5
Şcoala Gimnazială “Costache Antoniu” Țigănaşi Proiect de activitate GRĂDINIŢA: P.N. ŢIGĂNAŞI EDUCATOARE: TUDOSĂ MIHAELA GRUPA: MICĂ ACTIVITATEA: Cunoaşterea mediului TEMA: “Pisica” (observare) TIPUL ACTIVITĂŢII: predare-învăţare OBIECTIVE OPERAŢIONALE: -cognitive: O1-să-şi însuşească cuvintele noi: toarce, stă la pândă, linguşitoare, şireată; O2-să recunoascã pãrţile componente ale corpului pisicii; O3- să precizeze regulile de igienă ce trebuie respectate în contactul cu animalele domestice; -psiho-motorii: O4- să mânuiască cu atenţie materialul didactic; -afective: O5–să manifeste interes pentru activitate şi dragoste pentru animale STATEGIA DIDACTICĂ A. METODE ŞI PROCEDEE: -conversaţia , explicaţia , comparaţia, problematizarea, observaţia independentã. B. MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: -diverse planşe înfăţişând pisici, fişe didactice reprezentând o pisică.

Cunoaste Reamed i Ulu i Pi Sica

Embed Size (px)

DESCRIPTION

p didactic

Citation preview

Page 1: Cunoaste Reamed i Ulu i Pi Sica

Şcoala Gimnazială “Costache Antoniu” Țigănaşi

Proiect de activitate

GRĂDINIŢA: P.N. ŢIGĂNAŞIEDUCATOARE: TUDOSĂ MIHAELAGRUPA: MICĂ ACTIVITATEA: Cunoaşterea mediuluiTEMA: “Pisica” (observare)TIPUL ACTIVITĂŢII: predare-învăţareOBIECTIVE OPERAŢIONALE:

-cognitive: O1-să-şi însuşească cuvintele noi: toarce, stă la pândă, linguşitoare, şireată;

O2-să recunoascã pãrţile componente ale corpului pisicii;O3- să precizeze regulile de igienă ce trebuie respectate în contactul cu animalele domestice;

-psiho-motorii: O4- să mânuiască cu atenţie materialul didactic; -afective: O5–să manifeste interes pentru activitate şi dragoste pentru animale

STATEGIA DIDACTICĂA. METODE ŞI PROCEDEE:

-conversaţia , explicaţia , comparaţia, problematizarea, observaţia independentã.

B. MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:-diverse planşe înfăţişând pisici, fişe didactice reprezentând o pisică.

Page 2: Cunoaste Reamed i Ulu i Pi Sica

Şcoala Gimnazială “Costache Antoniu” Țigănaşi

DEMERS DIDACTIC

Momenteleactivităţii

Activitateaeducatoarei

Activitatea copiilor

Obiective Metode şi procedee

1.Moment organizatoric

-aerisirea sălii de grupă-aşezarea scăunelelor sub formă de careu deschis-pregătirea materialului didactic;-intrarea copiilor în sala de grupã.

-copiii intră în sală

2.Captarea atenţiei -o scurtă ghicitoare al cărei răspuns va fi “pisica”-le voi arăta o pisică de pluş

-răspuns la ghicitoare

conversaţia

3.Reactualizarea cunoştinţelor

4.Anunţarea temei şi a obiectivelor

-o scurtă discuţie cu privire la animalele domestice

-astăzi vom învăţa mai multe lucruri despre pisică

-copiii răspund la întrebări

-copiii ascultă

conversaţia

explicaţia 5.Dirijarea învăţării

-pe baza unei planşe vom analiza alcătuirea corpului animalului -pisica are văzul foarte dezvoltat-atât ziua cât şi noapteaauzul ei este foarte fin-la cel mai mic zgomot îndreaptă urechile în direcţia din care vine acesta.-aceasta percepe intensitatea sunetelor de 10 ori mai tare ca omul.-pisica simte mirosul şi cu ajutorul mustăţilor-este un animal carnivor, dar se hrăneşte şi cu alte

-observă şi analizează

-copiii ascultă

-răspund la întrebări, ascultă explicaţiile

O2

O2

O2

O2

conversaţiaobservaţia

explicaţia conversaţia

problematizarea

conversaţia explicaţia

Page 3: Cunoaste Reamed i Ulu i Pi Sica

Şcoala Gimnazială “Costache Antoniu” Țigănaşi

alimente. -când o doare burta, mănâncă iarbă-este un animal şiret, uneori îşi procură hrana furând din cămările oamenilor-este un animal de pradă-se vor discuta regulile de igienă şi comportament atunci când intrăm în contact cu animalele domestice

-răspund la întrebări şi ascultă explicaţiile

O1

O3O4O5

conversaţia

problemati-zareaexplicaţia

5.Obţinerea performanţei

6.Retenţia şi transferul

7.Evaluare

-copiii vor rezolva independent fişele

-se va realiza prin întrebări ce vizează activitatea desfăşurată-se fac aprecieri individuale şi colective asupra modului în care s-au comportat copiii la activitate

-rezolvă fişele

-răspund la întrebări

O2

O1O2O3O5

muncă independentă

conversaţia

8.Încheierea activităţii

-copiii părăsesc sala de grupă cântând ”Pisicuţa”