20
PROIECT DIDACTIC Data: 13 decembrie 2012 Propunător: Bala-Grec Loredana-Manuela Şcoala: Şcoala Gimnazială Şagu Clasa: I Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii Disciplina: Matematică Subiectul: Adunarea numerelor naturale până la 9 Tipul lecţiei: predare-învățare. Durata : 45 minute Obiective de referinţă: 1.3 Să efectueze operații de adunare și de scădere în concentrul 0-30 , fără trecere peste ordin ;

Adunarea Numerelor Naturale Pana La 9

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Adunarea Numerelor Naturale Pana La 9

PROIECT DIDACTIC

Data: 13 decembrie 2012Propunător: Bala-Grec Loredana-Manuela Şcoala: Şcoala Gimnazială ŞaguClasa: I Aria curriculară: Matematică și științe ale naturiiDisciplina: MatematicăSubiectul: Adunarea numerelor naturale până la 9Tipul lecţiei: predare-învăţare.Durata: 45 minuteObiective de referință:

1.3 Să efectueze operații de adunare și de scădere în concentrul 0-30 , fără trecere peste ordin ;

2.5. Să exploreze modalități de a descompune numere mai mici ca 30 în sumă sau diferență folosind obiecte , desene sau numere ;

2.7. Să formuleze oral exerciții și probleme cu numere de la 0-30 ;

3.1. Să verbalizeze modalitățile de calcul folosite în rezolvarea unor probleme practice și de calcul ;

Page 2: Adunarea Numerelor Naturale Pana La 9

Obiective operaționale

a)cognitive:

o1- să utilizeze terminologia specifică matematicii: adunare, termeni, sumă sau total, plus și egal, pe baza explicațiilor anterioare;

o2- să efectueze operații de reuniune a mulțimilor pe baza experienței anterioare;

o3- să efectueze oral și în scris operații de adunare pe baza exercițiilor intuitive cu mulțimi de obiecte

o4- să ordoneze corect crescător și descrescător numerele în concentrul 1-10 conform cerințelor

b)afectiv-atitudinale

o5- să manifeste interes pentru lecție;

o6- să coopereze la realizarea sarcinilor;

c) psihomotorii

o7- să-și dirijeze centrul oculomotor către centrul de interes indicat de profesor;

o8 -să execute corect mișcările sugerate de joc

o9- să adopte o poziție corectă a corpului;

Strategia didactică:Metode şi procedee: elemente de problematizare, expunerea, metoda brainstorming, conversaţia, explicația, algoritmizarea, exerciţiul.Mijloace de învăţământ: plic cu ghicitori, plic cu scrisori, săculeț cu jetoane, brăduleți decupați,bețișoare, socotitoare cu bile, fișe de lucru,manual, caiet de lucruForme de organizare: frontală, individuală, pe echipe.Resurse:

Page 3: Adunarea Numerelor Naturale Pana La 9

umane: 19 elevi; temporale: 45 de minute; bibliografice: Corina, Uzum, (coordonator) Strategii pentru eficientizarea învăţării-Repere teoretice şi practice, Editura Şcoala Vremii, Arad, 2009 Gheorghe, Cheta, Viorel,Binchiciu, (coordonatori) Metoda învățării aritmeticii în ciclul primar, Editura Universității ,,Aurel Vlaicu,, Arad, 2007

Curriculum Național. Programe școlare pentru clasele I și a.II.a, București, 2004;

Page 4: Adunarea Numerelor Naturale Pana La 9

Desfasurarea activității:

Nr. Crt.

Etapele lectiei Ob. op.

Timp Continut instructiv-educativ Strategia didactica

Evaluare

Metode si procedee

Mijloace de invatamant

Forme de organizare

1. Captarea atentiei

O3O7O8

5 Ghicitoare:Sus pe deal la derdeluș,Șase copii jucăușiSe dau uța, uța, uța,Sus și jos cu săniuțaDinspre sat vin încă doi,Socotiți acuma voiCâți copii sunt în totalCe se joacă sus pe deal?

De dimineață a sosit o scrisoare pentru elevii clasei I. Aveți idee de la cine ar putea fi? Sunteți curioși să aflați? Ooo! Este de la Rudolf, renul lui Moș Crăciun.Vă mai amintiți de el? Unde l-am mai întâlnit? (la lectură, muzică)Se interpretează cântecul ,,Eu sunt renul lui Moș Crăciun,, (anexa1)Să vedem ce ne scrie

Scrisoarea lui Rudolf(anexa 2).

