23
แผนการจัดการเรียนรู้เพื่อพัฒนาทักษะการอ่านภาษาอังกฤษ กลุ่มสาระการเรียนรู้ภาษาต่างประเทศ ชั้นมัธยมศึกษาปีท3 Unit: Interpersonal Topic: Relationships Sub-topic: Problems สมาชิก 1. นางสาวจิรประภา อ่อนธรรมา 53010513015 2. นางสาวภัทรธีรา แสนลัง 53010513031 3. นางสาวศศิธร บุญชู 53010513040 นิสิตชั้นปีท4 สาขาภาษาอังกฤษ รหัสวิชาเอก EN ระบบปกติ กลุ่มเรียนวันจันทร์ เวลา 09.00- 12.00 . ส่งครั้งที3 วันที4 กรกฎาคม 2556

Reading lesson plan

Embed Size (px)

DESCRIPTION

 

Citation preview

Page 1: Reading lesson plan

แผนการจัดการเรียนรู้เพื่อพัฒนาทักษะการอ่านภาษาอังกฤษ กลุ่มสาระการเรียนรู้ภาษาต่างประเทศ ชั้นมัธยมศึกษาปีที่ 3

Unit: Interpersonal Topic: Relationships Sub-topic: Problems

สมาชิก

1. นางสาวจิรประภา อ่อนธรรมา 53010513015 2. นางสาวภัทรธีรา แสนลัง 53010513031 3. นางสาวศศิธร บุญชู 53010513040

นิสิตชั้นปีที่ 4 สาขาภาษาอังกฤษ รหัสวิชาเอก EN ระบบปกติ

กลุ่มเรียนวันจันทร์ เวลา 09.00- 12.00 น.

ส่งครั้งที่ 3 วันที่ 4 กรกฎาคม 2556

Page 2: Reading lesson plan

แผนการจัดการเรียนรู้เพื่อพัฒนาทักษะการอ่านภาษาอังกฤษ กลุ่มสาระการเรียนรู้ภาษาต่างประเทศ ชั้นมัธยมศึกษาปีที่ 3

Unit: Interpersonal Topic: Relationships Sub-topic: Problems วันที่สอน วันที่ .........เดือน............................ พ.ศ. .................

1. จุดประสงค์การเรียนรู้

1.1 อ่านแล้วตอบค าถามจากเรื่อง “The problem page ” ได้อย่างถูกต้อง โดยใช้อภิปัญญาการคาดการณ์ล่วงหน้าและเชื่อมโยงเข้ากับสิ่งที่รู้อยู่แล้ว และการให้ความสนใจต่อการเรียน (While1, Activity1: Finding your answer)

1.2 อ่านแล้วตีความปัญหาจากเรื่อง “The problem page ”โดยให้ค าแนะน าเกี่ยวกับปัญหาได้ถูกต้อง โดยใช้อภิปัญญาการคาดการณ์ล่วงหน้า และเชื่อมโยงเข้ากับสิ่งที่เรียนรู้แล้ว (While2, Activity2 My advices)

1.3 อ่านแล้วสามารถวิเคราะห์สาเหตุของปัญหาและให้ค าแนะน าเกี่ยวกับวิธีการแก้ปัญหาที่ถูกต้องได้ โดยใช้อภิปัญญาการคาดการณ์ล่วงหน้าและเชื่อมโยงเข้ากับสิ่งที่รู้อยู่แล้ว และการให้ความสนใจต่อการเรียน (Post1, Activity 1: Solving your problem)

1.4 อ่านเรื่องราวที่ก าหนดให้โดยใช้ Twitter เป็นสื่อในการให้ค าแนะน าเกี่ยวกับวิธีการแก้ปัญหาที่ถูกต้องได้ โดยใช้อภิปัญญาการคาดการณ์ล่วงหน้า และเชื่อมโยงเข้ากับสิ่งที่เรียนรู้แล้ว (Post2, Activity 2: Radio station)

2. ตัวชี้วัด ต1.1.1.1/ม.3 ปฏิบัติตามค าขอร้อง ค าแนะน า ค าชี้แจง และค าอธิบายที่ฟังและอ่าน ต1.1.1.2/ม.3 อ่านออกเสียงข้อความ ข่าว โฆษณา และบทร้อยกรองสั้นๆ ถูกต้องตามหลักการอ่าน ต1.1.1.3/ม.3 ระบุและเขียนสื่อที่ไม่ใช่ความเรียงรูปแบบต่างๆ ให้สัมพันธ์กับประโยค และข้อความที่ ฟังหรืออ่าน ต1.1.2.4/ม.3 พูดและเขียนเพ่ือขอและให้ข้อมูล อธิบายเปรียบเทียบ และแสดงความคิดเห็นเกี่ยวกับ เรื่องท่ีฟังและอ่านอย่างเหมาะสม ต2.2.1.1/ม.3 เลือกใช้ภาษา น้ าเสียงและกิริยาท่าทางเหมาะกับบุคคลและโอกาสตามมารยาทสังคม และวัฒนธรรมของเจ้าของภาษา

