22
UNITAT DIDÀCTICA: L’APARELL RESPIRATÒRI TÍTOL: Inspira, Expira i.....Respira! AUTORA: Sara Cabello Retuerto ESCOLA: CEIP Benviure NIVELL: Quart de primària DISCIPLINA: Coneixement del Medi NÚMERO DE SESSIONS: 7h i mitja aproximadament GRUP CLASSE: 24 alumnes (2TDAH i 2 PI) INTRODUCCIÓ A LA UNITAT DIDÀCTICA: És unitat didàctica realitzada per treballar l’aparell respiratori i veure la importància i funcionament d’aquest mitjançant l’experimentació en primera persona per part dels alumnes. OBJECTIUS: Identificar aquells coneixements i conceptes claus i bàsics de l’aparell respiratori. Adquirir hàbits saludables per afavorir la nostra respiració. Aprendre mitjançant l’experimentació. COMPETÈNCIES: Competència comunicativa i lingüística. Competència d’aprendre a aprendre. Competència social i ciutadana. Competència d’autonomia i iniciativa personal. CONTINGUTS: L’aparell respiratori i les seves funcions Inspiració i expiració L’intercanvi de gasos Malalties comunes de l’aparell respiratori. Hàbit saludables per la prevenció de malalties de l’aparell respiratori

L'aparell respiratori per a infants d'educació primària

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Unitat didàctica de l'aparell respiratori per a infants d'educació primària

Citation preview

Page 1: L'aparell respiratori per a infants d'educació primària

UNITAT DIDÀCTICA: L’APARELL RESPIRATÒRI

TÍTOL: Inspira, Expira i.....Respira!

AUTORA: Sara Cabello Retuerto

ESCOLA: CEIP Benviure

NIVELL: Quart de primària

DISCIPLINA: Coneixement del Medi

NÚMERO DE SESSIONS: 7h i mitja aproximadament

GRUP CLASSE: 24 alumnes (2TDAH i 2 PI)

INTRODUCCIÓ A LA UNITAT DIDÀCTICA:

És unitat didàctica realitzada per treballar l’aparell respiratori i veure la importància i

funcionament d’aquest mitjançant l’experimentació en primera persona per part dels

alumnes.

OBJECTIUS:

Identificar aquells coneixements i conceptes claus i bàsics de l’aparell respiratori.

Adquirir hàbits saludables per afavorir la nostra respiració.

Aprendre mitjançant l’experimentació.

COMPETÈNCIES:

Competència comunicativa i lingüística.

Competència d’aprendre a aprendre.

Competència social i ciutadana.

Competència d’autonomia i iniciativa personal.

CONTINGUTS:

L’aparell respiratori i les seves funcions

Inspiració i expiració

L’intercanvi de gasos

Malalties comunes de l’aparell respiratori.

Hàbit saludables per la prevenció de malalties de l’aparell respiratori

Page 2: L'aparell respiratori per a infants d'educació primària

AVALUACIÓ (FORMATIVA):

S’avaluaran els tres saber imprescindibles en el procés d’ensenyament i aprenentatge.

S’avaluaran tant els continguts, com les habilitats i fins i tot, les actituds de cada estudiant, de la

següent manera:

SABER CONEIXEMENTS: L’assoliment dels continguts establerts

SABER FER: L’assoliment de les competències establertes i saber dur a terme els

experiments proposats

SABER SER/ESTAR: Comportament adequat al llarg de la seqüència didàctica, sobretot

en el s moments més de caire pràctic.

També, al inici i al final de la unitat didàctica es passarà als infants un KPSI per veure el seu

desenvolupament al llarg de les activitats proposades i si han millorat o no en quant a

coneixements previs i coneixements finals. Es podrà veure l’evolució de cadascun d’ells.

Al final de la unitat didàctica, es realitzarà una prova final per veure realment si han assolit els

continguts i objectius que es planteja aquesta unitat didàctica.

MATERIALS I RECURSOS:

2 vídeos relacionats amb el tema a tractar

Graella del KPSI inicial i final

Diferents fotocopies necessàries al llarg de les diferents activitats

Pissarra interactiva

Pulmons de porc

Prova final de continguts obtinguts

ORGANITZACIÓ DE LES SESSIONS:

Sessió 1 (1h i 30 min.): Anàlisi dels coneixements previs i introducció al tema.

-Dos vídeos (2 minuts i 4 minuts).

-KPSI

-Tècnica del puzle per treballar: Aparell respiratori i funcions, moviments

respiratoris, el camí de l’aire i curiositats aparell respiratori.

