Liber Per Mesuesin Gjeografia 9

Embed Size (px)

Citation preview

  • 8/18/2019 Liber Per Mesuesin Gjeografia 9

    1/42

     I. PËRMBAJTJA E LËNDËS: GJEOGRAFIA 9

    PROGRAMI SINTETIK

    35 javë x 2 orë në javë = 70 orë

    • 

    Njohuri të reja = 44 orë•  Punë praktike  = 10 orë•  Përsëritje  = 6 orë•  Orë në dispozicion  = 10 orë

     ________

    70 orë

  • 8/18/2019 Liber Per Mesuesin Gjeografia 9

    2/42

     

    OBJEKTI I LËNDËS

    Teksti GJEOGRAFIA 9 ka për objekt studimi:

    •  Pozitën gjeografike, përbërjen dhe hartën politike të trevave shqiptare;

    •   Natyrën;

    • 

    Popullsinë dhe vendbanimet;

    •  Ekonominë e trevave shqiptare;

    •  Lidhjen e ndërsjelltë midis natyrës dhe zhvillimit e organizimit hapësinor të veprimtarisë jetësore dhe prodhuese tëshoqërisë;

    • 

    Studimin tërësor të rajoneve gjeografike shqiptare të RSH dhe trevave shqiptare përtej kufirit të RSH.

    OBJEKTIVAT KRYESORE TË LËNDËS

     Në përfundim të studimit të lëndës, nxënësit duhet të jenë të aftë:

    •  Të përcaktojnë saktë shtrirjen e hapësirave gjeografike të trevave shqiptare, kufijtë dhe madhësinë e tyre;

    • 

    Të dallojnë, të shpjegojnë dhe të analizojnë dukuritë kryesore fiziko-gjeografike dhe humane të hapësirës gjeografike tëtrojeve shqiptare;

    •  Të dallojnë, të shpjegojnë dhe të analizojnë faktorët e organizimit dhe strukturimit të hapësirës gjeografike të trevaveshqiptare;

    •  Të identifikojnë dhe analizojnë burimet natyrore dhe njerëzore të trevave shqiptare, shkallën e zhvillimit ekonomik dhe perspektivën e këtij zhvillimi në këto treva;

  • 8/18/2019 Liber Per Mesuesin Gjeografia 9

    3/42

    •  Të formojnë koncepte të qëndrueshme, bashkëkohore mbi marrëdhëniet e bashkëpunimit dhe mirëkuptimit midisvendeve e popujve fqinjë e më gjerë, duke e parë të ardhmen e trevave shqiptare të lidhur ngushtë me përfshirjen e tyre

    si pjesë e familjes së madhe evropiane;

    • 

    Të kuptojnë qartë lidhjen e ngushtë midis mjedisit gjeografik të trojeve shqiptare me veprimtarinë jetësore të shoqërisëdhe mbi këtë bazë të dinë të zbatojnë rregullat e mbrojtjes dhe të shfrytëzimit shkencor të mjedisit;

    •  Të identifikojnë trashëgiminë natyrore dhe kulturore të rajoneve gjeografikë të trevave shqiptare duke nxjerrë në pahvlerat dhe problematikat e tyre;

    •  Të ndërmarrin projekte mësimore për njohjen dhe zgjidhjen e problemeve që shfaqen në mjedisin e tyre të afërt

    gjeografik;

    •  Të duan, të nderojnë dhe të jenë krenarë për vendin e tyre, për vëllezërit shqiptarë kudo që ndodhen, pavarësisht nga barrierat kufitare, ndryshimet dhe veçoritë kulturore, ekonomike, fetare etj.

    •  Të jenë tolerantë, të pranojnë zhvillimet dhe ndryshimet; të jenë të gatshëm për të bashkëjetuar dhe bashkëvepruar me pakicat etnike që jetojnë në trojet shqiptare, por dhe me kombet e popujt fqinjë, të rajonit e më gjerë.

    Nr KAPITULLI OBJEKTIVAT EKAPITULLIT

    Nr TEMAT MËSIMORE MATERIALIBURIMOR

    123

    4

    POZITAGJEOGRAFIKE DHEHARTA POLITIKE E

    TREVAVESHQIPTARE

    Njohuri të reja(2 orë) 

    Punë Praktike (1 orë)

    Orë dispozicion(1 orë)

     Në përfundim të këtij kapitulli, nxënësi duhettë jetë i aftë:

    NIVELI BAZË:Të përcaktojë dhe përshkruajë  pozitën gjeografike të trevave shqiptare nëBallkan, Mesdhe, Evropë dhe Botë, si dhe

     përbërjen e këtyre trevave.

    NIVELI MESATAR: Të evidentojë  rolin e pozitës gjeografike; proçeset historike, politike

    dhe gjeografike që përcaktuan ndryshimet dheformimin e hartës politike të trevave shqiptare,

    shkaqet e copëtimit, statusin e sotëm politikdhe të ardhmen e tyre në familjen e madhe

    evropiane.NIVELI I LARTË: Të gjykojë mbi  rolin e

    123

    4

    Pozita gjeografike e trevave shqiptare.Harta politike e trevave shqiptare.

    Punë Praktike (Nr 1.1): Harta politike etrevave shqiptare.

    Orë e lirë

    Teksti,Harta

    memece,

    Atlas,Harta

     politike e

    fizike etrevave

    shqiptare,Harta e

    Evropës.

  • 8/18/2019 Liber Per Mesuesin Gjeografia 9

    4/42

     pozitës gjeografike në zhvillimet e trevaveshqiptare, statusin e sotëm politik dhe të

    ardhmen e tyre në familjen e madhe evropiane.

    5

    6

    789

    101112

    13

    1415 

    NATYRA E TREVAVESHQIPTARE

    Njohuri të reja(4 orë) 

    Punë Praktike (3 orë)

    Orë dispozicion(3 orë) 

    Përsëritje (1 orë)

     Në përfundim të këtij kapitulli, nxënësi duhettë jetë i aftë:

    NIVELI BAZË: Të identifikojë dhe tëpërshkruajë  larminë e pasurive minerare dheveçoritë kryesore të formave të relievit, klimës,hidrografisë, tokave, botës bimore dhe shtazore

    NIVELI MESATAR:  Të shpjegojë dhe analizojë  larminë e pasurive minerare dheveçoritë e kushteve natyrore në trevat

    shqiptare.

    NIVELI I LARTË:  Të vlerësojë dheinterpretojë  rolin e kushteve natyrore dhelarminë e pasurive minerare të trevave

    shqiptare si bazë në zhvillimin e tyre.

    1

    2

    345

    678

    9

    1011 

     Ndërtimi gjeologjik dhe natyra e relievittë trevave shqiptare.Punë Praktike (Nr 2.1): Relievi i trevaveshqiptare dhe shpërndarja e qendrave të

     banuara në të.

    Orë e lirë Klima e trevave shqiptare.Punë Praktike (Nr 2.2): Ndërtimi dheinterpretimi i grafikëve të reshjeve dhe të

    temperaturës.

    Hidrografia e trevave shqiptare.Orë e lirë Punë Praktike (Nr 2.3): Analiza e hartëssë rrjetit hidrografik të trevave shqiptare,ndërtimi dhe interpretimi i grafikëve të

    rrjedhjes së lumenjve.

    Tokat, bimësia dhe bota shtazore e trevaveshqiptare.

    Orë e lirëPërsëritje 

    Teksti,Hartamemece,

    Atlas,

    Harta fizikedhe politike

    e trevaveshqiptare,

    Harta

    klimatike, e

     bimësisë etokave dhe e pasurive

    minerale tëtrevave

    shqiptare.

    16

    17

    1819

    20 

    POPULLIMI ITREVAVESHQIPTARE

    Njohuri të reja(3 orë) 

    Punë Praktike (1 orë)

     Në përfundim të këtij kapitulli, nxënësi duhettë jetë i aftë:

    NIVELI BAZË:  Të përshkruajë  mënyrën eorganizimit administrativ të trevave shqiptare,

    ecurinë e popullimit dhe strukturën e

    vendbanimeve të trevave shqiptare në periudhatë ndryshme historike. Të plotësojë grafikë tëndryshëm dhe harta të popullsisë së trevave

    1

    2

    34

    Organizimi administrativ i trevaveshqiptare.

    Historiku i popullimit dhe ndryshimetdemografike të trevave shqiptare.

