepas2. Murid menghasilkan lukisan yang menarik menggunakan unsur seni dan prinsip rekaan.
(EK1) (EK2) (EK 3)4. Murid mempamer dan menceritakan karya seni yang dihasilkan (EK5)
EMK:
Kreativiti dan inovasi Keusahawanan (EK1,EK2,EK3 dan EK5) dan Nilai murni
Bahan Bantu Belajar: 1.Contoh : gambar contoh pemandangan sawah padi
2.Media : kertas lukisan,pensel, pensel warna atau oil pastel
Penilaian PDP : Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti melukis pemandangan sawah padi berdasarkan empat Standard Kandungan.
Refleksi : Pada akhir pembelajaran:30 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 5 murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembelajaran yang akan datang.
1.3 Ekpresi Kreatif
1.3.1 1.3.2 1.3.3
1.4 Apresiasi Seni1.4.11.4.21.4.3
BBM
BBM
BBM
PENTAKSIRAN
Sekian,Terima Kasih….