Sessió 2 (45 min.): Inspirem i expirem. Què notem? Que estem fent? Per a què ens

serveix? Treball de les parts de l’aparell respiratori

Sessió 3 (1h): Construïm l’aparell respiratori

Sessió 4 (1h): Malalties respiratòries i prevenció d’aquestes (Refredat, Amigdalitis,

Bronquitis i Pulmonia)

Sessió 5 (1h i 30 min.): Dissecció d’uns pulmons de porc.

Sessió 6 (45 min.): Conclusions finals (posada en comú dels coneixements adquirits i

repàs per a les activitats finals individuals). Es passarà altra vegada el KPSI

(coneixements finals.

Sessió 7 (1h): Prova final de continguts adquirits.

Page 3: L'aparell respiratori per a infants d'educació primària

SESSIÓ 1

Competències a tractar:

DESCRIPCIÓ GENERAL: En aquesta sessió es durà a terme un petit anàlisi als coneixements previs o idees que tenen els

infants sobre l’aparell respiratori. També es durà a terme una petita introducció al tema

mitjançant dos vídeos i la posada en comú d’aquests. Posteriorment, se’ls passarà un KPSI per

tal de veure en quin punt es troben els infants sobre els coneixements que tenen de l’aparell

respiratori. D’aquesta manera es podrà veure des d’on partim a nivell de grup classe i quins són

els punts forts i dèbils per a tenir-los en compte al llarg de tot el procés d’ensenyament i

aprenentatge. Finalment, s’introduiran quatre punts claus del tema a treballar utilitzant la

tècnica del Trencaclosques.

COMPETÈNCIES A TRACTAR:

Competència comunicativa i lingüística.

Competència d’aprendre a aprendre.

Competència social i ciutadana.

Competència d’autonomia i iniciativa personal.

CONTINGUTS A INTRODUIR:

L’aparell respiratori i les seves funcions

Inspiració i expiració

El camí de l’aire

Curiositats de l’aparell respiratori.

MATERIAL: Per a la realització d’aquesta sessió necessitarem:

Dos vídeos de l’aparell respiratori.

KPSI inicial

Documents per a la realització de la tècnica del Trencaclosques.

PRODUCTE FINAL A partir d’aquesta sessió la mestre rebrà un feedback oral de què saben els infants, que els agradaria saber i en quin punt es troben. A més a més, rebrà per escrit els resultats que mostren el conjunt de KPSI realitzats per tots els infants de l’aula.

Page 4: L'aparell respiratori per a infants d'educació primària

AVALUACIÓ En aquesta sessió s’avaluaran els coneixements previs mitjançant el KPSI i la participació i posada en comú dels infants. Es farà una bona observació per part del mestre.

ACTIVITATS I TEMPORALITZACIÓ D’aquesta manera, la distribució del temps per aquesta sessió queda de la següent manera,

tenint en compte que es tracta d’una sessió d’una hora i mitja:

Activitat Temps

Introducció al tema 10 minuts

Visualització de dos vídeos 10 minuts

Posada en comú dels vídeos 10 minuts

Realització del KPSI inicial 15 minuts

Tècnica del trencaclosques 45 minuts

Page 5: L'aparell respiratori per a infants d'educació primària

KPSI

NO HO SÉ

HO SÉ, PERÒ NO PODRIA EXPLICAR-

HO BÉ

HO ENTENC I PODRIA EXPLICAR-HO

Sé identificar quines parts

del nostre cos formen

l’aparell respiratori

Sé explicar el camí de l’aire

Sé explicar què passa a

cadascuna de les parts de

l’aparell respiratori

Sé explicar què és la

inspiració i la expiració i

quina funció tenen aquests

dos moviments

Sé explicar perquè

esternudem, tenim tos,

badallem o tenim singlot

Sé explicar què hem de fer

per mantenir l’aparell

respiratori sa

Page 6: L'aparell respiratori per a infants d'educació primària

1.Introducció aparell respiratori i funcions

Mentre som vius no podem deixar de respirar

perquè totes les cèl·lules del nostre cos

necessiten oxigen per mantenir-se vives.

L’oxigen és un dels gasos que formen l’aire que

ens envolta.

L’aire entra en el cos a través de les vies

respiratòries i arriba als pulmons, on es

produeix un intercanvi de gasos. Una part de

l’oxigen passa dels pulmons a la sang, la qual

s’encarrega de repartir-lo per tot el cos,

mentre que el diòxid de carboni passa de la

sang als pulmons, que l’expulsaran a l’exterior

amb la resta de l’aire.

