Upload
others
View
0
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
Madkamp 2016/2017 Bælgfrugter og Bæredygtighed
Madkamps relation til faget og Madkamps didaktik
v/ Majbritt Pless, adjunkt Læreruddannelsen på Fyn
FORMÅL
Formål med Madkamp - overordnet
Madkamp har til formål at styrke madkundskabsfagets position og
faglighed i den danske grundskole
Gennem eksperimenterende og undersøgende arbejdsformer kan
eleverne styrke fællesskabet i klassen og udvikle deres faglighed.
En høj grad af elevdeltagelse skal sammen med innovative
arbejdstilgange skabe øget motivation hos eleverne og give dem
lyst til at deltage, eksperimentere og udvikle samt bringe dem
indsigt i forhold vedrørende mad og måltider.
Formål med Madkamp 2017
Undervisningsforløbet har til formål, at eleverne gennem aktiv deltagelse tilegner sig viden, færdigheder og holdninger i relation til bælgfrugter og bæredygtighed.
Gennem praktiske, teoretiske og æstetiske læreprocesser skal eleverne opnå indsigt i fødevaren bælgfrugter og blive i stand til at forstå og forholde sig til begrebet bæredygtighed.
Indsigten og færdighederne skal anvendes til at arbejde innovativt med at udvikle retter med forskellige bælgfrugter.
Der skal desuden sættes fokus på formidling af elevernes tilegnede færdigheder, oplevelser, erfaringer og forståelse gennem sproglig fremstilling
Når et madkundskabshold har gennemført et læringsforløb i Madkamp, kvalificerer man sig til at kunne deltage i konkurrencen om at blive Danmarks bedste madkundskabshold.
HVORFOR DELTAGE I MADKAMP?
Hvad viser erfaringerne?
Evaluering af Madkamp 2013-2016
”Projektet har tydeligvis også bidraget til at øge madkundskabsfagets status. Madkamp har bidraget til skabe positiv opmærksomhed til faget, gjort faget synligt (hos forældre, ledelse, kollegaer), det har øget motivationen hos eleverne. Det har øget fagets faglige identitet og betydet, at faget bliver taget alvorligt som et fagligt fag” (s. 52)
Den samlede evalueringsrapport kan hentes her:
http://madkulturen.dk/fileadmin/user_upload/madkulturen.dk/Dokumenter/Pr
ojekter/Madkamp/Evaluering_af_Madkamp_2013-2016.pdf
Ph. D. afhandling i Madkamp – foreløbige resultater Ph.D. stip. Jacob Christensen
Positiv sammenhæng imellem intentionerne bag Madkamp og elevernes læringsudbytte.
Madkampdidaktikken er ny for mange elever, den bidrager positivt til deres motivation for faget
Konkurrenceelementet motiverer de fleste elever + positiv effekt på læringsudbytte
Sammenhænge imellem læring og arbejdet med smag – bidrager til læringsudbytte.
Mindre grupper af elever har dog ikke gavn af at deltage i Madkamp
De endelige resultater kommer med Ph.D.-afhandlingen – februar 2017:
♦ Innovation, deltagelse, konkurrence og smag
♦ Didaktiske elementer som på forskellig vis og i forskellig grad appellerer til forskellige elever
♦ Analyserer og fremskriver perspektiver på fagdidaktik, som kan give anledning til didaktisk refleksion blandt praktikere i faget madkundskab.
MADKAMPS DIDAKTIK
INNOVATION
KREATIVITET
ENTREPENØRSKAB
Madkamps didaktiske fokus
Læring i madkundskab – ud fra temaet Bælgfrugter og bæredygtighed
Innovation – eleverne udvikler, udvælger og udformer noget nyt i fællesskab (entrepenørskab)
Elevdeltagelse – eleverne er aktive, medbestemmende og har indflydelse på egen læring
Eksperimentere – eleverne arbejder undersøgende og eksperimenterende
Desuden:
♦ Kreativitet
♦ Samarbejde
♦Motivation
Innovation
Udvikling af en ny idé og dens realiering i praksis
I læringsforløbet Madkamp – DM i madkundskab er målet, at
eleverne er innovative, og derved udvælger og udformer noget nyt
– dvs. retter med bælgfrugter, og at de formidler deres viden og
erfaringer i relation til bælgfrugter og bæredygtighed
Elevdeltagelse i Madkamp
Elevdeltagelse indikerer en undervisning, hvor eleverne er aktive,
medbestemmende og har indflydelse.
