4
Тема: Написання –н- та –нн- у прикметниках. Мета: поглибити знання учнів про написання –нн- у прикметниках, навчити учнів визначати наявність або відсутність подвоєння літер на позначення подовженої вимови, удосконалити навички грамотного письма, виховувати почуття любові до рідного слова. Тип уроку: комбінований. Обладнання: картки, підручник, орфографічний словник. Хід уроку І. Організаційний момент. ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Забезпечення емоційної готовності. «Мої очікування». Я очікую від себе …, від однокласників …, від учителя … . ІІІ. Оголошення теми та мети уроку. ІV.Опрацювання теми й змісту уроку. 1. Словниковий диктант: журавлинний, туманний, холодний, студений. Поясніть правопис записаних слів. Проблемне запитання: яка різниця в значенні прикметників журавлинний і журавлиний? Висновок: подвоюються н між голосними в прикметниках на –ний, -ній, якщо ці прикметники утворені від іменників з основою на н. 2. Спостереження 1. Чим різняться слова здоровий і здоровенний, страшний і страшенний? Висновок: прикметники у словах страшенний та здоровенний вказують на більшу, ніж звичайна, чи найбільшу міру ознаки. 3. Порівняйте групи прикметників: незрівняний – незрівнянний, незлічений – незліченний, нездоланий – нездоланний, нездійснений – нездійсненний, недоторканий – недоторканний. Чому прикметники, що стоять другими, подібні між собою?

н та нн у прикметниках

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: н та нн у прикметниках

Тема: Написання –н- та –нн- у прикметниках. Мета: поглибити знання учнів про написання –нн- у прикметниках,

навчити учнів визначати наявність або відсутність подвоєння літер на позначення подовженої вимови, удосконалити навички грамотного письма, виховувати почуття любові до рідного слова.

Тип уроку: комбінований.Обладнання: картки, підручник, орфографічний словник.

Хід урокуІ. Організаційний момент.ІІ. Мотивація навчальної діяльності.Забезпечення емоційної готовності. «Мої очікування». Я очікую від себе

…, від однокласників …, від учителя … .ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.ІV.Опрацювання теми й змісту уроку.1. Словниковий диктант: журавлинний, туманний, холодний,

студений.Поясніть правопис записаних слів.Проблемне запитання: яка різниця в значенні прикметників

журавлинний і журавлиний?Висновок: подвоюються н між голосними в прикметниках на –ний, -ній,

якщо ці прикметники утворені від іменників з основою на н.2. Спостереження 1.Чим різняться слова здоровий і здоровенний, страшний і страшенний?Висновок: прикметники у словах страшенний та здоровенний вказують

на більшу, ніж звичайна, чи найбільшу міру ознаки.3. Порівняйте групи прикметників: незрівняний – незрівнянний,

незлічений – незліченний, нездоланий – нездоланний, нездійснений – нездійсненний, недоторканий – недоторканний.

Чому прикметники, що стоять другими, подібні між собою? Висновок: у них є однаковий наголошений суфікс –енн(ий), -анн(ий) з

подовженим приголосним.4. Яким відтінком значення відрізняються прикметники обох груп:

святий – священний, вогняний – огненний.Висновок: прикметники священний, огненний мають відтінок

архаїчності, їх запозичено зі слов’янської мови, вони також мають наголошений суфікс –енн(ий), -анн(ий).

5. Запам’ятайте написання.Бажаний, священик, нежданий, негаданий, старанний, притаманний,

захланний.Цікаво знати: у прикметниках старанний та останній колись було

звукосполучення тн (старатний, остатній), згодом відбулися фонетичні зміни тн на нн.прикметник притаманний запозичений з турецької мови, корінь –таман- («якраз такий самий»), прикметник захланний утворено від діалектного кореня хлань («безодня»). Отже, у цих словах стався збіг однакових приголосних на межі кореня й суфікса.

Page 2: н та нн у прикметниках

Матеріал для вправ.1. Робота з підручником «Рідна мова 6» (О.Глазова, Ю.Кузнецов).

Вправа 456.Утворіть і запишіть прикметники від іменників. Позначте в словах

орфограму «подвоєнні літератури».Закон, кордон, телефон, забонони, сіни, глина, вогонь, чайка, скло.2. Доберіть до поданих прикметників синоніми з нн.Непереможний – нездоланний, безконечний – нескінченний,

недобросовісний – несумлінний, обов’язків – неодмінний, невгамовний – невпинний.

3. Дайте визначення поняттям, запишіть їх.1. Яка не хоче примиритись.2. Якого не можна здолати.3. Який не можна здійснити.4. Дуже великий.5. Якого рахують, оплачують по годинах.6. Котрий після війни.7. Дуже страшний.8. Який не має кінця.9. Якого ні з чим порівняти.

4. «Я - лінгвіст». Яке із поданих слів зайве і чому: бурштиновий (який має колір бурштину; прозоро-жовтий.) брунатний (колір каштановий, густожовтий,), порцеляновий (колір білої маси), гречний (вихований).

5. Слово вчителя: у Кіровограді народилися відомі футболісти: володар Суперкубка УЄФА, дворазовий чемпіон Англії та Шотландії Андрій Канчельскіс, володар Кубка УЄФА Андрій П'ятов, автор першого голу збірної України на чемпіонатах світу Андрій Русол, півзахисники збірної України Сергій Назаренко і Євген Коноплянка. Ними пишається наша громада.

Складіть зв’язне висловлювання (5-7) на тему «Спортивна гордість Кіровоградщини», використавши прикметники з нн (непереможний, нездоланний, неодмінний тощо ).

ІV. Узагальнення вивченого матеріалу.Складіть каталог вивчених на уроці правил.V. Оцінювання навчальних досягнень учнів.VІ. Домашнє завдання. Вивчити теоретичний матеріал § 48, впр. 406.Словниково-пошукова робота. З орфографічного словника випишіть 10-

15 слів на вивчену орфограму.

Література:1. Українська мова: підр.для 6 кл. загальноосвіт. навч. закл./

О.В.Заболотний, В.В. Заболотний. – К.: Генеза, 2014.

Page 3: н та нн у прикметниках

2. Павленко С.О., Павленко О.П. Філологічний калейдоскоп. ІІ частина. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2011.

3. Ткачук Т.П. Практичний правопис української мови. 20 уроків грамотності. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2006.

4. Українська мова в школі: методичні поради для вчителя/ Ющук І.П. – Тернопіль: 2013.