Page 7: L'aparell respiratori per a infants d'educació primària

2. Moviments respiratoris

Els pulmons no tenen músculs i, per tant, no

poden fer moviments per si sols. Quan l’aire hi

entra és perquè el pit s’eixampla i, com que

l’espai creat ha de quedar ple d’alguna cosa,

les vies respiratòries xuclen l’aire de l’exterior i

aquest penetra fins els pulmons. S’ha produït

una inspiració.

La caixa toràcica s’eixampla perquè hi ha uns

músculs que fan moure les costelles cap amunt

i enfora, i perquè hi ha un múscul, denominat

diafragma, que està situat sota les costelles i

que pressiona cap avall fins a posar-se pla.

Quan el tòrax es relaxa, les costelles tornen al

seu lloc i el diafragma tira cap amunt. La caixa

toràcica es torna més petita, pressiona

suaument els pulmons i l’aire surt. S’ha produït

una expiració.

Page 8: L'aparell respiratori per a infants d'educació primària

3. Camí de l’aire

L’aparell respiratori està format per les vies

respiratòries i els pulmons. Les vies respiratòries,

estan formades per: les fosses nassals, la faringe,

la laringe, la tràquea, els bronquis i els

bronquíols. Totes aquestes parts comuniquen

l’exterior amb els pulmons, que és on es realitza

l’intercanvi de gasos.

L’aire entra per la boca o per les fosses nassals,

on s’escalfa i es filtra per eliminar les partícules

dolentes que contingui. D’aquí passa a la faringe i

després a la laringe. La laringe connecta amb la

tràquea, que es divideix en dos tubs, anomenats

bronquis, cadascun dels quals va a parar a un

pulmó. Dins dels pulmons, els bronquis es van

ramificant en tubs cada vegada més petits

anomenats bronquíols,, els quals acaben en uns

sacs petitíssims anomenats alvèols.

A la laringe hi ha les cordes vocals. Quan l’aire

surt fent el camí anterior però de manera

contrària, les fa vibrar per produir els sons que

ens permeten parlar.

Page 9: L'aparell respiratori per a infants d'educació primària

4. Curiositats aparell respiratori

Page 10: L'aparell respiratori per a infants d'educació primària

SESSIÓ 2

DESCRIPCIÓ GENERAL:

En aquesta sessió es demanarà als alumnes que inspirin i expirin i reconeguin que és el que ells

mateixos estan fent. Se’ls demanarà que expressin que senten dins del seu cos, què és el que

estan duent a terme, per a què ens serveix fer aquestes dues accions, etc. Busquem una mica

de diàleg i interacció entre el mestre i els alumnes i que ells mateixos experimentin amb el seu

propi cos i es preguntin el perquè de les coses.

Tot seguit s’explicaran les parts del cos que formen l’aparell respiratori tot tenint en compte

l’orde que segueix l’aire quan entra al nostre cos i se’ls proposarà un joc de relacionar per a

descobrir com és cada una d’aquestes parts i quina funció tenen dins de l’aparell respiratori.

-Les parts de l’aparell respiratori

COMPETÈNCIES A TRACTAR:

Competència comunicativa i lingüística.

Competència d’aprendre a aprendre.

Competència d’autonomia i iniciativa personal.

CONTINGUTS A INTRODUIR:

Inspiració i expiració

Les parts de l’aparell respiratori i el camí de l’aire.

MATERIAL: Per a la realització d’aquesta sessió necessitarem:

Pissarra digital amb la imatge d’uns pulmons i les seves parts corresponents.

Documents per a la realització de l’exercici de relacionar les parts amb les funcions.

PRODUCTE FINAL

No es rebrà cap producte final d’aquesta sessió més enllà de les idees que sorgeixin dels

alumnes o preguntes interessants que puguin ser realitzades tot creant debats de

coneixements.

AVALUACIÓ

En aquesta sessió es farà una bona observació per part del mestre per tal de detectar que

tothom segueixi el ritme de la sessió i tots els alumnes participen en major o menor mesura per

garantitzar un coneixement el més igual possible per a tots els alumnes.

Page 11: L'aparell respiratori per a infants d'educació primària

1 Fosses nassals

2 Faringe

3 Laringe

4 Tràquea

5 Bronquis

6 Pulmons

7 Alvèols

8 Diafragma

Són dos òrgans esponjosos formats per alvèols pulmonars.