Eleverne skal have mulighed for at opstille forslag og beskrive,
hvordan de kan få viden og opøve nye færdigheder, som de kan
anvende i deres proces med at udvikle nye retter eller ændre på
kendte - og sammen med læreren opstille nye læringsmål.
De skal i læringsforløbet kunne afprøve og eksperimentere med
madlavningsteknikker og grundmetoder.
Det er lærerens opgave at være lyttende, vejledende og
faciliterende, så eleverne kan tilegne sig færdigheder og viden
gennem de undersøgende, eksperimenterende og teoretiske
opgaver, der giver eleverne baggrund for at vælge, hvad de vil
præsentere af retter og hvordan de vil formidle deres proces og
viden.
Arbejdsform – hvordan skal eleverne erkende det
faglige indhold?
Traditionel tilgang til
madkundskabsundervisni
ngen
Deltagerorienteret
madkundskabsundervisnings
De lærende
Modtagere af fagligt stof. Eleverne skal demonstrere viden og færdigheder.
Kyndige aktører, idemagere og ”undervisere”. Fortolker ideer og afprøver. Nøgleordet er valg.
Læreren Leder og motiverer. Er fokuseret på
læringsudbytte i relation til fagets slutmål
Facilitatorer, interaktionsvejledere,
dialogpartnere i forhold, til videnstilegnelse og udvikling af retter.
Indhold Lukket i forhold til emnet Åbent indhold, hvor der kan diskuteres og forhandles om
betydninger og forståelser.
Inspiration: model af Simovska i Fælles mål for sundheds- og seksualundervisning og familiekundskab
HVORDAN?
Kunsten at stille produktive spørgsmål – en måde at
arbejde innovativt på
Et godt spørgsmål er et stimulerende spørgsmål, der opfordrer til at
se nærmere på problemet, at udføre et eksperiment og skaffe sig
en ny erfaring, dvs. et spørgsmål, der kan ‘tænde gnisten’ og
fremme lysten til at lære, reflektere og besvare
Lukkede spørgsmål – svare ja eller nej
Åbne spørgsmål – hv- spørgsmål (hvem, hvor, hvad, hvordan og
hvorfor)
For at spørgsmål kan betegnes som åbne, skal det appellere til
forestillinger om nye muligheder.
At udforme produktive spørgsmål Opmærksomheds-
fokuserende
spørgsmål
Kan du se?
Har du lagt mærke til?
Mål-og tælle spørgsmål
Hvor længe..?
Hvor meget…?
Sammenlignings-
spørgsmål
På hvilken måde er disse bælgfrugter ens og hvordan adskiller de sig?
Set i forhold til form, farve, størrelse, tekstur, struktur og andre kendetegn.
Handlingsspørgsmål
Hvad sker der, hvis…?
Problemfremsættende
spørgsmål
Kan du finde en måde at…?
Hvordan og hvorfor
spørgsmål
Du skal tage udgangspunkt i elevens erfaringer. Vigtigt at disse spørgsmål
ikke kan besvares på en ganske bestemt måde. De er beregnet til at få
eleverne til at tænke over og drage slutninger af deres egne erfaringer
Eleverne skal reflektere over sammenhænge, de har opdaget eller
genkendt.
Dialog, diskussion og ideudvekslinger hjælper eleverne til erkende nye
sammenhænge og øger deres forståelse.
Inspiration: Tougaard, Sara 2009; Metoder i naturfag
LÆREMIDLER – BÆLGFRUGTER OG BÆREDYGTIGHED
Læremidler til Madkamp Bælgfrugter og
Bæredygtighed
Elevhæfte
Lærervejledning
To plakater
Web-univers med ekstra materialer (opskrifter mm.)
Alt materiale findes her:
http://madkamp.nu/undervisningsforloeb/undervisningsmaterialer/madkamp-
2012-aeblet/
Elevhæfte og lærervejledning
Elevhæfte – 5 temaer Lærervejledning
Introduktion Introduktion
Tema 1: Kender du bælgfrugter
Tema 2: Bæredygtighed – Hvad
er det?