Page 3: Reading lesson plan

3. เนื้อหา Vocabulary: problem, difficult, ex-girlfriend, mistake, serious, upset, flirting, innocent, well-known, fancy, childhood friend, behavior, honesty, position, attract, promising

Structure: Asking for advice/ Extra asking for advice What do I ………….?

Ex. What do I do?

What should I ……………?

Ex. What should I do?

How do I……………………..?

Ex. How do I tell my present girlfriend that I think we should break up? Should I………………….?

Ex. Should I tell her how I feel?

Should I/we ………………or………………?

Ex. Should we tell his present girlfriend or is it better that she doesn’t know?

Do you think………….if I ………………..? Ex. Do you think he would mind if I asked her out? Extra asking for advice What do you suggest / recommend (someone) ………………….? Ex. What do you suggest / recommend we do this evening? Could you recommend …………………………………………? Ex. Could you recommend a good restaurant near here? Could you suggest ……………………………………………? Ex. Could you suggest somewhere to go for a drink? What would you do if you were me?

Page 4: Reading lesson plan

4. สื่อการเรียนรู้ 1. power point ค าศัพท์และโครงสร้าง 2. Text “The problem page” 3. ป้ายค าตอบ

4. กระดาษบลู๊ฟ 5. ปากกาเคมี

Page 5: Reading lesson plan

5. กิจกรรมการเรียนรู้ ครู CL นักเรียน CL

Pre-reading (35 นาที) 1. ครูพูดทักทายนักเรียน 2. ครูแนะน ากลวิธีการอ่านให้นักเรียนฟังเพ่ือให้ นักเรียนน าไปใช้ในการตอบค าถามก่อนน าเข้าสู่บทเรียน - Reading for comprehension 3. ครูถามค าถามนักเรียนก่อนท ากิจกรรมเข้าสู่บทเรียน เช่น - Have you ever have about your friends? - What’s your problem? - How do you solve your problem? 4. ครูอธิบายวิธีการเล่นเกม “What is your question?” ให้นักเรียนฟัง - ครูให้นักเรียนแบ่งกลุ่มกลุ่มละ 6 คน - ครูแจกบัตรค าให้แต่ละกลุ่มเพ่ือใช้ในการเรียงประโยคค าถาม - ครูให้นักเรียนแต่ละกลุ่มเรียงประโยคค าถามให้ถูกต้อง - ครูให้นักเรียนอ่านค าถามที่ตัวเองเรียง พร้อมทั้งตรวจสอบว่านักเรียนเรียงประโยคค าถามถูกต้องหรือไม่ - ครูอธิบายถึงค าตอบแต่ละข้อที่ให้เรียงว่าสื่อความหมายถึงอะไร และเชื่อมเข้าสู่บทเรียน 5. ครูแจก Text 1 ให้นักเรียนทุกคนแล้วเปิด Power point แนะน าค าศัพท์ใหม่ให้นักเรียนฟังและออกเสียงตามพร้อมทั้ง อธิบายความหมายของค าศัพท์ทีละตัว แล้วยกตัวอย่างการน าค าศัพท์ไปใช้ในการสื่อสาร ในชีวิตประจ าวัน

- Good Morning! - How are you? - What did you do yesterday? - I have a game for you today. - Do you want to play game? - Repeat after sound. - Again please. - Louder, please. - Give me an example about passive present simple tense. - I’ll turn on the audio one time.

1. นักเรียนพูดทักทายครู 2. นักเรียนฟังครูแนะน า 3. นักเรียนตอบค าถามครู เช่น -Yes, I have./ No, I haven’t. - my problem is………… - I solve this problem by………… 4. นักเรียนฟังครูอธิบายวิธีการเล่นเกม “What is your question?” - นักเรียนแบ่งกลุ่มกลุ่มละ 6 คน - นักเรียนแต่ละกลุ่มรับบัตรค าเพ่ือใช้ในการเรียงประโยคค าถาม - นักเรียนแต่ละกลุ่มเรียงประโยคค าถามให้ถูกต้อง - นักเรียนอ่านค าถามที่ตัวเองเรียง พร้อมทั้งแก้ไขไวยากรณ์ตามที่ครูแนะน า - นักเรียนฟังครูอธิบายถึงค าตอบแต่ละข้อที่ให้เรียงว่าสื่อความหมายถึงอะไร 5. นักเรียนรับ Text 1 จาก ครูออกเสียงค าศัพท์ตาม power point ทีละตัว พร้อมทั้งท าความเข้าใจ ความหมายของค าศัพท์ การน าค าศัพท์ไปใช้ในการสื่อสารในชีวิตประจ าวัน