És el múscul responsable dels moviments respiratoris: inspiració i expiració.

És un tub rígid que condueix l'aire fins als bronquis.

Són uns saquets amb unes fines parets, a través de les quals es produeix l'intercanvi gasós.

Aquesta cavitat comunica l'aparell respiratori amb l'aparell digestiu.

Conté les cordes vocals, que en vibrar produeixen so.

Són dues cavitats que comuniquen l'aparell respiratori amb l'exterior. Al seu interior l'aire es calfa, s'humiteja i es neteja.

Aquests dos conductes introdueixen l'aire als pulmons. Dins del pulmó, els bronquis es ramifiquen en uns quants bronquíols.

ACTIVITATS I TEMPORALITZACIÓ D’aquesta manera, la distribució del temps per aquesta sessió queda de la següent manera,

tenint en compte que es tracta d’una sessió de 45 minuts:

Activitat Temps

Inspirem i expirem 5 minuts

Explicació de les parts de l’aparell respiratori 15 minuts

Exercici de relacionar 20 minuts

Posada en comú dels resultats 10 minuts

Page 12: L'aparell respiratori per a infants d'educació primària

La respiració ens permet extreure de l'aire, l'oxigen que necessitem. Aquest procés el duem a

terme gràcies a l'aparell respiratori.

Fosses nasals: Són dues cavitats que comuniquen l'aparell respiratori amb l'exterior. Al

seu interior l'aire es calfa, s'humiteja i es neteja.

Faringe: Aquesta cavitat comunica l'aparell respiratori amb l'aparell digestiu.

Laringe: Conté les cordes vocals, que en vibrar produeixen so.

Tràquea: És un tub rígid que condueix l'aire fins als bronquis.

Bronquis :Aquests dos conductes introdueixen l'aire als pulmons. Dins del pulmó, els

bronquis es ramifiquen en uns quants bronquíols.

Pulmons : Són dos òrgans esponjosos formats per alvèols pulmonars.

Alvèols: Són uns saquets amb unes fines parets, a través de les quals es produeix

l'intercanvi gasós.

Diafragma : És el múscul responsable dels moviments respiratoris: inspiració i

expiració.

Page 13: L'aparell respiratori per a infants d'educació primària

SESSIÓ 3

DESCRIPCIÓ GENERAL:

Dedicarem aquesta sessió a la realització de la construcció d’una maqueta de l’aparell

respiratori.

COMPETÈNCIES A TRACTAR:

Competència comunicativa i lingüística.

Competència d’aprendre a aprendre.

Competència d’autonomia i iniciativa personal.

CONTINGUTS A INTRODUIR:

El funcionament de l’aparell respiratori

MATERIAL:

Canyetes, guants de làtex, globus, ampolles d’aigua grans

Fotocopia amb el seguiment de la creació de la maqueta

PRODUCTE FINAL

D’aquesta sessió els alumnes extrauran una maqueta per a cada un sobre l’aparell respiratori.

AVALUACIÓ

Es durà a terme una bona observació per garantir que tots els infants segueixen correctament

els passos establerts realitzen la maqueta de manera correcta.

ACTIVITATS I TEMPORALITZACIÓ D’aquesta manera, la distribució del temps per aquesta sessió queda de la següent manera,

tenint en compte que es tracta d’una sessió de d’una hora:

Activitat Temps

Repàs del funcionament i parts 10 minuts

Realització de la maqueta 40 minuts

Posada en comú 10 minuts

Page 14: L'aparell respiratori per a infants d'educació primària

CONSTRUÏM L’APARELL RESPIRATORI

1. MATERIALS:

- Una ampolla d’aigua gran

- Dues canyetes

- Dos globus

- Un guant

- Celo

2. PROCEDIMENT:

Agafeu l’ampolla d’aigua i talleu-li la part inferior (el cul).

Agafeu les dues canyetes i els dos globus. Uniu les dues canyetes amb un forat i amb celo

lligueu els globus a l’extrem de cada una de les canyetes.

Amb cinta adhesiva lligueu el guant a l’extrem obert de l’ampolla (el cul).

Col·loqueu els dos globus dins l’ampolla deixant els altres extrems de les canyetes que

surtin pel coll de l’ampolla.

Tapeu molt bé el forat de dalt de l’ampolla amb el tap

3. OBSERVACIÓ I REFLEXIÓ:

Estireu el guant amb molta força. Que passa amb els globus?

Deixeu anar el guant. Què passa amb els globus?

Quina funció fa cada peça de la construcció?