    Orë e lirë Struktura e vendbanimeve e problemetmjedisore në trevat shqiptare.Punë Praktike (Nr 3.1): Ndërtimi dhe

    Teksti,Harta

    memece,Atlas,

    Harta

     politike efizike e

    trevave

  • 8/18/2019 Liber Per Mesuesin Gjeografia 9

    5/42

    Orë dispozicion(1 orë) 

    shqiptare.

    NIVELI MESATAR:  Të evidentojë  dhe tëanalizojë  format e sotme të organizimit

    administrativ, strukturën dhe shpërndarjen e popullsisë e të vendbanimeve dhe problemet

    mjedisore të trevave shqiptare.NIVELI I LARTË:  Të gjykojë mbi shkaqet qëkanë përcaktuar format e organizimitadministrativ të trevave shqiptare, shkaqet e

    ndryshimit të numrit e të dendësisë së

     popullsisë në periudha të ndryshme historike enë pjesë të ndryshme të trevave, si dhe tëargumentojë  vazhdimësinë pellazgë-ilirë-

    arbër-shqiptarë.   Të ndërtojë dhe tëinterpretojë  grafikë të ndryshëm dhe harta të popullsisë së trevave shqiptare.

    interpretimi i grafikëve dhe i hartave të popullsisë së trevave shqiptare.

    shqiptare,Harta

    administrati

    ve tëtrevave

    shqiptare.

    21

    2223242526

    27

    EKONOMIA ETREVAVESHQIPTARE

    Njohuri të reja(4 orë) 

    Punë Praktike (1 orë)

    Orë dispozicion(1 orë) 

    Përsëritje (1 orë) 

     Në përfundim të këtij kapitulli, nxënësi duhet

    të jetë i aftë:

    NIVELI BAZË:  Të identifikojë, përshkruajëdhe të plotësojë në harta, degët e ekonomisësipas sektorëve dhe rajonet kryesorëekonomikë. 

    NIVELI MESATAR:  Të shpjegojë  dhe  tëanalizojë  faktorët natyrorë dhe historiko-shoqërorë që ndikojnë në zhvillimin ekonomik

    të trevave shqiptare.NIVELI I LARTË:  Të interpretojë shkallën ezhvillimit ekonomik në raport me kushtet dhemundësitë që i ofrohen trevave shqiptare dhe

    të japë mendimin  e vet mbi perspektivën e

    1

    23456

    7

    Kushtet e zhvillimit ekonomik të trevaveshqiptare.

    Sektori i parë i ekonomisë

    Sektori i dytë i ekonomisëSektori i tretë i ekonomisë

    Orë e lirë Punë Praktike (Nr 4.1): Ndërtimi dhe

    interpretimi i grafikëve dhe i hartave tëekonomisë së trevave shqiptare.

    Përsëritje 

    Teksti,Harta

    memece,

    Atlas,Harta

     politike efizike e

    trevaveshqiptare,Harta të

    shpërndarjesgjeografike

    të rajonevekryesore

     bujqësore e

  • 8/18/2019 Liber Per Mesuesin Gjeografia 9

    6/42

    zhvillimit ekonomik. Të ndërtojë  dheinterpretojë  grafikë të ndryshëm dhe harta tëshpërndarjes gjeografike të rajoneve kryesore

     bujqësore dhe industriale të trevave shqiptare.

    industrialetë trevave

    shqiptare

    282930

    31 

    PROBLEMEMJEDISORE TËTREVAVESHQIPTARE

    Njohuri të reja(3 orë)

    Orë dispozicion(1 orë) 

     Në përfundim të këtij kapitulli, nxënësi duhettë jetë i aftë:

    NIVELI BAZË:  Të identifikojë e tëpërshkruajë pasuritë e mjedisit të trevaveshqiptare, kuptimin e trashëgimisë natyrore e

    kulturore dhe problemet e sotme mjedisore nëkëto treva.

    NIVELI MESATAR:  Të evidentojë  pasuritëmjedisore të përsëritshme e të papërsëritshme,

     problemet e sotme mjedisore dhe zonat embrojtura në trevat shqiptare.NIVELI I LARTË: Të vlerësojë rolin e pasurivemjedisore, trashëgiminë natyrore dhe kulturoretë trevave dhe të aftësohet për të marrë pjesëaktivisht  në vlerësimin dhe mbrojtjen emjedisit e të trashëgimisë natyrore dhekulturore të rajonit pjesë e të cilit është.

    123

    Pasuritë mjedisore të trevave shqiptareMjedisi i trevave shqiptare

    Trashëgimia natyrore e kulturore në trevat

    shqiptare.

    Orë e lirë 

    Teksti,fotografi të

    ndryshme të

    trashëgimisënatyrore e

    kulturore tëtrevave

    shqiptare,

    interneti,

    fletëpalosje,etj

    32

    3334353637

    38

    PËRBËRJA ETREVAVESHQIPTARE,RAJONET DHEVEÇORITË E TYRE

    Njohuri të reja(18 orë)

     Në përfundim të këtij kapitulli, nxënësi duhettë jetë i aftë:

    NIVELI BAZË: Të evidentojë  e tëpërshkruajë  veçoritë e kushteve natyrore tëRSH e të rajoneve përbërës të saj, strukturën e popullsisë, natyrën e vendbanimeve dhe të

    zhvillimit ekonomik të tyre.NIVELI MESATAR: Të nxjerrë në dukje e tëshpjegojë tiparet e përgjithshme të natyrës, të popullsisë dhe të ekonomisë së Shqipërisë,

    1

    23456

    7

    Veçoritë e trevave shqiptare dhe përbërjae tyre.

    Republika e ShqipërisëPopullsia në Republikën e Shqipërisë.

    Ekonomia e Republikës e Shqipërisë

    Orë e lirë Pozita gjeografike e rajonit verior dhe

    verilindor.Popullimi dhe ekonomia në Alpet e

    Shqipërisë.

    Teksti,Harta

    memece,Atlas,

    Harta politike e

    fizike e

    trevaveshqiptare,

    Harta të

  • 8/18/2019 Liber Per Mesuesin Gjeografia 9

    7/42

    3940

    41

    42

    43444546

    47

    4849

    50515253

    54

    55 

    Punë Praktike (2 orë)

    Orë dispozicion

    (2 orë) Përsëritje 

    (2 orë)

    faktorët e zhvillimit, shkaqet e gjendjesaktuale, ndryshimet gjatë etapave të ndryshme,

     problemet aktuale, perspektivat e zhvillimit në

    të ardhmen në kuadrin kombëtar, rajonal dhemë gjerë.NIVELI I LARTË: Të vlerësojë  dhe tëinterpretojë rolin e pozitës gjeografike,shkaqet e larmisë së natyrës, gjurmët e popullimit e problemet që e kanë shoqëruar,

    natyrën e vendbanimeve, natyrën e zhvillimit

    ekonomik dhe perspektivën e zhvillimit tëvendit e të rajoneve: verior dhe verilindor;

     juglindor; jugor dhe perëndimor të RSH. 

    89

    10

    11

    12131415

    16

    1718

    19202122

    23

    24

     Nënrajoni verilindor.Pjesët përbërëse të nënrajonit verilindor

    (vazhdim).

    Pjesët përbërëse të nënrajonit verilindor(vazhdim).

    Pozita gjeografike, kushtet natyrore dhenjësitë e rajonit juglindor.

    Popullimi në rajonin juglindor.Ekonomia e rajonit juglindor.

    Përsëritje Pozita gjeografike, kushtet natyrore dhenjësitë e rajonit jugor.

    Popullimi i rajonit jugor.

    Ekonomia e rajonit jugor.Pozita gjeografike, kushtet natyrore dhe

    njësitë e rajonit perëndimor.Popullimi në rajonin perëndimor.

    Ekonomia e rajonit perëndimor.

    Orë e lirë Punë Praktike (Nr 6.1): Ndërtimi dheinterpretimi i grafikëve dhe i hartave të

     popullsisë dhe të shpërndarjes gjeografike

    të aktiviteteve ekonomike në rajone të

    ndryshme të vendit.Punë Praktike (Nr 6.2): Ndërtimi dheinterpretimi i grafikëve dhe i hartave të

     popullsisë dhe të shpërndarjes gjeografike

    të aktiviteteve ekonomike në rajone tëndryshme të vendit.

    Përsëritje 

    shpërndarjesgjeografike

    të rajoneve

    kryesore bujqësore

    dheindustriale

    në RSH,Hartë e

    shpërndarjes

    së popullsisë,

    Hartë fizike

    e rajonevetë RSH.