- Good Morning teacher! - I’m fine thank you, and you? - Yes, I want to play game. - I want to ask some questions. - Can I answer the question? - I want to be a representative. - We don’t have any cards. - Give me one card.

Page 6: Reading lesson plan

ครู CL นักเรียน CL 6. ครูแจก Text 2 แล้วอธิบายการใช้หลักไวยากรณ์ เรื่อง การใช้ “Asking for advice/ Extra asking for advice” ให้ นักเรียนฟังและท าความเข้าใจ - What should I do? - Could you recommend a good restaurant near here? 7. ครูแจก Text 3 แล้วให้นักเรียนอ่าน เรื่อง “The problem page” เพ่ือท าความเข้าใจ โดยใช้เทคนิคการอ่านแบบ Chain Reading คือการอ่านประโยคคนละประโยคต่อเนื่องกันไปเสมือนคนอ่านคนเดียว ดังนี้ - ครูเรียก Chain-couple number เช่น 2, 4, 6, 10 เป็นผู้อ่านเรื่อง The problem page - ครูให้ Chain-couple numberอ่านข้อความคนละประโยคต่อเนื่องกันไป หากสะดุดหรือติดขัดท่ีผู้เรียนคนใด ถือว่าโซ่ขาด ต้องเริ่มต้นที่คนแรกใหม่ หรือ เปลี่ยน Chain-number ใหม่ 8. ครูถามค าถามนักเรียนเพื่อทดสอบความเข้าใจ เช่น - Does Steve fancy his friend’s girlfriend? - Who did Barry see at a party on last Saturday? - What is Sharon’s problem?

- One more time? - Listening carefully. - Do you understand? - Do you what I mean? - Can you tell me what is about? - Pass it on. - I will check your understanding. - Repeat after me. - Which word didn’t you understand? - Do you understand? - I have some question to ask you. - Can you give me some example of …………………? - Let me check your understanding.

6. นักเรียนรับ Text 2 แล้ว ฟังครูอธิบายหลักการใช้ ไวยากรณ์ - You should…………….. - Yes, ……………………….. 7. นักเรียนรับ Text 3 แล้วอ่านเพื่อท าความเข้าใจ - นักเรียนที่มี Chain-couple number เช่น 2, 4, 6, 10 อ่านเรื่อง The problem page - นักเรียนที่เป็น Chain-couple อ่านข้อความคนละประโยคต่อเนื่องกันไป หากสะดุดหรือติดขัดท่ีผู้เรียนคนใด ถือว่าโซ่ขาด ต้องเริ่มต้นที่คนแรกใหม่ หรือ เปลี่ยน Chain-number ใหม่ 8. นักเรียนตอบค าถามครู

- Pass it on. - How do I pronounce this word? - Can you give me some example of……….? - I don’t understand this word. - Can you explain me again? - I don’t have any text3. - Can I read text3 with my friend? - I want to answer you. - My friend wants to answer the question.

Page 7: Reading lesson plan

ครู CL นักเรียน CL While-reading (35 นาที) Activity1: (Finding your answer) (15 นาที) 1.ครูให้นักเรียนทบทวนกลวิธีการอ่านที่ได้แนะน าในขั้น Pre-reading เพ่ือน ามาใช้ ในกิจกรรม Finding your answer 2.ครูให้นักเรียนแบ่งกลุ่ม กลุ่มละ 5 คน และอธิบายขั้นตอนการท ากิจกรรม Finding your answer 3.ครูให้นักเรียนอ่านเรื่อง “The problem page” โดยใช้เทคนิคการอ่านแบบ deciding คือการอ่านแล้วเลือกค าตอบที่ถูกต้อง 4.ครูให้ตัวแทนแต่ละกลุ่ม 1 คนอ่านค าถามบน power point 5.ครูให้ตัวแทนแต่ละกลุ่มแข่งกันค้นหาค าตอบที่ถูกต้องที่ติดอยู่ตามผนังห้องเรียน 6. ครูตรวจค าตอบที่ถูกต้อง และให้คะแนนพิเศษกลุ่มท่ีตอบถูก 7.ครูให้นักเรียนแต่ละกลุ่มเปลี่ยนตัวแทนตอบค าถามในแต่ละรอบ Activity 2: My advices (10 นาที) 1. ครูอธิบายวิธีการท ากิจกรรม My advices 2. ครูให้นักเรียนอ่านเรื่อง “The problem page” 10 นาที

- Make a group of….people. - I want a representative of each group. - I’m going to explain the direction for you. - Group…is the winner! - Find the correct answer card. - Read the question on power point. - You must change a representative to do activity. - I will give you one point. - Give your friends a big hand. - Give yourself a big hand. - I will tell you the

direction. - Listen to me.