El guant:

Els globus:

Les canyetes:

L’ampolla

Page 15: L'aparell respiratori per a infants d'educació primària

SESSIÓ 4

DESCRIPCIÓ GENERAL:

En aquesta sessió es treballaran malalties que podem patir relacionades amb l’aparell

respiratori. Parlarem sobre quatre malalties freqüents (refredat, amigdalitis, bronquitis i

pulmonia) i amb les quals els infants es poden sentir identificats i les comentarem amb tot el

grup classe. Més tard, llegirem una petita lectura entre tots que explica aquestes quatre

malalties i perquè es provoquen.

Finalment, pensarem quines accions podem fer per tal de mantenir aquest aparell el més sa

possible tot mostrant-los imatges de males accions.

COMPETÈNCIES A TRACTAR:

Competència comunicativa i lingüística.

Competència d’aprendre a aprendre.

Competència d’autonomia i iniciativa personal.

Competència social i ciutadana.

CONTINGUTS A INTRODUIR:

Malalties de l’aparell respiratori i la seva prevenció

MATERIAL: Per a la realització d’aquesta sessió necessitarem:

Lectura sobre les malalties de l’aparell respiratori

Imatges de males accions que perjudiquen l’aparell respiratori

PRODUCTE FINAL

Sorgirà un llistat d’accions positives per a la millora de la salut de l’aparell respiratori. No es

rebrà cap altre producte final d’aquesta sessió més enllà de les idees que sorgeixin dels

alumnes o preguntes interessants que puguin ser realitzades tot creant debats de

coneixements.

AVALUACIÓ

En aquesta sessió es farà una bona observació per part del mestre per tal de detectar que

tothom segueixi el ritme de la sessió i tots els alumnes participen en major o menor mesura per

garantitzar un coneixement el més igual possible per a tots els alumnes.

Page 16: L'aparell respiratori per a infants d'educació primària

ACTIVITATS I TEMPORALITZACIÓ D’aquesta manera, la distribució del temps per aquesta sessió queda de la següent manera,

tenint en compte que es tracta d’una sessió d’1 hora:

Activitat Temps

Posem en comú malalties 15 minuts

Introducció i lectura de les quatre malalties 20 minuts

Accions de millora 25 minuts

Page 17: L'aparell respiratori per a infants d'educació primària

MALALTIES DE L’APARELL RESPIRATORI

Algunes malalties més comunes de l'aparell respiratori

són: el refredat, l' amigdalitis, la bronquitis i la pulmonia.

D'aquestes malalties totes, excepte la pulmonia, afecten

les vies respiratòries.

Els refredats són molt freqüents, sobretot a la

tardor i a l’hivern. És una infecció de les vies

respiratòries altes, sobretot el nas i la gola.

Normalment els refredats, els provoquen els virus.

L'amigdalitis és una infecció que afecta les

amígdales, la funció de les quals és la defensa de

l'aparell respiratori. La causa més freqüent és una

infecció per virus o bacteris. Quan les amígdales

s'inflamen, costa engolir.

La bronquitis pot derivar d'un refredat que no

s'haja guarit bé. Afecta la tràquea i els bronquis.

La pneumònia o pulmonia és una malaltia greu.

Normalment la causa és una infecció vírica i afecta

els pulmons.

Page 18: L'aparell respiratori per a infants d'educació primària

Què li diríeu a les següents persones per mantenir el seu sistema respiratori sa?

Page 19: L'aparell respiratori per a infants d'educació primària

SESSIÓ 5

DESCRIPCIÓ GENERAL:

En aquesta sessió es durà a terme una dissecció de pulmons de porc per poder veure a la

pràctica molts dels aspectes treballats anteriorment. D’aquesta manera els alumnes podran

experimentar amb el propi òrgan al seu davant i podran identificar-ne les diferents parts, veure

característiques reals dels pulmons i inclús veure com es produeix la inspiració i l’expiració tot

bufant per la tràquea.

COMPETÈNCIES A TRACTAR:

Competència comunicativa i lingüística.

Competència d’aprendre a aprendre.

Competència d’autonomia i iniciativa personal.

Competència social i ciutadana.

CONTINGUTS A INTRODUIR:

Funcionament dels pulmons

MATERIAL: Per a la realització d’aquesta sessió necessitarem:

Pulmons de porc

Pràctica per anar omplint durant l’experimentació

PRODUCTE FINAL

Dossier de l’experimentació duta a terme amb els pulmons de porc.