Tema3: Alverdens Bælgfrugter
Tema 4: Bælgfrugter og proteiner
Tema 5: Eksperimenter med
bælgfrugter
• Kompetenceområde og mål
tilhørende færdigheds og
videns mål/områder
• Omsatte læringsmål
• Tegn på læring
• Vejledning til workshop
Baggrundsmateriale
Læring i madkundskab
Primære kompetencemål - Bælgfrugter og
Bæredygtighed
Kompetenceområde Færdigheds- og vidensområder
Fødevarebevidsthed Råvarekendskab
Bæredygtighed og miljø
Madlavning Kvalitetsforståelse og madforbrug
Madlavningens mål og struktur
Smag og tilsmagning
Fælles mål & mål for forløbet findes her:
http://madkamp.nu/wp-content/uploads/2015/01/Kompetence-m%C3%A5l-
2.pdf
Læring i madkundskab – virksomhedsformer
(erkendelsesformer)
Eleverne skal arbejde:
• Oplevelsesmæssig
• Undersøgende
• Analytisk
• Eksperimenterende
• Sansemæssig og æstetisk
• Håndværksmæssigt
• Teoretisk
• Kommunikativt
Processer i Madkamp-forløbet
Forløb 1 Forløb 2
Der arbejdes med temaerne i
materialet:
Tema 1 og 2: Grundlæggende
Tema 3 og 4: Uddybende
Tema 5: Eksperimenterende
Udvikling af retter gennem 4
faser:
1. Forståelse fase
2. Ideudviklingsfase
3. Realiseringsfase
4. Evalueringsfase
Formidling
Processer i de 4 faser – i læringsforløbet
Undren og nysgerrighed
Undersøgelse og analyse i workshops
Idebank Vidensindsamling og
afprøvning
Udvælgelse, vurdering og evaluering
Oplevelse i
workshops
Forløb 4-6 uger – inspiration til arbejdet 1 Med udgangspunkt i Tema 1 foretages undersøgelser, analyser og sansemæssige
oplevelser med bælgfrugter, der stimulerer elevernes nysgerrighed for emnet. Evt. ideer og forundringsspørgsmål til det videre arbejde noteres på et mindmap.
2 Med udgangspunkt i Tema 2 tilegnes en viden om begrebet bæredygtighed. Der arbejdes med undersøgelser, analyser og sansemæssige oplevelser, og der eksperimenteres med eksempler på bæredygtige retter.
Fokus på: Hvad har eleverne erfaret, og hvad ved de i forhold til bælgfrugter-og bæredygtighed. Udvælg sammen med eleverne de workshop og baggrundsteori fra elevhæftet, der støtter elevernes nysgerrighed.
3/4 Erfaringer fra undersøgelser og analyser af bælgfrugter og bæredygtighed sættes i fokus i forhold til smag, grundmetoder og madteknikker. Workshops og baggrundsteori
fra elevhæftet indgår sammen med mindmap og idekatalog.
5/6 Dannelse af interessegrupper, der undersøger og eksperimenterer med bæredygtige retter med bælgfrugter for at fremlægge for klassen til udvælgelse – klassens valg – eleverne begrunder, formidler og diskuterer. Afprøvning af det udvalgte – hvilke færdigheder og hvilken viden skal tilegnes.
Diskussion og dialog – hvordan kan valgene kvalificeres. Læreren rådgiver, faciliterer og udfordrer – eleverne udvikler ideer. Videreudvikling af retter samt fokus på materiale og præsentationsform, der skal understøtte de valgte produkter. Her skal inddrages digitale produktioner i form af fx billedserie eller videoklip, der skal anvendes til procesplanen.
GOD MADKAMP!
Find inspiration og læs mere her:
Arla. Bælgfrugtguide. (Online). Tilgængelig på:
<http://leksikon.arla.dk/Guides/Balgfrugtguide/> Lokaliseret d. 20.10.2016.
Brønnum Carlsen, H. & Terndrup Pedersen, A. (2014.). Madkundskab.
Akademisk Forlag.
Coop. Madpyramiden. (Online). Tilgængelig på: <http://madpyramiden.dk>
Lokaliseret d. 20.10.2016.
Dansk vegetarforening. Hvad er en vegetar og en veganer? (Online). Tilgængelig
på: <http://www.vegetarforening.dk/hvad-er-en-vegetar> Lokaliseret d.
20.10.2016.
EMU. Hvad er bæredygtig udvikling? (Online). Tilgængelig på:
<http://www.emu.dk/modul/hvad-er-b%C3%A6redygtig-udvikling> Lokaliseret
d. 20.10.2016.
Friske Spirer. Friske Spirer. (Online). Tilgængelig på: <http://friskespirer.dk/>
Lokaliseret d. 20.10.2016.
Food and Agriculture Organization of the United Nations. International Year of
Pulses 2016. (Online) Tilgængelig på: <http://www.fao.org/pulses-2016/en/>
Lokaliseret d. 20.10.2016.
