Upload
viktorija-viki
View
287
Download
1
Embed Size (px)
Citation preview
Debata kao metoda u nastavi informatike
Natalija Stjepanek, prof. mentor
Povod: Međunarodni dan sigurnog Interneta – 9. veljače 2010. godine Nastavna jedinica: Sigurnost na Internetu Cilj nastavnog sata: osvijestiti učenike o
potrebi korištenja Interneta na siguran način Ciljna skupina: svi učenici trećih i četvrtih
razreda srednje škole kojima predajem Vrijeme provedbe: dva školska sata Nastavna metoda: debata
Provedba nastavnog sata
Debata je organiziran način razmjene mišljenja:
Teza: INTERNET JE SIGURAN MEDIJ
Sukobljavaju se afirmacijska i negacijska skupina glede teme (teze) koja je zadana
Cilj je debate iznijeti što više argumenata i
dokazati mišljenje skupine u kojoj se nalaziš bez obzira na osobno mišljenje o toj tezi
Što je debata?
1. afirmacijska skupina brani i argumentira zadanu tezu na racionalan način, potkrjepljuje logičkim razlozima i provjerenim znanstvenim informacijama
2. negacijska skupina brani i argumentira suprotno mišljenje od zadane teze na racionalan način, potkrjepljuje logičkim razlozima i provjerenim znanstvenim informacijama
3. vrijeme za repliku je ograničeno - 2 minute4. sudionici ne upadaju drugima u riječ 5. sudionici se javljaju za riječ dizanjem ruke
Pravila komuniciranja u debati (1/2)
6. sudionici ne drže duge monologe7. sudionici u debati ne zastupaju nužno vlastiti
stav8. zabranjeno je vrijeđanje i nepoštovanje tuđeg
mišljenja9. suci odlučuju tko je pobijedio ocjenjujući način
na koji su argumenti izneseni od strane pojedine skupine te daju obrazloženje zašto je proglašena skupina pobjednik
10. nastavnik je voditelj i daje riječ sudionicima tako da im u ruku preda dogovoreni predmet (loptu ili olovku)
Pravila komuniciranja u debati (2/2)
Ozračje nastavnog sata
Upute učenicima za nastavni sat i podjela u skupine ili parove (znaju/ne znaju koja su skupina)– 5minuta
Podjela pisanih uputa i web stranica – smjernice učenicima za rad – 5 minuta
Istraživanje i pretraživanje na Internetu te prikupljanje i bilježenje informacija – 25 minuta
Priprema za debatu – 10 minuta
Artikulacija prvog nastavnog sata
Istraživanje i pretraživanje weba te prikupljanje i bilježenje informacija
www.dijete.hr (preporuke pravobraniteljice za djecu) www.cert.hr (preporuke hrvatskog nacionalnog središta za
računalnu sigurnost Priručnik za računalnu sigurnost korisnika interneta -
popularno zvan „Borbeni komplet“ http://sigurnost.tvz.hr/ (zanimljive i poučne interaktivne priče
te priručnik o sigurnosti) http://www.saferinternet.org (sadržaji Europske mreže
centara osviještenosti koji promiču sigurnu i odgovornu upotrebu interneta i mobilnih uređaja među mladima)
http://www.skole.hr/ (u tražilicu se upiše „sigurnost na Internetu“ i dobiju se članci vezani uz temu)
Portal Nikole Tesle (pod online sadržajima Korištenje Interneta nalazi se tema Osnove računalne sigurnosti na Internetu)
Korištene web stranice
Mogućnost komunikacije s drugim ljudima
Dostupnost informacija na Internetu Društvene mreže Sloboda na Internetu Nasilje na Internetu Sigurnost djece i mladih na Internetu Sigurnost računala Sigurnost podataka na Internetu Online kupovina Utjecaj na ekonomiju
Smjernice učenicima za istraživanje
Upute učenicima o pravilima debate – 5 minuta
Odabir učenika (sudionici debate, suci, promatrači) – 3 minute
Rasprava između afirmacijske i negacijske skupine – 30 minuta
Suci donose odluku o pobjedniku i obrazlažu odluku
Zaključak i ocjenjivanje učenika, njihovi komentari i dojmovi - 7 minuta
Artikulacija drugog nastavnog sata
Uvodno izlaganje (1/2)
Replike i argumentiReplike i argumenti
Afirmacijska grupa obavezno treba provjeriti
valjanost informacija roditelj treba brinuti o
aktivnostima djece na Internetu (nadzirati dijete koje stranice posjećuje i koliko vremena je na Internetu)
korisnik društvenih mreža ima mogućnost privatnosti
pridržavati se pravila: ne otkrivati osobne podatke, ne razgovarati sa strancima, ne slati svoje fotografije
Negacijska grupa
sve informacije nisu istinite
Internet je izvor opasnosti za računala i njegove korisnike
moguće kriminalne aktivnosti (rasizam, droga terorizam, nasilje, osveta)
aktivnosti protiv osobne sigurnosti (zloba, osveta, pedofilija, pornografija, emocionalno i fizičko zlostavljanje djece)
narušena privatnost korisnika
Uvodno izlaganje (2/2)
Replike i argumentiReplike i argumenti
Afirmacijska grupa postoje stranice koje educiraju
djecu i roditelje o korištenju Interneta
postoje programi koji blokiraju neželjeni sadržaj ili ograničavaju vrijeme na Internetu
treba pravilno postupati s računalom (firewall, antivirus, antispam, ažuriranje, update, lozinke, šifrirani podatci)
stranice vezane uz financije posjeduju certifikat
Internet je siguran koliko ga korisnik učini sigurnim
Negacijska grupa
piratstvo
zlonamjerni programi: virusi, trojanci, crvi, adware, spam, spyware
zlouporaba kreditne kartice
Internet je napravljen da bude slobodan a ne siguran
Zaključak• Učenici sudionici su srčano i
argumentirano branili svoja stajališta• Učenici promatrači i suci su aktivno
sudjelovali postavljajući pitanja afirmacijskoj i negacijskoj skupini.
• Suci su imali tešku odluku proglasiti pobjednika
• Nastavni sat bio je ispunjen, učenici zadovoljni i motivirani za sljedeću debatu
• Cilj nastavnog sata je postignut• Učenici su u pokazali svoju zrelost,
ozbiljnost i kritičnost u promišljanju.
važna je dobra priprema sata većina učenika nije imala na nastavi
metodu debate debatom učenici stječu nova znanja i
sistematiziraju postojeće vještine i znanja (vještine vezane uz pretraživanje i prikupljanje informacija te komunikacijske i prezentacijske vještine)
ocjenjivanje učenika u skladu sa njihovim sudjelovanjem, argumentima i replikama
Napomene
teme kojima potičemo odgoj djece, razmjenu mišljenja
teze koje mogu biti i potvrdne i negirane teme kojima osvješćujemo djecu Npr.
◦ Facebook spaja ljude◦ Bolje je kupiti prijenosno računalo od stolnog ◦ Obradom slika gubi na svojoj izvornosti◦ Windowsi su bolji od Linuxa◦ Komercijalni programi su bolji od OpenSourca◦ MS Office je bolji od Open Office◦ Web stranice će zamijeniti dnevni tisak
Moguće teme za debatu
Pitanja?