1. นักเรียนทบทวนกลวิธีการเรียน 2.นักเรียนแบ่งกลุ่ม กลุ่มละ 5 คน และฟังครูอธิบายขั้นตอนการท ากิจกรรม Finding your answer 3.นักเรียนอ่านเรื่อง “The problem page” 4.นักเรียนที่เป็นตัวแทนแต่ละกลุ่ม อ่านค าถามบน power point 5.นักเรียนที่เป็นตัวแทนแต่ละกลุ่มแข่งกันค้นหาค าตอบที่ถูกต้องที่ติดอยู่ตามผนังห้องเรียน 6. นักเรียนที่ตอบได้ถูกต้องจะได้รับคะแนนพิเศษจากครู 7.นักเรียนแต่ละกลุ่มส่งตัวแทนตอบค าถามในแต่ละรอบ 1. นักเรียนฟังครูอธิบายวิธีการท ากิจกรรม My advices 2.นักเรียนอ่านเรื่อง “The problem page” 10 นาท ี

- We want have 5 members. - Can we want to have 3 members? - Am I correct? - Give me one point, please. - You have to stay in your group. - What’s the correct answer? - Yes, I do. - I don’t

understand.

Page 8: Reading lesson plan

ครู CL นักเรียน CL 3. ครูให้นักเรียนแบ่งกลุ่มกลุ่มละ 5 คน 4. ครูให้นักเรียนเข้าแถวตอนเพ่ือท ากิจกรรม My advice 5. ครูให้นักเรียนคนแรกของแต่ละกลุ่มวิ่งไปอ่านเรื่อง “The problem page” ตอนที่ 1 แล้วเขียนค าแนะน าหรือวิธีการแก้ไขปัญหาให้ได้มากที่สุดในเวลา 1 นาที 6. ครูให้นักเรียนคนต่อไปของแต่ละกลุ่มอ่านเรื่อง “The problem page” ตอนที่ 2, 3, 4 และ 5 ตามล าดับ แล้วเขียนค าแนะน าหรือวิธีการแก้ไขปัญหาให้ได้มากที่สุดในเวลา 1 นาทจีนครบทุกคน 7.ครูให้นักเรียนคะแนนพิเศษแก่นักเรียนที่เขียนค าแนะน าหรือวิธีการแก้ปัญหาได้มากที่สุด Post-Reading (50 นาที) Activity 1: (Solving your problem) (25 นาที) 1.ครูให้นักเรียนแบ่งกลุ่มกลุ่มละ 6 คนเพ่ือท ากิจกรรม Solving your problem 2.ครูอธิบายกิจกรรม Solving your problem

- Line up in front of the class, please.

- Do you understand the direction?

- I will give you 1 minute.

- Please stay in your group.

- Give yourself a big hand. I’ll give you an extra point.

- Stay in different corner of the room.. - Change your position.

3. นักเรียนแบ่งกลุ่มกลุ่มละ 5 คน 4. นักเรียนเข้าแถวตอนเพ่ือท ากิจกรรม My advice 5. นักเรียนคนแรกของแต่ละกลุ่มวิ่งไปอ่านเรื่อง “The problem page” ตอนที่ 1 แล้วเขียนค าแนะน าหรือวิธีการแก้ไขปัญหาให้ได้มากที่สุดในเวลา 1 นาที 6. นักเรียนคนต่อไปของแต่ละกลุ่มอ่านเรื่อง “The problem page” ตอนที่ 2, 3, 4 และ 5 ตามล าดับ แล้วเขียนค าแนะน าหรือวิธีการแก้ไขปัญหาให้ได้มากท่ีสุดในเวลา 1 นาทีจนครบทุกคน 7.นักเรียนที่เขียนค าแนะน าหรือวิธีการแก้ปัญหาได้มากที่สุดรับคะแนนพิเศษจากครู

1.นักเรียนแบ่งกลุ่มกลุ่มละ 6 คนเพ่ือท ากิจกรรม Solving your problem 2.ครูอธิบายกิจกรรม Solving your problem

- Could you tell the direction again?