    56 TREVAT SHQIPTARE  Në përfundim të këtij kapitulli, nxënësi duhet 1 Pozita gjeografike dhe kushtet natyrore të Teksti,

  • 8/18/2019 Liber Per Mesuesin Gjeografia 9

    8/42

     57

    58596061626364

    6566

    67

    68

    6970 

    PËRTEJ KUFIRIT TËREPUBLIKËS SËSHQIPËRISË

    Njohuri të reja(10 orë)

    Punë Praktike (2 orë)

    Orë dispozicion(1 orë) 

    Përsëritje (2 orë) 

    të jetë i aftë:NIVELI BAZË: Të identifikojë e  tëpërshkruajë  pozitën gjeografike të këtyre

    trevave, tiparet e përgjithshme të natyrës, të popullsisë, të vendbanimeve dhe ekonomisë së

    Republikës së Kosovës, të trevave shqiptare nëSerbi, në Maqedoninë Perëndimore, në Mal të

    Zi e në Greqi.NIVELI MESATAR: Të dallojë e  të shpjegojëfaktorët e zhvillimit, shkaqet e gjendjes

    aktuale, ndryshimet gjatë etapave të ndryshme, problemet e statusin aktual të tyre dhe

     perspektivat e zhvillimit të këtyre trevave në të

    ardhmen në kuadër rajonal dhe më gjerë.NIVELI I LARTË:  Të vlerësojë  stadin ezhvillimit në raport me kushtet fiziko-gjeografike që u ofrohen, ndikimin e faktorëve

     politikë e historiko-shoqërorë, në popullimindhe zhvillimin social-ekonomik të tyre, tëinterpretojë  përpjekjet e vazhdueshme përruajtjen e identitetit etnik shqiptar në to dhe tëgjykojë mbi perspektivën e zhvillimit të këtyretrevave në të ardhmen.

    2

    3456789

    1011

    12

    13

    1415

    Republikës së Kosovës. Njësitë përbërëse të Republikës së

    Kosovës.

    Popullsia e Republikës së Kosovës.Ekonomia e Republikës së Kosovës.

    Rajoni perëndimor.Rajoni lindor.

    Orë e lirëPërsëritjeTrevat shqiptare në Serbi.

    Trevat shqiptare në MaqedoninëPerëndimore.

    Trevat shqiptare në Mal të Zi.

    Trevat shqiptare në Greqi.Punë Praktike (Nr 7.1): Shtrirjagjeografike, vendbanimet e natyra eekonomisë së trevave shqiptare jashtë

    kufirit shtetëror shqiptar.Punë Praktike (Nr 7.2): Shtrirjagjeografike, vendbanimet dhe natyra eekonomisë së trevave shqiptare jashtë

    kufirit shtetëror shqiptar.

    Përsëritje 

    Hartamemece,

    Atlas,

    Harta politike e

    fizike etrevave

    shqiptare,Harta të

    shpërndarjes

    gjeografiketë

     popullsisë,

    Harta erajoneve

    kryesore bujqësore

    dheindustriale

    të Kosovës,Interneti,

    etj.

    Shënim: 

    1. Plani është hartuar në ndihmë të mësuesve, por ata janë të lirë të bëjnë ndryshime dhe të vendosin orët e përsëritjes apo orët e

    lira, sipas kushteve konkrete që kanë nëpër shkolla.2. Vendosja e disa orëve të lira, mbas ndonjë teme disi të gjatë është bërë për t’i dhënë mundësi mësuesit, që ta ndajë atë në dy

     pjesë.

  • 8/18/2019 Liber Per Mesuesin Gjeografia 9

    9/42

     

    II. ORË MËSIMI(mbështetur në metodën E R R)

    Klasa: 9 Lënda: GjeografiTema: Organizimi administrativ i trevave shqiptareObjektivat pedagogjikë: Në përfundim të orës së mësimit, nxënësi duhet të jetë i aftë:

    • 

    NIVELI BAZË: Të përshkruajë mënyrën e organizimit administrativ në trevat shqiptare në periudha të ndryshme historike.

    •  NIVELI MESATAR: Të vërë në dukje veçoritë e organizimit administrativ në trevat shqiptare në periudha të ndryshmehistorike.

    •  NIVELI I LARTË: Të krahasojë organizimin administrativ në RSH dhe atë në trevat shqiptare jashtë kufirit shtetëror dhe tëgjykojë mbi shkaqet e ndryshimit të formave të organizimit.

    Metoda: E.R.RMjetet: Teksti mësimor, Atlasi, Hartë administrative të trevave, fletore pune.

    Fjalë kyçe: federatë, themë, sanxhak, prefekturë, qark, bashki, komunë.

    STRUKTURA E MËSIMIT

    EVOKIMI

    Brainstorming (stuhi mendimesh) (10’) 

  • 8/18/2019 Liber Per Mesuesin Gjeografia 9

    10/42

    Brainstorming-u nxitet nga pyetjet e drejtuara nga mësuesja dhe bazohet në njohuritë e marra në mësimin: “Harta politike e

    trevave shqiptare” si dhe nga historia. Drejtohen pyetjet:1.  Cilat ishin shtetet e para ilire? 

    2. 

    Çfarë sh pësoi harta politike e trevave shqiptare deri në vitin 1913?  Përgjigjet mund të orientohen në trajtën e hartave mendore:

    REALIZIMI

    Gjatë kësaj etape (30’), nxënësve u bëhen plotësimet nga mësuesi (mbështetur në njohuritë e reja që duhet të paraqiten) ose vihentë lexojnë tekstin. Pasi ndan klasën në dy grupe, mësuesi i jep detyrë secilit grup që pas këtij leximi të plotësojë një tabelë të

    koncepteve:

    Fiset Ilire  Ndryshimet e

    hartës politike

    Dalmatët

    Taulantët

    Ardianët

    Dardanët Kaonët

    Thesprotët

    Kaonët

    Gjatë Perand.

    Bizantine

     provincaGjatë Perand.

    Romake

    Paionët

    MolosëtAlbanët

    Dasaretët

    thema

    Gjatë pushtimit

    osman

     Nën udhëheqjen

    e Skëndërbeut

    vilajeteShtet i pavarur

     Në 1913

    Copëtimi i trevave

  • 8/18/2019 Liber Per Mesuesin Gjeografia 9

    11/42

    Grupi I

    Periudha kohore:

    nga Iliria-1913

    Ndarja administrative Arsyet e kësaj ndarjeje

    -Iliria

    -Gjatë pushtimit romak

    -Gjatë pushtimit bizantin

    -Gjatë pushtimit osman

    -Në 1913 

    Grupi II

    Periudha kohore:nga 1913-sot

    Ndarja administrative Arsyet e kësaj ndarjeje

    -Shqipëria

    -Kosova

    -Trevat e tjera shqiptare(M. të Zi, Maqedoni,Serbi, Greqi)

  • 8/18/2019 Liber Per Mesuesin Gjeografia 9

    12/42

     

    Secili grup paraqet punën e tij.

    REFLEKTIMI

    Gjatë kësaj etape (5’), nxënësit plotësojnë tabelën:

    Di Mësoj Dua të di Ndarjet administrative kanëndryshuar në periudha tëndryshme kohore

    -Si kanë qënë ato në çdo

     periudhë-Shkaqet që çuan në

    ndryshime

    -Funksionet që kryejnë

    njësitë administrative sot nëtrevat shqiptare (rajon, qark,

     bashki, komunë).

    -Ndryshimet midis tyre.

    Detyrë shtëpie: Grumbulloni informacion (duke përdorur internetin, fjalorin shqip, material referues që ia orienton vetë mësuesi

    etj.) dhe shpjegoni:•  Funksionet që kryejnë njësitë administrative sot në trevat shqiptare (rajon, qark, bashki, komunë).

    •   Ndryshimet midis tyre (psh: një komunë në Shqipëri me një komunë në trevat shqiptare jashtë kufijve shtetërorë etj).

  • 8/18/2019 Liber Per Mesuesin Gjeografia 9

    13/42

    Klasa: 9 Lënda: GjeografiTema: Republika e Shqipërisë

    Objektivat pedagogjikë: Në përfundim të orës së mësimit, nxënësi duhet të jetë i aftë:

    • 

    NIVELI BAZË: Të përcaktojë pozitën gjeografike dhe rajonet përbërëse të RSH dhe të përshkruajë kushtet natyrore të saj.

    • 

    NIVELI MESATAR: Të evidentojë veçoritë e kushteve natyrore të RSH.

    •  NIVELI I LARTË: Të vlerësojë rolin e pozitës gjeografike dhe të kushteve natyrore të RSH në zhvillimet politike dheekonomike sot.

