Upload
liliyazbarovska
View
58
Download
1
Embed Size (px)
Citation preview
якяк частинчастин
аамовмовии
СполучСполучникник
Урок-лінгвістичне дослідження
«Найбільше і найдорожче добро
у кожного народу – це його мова»
Урок-лінгвістичне дослідження
Тема уроку: Сполучник як службова частина мови.
Мета уроку: поглибити знання учнів про сполучник як службову частину
мови; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити
сполучник у реченні, визначати їх функцію в реченні,
характеризувати; відрізняти від інших частин мови; розвивати
логічне мислення, самостійність; вміння робити висновки,
наводити приклади та аргументи на підтвердження думки; на
основі мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу
виховувати любов і шанобливе ставлення до рідної мови.
Тип уроку: урок-гра вивчення нового матеріалу з елементами
лінгвістичного дослідження та експерименту із застосуванням
мультимедійних технологій.
Обладнання: опорні таблиці-діаграми, мультимедійні засоби, презентація до
теми даного уроку, індивідуальні картки для роботи в групах,
«конверти допомоги».
Методи та прийоми: дослідження-пошук, лінгвістичний експеримент,
дослідження-розпізнавання, гроанування, метод «Навчаючи
учусь», «Дискусійна сітка Алервманна», «Нитка Аріадни»,
кросворд, кола Вена, метод «Мозковий штурм», асоціативні
ситуації, «Загадковий лабіринт», гра «Детектор брехні».
Соціокультурна лінія: мова – найцінніший скарб нашого народу.
Епіграф уроку Рідна мова моя, поетична й пісенна
Пелюсткова і ніжна, як спів солов’я!
Як народу душа: щедра, світла й натхненна –
Ти найкраща у світі, бо рідна моя!
І. Красоткіна.
Вислови про мову
Мова вмирає, коли наступне покоління
втрачає розуміння слів.(В.Голобородько)
Оживить живеє слово рідну мову. (П.Куліш)
Бринить-співає наша мова,
чарує, тішить і п’янить. (О.Олесь)
Відчуваю й усвідомлюю,
яка це красива й легка мова.(І.Рєпін)
Дивуєшся дорогоцінності мови нашої:
в ній що не звук, то подарунок,
все крупно, зернисто, як самі перла.(М.Гоголь)
Хід урокуІ. Організаційний момент
Вступне слово вчителя:
– Вже дзвінок нам дав сигнал,
Працювати час настав.
Тож і ти часу не гай,
Працювати починай.
Емоційне налаштування на роботу:
– Сіли учні всі рівненько,
Усміхнулися гарненько,
Настрій на урок взяли.
Милуйтесь дзвінким барвистим словом,
Вивчаючи українську мову,
Окрім знань, візьміть на службу
Гумор, усмішку і дружбу.
ІІ. Актуалізація мотиваційних резервів учнів.
«Гірлянда асоціацій» Початок демонстрації слайдів. Демонстрація слайду №1
Експрес-опитування
Як ви гадаєте, що буде об’єктом вивчення нового матеріалу на
сьогоднішньому уроці?
А чим відрізняються самостійні частини мови від службових?
Гра «Детективне агентство»
– Цікаво, яка ж частина мови завітала до
нас на урок?
Ситуативне завдання
– Учні, погляньте на дошку. У даному
реченні притаїлось слово-незнайомець, яке боїться
назвати своє справжнє ім’я, бо його переслідують
Частини мови, які вважають (на мою думку, вони глибоко помиляються), що воно
не достойне мешкати в чарівній країні Морфології, так як це слово не є частиною
мови. Слово-незнайомець звернулось до детективного агентства, тобто до вас, і
просить у вас захисту. Ось його заява:
Демонстрація слайду №2 в 2 етапи: 1. поява незнайомця; 2. поява тексту заяви.
– Отож, ми повинні провести розслідування по встановленню
особистості незнайомця. Для цього нам доведеться сьогодні ж здійснити подорож
у прекрасну країну Морфологію і докласти всіх зусиль, знань і вмінь, щоб
виправдати дану частину мови. Негаймо часу, зараз і тільки сьогодні. А сьогодні
яке у нас число? (Учні записують дату на дошці і в зошитах).
– Отже, слідство ведуть «знатоки»: вправно, швидко, оперативно. Я
сподіваюсь, що серед вас вони знайдуться.
«Загадковий лабіринт»
Прогностичне завдання. Дослідження-пошук.
Робота в групах
– Перший етап розслідування, як я вже
повідомляла, полягає в тому, що вам необхідно
встановити назву незнайомця за його функцією у
реченні.
1. Шануйте й любіть нашу мову.
2. І тобі рости, й не в’януть зроду,
Квітувать в поемах і віршах,
Бо в тобі – великого народу
Ніжна і замріяна душа.
І Група. Зробити морфологічний розбір речень, відшукати в них
незнайомі частини мови, підкреслити їх, і за їх роллю у реченнях встановити
назву цієї частини мови.
ІІ Група. Зібрати інформацію про всі відомі частини мови у першому
реченні, шляхом розбору їх морфологічного розбору. Встановити назву слова-
незнайомця за роллю його в реченні.
ІІІ Група. Розгадайте кросворд. Правильною відповіддю буде
приховане слово по вертикалі.
Демонстрація слайду №3 в 11 етапів: 1-2. поява слайду з пустим кросвордом та запитаннями; 3-11 вчитель задає по черзі запитання з кросворду для групи 3 та паралельно відкриває відповіді після того, як їх правильно дадуть учні.
Метод «Мікрофон»
– Яку ж функцію виконує
слово-незнайомець у реченнях? (Воно
сполучає однорідні члени та частини
складного речення).
– То як ви гадаєте, яку назву
дали б ви даному слову за його
функцією в реченні? (Сполучник).
