8
Rancangan Pengajaran Harian Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual Kelas : 3 Al-Furqan Tarikh : 10 April 2013 Hari : Rabu Masa : 7.45 pagi 8. 25 pagi Murid : 6 orang Kategori Murid : Masalah Pembelajaran. Objektif : Mengenal, membeza dan menggunakan warna asas dan sekunder dengan betul. Aktiviti : Kotak dan padanan. Tajuk : Membuat origami kotak dan padanan berdasarkan warna asas dan sekunder . Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat warna-warna asas dan sekunder yang ingin dipelajari dipersekitaran mereka. Hasil pembelajaran : Di akhir pembelajaran, murid 3 Al-Furqan dapat mengenal, membeza dan menggunakan warna-warna asas dan sekunder dengan tepat dan menyatakan warna-warna tersebut dengan 90 peratus ketepatan tanpa bantuan guru.

Contoh Membuat RPH Berpusatkan BBM/ABM (p.seni)

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Contoh Membuat RPH Berpusatkan BBM/ABM (p.seni)

Rancangan Pengajaran Harian

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Kelas : 3 Al-Furqan

Tarikh : 10 April 2013

Hari : Rabu

Masa : 7.45 pagi – 8. 25 pagi

Murid : 6 orang

Kategori Murid : Masalah Pembelajaran.

Objektif : Mengenal, membeza dan menggunakan warna asas dan sekunder dengan betul.

Aktiviti : Kotak dan padanan.

Tajuk : Membuat origami kotak dan padanan berdasarkan warna asas dan sekunder .

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat warna-warna asas dan sekunder yang ingin dipelajari dipersekitaran mereka.

Hasil pembelajaran : Di akhir pembelajaran, murid 3 Al-Furqan dapat mengenal, membeza dan menggunakan warna-warna

asas dan sekunder dengan tepat dan menyatakan warna-warna tersebut dengan 90 peratus ketepatan

tanpa bantuan guru.

Page 2: Contoh Membuat RPH Berpusatkan BBM/ABM (p.seni)

KBKK : Menghubungkait pengalaman dalam pembelajaran.

Nilai-nilai murni : Menumpu perhatian, kesabaran, berhati-hati dan mengikut arahan, tolong-menolong, menjaga

kebersihan, berkerjasama, kasih sayang.

BBM : Power point, Lembaran kerja, laptop, projector, kertas berwarna, mounting board, kad perkataan, gam,

pita pelekat, papan putih dan gunting.

Page 3: Contoh Membuat RPH Berpusatkan BBM/ABM (p.seni)

LANGKAH/MASA ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN

GURU

AKTIVITI PEMBELAJARAN

MURID

CATATAN

Set induksi

(5 Minit)

Tayangan

video.

Guru menayangkan video

warna asas dan warna

sekunder kepada murid.

Guru menyanyikan lagu

bertajuk ‘warna’ dengan

memfokuskan warna-

warna asas dan warna-

warna sekunder yang

dipelajari sambil

memegang kertas warna.

Murid menonton tayangan

video yang ditunjukkan

oleh guru.

Murid bernyanyi bersama

guru sambil bertepuk

tangan.

Strategi:

- Berpusatkan

BBM.

Kemahiran berfikir:

- Menghubungkait

.

BBM:

- Video

- Slaid Power

Point

- Kertas warna

- Laptop

- Projector.

Nilai:

- Menumpu

Page 4: Contoh Membuat RPH Berpusatkan BBM/ABM (p.seni)

perhatian.

- bekerjasama

Teknik:

- Penerangan

- Bernyanyi

- Tunjuk cara

Pengenalan

(5 Minit)

Warna Asas

dan warna

Sekunder.

Guru menayangkan slaid

power point kepada murid

3 warna asas dan 3 warna

sekunder.

Guru menunjukkan

contoh-contoh objek yang

terdiri daripada warna-

warna asas tersebut

semasa warna asas dan

sekunder disebutkan.

Guru meminta murid-

murid menyebut kembali

Murid melihat slide power

point yang ditunjukkan oleh

guru.

Murid mengingat kembali

warna-warna yang pernah

dilihat dipersekitaran.

Murid menunjukkan warna-

warna asas dan sekunder

yang terdapat di dalam

kelas.

Kemahiran berfikir:

- Mengingat

kembali.

BBM:

- Slaid Power

Point.

- Laptop

- Projector.

Nilai:

- Menumpu

Page 5: Contoh Membuat RPH Berpusatkan BBM/ABM (p.seni)

warna yang pernah dilihat

dipersekitaran mereka.

perhatian.

Teknik:

- Penerangan

- Bersoal jawab

Langkah 1

(10 Minit)

Tapak Kotak. Guru menyuruh murid

menghasilkan tapak kotak

berdasarkan warna asas

dan sekunder.

Guru mengedarkan

gambar rajah tapak kotak

untuk digunting.

Guru menunjukkan cara

membuat tapak kotak.

Murid melihat satu-persatu

cara yang ditunjukkan oleh

guru.

Murid mengunting

mengikut gambar rajah.

Murid membuat tapak

kotak.

Kemahiran berfikir:

- Similasi .

BBM:

- Slaid Power

Point

- Papan putih

- Pita pelekat

- Gunting.

- Lembaran kerja.

- Laptop.

- Projector.

Teknik:

- Penerangan

- Tunjuk cara.

Page 6: Contoh Membuat RPH Berpusatkan BBM/ABM (p.seni)

Langkah 2

(10 Minit)

Penutup kotak. Guru mengedarkan

lembaran kerja

kepada murid.

Guru menyuruh

murid mengunting

mengikut gambar

rajah di dalam

lembaran kerja.

Guru menunjukkan

cara-cara

menghasilkan

penutup kotak

berdasarkan warna

asas dan sekunder.

Murid melihat satu persatu

cara membuat penutup

kotak yang ditunjukkan

oleh guru.

Murid menggunting

lembaran kerja mengikut

bentuk gambar rajah.

Murid membuat penutup

kotak dan memasangnya

dengan tapak kotak.

Kemahiran berfikir:

- Similasi .

BBM:

- Slaid power

Point

- Laptop.

- Projektor.

- Lembaran kerja.

- Gunting.

- Pita pelekat.

Nilai:

- Menumpu

perhatian.

- Kesabaran.

- Kerjasama

- Tolong-

menolong.

Teknik:

- Penerangan.

- Tunjuk cara.

Page 7: Contoh Membuat RPH Berpusatkan BBM/ABM (p.seni)

Penilaian

(5 Minit)

Senarai semak. Guru membuat senarai

semak untuk menguji

pengajaran yang

dilakukan tercapai atau

tidak tercapai.

Guru melihat setiap

Origami kotak yang

dihasilkan oleh pelajar

mengikut langkah-

langkah yang betul atau

tidak.

Murid mempamerkan hasil

kerja masing-masing.

BBM:

- Boring senarai

semak.

Teknik:

- Latih tubi

Penutup

(5 MInit)

Pameran.

Penilaian.

Guru memilih beberapa

origami kotak yang

dihasilkan murid dengan

kemas dan cantik untuk

dipamer.

Guru meminta murid

mengemas kelas.

Murid mengangkat hasil

kerja masing kepada guru

untuk dipilih

Murid mengemas kelas.

Kemahiran berfikir:

- Menghargai

karya.

BBM:

- Hasil kerja.

Page 8: Contoh Membuat RPH Berpusatkan BBM/ABM (p.seni)

Nilai:

- Mengikut

arahan.

- Menjaga

kebersihan