Elem. de problema-tizare

Conversa-ţia

Interpreta-rea

Conversația

Plic cu ghicitori

Plic cu scrisoarea lui Rudolf

Frontală

Frontală

Frontală

Răspunsurile elevilor

Răspunsurile elevilor

Răspunsurile elevilor

Page 5: Adunarea Numerelor Naturale Pana La 9

4. Anuntarea subiectului si a obiectivelor

04Joc de numărare Am un săculeț. În săculeț se află jetoane cu numere de la 1 la 10.Voi știți să numarați?(Da) Atunci să-l ajutăm pe Rudolf . Fiecare elev va extrage din săculeț un jeton. Dacă lângă număr se află săgeata orientată în sus înseamnă că numărul trebuie pus în ordine crescătoare, iar dacă săgeata este orientată în jos înseamnă că numărul trebuie pus în ordine descrescătoare. Jetonul cu numărul 10 nu are săgeată. Cel care are acest jeton se va poziționa în mijloc, ceilalți urmând a se ordona în funcție de el. Fără a vorbi, la fel ca și la mimă, trebuie să vă ordonați în șir la locul care vă este indicat de jeton. Vă arătați jetoanele colegilor pentru a vă ordona mai ușor.1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,9,8,7,6,5,4,3,2,1

Elevii care au numerele pare

ConversațiaExplicațiaJocul

Problemati-zarea

Exercițiul

Săculeț cu jetoane

Frontală Poziționarea corectă a elevilor în ordine crescătoare și descrescătoare

Page 6: Adunarea Numerelor Naturale Pana La 9

O1O209

rămân pe loc, iar cei cu numerele impare merg la loc.Câți băieți au rămas în fața clasei?Dar fete?Cum ar putea afla Rudolf câți elevi sunt în total în fața clasei?(prin operație de adunare)Nr. băieți+nr.fete=9Titlul lecției este adunarea numerelor naturale până la 9Se scrie titlul și operația spusă de elevi la tablă și în caiete.?+?=9

5. Dirijarea învăţării

O1O2O5O9

Se deschid manualele la pagina 36. Se intuiește imagineaCâți copii sunt în parc?(6)Câți copii li se alătură?(3)Cum putem afla câți copii sunt în total acum în parc?6+3=9Se scrie operația spusă la tablă și în caiete.Se rezolvă exercițiile din manual folosindu-se imaginile, bețișoarele, socotitoarea

ConversațiaExplicațiaProblemati-zarea

Algoritmizarea Exercițiul

ManualCaietBețișoareSocotitoare

Frontală Modul de calculCorectitudi-nea exercițiilor

Page 7: Adunarea Numerelor Naturale Pana La 9

6. Fixarea cunoştinţelor şi deprinderilor

O1O2O3O5O9

Cu ajutorul obiectelor concrete (9 brăduți decupați prinși cu piuneze pe o bucată de amporă) elevii vor grupa brăduții în două mulțimi astfel încât să se obțină mai multe operații matematice. Câte un elev va veni la planșă pentru a grupa brăduții, ceilalți în bănci folosesc bețișoarele sau socotitoarele cu bile pentru a verifica corectitudinea exercițiilor. Se scriu operațiile la tablă și în caiete.Exemplu:

+

=

ConversațiaExplicațiaProblemati-zarea

Algoritmizarea

Exercițiul

CaietulBrăduleți BețișoareSocotitoare

FrontalăIndividuală

Compunerea corectă a exercițiilor

7. Obtinerea performantei

O8

O1O3O5O6

Exerciții de mișcare Copiii efectuează exerciții de mers, alergare, sărituri, etc., după cum aud în versurile poeziei.Anexa 3Brainstorming (concurs) Elevii își extrag din săculețul lui Rudolf un jeton cu câte o imagine. În funcție de jetonul extras se formează 5 echipe a câte 4 elevi ( fiind 19 elevi în

ConversațiaExplicația

ConversațiaExplicațiaProblemati-zarea

JetoaneFișe de lucru

Frontală

Pe echipe Compunerea corectă a exercițiilor

Page 8: Adunarea Numerelor Naturale Pana La 9

clasă o echipă va fi formată din 3 elevi).Echipele: 1. Echipa clopoțeilor2. Echipa fulgilor de nea3. Echipa brăduleților4. Echipa oamenilor de

zăpadă5. Echipa globulețelor

Pe baza fișei distribuite fiecărei echipe, cer elevilor să compună exerciții de adunare cu doi termeni folosind numerele date. După comunicarea regulilor, se trece la activitatea pe grupe de notare a ideilor. Elevii trebuie să compună cât mai multe exerciții de adunare cu numerele date. Toate exercițiile vor fi scrise pe spațiul cu pătrățele de pe fișă.După expirarea timpului de lucru, un reprezentant din fiecare echipă va veni în fața clasei unde va citi exercițiile scrise iar ceilalți elevi din clasă vor verifica corectitudinea acestora.

Algoritmizarea

ExercițiulJocul

Page 9: Adunarea Numerelor Naturale Pana La 9

Echipa câștigătoare va fi desemnată echipa cu cele mai multe exerciții corecte.