- I haven’t gotten any vocabulary card.

- Give me one card.

- I’m sorry. - We should

speak louder.

- I want to answer you. - Is my sentence correct?

Page 9: Reading lesson plan

ครู CL นักเรียน CL 3.ครูให้นักเรียนแต่ละกลุ่มยืนอยู่คนละมุมของห้องเรียน เพ่ือสะดวกต่อการเวียนกลุ่มในการท ากิจกรรม 4. ครูแจกกระดาษบรู๊ฟให้แต่ละกลุ่ม 5. ครูให้นักเรียนแต่ละกลุ่มคิดปัญหา 1 ปัญหาเกี่ยวกับเพ่ือน ความรัก หรือครอบครัว แล้วเขียนปัญหาโดยใช้ไวยากรณ์และค าศัพท์ที่เรียนมาลงในช่อง Your problem 6. ครูให้นักเรียนทุกกลุ่มเวียนกันอ่านปัญหาของแต่ละกลุ่ม แล้วเขียนสาเหตุของปัญหา ลงในช่อง causes และเขียนวิธีการแก้ไขปัญหาลงในช่อง Solving 7. ครูให้นักเรียนแต่ละกลุ่มน าเสนอสาเหตุและวิธีการแก้ปัญหาที่เพ่ือนแต่ละกลุ่มได้แนะน า พร้อมทั้งเลือกวิธีการแก้ปัญหาที่ดีที่สุดมาน าเสนอ 8. ครูให้คะแนนตามแบบประเมินการทักษะอ่าน Activity 2: Twitter advice (25 นาที) 1. ครูอธิบายวิธีการท ากิจกรรม Twitter advice ให้นักเรียนฟัง 2.ครูให้นักเรียนแบ่งกลุ่มกลุ่มละ 5 คน 3.ครูให้นักเรียนเปิดคอมพิวเตอร์ และเข้าใช้บริการ Twitter

- I will give you 2 minutes to do it. - Please read that problem carefully. - Do you see a vacant on paper? - Well done. - Everyone! Quickly! - Try to analyze problems. - You have to write down in the blank. - I want to revise your grammar. - Make a group of

five. - Listen to me.

3.นักเรียนแต่ละกลุ่มยืนอยู่คนละมุมของห้องเรียน 4.นักเรียนแต่ละกลุ่มรับกระดาษบรู๊ฟจากครู 5.นักเรียนแต่ละกลุ่มคิดปัญหา 1 ปัญหาเกี่ยวกับเพ่ือน ความรัก หรือครอบครัว แล้วเขียนปัญหาโดยใช้ไวยากรณ์และค าศัพท์ที่เรียนมาลงในช่อง Your problem 6. นักเรียนทุกกลุ่มเวียนกันอ่านปัญหาของแต่ละกลุ่ม แล้วเขียนสาเหตุของปัญหา ลงในช่อง causes และเขียนวิธีการแก้ไขปัญหาลงในช่อง Solving 7. นักเรียนแต่ละกลุ่มน าเสนอสาเหตุและวิธีการแก้ปัญหาที่เพ่ือนแต่ละกลุ่มได้แนะน า พร้อมทั้งเลือกวิธีการแก้ปัญหาที่ดีที่สุดมาน าเสนอ 8. นักเรียนรับคะแนนจากแบบประเมินทักษะการอ่าน 1. นักเรียนฟังครูอธิบายวิธีการท ากิจกรรม Twitter advice 2.นักเรียนแบ่งกลุ่มกลุ่มละ 5 คน 3.นักเรียนเปิดคอมพิวเตอร์ และเข้าใช้บริการของ Twitter

- You! Do you like …..? - No, we don’t. - I forgot my sentence. Please, tell me again. - My sentence is incorrect. - I’m sorry. - It’s my opinion. - I think that……… - We will review our sentence. - The best advice is……… - I don’t agree with these advices. - Give me a paper. - I want to be a DJ. - Can I be an guest?

