Upload
milicab
View
12
Download
5
Embed Size (px)
DESCRIPTION
Припреме српски
Citation preview
Школа:
Наставни предмет: Српски језик
Разред: 5.
Датум реализације:
Наставник:
ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 11
Наставна тема: На грани од облака, од злата јабука
Наставна јединица: Граматика: ИменицеТип часа: Обрада
Циљ часа: Уочавање основних одлика именица Подела именица према значењу Уочавање рода и броја именица
Образовни задаци:
Стицање знања о именицама као врсти речи Уочавање рода и броја именица у одговарајућим примерима Истицање одлика именица према значењу и њихово препознавање
у одговарајућим примерима
Функционални задаци:
Проширивање градива о именицама Усвајање поделе именица према значењу Уочавање граматичког рода именица Истицање граматичког броја Увежбавање наученог и примењивање у припремљеним задацима
Васпитни задаци:
Постепено и систематично упознавање граматике српског језика Развијање љубави према српском језику и потребе да се он негује и
унапређује Неговање потребе да се усвојено знање и умење примени Остваривање континуитета у граматичким вежбама
Кључни појмови: Именице; значење именица; род и број именица
Образовни стандарди:
CJ.1.3.4. препознаје врсте речи; зна основне граматичке категорије променљивих речи; примењује књижевнојезичку норму у вези с облицима речи
CJ.2.3.3. познаје врсте речи; препознаје подврсте речи; уме да одреди облик променљиве речи
CJ.3.3.4. познаје подврсте речи; користи терминологију у вези са врстама и подврстама речи и њиховим граматичким категоријама
Облици рада: Фронтални, индивидуалниНаставне методе: Дијалошка, истраживачка, игровна
Наставна средства: Вербална, Граматика (страна 11); наставни листови (вежбања); лоптаМесто извођења наставе:
Кабинет за српски језик
Корелација: /
Литература и додатни материјал за наставнике:
М. Николић, Методика наставе српског језика, Завод за уџбенике и наставна средства, Београд, 2008.
С. Маринковић, Методика креативне наставе српског језика и књижевности, Креативни центар, Београд, 1994.
Литература и додатни материјал за ученике:
/
Напомене: /
ТОК ЧАСА
Уводни део часа:(10 минута)
● Поновимо шта смо научили о врстама речи. Неколико ученика треба да кажу једну врсту речи, а потом и пример за дату врсту.
● Кажите шта знате о именицама. Наведите неколико примера. Одредите род и број именицама које сте навели као пример.
● Погледајмо слику у Граматици на страни 11. Колико су значајне именице у свакодневној комуникацији? Како их разликујемо у односу на неку другу врсту речи?
● Прочитајмо дефиницију именица у Граматици (страна 12).Главни део часа:(25 минута)
● Записујемо у школским свескама и на табли:Именице
● Упознајмо се са врстама именица према значењу:1. ВЛАСТИТЕ – пишу се великим почетним словом и означавају посебна имена бића и предмета (Милан, Африка, Београд).2. ЗАЈЕДНИЧКЕ – именују бића и предмете, али не појединачно, већ као припаднике одговарајућих група (риба, кућа, пас, ауто, република).3. ЗБИРНЕ – означавају више бића или предмета из исте групе, скупине, у неодређеном збиру (лишће, деца, камење, телад, дугмад).4. ГРАДИВНЕ – означавају целину или количину неке материје (вода, жито, злато, шећер, песак).5. АПСТРАКТНЕ (МИСАОНЕ) – означавају нешто неопипљиво, замишљено, нешто што осећамо (љубав, мисао, бол, старост, воља).6. ГЛАГОЛСКЕ ИМЕНИЦЕ – постале су од глагола који (ово знате) означавају радњу, стање и збивање и зато су им веома сличне (учење, копање, шетња, пловидба).7. БРОЈНЕ ИМЕНИЦЕ – имају облик именице, а по значењу су бројеви (петица, петина, петорица, петак).● Делим ученицима наставне листове са задацима које ће ученици
радити индивидуално, а потом заједно проверавамо и тумачимо
одговоре.Завршни део часа:(10 минута)
● Игра са лоптом . Бацам лопту ученику, а ученик говори нешто што је запамтио о именицама уз навођење примера. Враћа ми лопту, ја бацам лопту другом ученику, и тако редом.
ДОМАЋИ ЗАДАТАК:● Следећег часа настављамо са учењем о именицама. Потребно је
утврдити данашње градиво и урадити вежбања у Граматици (страна 12).
ИЗГЛЕД ТАБЛЕ
(датум)
Именице
Граматички род – мушки, женски, средњи род
Граматички број – једнина и множина
Значење именица:
- Властите (Милан)
- Заједничке (риба)
- Збирне (лишће)
- Градивне (вода)
- Апстрактне (мисаоне) (љубав)
- Глаголске (учење)
- Бројне (петица)
ПРИЛОЗИ
Наставни листови: Вежбања
1. Подвуци именице:
СЈАЈ, ОНА, ИЋИ, ПЛАВ, ПЛАВЕТНИЛО, ЗИД, КОШУЉА, НАЛАЗИТИ
2. Одреди врсту сваке именице према значењима:
УЧЕНИЦИ______________ ТЕЛАД______________
МАСТИЛО_______________ ИЗВОР______________
НИКОЛА_________________ ВУНА________________
3. Подвуци заједничке именице:
КАМЕН, ЛИСТ, ЛИСТОВИ, ЛИШЋЕ.
4. У следећој реченици подвуци збирне именице:
ЈОШ КАО ДЕЦА, РАДЕ И ИЛИЈА БИЛИ СУ БЛИСКИ КАО БРАЋА, А САДА ИМАЈУ И УНУЧАД.