2
predmet: Informatika razred:9. razred cjelina: Programiranje u programskom jeziku QBASIC tema: Algoritmi s uporabom petlje jedinica: Naredbe mo`emo ponavljati – vje`banje ~as: Naredbe mo`emo ponavljati – vje`banje Cilj: primijeniti algoritam petlje za određivanje najmanjeg i najvećeg člana niza, te za zbroj članova niza Zadaci: Obrazovni: pisati algoritme i programe za ispis najmanjeg i najvećeg člana niza, te za zbroj članova niza Funkcionalni: osposobljavati učenika za praktično primjenjivanje usvojenih pravila, postupaka i znanja, usavršavati zapažanje i samostalnost u izvođenju zaključaka Vaspitnii: razvijanje natjecateljskog duha i korektnog odnosa prema drugima, razvijanje savjesnosti i samostalnosti u radu Nastavna sredstva i pomagala: Udžbenik , grafoskop/projektor, folije, računar Artikulacija nastavnog ~asa Nastavne metode Sadržaj Oblici rada razgovor Uvod: Analiza domaće zadaće: Napiši algoritam i dijagram toka (ako želiš i program) upisuje prirodne brojeve i ispisuje koji je najmanji upisani broj. Upisivanje brojeve se prekida kad se upiše broj manji od 0 Razgovor: Program mora vratiti najveći od svih upisanih brojeva, dakle potrebna je jedna varijabla u kojoj ćemo pamtiti najveći, maksimalan broj, pa je nazovimo MAX. Kako bi određivali najveći člana niza ovih brojeva (prozirnica): Odredi najmanji broj: 45, 67, 89, 12, 34, 56, 97, 7, -2. individ ualni frontal ni MAX

3-Bpriprema4.doc

  • Upload
    milanka

  • View
    215

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: 3-Bpriprema4.doc

predmet: Informatika razred:9. razredcjelina: Programiranje u programskom jeziku QBASIC tema: Algoritmi s uporabom petljejedinica: Naredbe mo`emo ponavljati – vje`banje ~as:

Naredbe mo`emo ponavljati – vje`banje

Cilj: primijeniti algoritam petlje za određivanje najmanjeg i najvećeg člana niza, te za zbroj članova nizaZadaci: Obrazovni: pisati algoritme i programe za ispis najmanjeg i najvećeg člana niza, te za zbroj članova nizaFunkcionalni: osposobljavati učenika za praktično primjenjivanje usvojenih pravila, postupaka i znanja, usavršavati zapažanje i samostalnost u izvođenju zaključakaVaspitnii: razvijanje natjecateljskog duha i korektnog odnosa prema drugima, razvijanje savjesnosti i samostalnosti u raduNastavna sredstva i pomagala:Udžbenik , grafoskop/projektor, folije, računar

Artikulacija nastavnog ~asaNastavne metode

Sadržaj Oblici rada

razgovor

Uvod:Analiza domaće zadaće:Napiši algoritam i dijagram toka (ako želiš i program) upisuje prirodne brojeve i ispisuje koji je najmanji upisani broj. Upisivanje brojeve se prekida kad se upiše broj manji od 0 Razgovor: Program mora vratiti najveći od svih upisanih

brojeva, dakle potrebna je jedna varijabla u kojoj ćemo pamtiti najveći, maksimalan broj, pa je nazovimo MAX. Kako bi određivali najveći člana niza ovih brojeva (prozirnica):

Odredi najmanji broj: 45, 67, 89, 12, 34, 56, 97, 7, -2.

Kockica nam predstavlja varijablu u koju redom upisujemo najveći broj na koji naiđemo: prvo 45, pa 67, pa 89 i na kraju 97. Na glas uspoređujemo brojeve i brišemo manji broj u varijabli MAX i dodajemo veći broj je se isto dešava i u spremniku (memoriji) računala.Algoritam: Program: max=0 max=010 upiši x 10 INPUT x ako je x> max onda max=x IF x>max

individualni

frontalniMAX

Page 2: 3-Bpriprema4.doc

rad s računarlom

rad s tekstom

razgovorpisanje

rad s računarom

THEN max=x ako x>=0 onda idi na 10 IF x>=0 THEN GOTO 10 ispiši max PRINT max

Najava cilja:Danas ćemo zbrojiti niz od 100 brojeva iz uvodnog stripa u udžbeniku.

Obrada novih sadržaja:Vježba 3-B.8. Zbroj prvih 100 brojevaNakon objašnjavanja programa potaknimo učenike na izmjene u programu:

a) Zbroj prvih 500 brojevab) Zbroj prvih 1456 brojevac) Zbroj prvih N brojeva, N upisatid) Zbroj prvih N parnih brojeva

Naglasiti opasnost od beskonačne petlje i upotrebu tipki za prekid programa.

Vježbanje:Rješavanje zadataka iz radne sveskeRješavanje zadataka iz udžbenika

Završno ponavljanje:Rješavanje radnog lista

frontalni

rad u paru

individualni

individualni

Prilozi

1. prezentacija: Naredbe možemo ponavljati -vježbanje, 2. Folije