7
PROIECT DE ACTIVITATE DATA : 24 aprilie 2015 ȘCOALA: C.N.P „ȘTEFAN VELOVAN‟ Craiova CLASA: a II-a A PROPUNĂTOARE: Bucătaru Andrei Alexandru PROF. ÎNV PRIMAR: Păun Lidia PROFESOR METODIST: Dumitrașcu Ionuț PROFESOR COORDONATOR: Simescu Cornelia Adriana ARIA CURRICULARĂ: Arte și arte DISCIPLINA: Arte vizuale şi abilităţi plastice UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Tehnici de lucru specifice artelor plastice TEMA PLASTICĂ: Linia- element de limbaj plastic SUBIECTUL: Vase ornamentate TIPUL LECȚIEI: formare de priceperi și deprinderi COMPETENŢE GENERALE: 1. Explorarea de mesaje artistice exprimate în limbaj vizual într-o diversitate de contexte familiar 2. Realizarea de creaţii funcţionale şi/sau estetice folosind materiale şi tehnici elementare diverse 1

DESEN-Farfurie-ornamentata

Embed Size (px)

Citation preview

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA : 24 aprilie 2015COALA: C.N.P TEFAN VELOVAN CraiovaCLASA: a II-a APROPUNTOARE: Buctaru Andrei AlexandruPROF. NV PRIMAR: Pun LidiaPROFESOR METODIST: Dumitracu IonuPROFESOR COORDONATOR: Simescu Cornelia AdrianaARIA CURRICULAR: Arte i arteDISCIPLINA: Arte vizuale i abiliti plasticeUNITATEA DE NVARE: Tehnici de lucru specifice artelor plasticeTEMA PLASTIC: Linia- element de limbaj plasticSUBIECTUL: Vase ornamentate TIPUL LECIEI: formare de priceperi i deprinderi

COMPETENE GENERALE: 1. Explorarea de mesaje artistice exprimate n limbaj vizual ntr-o diversitate de contexte familiar

2. Realizarea de creaii funcionale i/sau estetice folosind materiale i tehnici elementare diverseCOMPETENE SPECIFICE:1.2. Identificarea semnificaiei liniei, punctului,culorii i formei n opere de art1.3. Manifestarea curiozitii fa de explorareade mesaje artistice simple, exprimate vizual 2.2. Exprimarea ideilor i tririlor personale prin utilizarea liniei, punctului, culorii i formei

OBIECTIVE OPERAIONALE

a). Cognitive:O1 s recunoasc grupele de culori;O2 s identifice tipuri de linii n realitatea nconjurtoare;O3 s intuiasc rolul i expresiv al liniei n reproduceri de art; b). Afectiv-atitudinale:

O4 s participe afectiv i contient la lecie;O5 s manifeste interes pentru lecie;

O6 s analizeze critic i autocritic lucrrile;

O7 s accepte prerile colegilor;

O8 s aprecieze lucrrile preferate;

O9 s justifice alegerea facut;

c). Psiho-motorii:

O10 s foloseasc corect carioca n realizarea planei.O11 s creeze compoziii n care linia s fie elementul principal de limbaj folosit;

O12 s exerseze noua tehnic de lucru ntr-o creaie proprie;

STRATEGIA DIDACTICMetode i procedee: conversaia euristic, observarea dirijat, explicaia, demonstraia, exerciiul plastic, evaluarea, munc independent, Turul galeriei;

Material didactic: plane cu imagini, albume de arta, plan cu linii, plan culori primare/binare, culori calde/reci, farfuri deplastic, carioca;Forme de organizare: frontal, individual; Forme de evaluare: - continu-prin observarea comportamentelor;Locul de desfurare: clasa;Durata: 40 minute;Bibliografie: - Curs de desen, culoare, modelej, compozitie i metodic- Editura Fundaiei Romnia de mine Bucureti, 1999;

- Programa colar pentru clasa a IV- a, Educaie plastic, Bucureti 2005;

- www.didactic.ro;

- www.edu.ro;

- Ghid pentru proiecte didactice, Editura Didactic 2008;Desfurarea leciei MOMENTELE

LECIEIOB.

OP.ACTIVITATEA

NVTOAREIACTIVITATEA ELEVILORMETODE I PROCEDEEMIJLOACE

1.Moment organizatoricO11Se asigur condiiile optime desfurrii leciei de educaie plastic.

Pe banc fiecare elev are materialele necesare.

Farfuri de plasticCarioca

2.Captarea atenieiO9Atenia elevilor va fi captat cu ajutorul planselor ce reprezinta diverse vase ornamentate .

Copiii analizeaz imaginile.Conversaia euristicPlane cu imagini

3. Reactualizarea cunotinelor

O1Se prezint elevilor o plan ce cuprinde culori primare/binare, calde/reci apoi se poart o conversaie pe baza acesteia.

Privesc plana i particip la conversaie.

Conversaia euristic

Plan culori primare/binare, culori calde/reci

4. Anunarea temei

O8

Se anun tema leciei de astzi: Linia. -Copii, astzi vom realiza ornamentarea unei farfurii de plastic cu ajutorul cariocilor colorate.

Ascult tema propus.

Explicaia

5. Dirijarea nvrii

O2

O7

O3

O4

Se vor purta discuii despre tipurile de linii i li se vor prezenta imagini cu acestea. Elevii sunt rugai s priveasc n jur i s spun -Ce fel de linii vd i unde?.

Se intuiete modelul i se analizeaz:

a). Intuirea modelul (Observarea);

Le este prezentat elevilor farfuria model.

b). Analiza tehnicii de lucru;

Se face o analiza farfuriei model, n care elevii sunt ntrebai Ce vedei n imagini?, Cum credei c a fost realizat ornamentul? etc.

c). Explicarea tehnicii de lucru i algoritmii acesteia;

Se explic elevilor cum se realizeaz acest tehnic de lucru pe etape:

1. Se imagineaz ornamentarea farfuriei2. Se trece la ornamentarea propriu-zis

d). Demonstrarea tehnicii;

Se ia o farfurie de plastic i se ncepe o ornamentare model.

e). Exersarea tehnicii de lucru;

Se exersez tehnica prin realizarea diverselor modele prin care s ornamenteze o farfurie de plastic.

Urmresc planele expuse.

Rspund la ntrebrile adresate.

Ascult ndrumrile i algoritmii tehnicii.

Exerseaz.

Observaia

Explicarea

Conversaia euristic

Exericiul plastic

Munca independent

Problematizarea

Farfurie model

Farfurii de plastic

Carioci colorate

6. Aprecieri i concluzii

O5

O9

O6

O10Dup ce au realizat farfuriile, vor fi expuse n faa clasei. Aprecierile se vor realiza cu ajutorul metodei Turul galeriei. Elevii sunt incurajai s-i exprime prerea cu privire la cele mai reuite lucrri, de lucrarea preferat, s argumenteze de ce le place.

Ascult ndrumrile i i exprim propriile preferine cu accent pe argumentarea opiniei.Conversaia

Observaia

Analiza

Turul galerieiLucrrile

Pioneze

2