Upload
hazem-diab
View
227
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
7/27/2019 Flow Measurements .ppt
1/19
7/27/2019 Flow Measurements .ppt
2/19
Gas Quantities Of Dry Pyroprocess
Cement factory, wi th nom inal prod uct ion o f :
1 m il l ion to n/year.
The ki ln w i l l be fired w ith l iqu id fuel oi l ( mazou t ),
and the fuel consumption is 950 kcal /kg cl inker. the
lower calor i f ic value of the oi l is 9600 kcal/kg fuel
Calcu late the fol low ing :
1- Air quantity required for combustion.
2- Smoke gas quantity in both kiln, preheater.
Example:
7/27/2019 Flow Measurements .ppt
3/19
Solution :
1 Million ton/year = 3300ton cl inker / dayFuel Consumption = 950 kcal/kg cl ink er
Lower calorific value of mazout = 9,600 cal/kg fuel
The production = 3,300 *1,000/ 24 = 137,500 kg clin ker /hrTotal heat consumption = 137,500 *950 =130,625,000 kcal/hr
Theamount of m azout = 130,625,000/ 9600= 1,3606.8 kg Oil/h rAir requi red for combus t ion = :
Lo = [ (9600 -1115)/808 ] =10.5 Nm3/kg o il
7/27/2019 Flow Measurements .ppt
4/19
where :
Lo =the required combust ion air.
Hu =lower heat value ( 9600 Kcal/kg fo r fuel oil )
Lo =[ (9600-1115)/ 808 ] =10.5 Nm3/Kg oil.
1.08 x10.5=11.34 Nm3/Kg fuel.
That means per hour: 11.34 x13606.8 =154,301 Nm3air / hr.
Excess air for safe com bust ion is requ ired say 8%
7/27/2019 Flow Measurements .ppt
5/19
The calc inations process asks for the smoke or exi t gas quant i ty
Vo= [(1.25 Hu -3025)/808] Nm3/K g o il (fuel).
where
Vo =The produced smoke gas volume.
Vo =[ (1.25 x9600 -3025) /808]=11.11 Nm3/Kg fuel.
=11.11 x13606.8 =151,139.9 Nm3/ hr. ------------ ( 1 )
7/27/2019 Flow Measurements .ppt
6/19
Unfortun ately the cement pro cess is a chemical , physical
process & by the decl ination the bound s CO2wil l be vo lat iled
There fore CaCo3= 40 + 12 + 3 x 16 = 40 + 12 + 48 = 100 .
The decalcined carbonate is cal led Quick Lime or burnt
l ime and i ts formula is : CaO = 40 + 16 = 56
The atom weight o f the elements in calc ium carbonate CaCo3
Calcium Ca = 40 Carbon C = 12 Oxygen O = 16
From 100carbonate remain 100 - 56 = 44are volat i led and
escape joint ly the smoke o r exi t gas.
7/27/2019 Flow Measurements .ppt
7/19
False Air : (Kiln)
Assuming 0.5 %O2at the ki ln up stream.
O2%21 O2 %
The false air =0.5
21 0.5= =2.5 %
To tal false air
= [ (2.5/100) x151139.9] =3778.5 Nm3/ hr.------------- ( 2 )
Assum ing c alc inat ions in ki ln is 15 % ,
and L .O.I ( Lo ss In Ignit ion ) 35 % Kg Co2 Kg c link er.
Total volati led Co2in ki ln
= (35 %/ 1.977) x15% x137500 Kg clin ker / h r.
= 3651.4 Nm3Co2/ hr. --------------------------------------- ( 3 )
7/27/2019 Flow Measurements .ppt
8/19
We have 35 - 40 %firing in kiln . from the total firing,
and 60
65 %firing in preheater from the total firing.
Ki ln smoke gases
= [(40/100) x151139.9]=60456 Nm3/ hr. ---------------------( 4 )
Total ki ln gases = ( 2 ) + ( 3 ) + ( 4 )
= 3778.5 +3651.4 +60456
67885.9 Nm3/ hr.
7/27/2019 Flow Measurements .ppt
9/19
If we have by -pass 20 %
The by -pass gases = [ 67885.9 x( 20 / 100 ) ]
13577 Nm3/ hr.
Total ki ln gases excluding by pass gases
= 67885.9 - 13577 = 54308.9 Nm3/ hr. ----------- ( 5 )
Total smoke gases in preheater
=[ ( 60/100 ) x151139.9] =90684 Nm3 / hr. ------- ( 6 )
Assum ing calc inat ions in preheater is 85 %and L .O.I = 35 %
7/27/2019 Flow Measurements .ppt
10/19
False Air : (Preheater)
Assum ing O2con tent after preheater is 5 %
O2%-221 O2 %
The false air =0.5
21 0.5= =2.5 %
Total volati led Co2in p reheater =
= [ ( 35%/1.977 ) x85% x137500 ] kg c linker / hr
= 20691 Nm3/ hr. --------------------------------- ( 7 )
7/27/2019 Flow Measurements .ppt
11/19
Total smoke gases in preheater + CO2=
90684 +20691 =111375 Nm3/h r
Total false air in preheater :
=[ ( ( 5 -2 )/ ( 21 -5 ) )/( 90684 +20691 ) ]
=[ ( 3/16 ) x11375 ] 20883 Nm3 / hr. -------- ( 8 )
7/27/2019 Flow Measurements .ppt
12/19
Total gases after preheater
=5 +6 +7 +8
=54308.9 +90684 +20691 +20883
=186,567 Nm3/ hr.
7/27/2019 Flow Measurements .ppt
13/19
7/27/2019 Flow Measurements .ppt
14/19
7/27/2019 Flow Measurements .ppt
15/19
Determination of the Gas Conditions in the main duct
Static Pressure as Under pressure
7/27/2019 Flow Measurements .ppt
16/19
Static Pressure as Over pressure
7/27/2019 Flow Measurements .ppt
17/19
Selection of asuitable
Samplingposition
7/27/2019 Flow Measurements .ppt
18/19
Determinationof
measuring
points
in Circular
ducts
7/27/2019 Flow Measurements .ppt
19/19
Prandtl tube