AVALUACIÓ

S’avaluarà molt el comportament dels infants enfront de l’activitat pràctica que es durà a

terme. També s’observarà el treball en grup i la presentació del dossier final amb les respostes

adients corresponents a la investigació duta a terme.

ACTIVITATS I TEMPORALITZACIÓ D’aquesta manera, la distribució del temps per aquesta sessió queda de la següent manera,

tenint en compte que es tracta d’una sessió d’1 hora i 45 minuts:

Activitat Temps

Dissecció de pulmons de porc 1hora i 45 minuts

Page 20: L'aparell respiratori per a infants d'educació primària

1. Dibuixa i escriu el material que necessites per fer la dissecció:

2. Recull de dades:

Observa la tràquea i digues per què està formada

Mesura la llargada de la tràquea:

Mesura el diàmetre de la tràquea:

Quants anells la formen?

Fixa’t en la part posterior de la tràquea. Que passa? Esbrina per què déu ser

Ara fixa’t en els pulmons.

Diferencies alguna part?. Torna’ls a dibuixar i identifica les parts.

Què recobreix els pulmons?

Esbrina el seu nom:

Per què déu servir?

Amb l’ajuda d’un tub infla els pulmons i explica els canvis que observes:

Comença a tallar per la tràquea i endinsa’t als pulmons. Explica què passa

Mesura horitzontal pulmó dret

Mesura horitzontal pulmó esquerre:

Mesura vertical pulmó dret:

Mesura vertical pulmó esquerre:

Contorn pulmó dret:

Contorn pulmó esquerre:

Color:

Tacte:

Quin és el pulmó més petit?

Per què deu ser?

Dibuixa els pulmons de porc, col·loca els noms de les parts visibles i apunta les dades que hem recollit:

Page 21: L'aparell respiratori per a infants d'educació primària

SESSIÓ 6

DESCRIPCIÓ GENERAL:

Dedicarem aquesta sessió a la realització de conclusions finals de les diferents activitats

realitzades per aprendre el funcionament i aquelles dades més rellevants de l’aparell

respiratori. Aprofitarem per parlar sobre la pràctica duta a terme el dia anterior i que els ha

semblat, quines conclusions han extret, què van descobrir, què els va sorprendre més, etc.

Farem una posada en comú dels coneixements adquirits i farem un repàs general de dubtes i

preguntes de cada a la prova final que faran el dia següent. Tornarem a passar el KPSI per veure

la comparació de coneixements actuals amb els inicials.

COMPETÈNCIES A TRACTAR:

Competència comunicativa i lingüística.

Competència d’aprendre a aprendre.

Competència d’autonomia i iniciativa personal.

CONTINGUTS A INTRODUIR:

Repàs de tots els continguts introduïts a les sessions anteriors.

MATERIAL:

KPSI final

PRODUCTE FINAL

D’aquesta sessió obtindrem el KPSI final dels infants i tot un seguit de reflexions, posades en

comú i conclusions que hauran extret al llarg de tota la unitat didàctica, les qual són molt

importants a tenir en compte com a mestres.

AVALUACIÓ

Es durà a terme el KPSI com a avaluació final del progrés dels infants al llarg de tota la unitat

didàctica.

ACTIVITATS I TEMPORALITZACIÓ D’aquesta manera, la distribució del temps per aquesta sessió queda de la següent manera,

tenint en compte que es tracta d’una sessió de 45 minuts:

Activitat Temps

Posada en comú, dubtes 30 minuts

KPSI final 15 minuts

Page 22: L'aparell respiratori per a infants d'educació primària

SESSIÓ 7

DESCRIPCIÓ GENERAL:

Dedicarem aquesta sessió a la realització d’una prova final de coneixements adquirits al llarg de

les diferents activitats per a treballar l’aparell respiratori.

COMPETÈNCIES A TRACTAR:

Competència comunicativa i lingüística.

Competència d’aprendre a aprendre.

Competència d’autonomia i iniciativa personal.

CONTINGUTS A INTRODUIR:

Repàs de tots els continguts introduïts a les sessions anteriors.

MATERIAL:

Prova final

PRODUCTE FINAL

D’aquesta sessió obtindrem els resultats de la prova individual final de coneixements.

AVALUACIÓ

S’avaluarà la resolució correcte de la prova final individual.

ACTIVITATS I TEMPORALITZACIÓ D’aquesta manera, la distribució del temps per aquesta sessió queda de la següent manera,

tenint en compte que es tracta d’una sessió de d’1 hora:

Activitat Temps

Prova final individual 1 hora