PROIECT DIDACTIC
Data: 13 decembrie 2012Propunător: Bala-Grec Loredana-Manuela Şcoala: Şcoala Gimnazială ŞaguClasa: I Aria curriculară: Matematică și științe ale naturiiDisciplina: MatematicăSubiectul: Adunarea numerelor naturale până la 9Tipul lecţiei: predare-învăţare.Durata: 45 minuteObiective de referință:
1.3 Să efectueze operații de adunare și de scădere în concentrul 0-30 , fără trecere peste ordin ;
2.5. Să exploreze modalități de a descompune numere mai mici ca 30 în sumă sau diferență folosind obiecte , desene sau numere ;
2.7. Să formuleze oral exerciții și probleme cu numere de la 0-30 ;
3.1. Să verbalizeze modalitățile de calcul folosite în rezolvarea unor probleme practice și de calcul ;
Obiective operaționale
a)cognitive:
o1- să utilizeze terminologia specifică matematicii: adunare, termeni, sumă sau total, plus și egal, pe baza explicațiilor anterioare;
o2- să efectueze operații de reuniune a mulțimilor pe baza experienței anterioare;
o3- să efectueze oral și în scris operații de adunare pe baza exercițiilor intuitive cu mulțimi de obiecte
o4- să ordoneze corect crescător și descrescător numerele în concentrul 1-10 conform cerințelor
b)afectiv-atitudinale
o5- să manifeste interes pentru lecție;
o6- să coopereze la realizarea sarcinilor;
c) psihomotorii
o7- să-și dirijeze centrul oculomotor către centrul de interes indicat de profesor;
o8 -să execute corect mișcările sugerate de joc
o9- să adopte o poziție corectă a corpului;
Strategia didactică:Metode şi procedee: elemente de problematizare, expunerea, metoda brainstorming, conversaţia, explicația, algoritmizarea, exerciţiul.Mijloace de învăţământ: plic cu ghicitori, plic cu scrisori, săculeț cu jetoane, brăduleți decupați,bețișoare, socotitoare cu bile, fișe de lucru,manual, caiet de lucruForme de organizare: frontală, individuală, pe echipe.Resurse:
umane: 19 elevi; temporale: 45 de minute; bibliografice: Corina, Uzum, (coordonator) Strategii pentru eficientizarea învăţării-Repere teoretice şi practice, Editura Şcoala Vremii, Arad, 2009 Gheorghe, Cheta, Viorel,Binchiciu, (coordonatori) Metoda învățării aritmeticii în ciclul primar, Editura Universității ,,Aurel Vlaicu,, Arad, 2007
Curriculum Național. Programe școlare pentru clasele I și a.II.a, București, 2004;
Desfasurarea activității:
Nr. Crt.
Etapele lectiei Ob. op.
Timp Continut instructiv-educativ Strategia didactica
Evaluare
Metode si procedee
Mijloace de invatamant
Forme de organizare
1. Captarea atentiei
O3O7O8
5 Ghicitoare:Sus pe deal la derdeluș,Șase copii jucăușiSe dau uța, uța, uța,Sus și jos cu săniuțaDinspre sat vin încă doi,Socotiți acuma voiCâți copii sunt în totalCe se joacă sus pe deal?
De dimineață a sosit o scrisoare pentru elevii clasei I. Aveți idee de la cine ar putea fi? Sunteți curioși să aflați? Ooo! Este de la Rudolf, renul lui Moș Crăciun.Vă mai amintiți de el? Unde l-am mai întâlnit? (la lectură, muzică)Se interpretează cântecul ,,Eu sunt renul lui Moș Crăciun,, (anexa1)Să vedem ce ne scrie
Scrisoarea lui Rudolf(anexa 2).