Foreningen Frøsamlerne. Ærter og bønner. (Online) Tilgængelig på:
<https://flipflashpages.uniflip.com/2/1112/352330/pub/html5.html#page/1>Lokal
iseret d. 20.10.2016.
Fødevarestyrelsen. Tilberedning af bælgfrugter. (Online). Tilgængelig på:
<http://altomkost.dk/tips-i-hverdagen/i-koekkenet/saadan-tilbereder-du-dine-
raavarer/tilberedning-af-baelgfrugter/> Lokaliseret d. 20.10.2016.
Green, A. (2004). Beans. Running Press.
Holm, L. (2012). Det tvetydige kød. I: (Red.) Holm, L. og Kristensen, S. T.
(2012). Mad, mennesker og måltider - samfundsvidenskabelige perspektiver. 2. udg.
Munksgaard.
Holm, L. (2010). Klimavenlig kost - hvordan. I: Det Etiske Råd. (2010). Vores mad og det globale klima - etik til en varmere klode. Det Etiske Råd.
Justesen, L., Uebel, U., & Østergaard, K. (2014). Fødevarer og kvalitet - råvarer og forarbejdning. København K: PRAXIS - Nyt teknisk forlag.
Klimavenlig mad. Et læremiddel til madkundskab. (Online). Tilgængelig på: < http://www.klimavenligmad.net> Lokaliseret d. 20.10.2016.
Kristeligt Dagblad. Bibelske linser. (Online). Tilgængelig på: <http://www.kristeligt-dagblad.dk/mad-opskrifter/bibelske-linser> Lokaliseret d. 20.10.2016.
Landbrug & Fødevarer. Fakta om kødforbrug. (Online). Tilgængelig på: <http://www.lf.dk/tal-og-analyser/analyser/forbrug-og-detail/fakta-om-kodforbrug> Lokaliseret d. 20.10.2016.
Langager, H. H. (2014). Fødevarelære. Praxis Erhvervsskolernes forlag.
Miljø- og fødevareministeriet. (2016). Klima på bordet. (Online). Tilgængelig på: <http://mfvm.dk/fileadmin/user_upload/FVM.dk/Dokumenter/Foedevarer/Indsatser/Klima/Klimakogebog_dansk.pdf> Lokaliseret d. 20.10.2016.
Møllerens Gule Ærter. (2016). Gule Ærter – Populær i mange generationer. (Online). Tilgængelig på: <http://guleaerter.dk/om-mollerens/> Lokaliseret d. 20.10.2016.
Olesen, A. (2015). Vegetariske bønneretter. Hornslet Bogtrykkeri
Skaarup, B. (2006). Renæssance mad. Opskrifter og køkkenhistorie fra Christian 4.’s tid. København: Gyldendal
Sommer, M. (2010). Friske spirer - en guide til spiring. Friske spirer.
The Global Pulse Confederation. A Brief History of Pulses. (Online). Tilgængelig på: < http://pulses.org/what-are-pulses/a-brief-history-of-pulses> Lokaliseret d. 20.10.2016.
Willan, A. (1994). Den klassiske køkkenskole. Gad
Find inspiration og læs mere her om bæredygtighed:
Kjeldsen, Niels m.fl.(2012): GEOS – GEOGRAFI, Grundbog B, Gyldendal
Kjeldsen, Niels m.fl.(2012): GEOS – GEOGRAFI, Lærerresurse B, Gyldendal
Mangelsen, Jimmi m.fl.(2011): Naturgeografi – vores verden, GO Forlag
Sestoft, Arne I.P. m.fl.(red)(2005): Geografihåndbogen, Gads Forlag
Links:
http://www.science.ku.dk/oplev-science/gymnasiet/undervisningsmaterialer/temahaefter/filer/tema_2011-ny_nordisk_hverdagsmad.pdf
http://www.norden.org/da/nordisk-ministerraad/samarbejdsministrene-mr-sam/baeredygtig-udvikling/baeredygtig-udvikling
http://denstoredanske.dk/Samfund%2c_jura_og_politik/Jura/Landboret_og_milj%c3%b8ret/Milj%c3%b8beskyttelsesloven
http://www.eof.dk/Viden/Statistik/Globalt%20forbrug%20af%20energi/globalt-energiforbrug
http://politiken.dk/forbrugogliv/forbrug/tjekmad/ECE3177216/danske-tomater-co2-belaster-11-gange-mere-end-spanske/
http://www.baeredygtigmad.com/madspild