Page 10: Reading lesson plan

ครู CL นักเรียน CL 4. ครูให้โจทย์เรื่องราวกับนักเรียนแต่ละกลุ่มและให้แต่ละกลุ่มอ่านให้เข้าใจ 5. ครูให้นักเรียน 1 คนในกลุ่มตั้งค าถามจากโจทย์ที่ครูก าหนดให้ และโพสต์ค าถามลงใน Twitter 6.ครใูห้นักเรียนคนที่เหลือในกลุ่มช่วยกันระดมความคิดเกี่ยวกับแนวทางการแก้ปัญหาและโพสต์ตอบในกระทู้ที่เพ่ือนตั้งค าถาม 7.ครูให้นักเรียนคนที่ตั้งค าถามอ่านข้อความโพสต์แสดงความคิดเห็นในข้อความของนักเรียนที่โพสต์แนะน าแนวทางวิธีการแก้ไขปัญหาให้ 8.ครูให้นักเรียนสลับบทบาทการท ากิจกรรม และท ากิจกรรมตามข้ันตอนของข้อ 4-6 เช่นเดิม 9.ครูให้แต่ละกลุ่มน าเสนอค าถามและบอกแนวทางการแก้ปัญหา พร้อมทั้งให้นักเรียนทุกคนช่วยกันท าความเข้าข้อความที่แต่ละกลุ่มโพสต์ 10.ครูให้คะแนนตามแบบประเมินการอ่าน

- Try to practice being a good advice giver.

- Use vocabularies and structure that you learned.

- Please present in front of the class.

- I will check your grammar.

4. นักเรียนรับโจทย์เรื่องราวจากครูและอ่านโจทย์เรื่องราวให้เข้าใจ 5. นักเรียน 1 คนในกลุ่มตั้งค าถามจากโจทย์เรื่องราวที่ครูก าหนดให้ แล้วโพสต์ค าถามลงใน Twitter 6.นักเรียนคนที่เหลือในกลุ่มช่วยกันะดมความคิดเกี่ยวกับแนวทางการแก้ไขปัญหาในกระทู้ที่เพ่ือนตั้งค าถาม 7.นักเรียนคนที่ตั้งค าถามอ่านข้อความที่เพ่ือนโพสต์ แล้วโพสต์แสดงความคิดเห็นต่อจากข้อความของเพ่ือน 8.นักเรียนในแต่ละกลุ่มสลับบทบาทการท ากิจกรรมและท ากิจกรรมตามขั้นตอนของข้อ 4-6 เช่นเดิม 9.นักเรียนแต่ละกลุ่มน าเสนอค าถามและแนวทางการแก้ปัญหา และนักเรียนที่เหลือท าความเข้าใจในสิ่งที่เพ่ือนโพสต์ 10.นักเรียนรับคะแนนจากครู

- Yes, you can. - What is your problem? - We should make a conversation before. - We are ready to do role play now. - Thank you for your advice. - You are ……… - Do you best!

Page 11: Reading lesson plan

6. การวัดผลประเมินผล

กิจกรรมที่จะประเมิน วิธีประเมิน เครื่องมือประเมิน Activity1: (Finding your answer) Activity 2: My advices Activity 3: (Solving your problem) Activity 4: Radio station

ตรวจและให้คะแนน

ตรวจและให้คะแนน

ตรวจและให้คะแนนตามแบบประเมิน

สังเกต บันทึกและให้

คะแนน

- -

- แบบประเมินทักษะการอ่าน - แบบประเมินทักษะการอ่าน

7. กิจกรรมเสนอแนะ ............................................................................................................................. ................................................................................................................................... ........................................................................................................................................................................................................ ................................................. 8. ความเห็นของผู้บริหาร ............................................................................................................................. ................................................................................................................ ......................................................................... .................................................................................................................................................. ................................................. 9. บันทึกหลังการจัดกิจกรรมการเรียนรู้ 9.1 ผลการจัดกิจกรรมการเรียนรู้ ............................................................................................................................. ................................ ............................................................................................................................. ................................................. 9.2 ปัญหาและอุปสรรค

............................................................................................................................. ................................................................................................................................... .............................................................................

9.3 ข้อเสนอแนะ ............................................................................................................................. ................................

................................................................................................................................. .............................................

Page 12: Reading lesson plan

Text 1 Vocabulary

problem (n.) a state of difficulty that needs to be resolved Ex. The problem is, I don’t love him. difficult (adj.) not easy Ex. he’s in a difficult position too. ex-girlfriend (n.) last girlfriend and you broke up Ex. I saw my ex-girlfriend again at a party last Saturday. mistake (n.) a wrong action Ex. She feels we made a big mistake. serious (adj.) concerned with work or important matters Ex. It’s all been quite serious but now I’m not so sure. upset (v.) defeat suddenly and unexpectedly Ex. I don’t want to upset him.