Elem. de problema-tizare
Conversa-ţia
Interpreta-rea
Conversația
Plic cu ghicitori
Plic cu scrisoarea lui Rudolf
Frontală
Frontală
Frontală
Răspunsurile elevilor
Răspunsurile elevilor
Răspunsurile elevilor
4. Anuntarea subiectului si a obiectivelor
04Joc de numărare Am un săculeț. În săculeț se află jetoane cu numere de la 1 la 10.Voi știți să numarați?(Da) Atunci să-l ajutăm pe Rudolf . Fiecare elev va extrage din săculeț un jeton. Dacă lângă număr se află săgeata orientată în sus înseamnă că numărul trebuie pus în ordine crescătoare, iar dacă săgeata este orientată în jos înseamnă că numărul trebuie pus în ordine descrescătoare. Jetonul cu numărul 10 nu are săgeată. Cel care are acest jeton se va poziționa în mijloc, ceilalți urmând a se ordona în funcție de el. Fără a vorbi, la fel ca și la mimă, trebuie să vă ordonați în șir la locul care vă este indicat de jeton. Vă arătați jetoanele colegilor pentru a vă ordona mai ușor.1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,9,8,7,6,5,4,3,2,1
Elevii care au numerele pare
ConversațiaExplicațiaJocul
Problemati-zarea
Exercițiul
Săculeț cu jetoane
Frontală Poziționarea corectă a elevilor în ordine crescătoare și descrescătoare
O1O209
rămân pe loc, iar cei cu numerele impare merg la loc.Câți băieți au rămas în fața clasei?Dar fete?Cum ar putea afla Rudolf câți elevi sunt în total în fața clasei?(prin operație de adunare)Nr. băieți+nr.fete=9Titlul lecției este adunarea numerelor naturale până la 9Se scrie titlul și operația spusă de elevi la tablă și în caiete.?+?=9
5. Dirijarea învăţării
O1O2O5O9
Se deschid manualele la pagina 36. Se intuiește imagineaCâți copii sunt în parc?(6)Câți copii li se alătură?(3)Cum putem afla câți copii sunt în total acum în parc?6+3=9Se scrie operația spusă la tablă și în caiete.Se rezolvă exercițiile din manual folosindu-se imaginile, bețișoarele, socotitoarea
ConversațiaExplicațiaProblemati-zarea
Algoritmizarea Exercițiul
ManualCaietBețișoareSocotitoare
Frontală Modul de calculCorectitudi-nea exercițiilor
6. Fixarea cunoştinţelor şi deprinderilor
O1O2O3O5O9
Cu ajutorul obiectelor concrete (9 brăduți decupați prinși cu piuneze pe o bucată de amporă) elevii vor grupa brăduții în două mulțimi astfel încât să se obțină mai multe operații matematice. Câte un elev va veni la planșă pentru a grupa brăduții, ceilalți în bănci folosesc bețișoarele sau socotitoarele cu bile pentru a verifica corectitudinea exercițiilor. Se scriu operațiile la tablă și în caiete.Exemplu:
+
=
ConversațiaExplicațiaProblemati-zarea
Algoritmizarea
Exercițiul
CaietulBrăduleți BețișoareSocotitoare
FrontalăIndividuală
Compunerea corectă a exercițiilor
7. Obtinerea performantei
O8
O1O3O5O6
Exerciții de mișcare Copiii efectuează exerciții de mers, alergare, sărituri, etc., după cum aud în versurile poeziei.Anexa 3Brainstorming (concurs) Elevii își extrag din săculețul lui Rudolf un jeton cu câte o imagine. În funcție de jetonul extras se formează 5 echipe a câte 4 elevi ( fiind 19 elevi în
ConversațiaExplicația
ConversațiaExplicațiaProblemati-zarea
JetoaneFișe de lucru
Frontală
Pe echipe Compunerea corectă a exercițiilor
clasă o echipă va fi formată din 3 elevi).Echipele: 1. Echipa clopoțeilor2. Echipa fulgilor de nea3. Echipa brăduleților4. Echipa oamenilor de
zăpadă5. Echipa globulețelor
Pe baza fișei distribuite fiecărei echipe, cer elevilor să compună exerciții de adunare cu doi termeni folosind numerele date. După comunicarea regulilor, se trece la activitatea pe grupe de notare a ideilor. Elevii trebuie să compună cât mai multe exerciții de adunare cu numerele date. Toate exercițiile vor fi scrise pe spațiul cu pătrățele de pe fișă.După expirarea timpului de lucru, un reprezentant din fiecare echipă va veni în fața clasei unde va citi exercițiile scrise iar ceilalți elevi din clasă vor verifica corectitudinea acestora.
Algoritmizarea
ExercițiulJocul
Echipa câștigătoare va fi desemnată echipa cu cele mai multe exerciții corecte.
8. Asigurarea retenţiei şi a transferului
2’ Credeți că prin sarcinile rezolvate în ora de matematică am reușit să-l ajutăm pe Rudolf? Iată avem o nouă scrisoare! Să vedem ce ne scrie!Citesc a doua srisoare a lui Rudolf adresată elevilor(anexa 2) Se fac aprecieri la adresa elevilor activi.