Експрес-висновки
– Таким чином, ми з’ясували, що в мові є ще одна частина мови –
сполучник.
ІІІ. Оголошення теми, мети та завдань уроку. Мотивація
навчальної діяльності.
Демонстрація слайду №4 в 6 етапів: 1. поява слайду з темою та визначенням; 2-5. поява завдань уроку по черзі; 6. поява епіграфу уроку.
Проблемне питання
– Яка ж це частина мови: самостійна чи службова? Чим
важлива вона в мові?
– Другий етап розслідування вимагає від вас довести, що
сполучник – це службова частина мови. Ну ж бо, детективи, до праці!
ІV. Усвідомлення теоретичного матеріалу у процесі практичної роботи.
Лінгвістичний експеримент.
Дослідження-відтворення. Демонстрація слайду №5 в один
етап
– На мультимедійній дошці ви бачите «Дискусійну сітку Алервманна».
За допомогою відповіді-алгоритму «так» чи «ні» ви даєте відповіді на запитання.
(орієнтована відповідь учнів)
Експрес-висновки – Ми щойно з’ясували, що сполучник –
частина мови – це службова,
вона – контактності зразок,
бо нею може здійснить мова
між членів речення зв'язок.
А ще єднає, окрім того,
65431 2
нітакнініні ні
Частини речення складного.
Демонстрація слайду №6 в 5 етапів: 1. поява слайду з визначенням; 2-5 по черзі з’являються ознаки.
– ЕВРИКА! А чим же є слово «що» у даному реченні? Чим воно відрізняється від сполучника? А що в них спільного?
Метод «Кола Вена»
Дослідження-відтворення. Демонстрація слайду №7 в один
етап
– Перед вами заготовки «Кола Вена», з’ясуйте відповіді на ці запитання
користуючись цим методом.
Шанувальники рідного слово. «Впіймай сполучник»
– Випишіть сполучники з висловів про мову та епіграфу уроку.
Демонстрація слайду №8 в один етап
Метод «Мозковий штурм»
1. Пригадайте, які види сполучникових речень ви
знаєте?
2. Чим відрізняються складносурядні від
складнопідрядних?
Конверт допомоги
Демонстрація слайду №9 в 3 етапи: 1. поява слайду з конвертом; 2. поява сполучників сурядності; 3 поява сполучників підрядності.
Експрес-висновки
– Отже, за синтаксичною роллю у реченні сполучники поділяються на
сурядні і підрядні, а вони в свою чергу ще поділяються на групи за значенням,
залежно від того, на які смислові зв’язки між членами речення та частинами
складного речення вони вказують.
Третій етап слідства полягає в тому, що ви повинні дослідити, на які
смислові зв’язки можуть вказувати сполучники сурядності і підрядності,
користуючись при цьому опорною таблицею і «Конвертом допомоги» на
мультимедійній дошці.
«Конверт допомоги»
Демонстрація слайду №10 в 3 етапи: 1. поява слайду; 2. поява сполучників сурядності; 3 поява сполучників підрядності.
«Нитка Аріадни»
Демонстрація слайду №11 в 8 етапів: 1. поява слайду; 2-8. почергова поява речень завдання.
Експрес-висновки учнів
«Гронування»Робота в парах
Скласти інформаційне гроно
– У заяві було зазначено, що сполучники можуть бути похідними і
непохідними за походженням; простими, складними і складеними за будовою.
Негайно потрібно перевірити ці твердження.
Отож, четвертим етапом слідства буде підтвердження цих даних.
Метод «Навчаючи учусь»
Дослідження-розпізнавання.
1. Перше завдання наше – за опорною таблицею-діаграмою визначити:
які ж бувають сполучники за походженням та за будовою.
2. Друге завдання – за допомогою диктанту навчитись розпізнавати
прості, складні і складені сполучники (написати над ними).Демонстрація слайду №12 в 3 етапи: 1. поява слайду; 2. поява речень диктанту;
3. поява конверта допомоги.
І параСполучники
сурядності, їх групи за значенням
(Гроно калини)
ІІ параСполучники
підрядності, їх групи за значенням(Пелюстки квітки)
Детектор брехні «Дайте шанс»
Рефлексія знань «Сполучник як частина мови»
– П’ятий етап розслідування – провести тест на «детекторі» і ще раз
переконатися, що це сполучник. Демонстрація слайду №13 в один етап
– Молодці, ви разом із Сполучником гарно справились із завданням.
V. Підсумок уроку.
Засідання «круглого столу «Детективи»
– Сьогодні ми дуже багато довідались
про сполучник, збираючи про нього відомості.
Мені було надзвичайно приємно спілкуватися
та працювати з вами, щиро дякую за
співпрацю.
Для того, щоб вам усім
було цікаво
Задумано і здійснено цю гру.
І тільки тому, що ви всі плідно працювали
Ми реалізували повністю мету.
Тепер ми знаємо, що таке сполучник. Для чого в реченні потрібні ці
слова. Нам вдячний і Сполучник за те, що з нього знято всі підозри і він
повернеться до чарівної країни Морфології.
Рефлексія. Метод «Мікрофон»
Продовжте речення:
На сьогоднішньому уроці я дізнався…
Я зрозумів…
Я тепер вмію…
Дуже було цікавою…
Зустрічав труднощі під час…
Мені потрібно попрацювати над…
Вузлики на пам'ять
Демонстрація слайду №14 в один етап з музичним супроводом пісні про мову
VІ. Домашнє завдання.
1. Скласти анкету «Сполучник як частина мови», щоб бути готовими йди
на Раду з Частинами Мови.
2. Скласти портфоліо афоризмів, прислів’їв про мову, однією лінією
підкреслити сурядні сполучники, а двома – підрядні.