Page 13: Reading lesson plan

flirting (v.) To make playfully romantic or sexual overtures. Ex. She keeps flirting with me. innocent (adj.) A person, especially a child, who is free of evil or sin. Ex. It will be completely innocent. well-known (adj.) widely or fully known Ex. She’s going out with someone who is well-known for fancying everyone in sight. fancy (v.) An image or a fantastic invention created by the mind. Ex. Find out if she fancies you. childhood friend (n.) Friendships are often based on the sharing of toys Ex. It’s made more complicated by the fact that after all years as childhood friends. behaviour (n.) The manner in which one behaves. Ex. If he really is a good friend, tell him about his girlfriend’s behaviour.

Page 14: Reading lesson plan

honesty (n.) the condition of being honest Ex. He may not be pleased, but he will respect your honesty. position (n.) The right or appropriate place Ex. Put yourself in her position, and decide how you would feel. attract (v.) exert a force on (a body) causing it to approach or prevent it from moving away Ex. If you’re attracted to his best friend, if doesn’t look very promising. promising (adj.) Likely to develop in a desirable manner. Ex. If you’re attracted to his best friend, if doesn’t look very promising.

Page 15: Reading lesson plan

Text 2 Structure

Asking for advice What do I ………….?

Ex. What do I do?

What should I ……………?

Ex. What should I do?

How do I……………………..? Ex. How do I tell my present girlfriend that I think we should break up? Should I………………….?

Ex. Should I tell her how I feel?

Should I/we ………………or………………?

Ex. Should we tell his present girlfriend or is it better that she doesn’t know?

Do you think………….if I ………………..? Ex. Do you think he would mind if I asked her out? Extra asking for advice What do you suggest / recommend (someone) ………………….? Ex. What do you suggest / recommend we do this evening? Could you recommend …………………………………………? Ex. Could you recommend a good restaurant near here? Could you suggest ……………………………………………? Ex. Could you suggest somewhere to go for a drink? What would you do if you were me?

Page 16: Reading lesson plan

Text 3 The problem page

Julia, 19 : I’m going out with a really nice guy. He says he loves me, and he even wants us to get married. The problem is, I don’t love him. I’m in love with his best friend and it’s driving me crazy. I dream about him all the time and often cry myself to sleep. I’ve tried to find out how he feels, but he’s in a difficult position too. My friends say I should stop seeing my boyfriend .But, if I can’t have the boy I love; surely he is the next best things?

Barry, 21 : I’ve got a great girlfriend and we’ve been together for about six months. It’s all been quite serious but now I’m not so sure. You see, I saw my ex-girlfriend again at a party last Saturday and I think she feels we made a big mistake and that she really wants us to start going out together again. I think I feel the same. What do I do? How do I tell my present girlfriend that I think we should break up?

Tony, 21 : My best friend and his girlfriend have been together for some time, but she keeps flirting with me and I don’t know if he realizes or not. Should I tell him? I don’t really fancy her, but I really like his ex-girlfriend. Do you think he would mind if I asked her out? He’s an old friend and I don’t want to upset him.

Sharon, 19 : I met an old boyfriend the other day and we agreed we wanted to stay friends, although I don’t want to go out with him again. We’d like to have a drink together one evening. Should we tell his present girlfriend or is it better that she doesn’t know? After all, it will be completely innocent.

Steve, 20 : I have known the girl next door for a long time. She’s going out with someone who is well-known for fancying everyone in sight. The trouble is, she doesn’t realize this. I happen to think he’s seeing someone else, and I don’t know whether to tell or not. It’s made more complicated by the fact that after all years as childhood friends, I think I’m falling in love with her, what should I do? Should I tell her how I feel?

Page 17: Reading lesson plan

Activity1 While-Reading: Finding your answer

Direction

1. Make a group of five. 2. Read text3 “The problem page” within 10 minutes. 3. A representative of each group reads the question on power point and finding the correct answer card on the wall of classroom. 4. The representative of the group who find the correct answer card first gets one point. 5. Each group must change a representative of each time. For example

Who did Steve see at a party last Saturday?

a : his ex-girlfriend

b : his present girlfriend

c : his best friend

d : his childhood friend

Page 18: Reading lesson plan

Activity2 While-Reading: My advices

Direction

1. Make a group of five.

2. Line up in front of the class.

3. The first student of each group read passage1 and write giving advices as much as, you

can do it within 1 minute.

- The second student of each group read passage2

- The third student of each group read passage3

- The fourth student of each group read passage4

- The fifth student of each group read passage5

4. The group that writes the most number of giving advices is the winner

For example

Passage : I’m going out with a really nice guy. He says he loves me, and he even wants us to get married. The problem is , I don’t love him. I’m in love with his best friend and it’s driving me crazy. I dream about him all the time and often cry myself to sleep. I’ve tried to find out how he feels, but he’s in a difficult position too. My friends say I should stop seeing my boyfriend. But, if I can’t have the boy I love, surely he is the next best things?