Conversaţia Plicul cu a doua srisoare a lui Rudolf
Frontală
ANEXA 1
Eu sunt renul lui Moş Crăciun
Eu sunt renul lui Moş Crăciun, El e renul lui Moş Crăciun, Moş Crăciun s-a îngrăşat, Eu sunt renul lui Moş Crăciun, Hai, să-l ajutăm, copii,
Eu sunt renul lui Moş Crăciun El e renul lui Moş Crăciun Sacul e prea încărcat El e renul lui Moş Crăciun Sacu-i plin cu jucării,
Şi sunt supărat acum, Şi e supărat acum, Şi picioarele mă dor, Şi sunt supărat acum, Hăţurile s-apucăm
M-a lăsat sania-n drum L-a lăsat sania-n drum Am nevoie de-ajutor. M-a lăsat sania-n drum Crăciunul să-l salvăm.
Şi sunt supărat acum, Şi e supărat acum, Şi e supărat acum,
M-a lăsat sania-n drum. L-a lăsat sania-n drum. L-a lăsat sania-n drum.
El e renul lui Moş Crăciun,
Eu sunt renul lui Moş Crăciun
Şi e bucuros acum,
A pornit din nou la drum
Şi sunt bucuros acum ,
Am pornit din nou la drum.
Anexa 2
Dragi copii,
Eu sunt renul Rudolf. Mă cunoașteți, nu-i așa? Vă scriu această scrisoare, pentru că am o mare problemă. A trecut mult timp de când îmi fac datoria și, din cauză că am îmbătrânit, puterile m-au cam lăsat. Copiii vor din ce în ce mai multe cadouri, Moș Crăciun s-a cam îngrășat și, astfel, sania a devenit foarte grea. Nici nasul meu nu mai luminează la fel de puternic. Am cerut ajutorul Zânei Zăpezii, iar ea mi-a spus că îmi va da niște steluțe magice, care să îmi readucă puterile, însă mi-a pus și o condiție. Pentru că nu este prea darnică, m-a supus la niște probe. Dacă trec de aceste probe, voi fi foarte fericit. Din păcate eu nu mă pricep la matematică, iar aceste probe au legătură cu matematica. Pentru că am auzit că voi sunteți buni matematicieni, vă rog foarte mult să mă ajutați voi!
Dacă veți rezolva corect toate exercițiile și problemele pe care vi le-am trimis, promit că vă voi da și vouă o parte din bulinele magice pe care le voi primi. Mult succes!
Renul Rudolf
Dragi mei,
Vă mulțumesc din suflet pentru ajutor! Ați rezolvat corect toate exercițiile și problemele. Prin urmare, am primit bulinele magice de la Zâna Zăpezii. Mi-am recăpătat puterile. V-am trimis și vouă câte una, să vă dea putere să rezolvați cu ușurință și în viitor toate sarcinile date de doamna învățătoare. Promit că-l voi aduce pe Moș Crăciun pe la voi. Mult succes în continuare!
Cu drag Rudolf
Anexa 3 JOC DE MIȘCARE
Renul lui Moș Crăciun
Renul a pornit la drum
Și la pas merge acum
1-2-3-4-1-2-3-4,5,6,7,8
Mergem toți în pași vioi
Renul merge ca și noi
Pe câlcâie merg acum
Nu mai este mult din drum
1,2,3,4,5,6,7,8!
Și pe vârfuri ne mișcăm
Brațele le scuturăm.
1,2,3,4,1,2,3,4,5,6,7,8
Renul se grăbește, iată!
Și o ia la fugă-ndată!
1,2,1,2,
Alergăm frumos și noi,
În liniște noi alergăm
Renul să nu-l speriem,
Renul nostru se oprește
Și o clipă se odihnește (ex de respirație).
Renul nostru se-nvârtește
Nicidecum nu obosește
Renul a pornit la drum
Sare-ntr-un picior acum –
1-2-3-4-5-6-7-8-1-2-3-4-6-5-6 atenție stai!
Renul zboară uite-așa!
Duce-n zbor sania sa
Renul nostru-a obosit
Și jocul nostru s-a sfârșit!
Pe scaune v-așezați
Și pe mine m-ascultați!
Anexa 4 Brainstorming- formarea echipelor de lucru
Anexa 5 Brainstorming
2 1
7