Upload
-
View
112
Download
7
Embed Size (px)
Citation preview
Міністерство освіти і науки УкраїниВідділ освіти Маловисківської райдержадміністрації
Хмелівська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів
Тема: «Я хочу сказати своє слово»
Матеріал уроку: Василь Сухомлинський «Я хочу сказати своє слово!»; Вадим Скомаровський «Пісенька». Володимир Коломієць «Ліс і лис»
Мета: формувати в учнів уміння спостерігати за навколишнім світом, вчити добирати слова для передачі краси природи, ознайомлювати учнів з життям та творчістю В.Сухомлинського, викликати інтерес до його творів, виховувати любов до рідного слова, розвивати зв’язне мовлення і читацькі навички.
Обладнання: картки для розширення поля читання, ілюстрації, роздатковий матеріал(картки).
ХІД УРОКУ
І. Організація учнів до уроку.
Продзвенів уже дзвінок, тож розпочинаємо наш плідний урок.Девіз нашого уроку: Хто багато читає, Той багато знає, Хто швидко читає, Той багато зробити встигає.ІІ. Мовна розминка.Мовна загадка:
Я лише три букви знаю, Весь у зелені буяю, Спробуй букву замінить-Хижим звіром стану вмить.
-Чим відрізняються ці слова?Читання скоромовки з дошки:
Біг додому з лісу лис.Шелестів над лисом ліс.
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.-Прочитайте з дошки вислів.-Коли ви вже чули цей вираз? Які твори з цього розділу вже прочитали?-А зараз я вам прочитаю назви творів, а ви подумайте, що їх об’єднує? *** «Як Наталя у Лисиці хитринку купила»; «Дідова колиска»; «Сьома дочка»; «Горбатенька дівчинка»; «Соловей і жук» Сьогодні на уроці ми будемо опрацьовувати оповідання про ваших ровесників, про те, як малі учні вчилися спостерігати красу природи рідного краю і передавати це у своєму мовленні. І назва цього оповідання В.Сухомлинського співзвучна з назвою розділу «Я хочу сказати своє слово».
Але перед тим, як прочитати оповідання скажіть, будь ласка, що ви знаєте про В. Сухомлинського? (Відповіді дітей)
Коротка біографія (розповідь вчителя).
ІV. Опрацювання оповідання.
1)Читання оповідання вчителем.
-Скажіть, коли і де відбувається подія, описана в оповіданні?
-Як звали вчительку? В який клас ходили діти?
2)Словникова робота.Учні працюють на картках з метою розширення поля читання. НЕ БО СИ НЄ ГРА ЛО ЧИС ТЕ ДИ ХАЛО СУМ НЕ СКА ЗАЛА ГОЛУ БЕТРЕПЕ ТАЛО ХОЛО ДНЕ
3)Самостійне читання оповідання учнями.-В яку пору року повела Катерина Іванівна дітей в поле?-Що вчилися робити діти?4)Вправа на розвиток швидкості читання.«Кидок-зачіска». Виконується 3 рази по 30 сек.5)Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.-Знайдіть і прочитайте опис осіннього ранку. Чому в степу було сумно?-Яке завдання поставила вчителька дітям?-Як поставились до завдання діти?Де про це сказано?-Чи можна сказати, що вчителька була задоволена відповідями учнів?Поясніть свою думку.-Хто із школярів дібрав найвлучніше слово?-Яким Валя побачила небо?Як вона про це сказала?Прочитайте.-Який у неї був настрій?-Яким діти побачили небо після Валиних слів?-Прочитайте мовчки останній абзац. Як ви розумієте його зміст?
6) Гра «Віднайди помилку вчителя»7)Розвиток зв’язного мовлення.-Яким ви бачили небо, коли йшли до школи?
-Сірим чи синім? Темним чи блакитним? Низьким чи високим?Чистим чи хмарним?А який воно мало настрій?Чому ви так думаєте?ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА.
V.Опрацювання вірша Вадима Скомаровського.«Пісенька»
1) Читання вірша вчителем.-Що хотів наздогнати хлопчик?-Прочитайте вірш мовчки і зверніть увагу на його побудову.-З чим порівнює автор пісеньку? Де вона ходить?-Яку ж пісеньку наздожене хлопчик? 2) Виразне читання вірша учнями.-Які пісні можна зустріти у дворі? У лісі?
VІ. Опрацювання вірша Володимира Коломійця «Ліс і Лис».
-Прочитайте вірш мовчки. Що робив лис у лісі? Чим він був розчулений?
Читання вірша «Луною» за вчителем.
Читання вірша «Буксиром» за сильнішими учнями.
-У якому блокноті лис писав вірші? Який у нього настрій від цього?-Як ви думаєте, про що мріє лис?-А який цей лис – добрий чи злий?Гра «Перепутанка»Конкурс «Майстер виразного читання»
VII. Римування.
До нас іде весна чудова Весела, світла…(веселкова).
Скрізь стало радісно і світло Все навкруги уже… (розквітло).
І світить сонечко згори На поле ліс і на...(двори, луги)
Зазеленіло зразу всюди, Беруться до роботи …(люди)Бо й приказка така існує,
Що день весняний рік…(годує).
VIII. Підсумок уроку.-Прочитайте речення, в яких загубилися склади.-З яких вони творів?
Хо__ть пі_нька са__ крадь__ма.Ви__ко в не__ле__ключ пе__літ__ пта___.Доб___йо___від хо__ших ду___.
-Який висновок ви зробили для себе після прочитаних?
ДОДАТКИ