A : I think you really should work out your feeling for your boyfriend. B : If you’re attracted to his best friend C : If doesn’t look very promising. D : If I were you, I’d take a break from both boyfriend and his best friend. E : If I were you, I see how you feel in three months’ time.

Page 19: Reading lesson plan

Activity 1 Post-Reading : Solving your problems

Direction

1. Make a group of six. 2. Each group stays different corner in classroom. 3. Make a problem by using structure at least five sentences on paper. 4. Group1 goes to group2 then read that problem.

- Group 2 goes to group 3

- Group 3 goes to group 4

- Group 4 goes to group 5 - Group 5 goes to group 1

5. Each group gives the cause of problems and how to solve these problems on table. 6. Each group must read all of problems and do like step 5. 7. Each group presents all of causes and ways of solving and choose the best one to

present as well.

Causes Solving

- Your friend is not sincere. - He may want to revenge you. - He envies you. - He loves your girl friend so much. - He may want to mock you.

- Ask him that “Why did you do

like that? - Tell him to give up doing it. - Tell your girlfriend to be far from

him.

Your problem My best friend is always flirting with my girlfriend. He always pays her lots of compliments like “Wow! You look fantastic tonight!” Also when we go to parties he often asks her to dance. It’s making me really angry. What should I do?

Page 20: Reading lesson plan

Activity2 Post-Reading : Twitter advice

Direction

1. Make a group of five people. 2. Turn on your computer and take Twitter program. 3. The teacher gives each group situation. 4. Read your situation. 5. One student of each group makes a question from situation and posts it on Twitter. 6. Other students of each group read the question and barnstorming about how to solve this problem and post it on that post. 7. The student changes each duty in your group and do it follow step 4-6 8. Present your posts in front of the class. 9. Everyone discuss about each group’s posts.

Example

Page 21: Reading lesson plan

แบบบันทึกการประเมินการอ่าน (Post-speaking : Activity 1, 2) วิชาภาษาอังกฤษ ชั้นมัธยมศึกษาปีท่ี 3

เลขที่

ประเด็น/คะแนน ชื่อ - สกุล

ความเข้าใจ การจับใจความ ส าคัญ

การรู้ความหมาย รวมคะแนน

8 8 4 20 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24

ลงช่ือ.........................................................ผู้ประเมิน

(................................................................)

วันท่ี..........เดือน.................................พ.ศ. .................

Page 22: Reading lesson plan

เกณฑ์การให้คะแนนการอ่าน

ระดับ คะแนน

ประเด็น การประเมิน

เกณฑ์การให้คะแนน น้้าหนัก/

ความส้าคัญ คะแนน รวม

4 3 2 1

ความเข้าใจ

ตอบค าถาม หลังจากท่ีอ่านได้ทั้งหมด

ตอบค าถาม หลังจากท่ีอ่านได้เกือบทั้งหมด

ตอบค าถาม หลังจากท่ีอ่านได้เล็กน้อย

ตอบค าถาม หลังจากท่ีอ่านได้น้อยมาก

2 8

การจับใจความส าคัญ

จับใจความ ส าคัญของ เนื้อหาได้ ทั้งหมด

จับใจความ ส าคัญของ เ นื้ อ ห า ไ ด้เกือบ ทั้งหมด

จับใจความ ส าคัญของ เนื้อหาได้ เล็กน้อย

จับใจความ ส าคัญของ เนื้อหาได้ น้อยมาก

2 8

การรู้ความหมาย ค าศัพท ์

เมื่ออ่านพบ ค าศัพท์ใหม่สามารถเดาความหมาย ค าศัพท์จากบริบทได้ ทั้งหมด

เมื่ออ่านพบ ค าศัพท์ใหม่ สามารถเดาความหมาย ค าศัพท์จากบริบทได้เกือบ ทั้งหมด

เมื่ออ่านพบ ค าศัพท์ใหม่ สามารถเดาความหมาย ค าศัพท์จากบริบทได้เล็กน้อย

เมื่ออ่านพบ ค าศัพท์ใหม่ สามารถเดาความหมาย ค าศัพท์จากบริบทได้น้อยมาก

1

4

รวม 5 20

Page 23: Reading lesson plan

References

Heinemann. (1995). What’s your advice?. A division of Macmillan Publishers Limited. EC Learning English. Asking for advice. Retrieve July 2, 2013, website: http://www.ecenglish.com/learnenglish /lessons/asking-advice-0 Merriam-Webster, Incorporated. Vocabulary. Retrieved July 2, 2013, from website :

http://www.merriam-webster.com/dictionary/