    Metoda: E.R.R

    Mjetet: Teksti mësimor, Atlasi, Hartë fizike e politike e Evropës dhe e botës, Hartë fizike e Shqipërisë, fletore pune.Fjalë kyçe: Pozitë gjeografike, ndërtim gjeologjik, reliev, klimë, hidrografi, botë bimore e shtazore, rajonizim.

    STRUKTURA E MËSIMIT

    EVOKIMI

    Brainstorming (stuhi mendimesh) (5’) Brainstorming-u nxitet nga pyetjet e drejtuara nga mësuesja bazuar në njohuritë e marra në mësimet: “Pozita gjeografike e trevave

    shqiptare”dhe “Veçoritë e trevave shqiptare dhe përbërja e tyre”, si dhe nga harta fizike të: Botës, Evropës, Ballkanit.

    Drejtohen pyetjet:

    •  Ku ndodhet RSH?

    •  Duke u mbështetur në njohuritë që ju keni për kushtet natyrore të trevave shqiptare, cilat mendoni që janë tipike për RSH?

  • 8/18/2019 Liber Per Mesuesin Gjeografia 9

    14/42

    REALIZIMI

    Gjatë kësaj etape (35’), nxënësve u bëhen plotësimet nga mësuesi (për 20’), duke prezantuar materialin e ri.

    Koncepti / Ide Komenti

    Pozita gjeografike

    Të dhëna të ndryshme

    Vlerat e pozitës gjeografike

     Ndërtimi gjeologjik

    Relievi

    Klima

    Hidrografia

    Bota bimore e shtazore

    Rajonizimi

    Koordinatat…

    Sipërfaqja, vija kufitare, shtrirja veri-jugdhe lindje-perëndim

    “portë hyrëse”…

    I larmishëm, përbëhet nga shkëmbinj …

    Lartësia mesatare 708 m, reliev i ulët, imesëm, i lartë.

    Mesdhetare në perëndim – kontinentale në

    lindje si dhe malore në lartësi.Temperaturat

    dhe rreshjet.

    E pasur. Përbëhet …

    E shumëllojshme dhe ndahet në kate …

    4 rajone: …

    Për të realizuar objektivat e arritjes si dhe për t’i vlerësuar ata, nxënësve u jepet të plotësojnë një kllaster (i përgatitur që më parë

    nga mësuesi):

  • 8/18/2019 Liber Per Mesuesin Gjeografia 9

    15/42

     

    KLLASTER (15’)

    Pozita gjeografike, kufijtë,madhësia, rajonizimi i RSH

    Kushtet natyrore të RSH Rëndësia e pozitës gjeografike dhe ekushteve natyrore të RSH nëzhvillimet politike dhe ekonomike

    Republika e Shqipërisë

  • 8/18/2019 Liber Per Mesuesin Gjeografia 9

    16/42

     

    REFLEKTIMI

    Gjatë kësaj etape (5’), nxënësit plotësojnë tabelën:

    Di Mësoj Dua të diKu ndodhet RSH në Mesdhe,

    Ballkan, Evropë, Botë.

     Një përshkrim të përgjithshëm tënatyrës shqiptare.

    -Pozita gjeografike, kufijtë,

    madhësia, rajonizimi i RSH.

    -Kushtet natyrore të saj-Rëndësia e pozitës gjeografikedhe të kushteve natyrore

    Projekte rajonale që bazohen në

     pozitën gjeografike dhe kushtet

    natyrore të favorshme të RSH.

    III ORË TË LIRA

    I. TEMA : NDOTJA E MJEDISIT NË SHQIPËRI DHE ROLI I SHOQËRISË NË TË

  • 8/18/2019 Liber Per Mesuesin Gjeografia 9

    17/42

     OBJEKTIVAT PEDAGOGJIKË: Në përfundim të realizimit të këtij moduli, nxënësi duhet të jetë i aftë: 

    • 

    Të përcaktojë llojet e ndotjeve që janë prezente në mjedisin shqiptar dhe në zonën ku banon. (niveli i ulët) 

    •  Të analizojë llojet e ndotjeve në mjedis dhe ndikimin e shoqërisë shqiptare në të (niveli mesatar) 

    •  Të japë gjykimin e tij mbi shkallën e lidhjes mjedis-shoqëri dhe të aftësohet për të qënë individ aktiv në mbrojtjedhe përmirësim të mjedisit që e rrethon (niveli i lartë) 

    KOHA NË DISPOZICION: 45 min

    MJETET QË DO TË PËRDOREN: Harta fizike e Shqipërisë, materiale të sjella nga nxënësit (fakte, argumente, statistika,modele, fotografi, albume, esse); lap-top (nëse krijohet mundësia).

    PUNA PËRGATITORE: Nxënësit njihen që më parë me tematikën. Pasi ndahen në grupe, secili grup merr orientimet në lidhjeme punën që do të bëjnë për grumbullimin e materialit që do të shfrytëzohet dhe do të ekspozohet në klasë.

    FAZA E PARË:

     Nxënësit ekspozojnë pamje dhe fotografi që paraqesin mjedise që kanë pësuar ndryshime nga ndërhyrja e shoqërisë njerëzore në periudha të ndryshme kohore.

  • 8/18/2019 Liber Per Mesuesin Gjeografia 9

    18/42

     Në rastet kur shkolla apo niveli i klasës ofron mundësinë e përdorimit të kompjuterit, materiali mund të paraqitet me ndihmën e

    “Power point”

    Gjatë kësaj faze, nxënësit arrijnë të dallojnë:

    • 

    Forma të ndryshme të ndotjes së mjedisit,

    •  Prezencën e faktorit njeri në këtë mjedis.

    FAZA E DYTË:

    Faza e dytë fillon në trajtën e një brainstorming-u dhe në tabelë krijohet një “hartë mendore“ që përmbledh llojet e ndotjeve. Më

     pas, nxënësit kalojnë në analizën e:

    •  Secilës prej llojeve të ndotjeve, duke mbajtur edhe shënime në fletore,

    •  Shkallës së ndikimit të shoqërisë njerëzore në këto ndryshime që vihen re në mjediset e paraqitura.

    FAZA E TRETË:

    Gjatë kësaj faze (e fundit), nxënësit kalojnë në gjykimet e tyre dhe mbajnë qëndrim:

    •  Mbi shkallën e ndryshimit të mjedisit nga dora njerëzore.

    •  Përcaktojnë pasojat që do të rrjedhin n.q.s do të vazhdohet me këto ritme.

    •   Nxjerrin në pah edhe ndikimin pozitiv të shoqërisë njerëzore mbi mjedis.

    • 

    Pozicionojnë qëndrimin e tyre (si do të ishin ata aktivë në ndihmë të mjedisit dhe në uljen e nivelit të ndotjes në të.

  • 8/18/2019 Liber Per Mesuesin Gjeografia 9

    19/42

    Gjatë trajtimit të kësaj tematike, disa nxënës mund të prezantojnë edhe esse, vizatime, makete, albume etj.

    II. TEMA : TRASHËGIMIA NATYRORE DHE KULTURORE E MJEDISIT KU UNË JETOJ

    OBJEKTIVAT PEDAGOGJIKË: Në përfundim të realizimit të këtij moduli, nxënësi duhet të jetë i aftë: 

    • 

    Të identifikojë objekte, mjedise apo elemente të trashëgimisë natyrore dhe kulturore të mjedisit ku banon. (niveli iulët) 

    •  Të analizojë rëndësinë dhe gjendjen aktuale të kësaj trashëgimie. (niveli mesatar) 

    •  Të japë gjykimin e tij mbi shkallën e ndërhyrjes të komunitetit në këtë trashëgimi dhe rëndësinë e kësaj trashëgimienë ndihmë të zhvillimit social-ekonomik dhe kulturor të mjedisit ku ai banon. (niveli i lartë) 

    KOHA NË DISPOZICION: 45 min

  • 8/18/2019 Liber Per Mesuesin Gjeografia 9

    20/42

    MJETET QË DO TË PËRDOREN: Teksti, materiale të sjella nga nxënësit: albume, fotografi ku paraqiten objekte apo mjedisetë trashëgimisë natyrore, vargje këngësh, gjeagjëza, fjalë të urta, modele veshjeje popullore, objekte dhe elemente të ndryshme tëtraditës etj.

    PUNA PËRGATITORE: Nxënësit njihen që më parë me tematikën. Pasi ndahen në grupe, secili grup merr orientimet në lidhjeme punën që do të bëjnë për grumbullimin e materialit që do të shfrytëzohet dhe do të ekspozohet në klasë.

