dreptul+de+asociere

Preview:

DESCRIPTION

mnbjhb

Citation preview

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DE LECIE

UNITATEA COLAR: COLEGIUL NAIONAL ELENA CUZA

AN COLAR:2010-2011

PROPUNTOR: Gabroveanu Ramona CristinaCLASA: a VII- BDISCIPLINA: CULTURA CIVICLECTIA: DREPTUL DE ASOCIERE.

DESPRE ORGANIZAII CETENETITIPUL/ CATEGORIA TIP DE LECIE: MIXTDURATA: 50 minute

OBIECTIVE OPERAIONALE (COMPETENE SPECIFICE)

1. S prezinte dreptul de asociere al cetenilor2. S cunoasc formele de asociaie3. S identifice caracteristicile formelor de asociaieSTRATEGIA DIDACTIC1. Resurse procedurale

SISTEM METODOLOGIC: conversaia euristic, expunerea, modelarea, explicaia, problematizarea, feed-back-ul, algoritmizarea, generalizarea

Forme de organizare: frontal, individual2. Resurse materiale: catalog, tabl, cret colorat, manual.

3. Modaliti de evaluare: observaia sistemic, evaluare oral

LOCUL DE DESFURARE: Sala de clasBIBLIOGRAFIE:

1. Manual

2. Cri de specialitate

DESFURAREA LECIEI

Momentele instruirii (timp)CSActivitatea profesoruluiActivitatea elevilorMetode i procedeeForme de organizareResurse materialeModaliti de evaluare

Moment organizatoric

(2 min)-Verific prezena elevilor i disponibilitatea colectivului clasei pentru nceperea orei.Elevii spun absenii i se pregtesc de lecie.Conversaie Frontal Catalog Observaia

Captarea ateniei

(1 min)-Profesorul prezint elevilor tema leciei i precizeaz obiectivele urmriteElevii noteaz n caiet titlul leciei, ascult i devin ateni la competenele specifice urmrite.ExpunereaFrontal Tabl, cret-

Reactualizarea cunotinelor asimilate anterior

(7 min)Profesorul solicit elevilor s rspund la ntrebri din lecia anterioar.

Elevii rspund la ntrebri expunndu-i punctele de vedereConversaia

euristic

FrontalManual Evaluare oral

Dirijarea nvrii. O 1

O 2 O 3Noteaz titlul leciei pe tabl. Explic elevilor ce este dreptul de asociere al cetenilor. Prezint elevilor formele de asociere respectiv caracteristicile fiecrei forme n parte.Elevii rspund cu ajutorul profesorului, dac va fi necesar.

NoteazConversaia

Expunerea ModelareaFrontalManual

Evaluare oral

Obinerea performaneiAdreseaz elevilor ntrebri cu privire la lecia predat i fixeaz cunotinele. Apoi explic elevilor eventualele nenelegeri.Elevii rspund. Pun ntrebri.Exerciiul

Feed-back-ulIndividualManual

Evaluare scris

ncheierea leciei Explic elevilor ce au de pregtit pentru ora urmtoare.

Sunt ateni la cerine

-

Schia tableiDreptul la asociereDreptul la asociere constituie posibilitatea recunoscut ca cetenii s acioneze prin reuniunea competenelor lor n scopul promovrii unor interese de grup.Cetenii se pot asocia liber n partide politice, sindicate, asociaii non-guvernamentale.

Organizaiile non-guvernamentale sunt organizaii non-profit ceea ce nseamn c eventualele venituri obinute trebuie cheltuite n ntregime, ele nu pot fi capitalizate.

Sindicatele sunt asociaii care contribuie la aprarea drepturilor salariailor; ele se pot uni n confederaii avnd dreptul de a organiza greve, mitinguri; ele semneaz contracte colective de munc.

Alte forme de asociere: - comitetul de prini

Asociaii de locatari

Asociaii religioase

Recommended