8. Asigurarea retenţiei şi a transferului

2’ Credeți că prin sarcinile rezolvate în ora de matematică am reușit să-l ajutăm pe Rudolf? Iată avem o nouă scrisoare! Să vedem ce ne scrie!Citesc a doua srisoare a lui Rudolf adresată elevilor(anexa 2) Se fac aprecieri la adresa elevilor activi.

Conversaţia Plicul cu a doua srisoare a lui Rudolf

Frontală

Page 10: Adunarea Numerelor Naturale Pana La 9

ANEXA 1

Eu sunt renul lui Moş Crăciun

Eu sunt renul lui Moş Crăciun, El e renul lui Moş Crăciun,  Moş Crăciun s-a îngrăşat, Eu sunt renul lui Moş Crăciun, Hai, să-l ajutăm, copii, 

Eu sunt renul lui Moş Crăciun El e renul lui Moş Crăciun  Sacul e prea încărcat  El e renul lui Moş Crăciun  Sacu-i plin cu jucării, 

Şi sunt supărat acum, Şi e supărat acum,  Şi picioarele mă dor,  Şi sunt supărat acum, Hăţurile s-apucăm 

M-a lăsat sania-n drum L-a lăsat sania-n drum  Am nevoie de-ajutor. M-a lăsat sania-n drum  Crăciunul să-l salvăm.

Şi sunt supărat acum, Şi e supărat acum,    Şi e supărat acum, 

M-a lăsat sania-n drum. L-a lăsat sania-n drum.    L-a lăsat sania-n drum.

El e renul lui Moş Crăciun,

Eu sunt renul lui Moş Crăciun

Şi e bucuros acum,

A pornit din nou la drum

Şi sunt bucuros acum ,

Am pornit din nou la drum.

Page 11: Adunarea Numerelor Naturale Pana La 9

Anexa 2

Dragi copii,

Eu sunt renul Rudolf. Mă cunoașteți, nu-i așa? Vă scriu această scrisoare, pentru că am o mare problemă. A trecut mult timp de când îmi fac datoria și, din cauză că am îmbătrânit, puterile m-au cam lăsat. Copiii vor din ce în ce mai multe cadouri, Moș Crăciun s-a cam îngrășat și, astfel, sania a devenit foarte grea. Nici nasul meu nu mai luminează la fel de puternic. Am cerut ajutorul Zânei Zăpezii, iar ea mi-a spus că îmi va da niște steluțe magice, care să îmi readucă puterile, însă mi-a pus și o condiție. Pentru că nu este prea darnică, m-a supus la niște probe. Dacă trec de aceste probe, voi fi foarte fericit. Din păcate eu nu mă pricep la matematică, iar aceste probe au legătură cu matematica. Pentru că am auzit că voi sunteți buni matematicieni, vă rog foarte mult să mă ajutați voi!

Dacă veți rezolva corect toate exercițiile și problemele pe care vi le-am trimis, promit că vă voi da și vouă o parte din bulinele magice pe care le voi primi. Mult succes!

Renul Rudolf

Dragi mei,

Vă mulțumesc din suflet pentru ajutor! Ați rezolvat corect toate exercițiile și problemele. Prin urmare, am primit bulinele magice de la Zâna Zăpezii. Mi-am recăpătat puterile. V-am trimis și vouă câte una, să vă dea putere să rezolvați cu ușurință și în viitor toate sarcinile date de doamna învățătoare. Promit că-l voi aduce pe Moș Crăciun pe la voi. Mult succes în continuare!

Cu drag Rudolf

Page 12: Adunarea Numerelor Naturale Pana La 9

Anexa 3 JOC DE MIȘCARE

Renul lui Moș Crăciun

Renul a pornit la drum

Și la pas merge acum

1-2-3-4-1-2-3-4,5,6,7,8

Mergem toți în pași vioi

Renul merge ca și noi

Pe câlcâie merg acum

Nu mai este mult din drum

1,2,3,4,5,6,7,8!

Și pe vârfuri ne mișcăm

Brațele le scuturăm.

1,2,3,4,1,2,3,4,5,6,7,8

Renul se grăbește, iată!

Și o ia la fugă-ndată!

1,2,1,2,

Alergăm frumos și noi,

În liniște noi alergăm

Renul să nu-l speriem,

Renul nostru se oprește

Și o clipă se odihnește (ex de respirație).

Renul nostru se-nvârtește

Nicidecum nu obosește

Renul a pornit la drum

Sare-ntr-un picior acum –

1-2-3-4-5-6-7-8-1-2-3-4-6-5-6 atenție stai!

Renul zboară uite-așa!

Duce-n zbor sania sa

Renul nostru-a obosit

Și jocul nostru s-a sfârșit!

Pe scaune v-așezați

Și pe mine m-ascultați!

Page 13: Adunarea Numerelor Naturale Pana La 9

Anexa 4 Brainstorming- formarea echipelor de lucru

Page 14: Adunarea Numerelor Naturale Pana La 9

Anexa 5 Brainstorming

2 1

7

Page 15: Adunarea Numerelor Naturale Pana La 9