    FAZA E PARË:

    Ekspozohen në klasë nga grupet e nxënësve materialet e grumbulluara.

    Gjatë kësaj faze, nxënësit arrijnë të identifikojnë:

    • 

    Trashëgiminë natyrore të mjedisit të tij.

    •  Trashëgiminë kulturore të mjedisit të tij.

    •  Vendi që zë kjo trashëgimi në shkallë vendi.

    FAZA E DYTË:

     Nxënësit kalojnë në:

    •  Prezantimin e vlerave që ka kjo trashëgimi.

    •  Prezantimin e gjendjes aktuale të kësaj trashëgimie.

    •  Analizën e rolit dhe ndikimit që ka luajtur kjo trashëgimi deri tashmë në zhvillim.

  • 8/18/2019 Liber Per Mesuesin Gjeografia 9

    21/42

     

    FAZA E TRETË:

    Gjatë kësaj faze (e fundit), nxënësit japin gjykimet e tyre dhe mbajnë qëndrim:

    •  Mbi shkallën dhe mundësinë e ndërhyrjes së komunitetit në këtë trashëgimi.

    •  Mbi shkallën dhe mundësinë e mbrojtjes dhe pasurimit të kësaj trashëgimie nga komuniteti.

    •  Rëndësinë e kësaj trashëgimie në ndihmë të zhvillimit social-ekonomik dhe kulturor të mjedisit ku ai banon si edhe nëshkallë vendi.

     Në përfundim, me fotot e grumbulluara mund të formohet një album apo stendë në shkollë, me vargjet, gjeagjëzat apo fjalët e urtamund të krijojnë një fond të rëndësishëm për zhvillimin e tyre letrar etj. Me materialet e tjera të siguruara mund të krijohet një

    kënd ku paraqitet trashëgimia kulturore e zonës, krahinës apo qarkut.

    Shënim:Ideja mund të realizohet jo vetëm me elementë të trashëgimisë kulturore të një krahine, por duke marrë në konsideratë lëvizjet e

     popullsisë dhe praninë në klasë të nxënësve nga shumë krahina. Paraqitja e tyre sjell tradita dhe vlera nga zona të ndryshme tëShqipërisë dhe mund të shkojë deri në organizimin e një panairi.

    TESTI 1

    GRUPI A

    EMRI___________ MBIEMRI____________________________________________________________________________________

  • 8/18/2019 Liber Per Mesuesin Gjeografia 9

    22/42

     1.  Plotëso mendimin:

    a. 

    Trevat shqiptare ndodhen në _________________________________________________dhe shtrihen ___________________________________________________________

     b.  Trualli historik i Ilirëve shtrihej _________________________________________________________________________

     _____________________________________________________________________ (2 pikë)

    2.  Plotëso dhe jep arsyen:

    Pozita gjeografike e trevave shqiptare ka rëndësi:

    a. 

     _______________ sepse______________________________________________ b.   _______________ sepse______________________________________________

    c.   _______________ sepse______________________________________________(3 pikë)

    3. 

    Lidh me shigjetë:

    1. Minerale metalore a. Gazi natyror, qymyri i gurit

    2. Lëndë e djegshme b. Mermeri, gipsi

    3. Minerale jometalore c. Zinku, bakri (3 pikë)

    4.  Plotëso:

  • 8/18/2019 Liber Per Mesuesin Gjeografia 9

    23/42

     Për nga përbërja shkëmbinjtë ndahen në:

    1. 

     _________________________________2. 

     _________________________________

    3.   _________________________________

    (3 pikë)

    5. Argumento mendimin:

    Faktorë të rëndësishëm klimë-formues janë: 

    1. Relievi, sepse:______________________________________________________

     _______________________________________________________________________

    2. Masat ajrore, sepse:__________________________________________________ _______________________________________________________________________

    3. Pozita gjeografike, sepse:_____________________________________________ _______________________________________________________________________ (6 pikë)

    6. Krahaso midis tyre liqenet: e Ohrit dhe të Shkodrës dhe nxirr në dukje të përbashkëtat dhe dallimet midis tyre:

    Të përbashkëta Dallime ________________________________________

  • 8/18/2019 Liber Per Mesuesin Gjeografia 9

    24/42

     

    (6 pikë)

    7.  Lidh midis tyre me shigjetë:

    1.  Brezi i shkurreve mesdhetare 1. bimësi barishtore

    2. 

    Brezi i kullotave alpine 2. qarri, panja3.  Brezi i ahut 3. makje, shibljak

    4.  Brezi i dushkut 4. pyje ahu

    (4 pikë)

    Notat 4 5 6 7 8 9 10Pikët Deri 6 7-10 11-14 15-18 19-21 22-25 26-27

    TESTI 1

    GRUPI B

    EMRI___________ MBIEMRI____________________________________________________________________________________

  • 8/18/2019 Liber Per Mesuesin Gjeografia 9

    25/42

      1. Plotëso mendimin:

    a.  Trevat shqiptare përbëhen nga ________________________________________

     _______________________________________________________________________ b. 

    Fiset më të rëndësishme Ilire ishin:_____________________________________

     _______________________________________________________________________

    (2 pikë) 2. Plotëso dhe jep arsyen:

    Harta politike e trevave shqiptare ka ndryshuar sepse: ___________________________a. gjatë sundimit bizantin ishte: __________________________________________

     b. gjatë sundimit osman ishte: ____________________________________________

    c. pas 1913 ishte: ______________________________________________________

    (3 pikë)

    3. Lidh me shigjetë:

    1. Shkëmbinj magmatikë a. Qymyri i gurit

    2. Shkëmbinj sedimentarë b. Hekur-nikeli

    3. Shkëmbinj metamorfikë c. Kromi(3 pikë)

  • 8/18/2019 Liber Per Mesuesin Gjeografia 9

    26/42

  • 8/18/2019 Liber Per Mesuesin Gjeografia 9

    27/42

     

    (6 pikë)

    7. Lidh midis tyre me shigjetë: 

    1.Brezi i shkurreve mesdhetare a. 700-1200 m

    2.Brezi i kullotave alpine b. 1200-1800 m3.Brezi i ahut c. deri 400 m

    4.Brezi i dushkut d. mbi 1700 m

    (4 pikë)

    Notat 4 5 6 7 8 9 10Pikët Deri 6 7-!0 11-14 15-18 19-21 22-25 26-27

    TESTI 2

    GRUPI A

    EMRI___________ MBIEMRI____________________________________________________________________________________

  • 8/18/2019 Liber Per Mesuesin Gjeografia 9

    28/42

     

    1. Plotëso mendimin:

    1.Trevat tona kanë filluar të banohen që në __________ dhe popullsia jetonte në vendbanime________________.2. Të dhënat e para statistikore janë të vitit __________ me rreth_____________ banorë.3. Dendësia më e madhe e popullsisë sipas rajoneve në trevat shqiptare sot paraqitet në:

     _______________________________________________________________________.(6 pikë)

    2. Plotëso strukturën e popullsisë së trevave:

    1. sipas gjinisë __________________________________________________________2. sipas moshës __________________________________________________________

    (2 pikë)

    3. Problemet mjedisore në vendbanimet fshatare kanë ardhur si rezultat i:

    1.   ____________________________ (shembull)

    2.   ____________________________ (shembull)3.

     

     ____________________________ (shembull)

    4. 

     ____________________________ (shembull)

    5.   ____________________________ (shembull)(5 pikë)

    4. Listo rajonet kryesore të ekonomisë bujqësore të trevave shqiptare dhe paraqit kulturat kryesore që ato kultivojnë: 

  • 8/18/2019 Liber Per Mesuesin Gjeografia 9

    29/42

     1. _________________________ dallohet për___________________________________2. _________________________ dallohet për___________________________________

    3. _________________________ dallohet për___________________________________4. _________________________ dallohet për___________________________________

    (8 pikë)

    5.  Cilat janë degët e transportit në trevat shqiptare dhe si paraqitet përqendrimi i tyre?

    (6 pikë)

    Notat 4 5 6 7 8 9 10Pikët Deri 6 7-!0 11-14 15-18 19-21 22-25 26-27

    TESTI 2

    GRUPI B

    EMRI___________ MBIEMRI____________________________________________________________________________________

    1. Plotëso mendimin: 1. Në periudhën e mesjetës vendi quhej____________dhe origjina e popullsisë ishte ___________________ .

