5
Proiect de activitate didactică Grupa mijlocie Categoria de activitate: Educarea limbajului Denumirea activităţii: Povestire cu început dat, creată de copii Tipul activităţii: Formare de priceperi si deprinderi Tema: Poveste cu Chip şi Dale Scop: formarea deprinderii de a se exprima corect, fluent, coerent în propoziţii şi fraze; dezvoltarea capacităţii de a se concentra la cerinţele şi sugestiile educatoarei; dezvoltarea operaţiilor gândirii: analiza şi sinteza; dezvolatrea creativităţii. Obiective operaţionale: pe parcursul şi al sfârşitul activităţii, copiii vor fi capabili să: să realizeze un final logic al povestirii vizionate, apelând la imaginaţie; să prezinte un conţinut original, exprimându-se în propoziţii logice, corecte din punct de vedere gramatical; să dea un titlu adecvat povestirii, pe baza conţinutului ei. Metode şi procedee: - explicaţia, conversaţia, exerciţiul, povestirea. Material didactic: - aparat video, televizor color, casetă cu un film de desene animate; - ilustraţie reprezentând o secvenţă din filmul de desene animate (momentul când întrerupem filmul); - medalioane cu imaginea celor două personaje (Chip şi Dale); - siluete reprezentând: pisică, şoricel, veveriţă, căţel puişor, căprioară, gospodină.

Ed. Limb. - Povestire Cu Inceput Dat - Chip Si Dale

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Ed. Limb. - Povestire Cu Inceput Dat - Chip Si Dale

Proiect de activitate didacticăGrupa mijlocie

Categoria de activitate: Educarea limbajuluiDenumirea activităţii: Povestire cu început dat, creată de copii Tipul activităţii: Formare de priceperi si deprinderi Tema: Poveste cu Chip şi Dale

Scop: formarea deprinderii de a se exprima corect, fluent, coerent în propoziţii şi fraze; dezvoltarea capacităţii de a se concentra la cerinţele şi sugestiile educatoarei; dezvoltarea operaţiilor gândirii: analiza şi sinteza; dezvolatrea creativităţii.

Obiective operaţionale: pe parcursul şi al sfârşitul activităţii, copiii vor fi capabili să: să realizeze un final logic al povestirii vizionate, apelând la imaginaţie; să prezinte un conţinut original, exprimându-se în propoziţii logice, corecte din punct de vedere

gramatical; să dea un titlu adecvat povestirii, pe baza conţinutului ei.

Metode şi procedee: - explicaţia, conversaţia, exerciţiul, povestirea.

Material didactic: - aparat video, televizor color, casetă cu un film de desene animate;- ilustraţie reprezentând o secvenţă din filmul de desene animate (momentul când întrerupem

filmul);- medalioane cu imaginea celor două personaje (Chip şi Dale);- siluete reprezentând: pisică, şoricel, veveriţă, căţel puişor, căprioară, gospodină.

Page 2: Ed. Limb. - Povestire Cu Inceput Dat - Chip Si Dale

Evenimente didactice

Conţinut ştiinţific

Strategii didactice

Evaluare

1. Moment organizatoric

- aerisirea sălii de grupă- pregătirea televizorului şi a

aparatului video şi asigurarea că fiecare copil va putea urmări filmul în condiţii optime

2. Captarea atenţiei

Secvenţa cuprinde următoarele momente: în apropierea unei curţi cu păsări se află un stejar bătrân în care îşi au casa două veveriţe, Chip şi Dale; adunând ghinde pentru iarnă, Chip cade peste grămada de ghinde, care se împrăştie în toată curtea; alergând după ghindele împrăştiate, el ajunge în coteţul găinilor şi descoperă un cuib plin cu ouă, pe care le ia drept ghinde uriaşe; Chip doreşte să ducă ouăle acasă chemându-şi prietenul să-l ajute; acesta îl convinge că nefiind ghinde, trebuie lăsate în cuib; Chip ascultă, se aşază pe un ou, acesta crapă şi din el iese un puişor; Chip ia puiul şi merge la Dale să i-l arate; Dale îl sfătuieşte să ducă puiul înapoi la cuib, pentru a nu se supăra găina; îngrijorat încearcă să aşeze puiul în oul spart, însă acesta nu mai vrea să stea acolo; În momentul în care Chip îi arată puiului cum ar trebui să stea în ou, apare găina şi Chip rămâne închis în ou.

Se va realiza prin prezentarea surpriză a unui fragment dintr-un film de desene animate, având ca personaje principale două veveriţe, Chip şi Dale.

- povestirea- conversaţia

- film de desene animate Chip şi Dale

3. Dirijarea învăţării

Continuarea poveştii se va face preluând ideile şi personajele din relatarea fiecărui copil. Copiii vor fi încurajaţi să-şi imagineze mai multe variante de povestire.

- Ce se întâmplă cu Chip în ou?- Cum ar putea ieşi din ou?- Cine l-ar putea ajuta?

- conversaţie pe baza întrebărilor

4. Obţinerea performanţelor

Se vor antrena cât mai mulţi copii la creearea conţinutului pe baza întrebărilor ajutătoare şi prin

Itemi:- povesteşte

continuarea

Page 3: Ed. Limb. - Povestire Cu Inceput Dat - Chip Si Dale

prezentarea unor siluete. Se sugerează o continuare a povestirii, în acelaşi mod distractiv.

- povestirea- siluete

întâmplărilor- prezintă un

personaj care-l ajută pe Chip

- dă un titlu povestirii

5. Încheierea activităţii

Copiii vor găsi variante de titluri pentru povestea vizionată şi conţinutul creat de ei.

Ca recompensă pentru participarea la activitate, copiii vor primi medalioane cu imaginea celor două personaje şi vor viziona sfârşitul filmului de desene animate.

Obiectivele se consideră realizate dacă copiii reuşesc să povestească întâmplări variate şi să dea un titlu povestirii.