  • 8/18/2019 Liber Per Mesuesin Gjeografia 9

    30/42

    2. Ndikim të madh në numrin e popullsisë së trevave pati ________________________, duke lënë jashtë kufijve politikë të

    Shqipërisë rreth________________ shqiptarë.3. Dendësia më e madhe e popullsisë në trevat shqiptare sot paraqitet në:_____________ dhe më e vogël në

     __________________________. (6 pikë)

    2. Plotëso strukturën e popullsisë së trevave:

    1. sipas përbërjes kombëtare ______________________________________________

    2. sipas besimit fetar ____________________________________________________

    (2 pikë)

    3. Vendbanimet qytetare (urbane) ndryshojnë midis tyre për nga:

    1.   ____________________________ (shembull)

    2.   ____________________________ (shembull)3.   ____________________________ (shembull)

    4.   ____________________________ (shembull)5.   ____________________________ (shembull)

    (5 pikë)

    4. Listo rajonet kryesore industriale të trevave shqiptare dhe paraqit drejtimet kryesore të degëve në to: 

    1. _________________________ dallohet për___________________________________

    2. _________________________ dallohet për___________________________________

    3. _________________________ dallohet për___________________________________

  • 8/18/2019 Liber Per Mesuesin Gjeografia 9

    31/42

    4. _________________________ dallohet për___________________________________

    (8 pikë)

    5. Argumento rëndësinë e zhvillimit të turizmit në trevat shqiptare.

    (6 pikë)

    Notat 4 5 6 7 8 9 10

    Pikët Deri 6 7-!0 11-14 15-18 19-21 22-25 26-27

    TESTI 3

    GRUPI AEMRI___________ MBIEMRI____________________________________________________________________________________

    1. Prezanto karakteristikat e përgjithshme fiziko-gjeografike të rajonit: 

    Alpet Shqiptare dallohen për:

  • 8/18/2019 Liber Per Mesuesin Gjeografia 9

    32/42

     

     Ndërtimi gjeologjik_______________________________________________________Reliev __________________________________________________________________

    Klimë __________________________________________________________________Hidrografi _______________________________________________________________

    Toka ___________________________________________________________________

    Bimësi dhe botë shtazore ____________________________________________________

    (6 pikë)

    2. Lidh me shigjetë:

    1.Rajoni verior dhe verilindor a. Lugina e Shkumbinit të Sipërm2. Rajoni juglindor b. Malësia midis Tomorrit dhe Melesinit

    3. Rajoni jugor c. Zona kodrinore Dumre-Darsi4. Rajoni perëndimor d. Blloku i Jezercës (4 pikë)

    3. Plotëso mendimin dhe përcakto shkakun e ndryshimeve:

     Në strukturën e popullsisë sipas moshës në rajonin juglindor, peshën më të madhe e zë __________________, por vihet re njëtendencë ________________________________

     _______________________________________________________________________.Shkaqet e kësaj tendence janë: ______________________________________________.

    (4 pikë)

    4. Plotëso tiparet e veçanta të rajonit perëndimor:

  • 8/18/2019 Liber Per Mesuesin Gjeografia 9

    33/42

     1. Në strukturën sipas vendbanimeve dallohet për  ______________________________________________________________________________________________________.

    2. Në strukturën sipas moshës dallohet për _____________________________________ _______________________________________________________________________.

    3. Për nga mosha e formimit të truallit dallohet për ______________________________

     _______________________________________________________________________.4. Për nga forma e relievit dallohet për ____________________________________

     _______________________________________________________________________.5. Për nga zhvillimi ekonomik dallohet për ____________________________________

     _______________________________________________________________________.(5 pikë)

    5. Analizo raportin që kanë midis tyre: burimet natyrore dhe zhvillimi i ndërtimtarisë dhe i turizmit në RSH. (8 pikë)

    Notat 4 5 6 7 8 9 10Pikët Deri 6 7-!0 11-14 15-18 19-21 22-25 26-27

    TESTI 3

    GRUPI B

    EMRI___________ MBIEMRI____________________________________________________________________________________

    1. Prezantoni karakteristikat e përgjithshme fiziko-gjeografike të rajonit: 

  • 8/18/2019 Liber Per Mesuesin Gjeografia 9

    34/42

     Nënrajoni verilindor i RSH dallohet për:

     Ndërtimi gjeologjik _______________________________________________________Reliev __________________________________________________________________

    Klimë __________________________________________________________________

    Hidrografi _______________________________________________________________Toka ___________________________________________________________________

    Bimësi dhe botë shtazore ____________________________________________________(6 pikë)

    2. Lidh me shigjetë:

    1.Rajoni verior dhe verilindor a. Vargjet malorë midis Vjosës së Sipërme dhe Drinosit2. Rajoni juglindor b. Fushëgropa e Prrenjasit

    3. Rajoni jugor c. Vargjet e Skëndërbeut

    4. Rajoni perëndimor d. Kodrat e Mallakastrës

    (4 pikë)

    3. Plotëso mendimin dhe përcakto shkakun e ndryshimeve:

     Në strukturën e popullsisë sipas moshës në rajonin juglindor, peshën më të madhe e zë __________________, por % popullsisësë grupit të tretë është ___________________ _______________________________________________________________________.

    Shkaqet e kësaj % lidhen me: ______________________________________________.

    (4 pikë)

  • 8/18/2019 Liber Per Mesuesin Gjeografia 9

    35/42

     

    4. Listo veçoritë e popullimit në rajonin perëndimor:

    1._________________________________________________2._________________________________________________

    3._________________________________________________4._________________________________________________

    5._________________________________________________(5 pikë)

    5. Analizo raportin që kanë midis tyre: burimet natyrore dhe zhvillimi i energjitikës dhe i metalurgjisë në RSH. 

    (8 pikë)

    Notat 4 5 6 7 8 9 10Pikët Deri 6 7-!0 11-14 15-18 19-21 22-25 26-27

    ESE-ja në GJEOGRAFI

    KUPTIMI MBI ESE-në

    Ese-ja është një shkrim i shkurtër që ka për bazë faktin mbi të cilin nxënësi shpreh opinionin e tij. Ese-ja mund të jetë:

  • 8/18/2019 Liber Per Mesuesin Gjeografia 9

    36/42

    •  Përshkruese, kur nxënësi përshkruan me detaje dukurinë apo faktin.•  Shpjeguese, kur nxënësi shpjegon dhe arsyeton mbi opinionin e shprehur.•  Argumentuese, kur nxënësi bën kërkime dhe sjell argumente mbi një dukuri, fakt, zhvillim, etj.•

     

    Vlerësuese, kur nxënësi vlerëson, mban qëndrim kritik dhe shpreh reflektimin e tij mbi një dukuri, fakt, zhvillim, etj.

    STRUKTURA E ESE-së 

    Ese-ja përbëhet nga:Hyrja - ku paraqitet fakti apo dukuria mbi të cilën nxënësi do të japë opinionin e tij.Zhvillimi i përmbajtjes  – paraqitja e fakteve dhe argumenteve në paragrafë të organizuar sipas një rrjedhe logjike dhevazhdimësie.Mbyllja – nxënësi nxjerr konkluzione dhe shpreh reflektimin e tij mbi faktin, dukurinë etj.

    Disa shembuj që konkretizojnë krijimin e një ese-je:

     I. Ese përshkruese

    Struktura e ese-së përshkruese mbi fakte, dukuri apo opinione, mund të zhvillohet duke filluar me paraqitjen e një informacioni.Mbas parashtrimit të informacionit kalohet tek një këndvështrim ose opinion  i caktuar mbi këtë informacion të dhënë. Njëmënyrë interesante që mund të përdorej nga nxënësi në parashtrimin e qëndrimeve dhe opinioneve të veta do të ishte njëkëndvështrim individual. Kjo mënyrë e të arsyetuarit do ta ndihmonte nxënësin më shumë për të kaluar tek sygjerimet osepropozimet (mbyllja e esesë), sepse kjo pjesë do të vinte natyrshëm dhe nuk do të tingëllonte si retorikë.

    Shembull : Tema mësimore: Sektori i tretë i ekonomisë (turizmi)

    Hyrje: Turizmi malor po bëhet gjithmonë e më shumë tërheqës për ata që pëlqejnë të eksplorojnë natyrën (ky është njëinformacion  i dhënë nga media ose agjensi të ndryshme turistike që ndeshet shpesh e më shpesh sidomos në prag të sezoneveturistike).

  • 8/18/2019 Liber Per Mesuesin Gjeografia 9

    37/42

    Zhvillimi: Gjithmonë kam dashur që pushimet tii kaloja pranë detit. Sportet e ujit, rrezet e diellit, freskia, mbrëmjet e paharruara, perëndimet e diellit nuk bëjnë gjë tjetër veçse të shtyjnë që edhe pushimet e sezonit të ardhshëm turistik t’i planifikosh pranë detit.Por këtë verë, këto mendime u fshinë si me gomë nga mendja ime. Shkak u bënë shokët e mi. Ata më ftuan të shkoja me ta në një

    udhëtim të gjatë në Alpet e Shqipërisë. Madhështinë e Alpeve e kisha parë vetëm nëpërmjet televizorit, por ishte shumë mëndryshe të bëheshe pjesë e saj. Rruga nëpërmjet luginës së Cemit, Leqeve të Hotit, Grykës së Selcës e deri në Vermosh ishte e

     jashtëzakonshme. Kampimin e ngritëm në Qafën e Brodolecit. Aty mund të shihej shumë qartë me sy ajo që kishim mësuar në

    Gjeografi mbi brezat e bimësisë. Udhëtime të tilla ne ndërmorëm nga të gjitha drejtimet për të prekur e shijuar sa më shumë nga bukuritë e tyre. Sigurisht nuk mund të linim pa vizituar edhe Razmën e Thethin. Sezonin tjetër turistik kemi planifikuar të

    vizitojmë luginën e Valbonës (nxënësi bën një përshkrim nga një kënvështrim individual mbi një çështje të trajtuar në temënmësimore, siç është në këtë rast turizmi malor).

    Mbyllje: Sa mirë do të ishte që ne ta vazhdonim udhëtimin tonë   përmes gjithë kësaj zone të mrekullueshme. Por fakti ishte se  përtë shkuar në Razëm dhe në Theth na u desh të ktheheshim mbrapsht dhe gjithçka ta rinisnim nga rruga nacionale. Këto bukuri të

    mahnitshme nuk duhet t’i shijojnë vetëm ata që kanë shpirtin e eksplorimit, por të gjithë. (mbyllja e esesë, nuk shpreh thjesht një përvojë personale, por është një sygjerim, në këtë rast  për potencialet e mëdha dhe pak të shfrytëzuara deri tani të trevaveshqiptare për turizmin malor).

     II. Ese  shpjeguese 

    Hyrja e një eseje shpjeguese mund të ishte parashtrimi i një përvoje apo përjetimi  personal i nxënësit në lidhje me faktin,dukurinë, apo opinionin e paraqitur në temën mësimore. Një mënyrë e zhvillimit të përmbajtjes së esesë mund të ishte krahasimidhe kontrasti. Bazuar në përvojën apo përjetimin personal, duke përdorur krahasimin apo kontrastimin, nxënësit mund të krijojnëmë pas ambjentin e duhur për zbatimin e metodave interaktive gjatë proçesit të mësimnxënies (këmbim idesh midis tyre). Mbylljae esesë do të realizohej me anë të arsyetimit mbi çështjet e diskutuara. Nxjerrja e shkaqeve dhe pasojave do të rriste gamën eargumenteve të sjella, si dhe do të eleminonte rrezikun e një shpjegimi të njëtrajtshëm dhe monoton.

    Shembull: Tema mësimore: Pjesët përbërëse të nënrajonit verilindor (Lugina e Drinit të Zi dhe vargu i Korabit)

    Hyrje: Udhëtimi përgjatë luginës së Drinit të Zi të krijon një mori emocionesh dhe përjetimesh të cilat ndryshojnë nga kilometrinë kilometër (nxënësi parashtron një përvojë ose përjetim që ka të bëjë direkt me një çeshtje apo aspekt të temës mësimore).

  • 8/18/2019 Liber Per Mesuesin Gjeografia 9

    38/42

    Zhvillim: Lumi Drin bashkë me degët e tij: Drinin e Bardhë dhe Drinin e Zi, është një lumë i cili përfshin në rrjedhat e tij jetëndhe aktivitetin e shumë shqiptarëve, në Shqipëri, Kosovë e Maqedoni. Drini i Zi ka një burim të vrullshëm e të shpejtë në Strugë.Shqiptarët e Strugës janë me fat që kanë edhe liqenin edhe Drinin. Rrjedha e tij e fortë dhe e vendosur çan me shpejtësi përmes

    malesh në drejtim të Dibrës, pavarësisht se rrugën mundohen që t’ia presin dy hidrocentrale. Pasi gjen pak qetësi në liqenin ekrijuar prej tij në Dibrën e Madhe, Drini i Zi hyn në territorin e RSH në Miresh të rrethit Bulqizë. Gjarpëron me forcë deri sa vjen

    tek zgjerimi i Maqellarës. Lugina e tij aty ka krijuar kushte që të kultivohen të gjitha llojet e drithërave dhe pemëve tradicionale të

    zonës. Përtej Peshkopisë Drini i Zi ka një zgjerim të dytë duke i krijuar mundësinë fshatrave përgjatë tij të bazojnë në këtë luginëaktivitetet jetësore të përditshme të tyre. Më pas ai ashpërsohet, ngushtohet, duke krijuar gryka e ngushtime përrallore. Mbasi del

    nga ngushtimi i Skavicës ai e di se e pret Liqeni i Kukësit, ku do të bashkohet me Drinin e Bardhë dhe sëbashku do të nisinrrugëtimin nëpër hidrocentralet e ngritura njëri pas tjetrit dhe që presin shumë nga forca e tij. (Eseja zhvillohet duke u bazuar nëshpjegimet e hollësishme  të nxënësve mbi atë aspekt apo çështje mësimore. Shpesh ky shpjegim mund të përmbajë më tepërdetaje e fakte se ato të shpjeguara në tekst, sepse mbështetet mbi përjetime personale).

    Mbyllje: Sigurisht Drini me dy degët e tij, Drinin i Zi dhe Drinin e Bardhë  kanë shumë më tepër për t’i ofruar shqiptarëve. Poredhe ai pret nga ne më shumë investime (mbyllja e esesë vjen natyrshëm duke sjellë argumentin e nevojës së investimeve tëmëtejshme në këtë luginë, investime të cilat do të sillnin rezultate të vërtetuara si në energjitikë, ashtu edhe në aktivitetetekonomike e shoqërore të popullsisë që jetojnë përgjatë tij).

     III. Ese argumentuese

    Hyrja e një ese-je argumentuese zakonisht prezanton një propozim ose qëndrim  të caktuar të nxënësit mbi faktet, dukuritë,opinionet ose shtysat që lidhen me çështjen që do të trajtohet. Zhvillimi i përmbajtjes së ese-së sjell argumentet.  Mënyratradicionale e sjelljes apo paraqitjes së argumenteve është renditja e tyre. Një tjetër metodë e zhvillimit të ese-së mund të ishteheqja e paraleleve (vënia përballë e fakteve apo opinioneve të ndryshme) ndërmjet fakteve, dukurive, fenomeneve, etj., të njohurae të provuara gjerësisht. Gjithashtu edhe paraqitja e argumenteve që rrjedhin prej kërkimit dhe eksperimentimit nga vetënxënësi, është një zhvillim i drejtë i përmbajtjes së kësaj eseje. Mbyllja do të ishte konkluzioni që del  nga përballja eargumentave të parashtruar.

    Shembull: Tema mësimore: “Historiku i popullimit dhe ndryshimet demografike të trevave shqiptare”

  • 8/18/2019 Liber Per Mesuesin Gjeografia 9

    39/42

    Hyrje: Historiografia serbe shkruan se nuk ka prova që popullsia shqiptare të jetë pasardhëse e ilirëve. Ata shkruajnë se popullsiashqiptare ka ardhur vonë në trevat ku kanë jetuar ilirët (prezantohet një qëndrim) 

    Zhvillimi: 1. Mënyra tradicionale: Zbulimet arkeologjike në Xarë, në Shën Marinë, në rrëzë të Dajtit etj., tregojnë se treva ku jetojnë shqiptarët është jetuar që në kohët më të hershme. Qytetet e Bylisit, të Amantias, Dardanisë, etj., tregojnë për qytetërimin

    ilir dhe organizimin shoqëror të tyre. Por zbulimet në Koman janë provat e pakundërshtueshme e të pranuara botërisht jo vetëm

    nga studiuesit shqiptarë të etnosit ilir, por edhe nga shumë studiues të huaj të këtij qytetërimi apo nga albanologë të njohur.

    (renditen apo paraqiten argumenta).

    Zhvillimi: 2. Nëpërmjet heqjes së paraleleve ose vënies përballë të fakteve: Veglat dhe orenditë e gjetura në qytetet iliretregojnë se etnosi ilir u formua në neolitin e mesëm, u zhvillua në periudhën e bakrit dhe arriti kulmin në atë të hekurit. Ky etnoska lënë gjurmë të qarta në një territor që shtrihet nga lumi Sava e Danub në veri, në brigjet e Adriatikut e Jonit në perëndim e deri

    në gjirin e Ambrakisë në Jug, ndërsa në lindje kufizohej me thrakët nga Morava e Vardari. Ndërsa veglat e punës, orenditë,

    zbukurimet, etj., e gjetura në Koman vërtetojnë katërcipërisht faktin e vazhdimësisë së identitetit të të njëjtës popullsi, pra tëarbërve e shqiptarëve në trevat e tyre. Nga ana tjetër të gjithë e dinë se nga erdhën dyndjet sllave në Ballkan, po ashtu të gjithë e

    dinë se këto dyndje filluan në shekujt VI dhe VII dhe përfunduan në shekullin VIII të erës sonë. Atëherë kush është në trojet e vetaqë kur këto treva të Ballkanit Perëndimor filluan të banohen e deri më sot? Cila popullsi ka ardhur vonë në Gadishullin e

    Ballkanit?

    Zhvillimi: 3. Nëpërmjet  kërkimit ose eksperimentimit nga vetë nxënësi: Kultura e Komanit është një provë e pakundërshtueshme e vazhdimësisë së popullsisë shqiptare në trojet e veta qysh nga koha e ilirëve e deri më sot. Kam pasurgjithmonë kuriozitetin që ta vizitoja këtë vend. Rruga nga Puka për në Koman nuk ishte e lehtë, por natyra dhe peizazhi janë të

     papërsëritshëm. Kur zbret për në Koman, pa mbërritur akoma në lumin Drin, në një vend shumë të bukur dhe me pamjemadhështore, të shfaqen gërmimet arkeologjike të kulturës së Komanit. Ky vend kishte qenë një nekropol. Pranë nekropolit

    ndodhen gërmadhat e dy kishave. Pjesa më e madhe e objekteve të gjetura ishin prej bronxi dhe hekuri, pjesa tjetër prej argjendi

    dhe qelqi, si dhe stoli zbukurimi. Në bazë të këtyre të dhënave del se varrezat e Komanit u përkasin shekujve VIII-XII të erës sonë. Në një kohë që shqiptarët përmenden se kanë jetuar në këtë zonë edhe nga burime të shkruara historike të shekulli të XI. Pra, unë

     pashë dhe preka vazhdimësinë ilir-arbër-shqiptar në një udhëtim që do të më ngelet gjatë në memorjen time.

  • 8/18/2019 Liber Per Mesuesin Gjeografia 9

    40/42

    Mbyllja: Popullsia shqiptare ruajti kulturën e vet materiale të trashëguar nga ilirët, e pasuroi atë duke krijuar trajta të reja, irezistoi asimilimit, duke siguruar vazhdimësinë e të njëjtës popullsi në trevat e saj. ( konkluzion  që del nga përballja eargumentave)

     IV. Ese vlerësuese

    Ese-të vlerësuese i vijnë në ndihmë mësuesit për të realizuar sintezën e njohurive të dhëna mbi tema të caktuara, si dhe janë një

    instrument për të zhvilluar të menduarit krijues e kritik tek nxënësit. Hyrja e kësaj ese-je paraqet vlerësimin apo qëndrimin kritik të nxënësit ndaj fakteve, dukurive apo çështjeve të trajtuara në temën mësimore. Në mënyrë që të nxitet personaliteti krijues i

    nxënësit zhvillimi i përmbajtjes së kësaj ese-je mund të jetë paraqitja e një propozimi, projekti, apo platforme të vetë nxënësit nëlidhje me faktet, dukuritë apo çështjet e shtruara për të trajtuar. Ese-ja mund të mbyllet me një reflektim  personal të nxënësit.Duke qenë se reflektimi është individual kjo ese krijon kushte që të mundësohet tërheqja e mendimit të gjithsecilit.

    Shembull 1: Tema mësimore: Mjedisi i trevave shqiptare (probleme të sotme mjedisore; rrugët e mbrojtjes së mjedisit ngashoqëria) 

    Hyrje:  Në parkun kombëtar të Tomorit që është një zonë e mbrojtur për vlerat natyrore dhe kulturore që ka ky park, punojnëeskavatorët dhe fadromat për të nxjerrë dhe tregëtuar gurë dekorativë, si materiale ndërtimi (nxënësi vlerëson, në këtë rast nëmënyrë kritike, faktet apo dukuritë që ndodhin në lidhje me temën e trajtuar).

    Zhvillimi: Mënyra tradicionale: Ka plot alpinistë ose qytetarë të thjeshtë  të apasionuar pas ngjitjeve në mal. Sigurisht mali iTomorit është një objektiv i lakmueshëm për të gjithë ata. Këtij mali i ngjiten edhe shumë pelegrinë, të cilët përveç respektimit tëritualeve, gjejnë tek bukuritë e këtij mali një ripërtëritje shpirtërore e fizike. Por bukuritë e këtij parku kombëtar, i shpallur zonë e

    mbrojtur, vriten nga zhurma dhe puna e disa dhjetra eskavatorëve dhe fadromave që çajnë malin për të nxjerrë gurin dekorativ dhe

    më pas për ta shitur si material ndërtimi. A ia vlen ky mal të jetë një park kombëtar, një zonë e mbrojtur për vlerat e tij të veçanta,apo është më mirë që ai të mbushet me gurore dhe kushdo mund të hapë një aktivitet të nxjerrjes dhe shitjes së këtij lloj guri? Deri

    ku do të arrijë ky shkatërrim? (nxënësi shtjellon vlerësimin e tij për atë që ndodh në mjediset e një parku kombëtar që ështëshpallur zonë e mbrojtur).

  • 8/18/2019 Liber Per Mesuesin Gjeografia 9

    41/42

    Mbyllja: Ndoshta për dikë nuk është shkatërrim, por mirëqenie. Nuk e di si do të veproja unë po të jetoja në këmbët e këtij mali.A do të isha aq i fortë dhe i zoti sa t’i bindja të gjithë? (nxënësi shpreh një reflektim personal mbi dukurinë)

    Shembulli 2. (mbi të njejtën temë mësimore):

    Hyrje: Parku kombëtar i Dajtit mbushet plot letra e mbeturina mbas një pikniku mbresëlënës (nxënësi mban një qëndrim kritik përfakte ose dukuri, pavarësisht se vetë ai/ajo ka kaluar një ditë shumë të mirë).

    Zhvillimi i esesë nëpërmjet një projekti, platforme ose propozimi:Parku kombëtar i Dajtit popullohet çdo fundjavë. Ky park krijon mundësi për të gjithë. Por çfarë ngelet mbasi të gjithë ata që kanë

    qenë për piknik, barbekju e festa familjare në natyrë, largohen? Përgjigja duket me sy: mbeturina dhe letra pafund. Cila do të ishtezgjidhja? Nuk e di. Ndoshta ka shumë zgjidhje. Unë i propozoj klasës sonë që këtë javë të përgatisim një poster, ta shumëfishojmë

    atë dhe në fundjavë ta shpërndajmë në vendet më të dukshme të këtij parku. Ndërsa për përmbajtjen e posterit, unë mendoj, se do

    të ishte më mirë që të ndaheshim në grupe dhe të votojmë punën më të mirë (nxënësi shpreh vlerësimin e tij/saj për faktet,fenomenin ose dukurinë në mënyrë aktive, duke u munduar të bëhet pjesë e zgjidhjes me anë të një propozimi, projekti, platforme,

    etj.).

    Mbyllja: Nuk mendoj se plehrat dhe mbeturinat në parkun e Dajtit, apo në mjedise dhe zona të mbrojtura ose jo, më shqetësojnëvetëm mua. Kjo i shqetëson të gjithë. Unë u mundova të jem pjesë e zgjidhjes me anë të një propozimi modest. Dikush, sigurisht,mund të paraqesë propozime apo projekte më efikase (me anë të kësaj eseje krijohen kushte për të tërhequr vlerësimet e

    gjithësecilit, si dhe për një debat konstruktiv ndoshta në dobi të një projekti të ardhshëm).

  • 8/18/2019 Liber Per Mesuesin Gjeografia 9

    42/42