24
Magyar nyelv és irodalom Olvasás – szövegfeldolgozás Írás – íráshasználat (dőltbetűs íráskép) 2. osztály Készítette: Temesvári Miklós 1

ofi.huofi.hu/.../12komplex_anyanyelvi_oratervezet_1-2.evf_.docx · Web viewHa mesét választunk ‒ mint ahogyan ez a tervezetben is tetten érhető ‒, indukciós szövegként

  • Upload
    others

  • View
    0

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: ofi.huofi.hu/.../12komplex_anyanyelvi_oratervezet_1-2.evf_.docx · Web viewHa mesét választunk ‒ mint ahogyan ez a tervezetben is tetten érhető ‒, indukciós szövegként

Magyar nyelv és irodalomOlvasás – szövegfeldolgozás

Írás – íráshasználat (dőltbetűs íráskép) 2. osztály

Készítette: Temesvári Miklós

1

Page 2: ofi.huofi.hu/.../12komplex_anyanyelvi_oratervezet_1-2.evf_.docx · Web viewHa mesét választunk ‒ mint ahogyan ez a tervezetben is tetten érhető ‒, indukciós szövegként

Az óra célja: szövegfeldolgozás az írástechnika fejlesztése: hibajavítás, tempógyorsítás írástevékenységek gyakorlása: írás másolás, tollbamondás után

Időkeret: tanítási óra keretében kb. 3×45 perc a tanulócsoport fejlettségének, haladási ütemének megfelelően, egyéni fejlesztés, illetve kiscsoportos foglalkozások esetén 15-20 perc egységenként.

Ajánlott korosztály: 6–8 év (1–2. évfolyam)Megelőző ismeretek képességek, készségek, tevékenységek:

az analizáló, szintetizáló képesség megfelelő fejlettségi szintje; y betűk szabályos alakítása, kapcsolása biztos vonalvezetéssel; a hangok, hangkapcsolatok pontos olvasása, helyes ejtése; az életkori szintnek megfelelő olvasási képesség, írásképesség.

Ajánlott követő, fejlesztő tevékenységek: az írástechnika továbbfejlesztése; a tanulási igényeknek megfelelő és rendezett írásmód begyakorlása

A képességfejlesztés fókuszai Olvasás, írott szöveg megértése, befogadása:

a szövegértő olvasás fejlesztése verses mese rövid részletének tartalmi értelmezésével, a kifejező hangos olvasás gyakorlása rövid szövegek hangsúlyos, dallamos olvasásával.

Az eszközszintű íráshasználat fejlesztése: az életkornak megfelelő írástechnika, olvasható betűformák, esztétikus íráskép elősegítése, az írás lendületének fejlesztése a betűkapcsolások megfelelő technikájának gyakorlásával, alkalmazásával:

- betűk „egymáshoz ragasztása a kéz röptetésével”- folyamatos kapcsolásokkal a kéz felemelése nélkül.

Ismeretek az anyanyelvről és az irodalomról: a helyesírás fejlesztése hangkapcsolatok helyes ejtésével, betűkapcsolatok megfigyelésével, elemzésével, mondatalkotás, néhány mondat összekapcsolásával rövid szöveg alkotása.

A tanulási képesség fejlesztése: megismerési képességek; megfigyelési, kódolási, dekódolási, értelmezési képességek fejlesztése, differenciált feladatvégzés a tanulók egyéni sajátosságainak figyelembevételével.

Az ítélőképesség, erkölcsi érzék fejlesztése: egy-két mondatos vélemény megfogalmazása az olvasott szövegben megjelenő szereplők cselekedeteiről, magatartásáról.

2

Page 3: ofi.huofi.hu/.../12komplex_anyanyelvi_oratervezet_1-2.evf_.docx · Web viewHa mesét választunk ‒ mint ahogyan ez a tervezetben is tetten érhető ‒, indukciós szövegként

Ajánlás

A tervezet részletes módszertani leírást tartalmaz, de természetesen nem szükséges minden lépést végigjárni az osztály egészével. A felkínált elemek közül választhat a tanító, illetve kihagyhatja azt, amelyiket a fejlesztés szempontjából túlhaladottnak ítél. A sokféleség lehetővé teszi, hogy a gyerekek egyéni haladási tempójához, érdeklődéséhez, képességeihez igazodva, differenciáltan válassza meg a kívánt fejlesztési céloknak megfelelő feladatokat.Az írás anyagát (szókészletét) úgy érdemes megválasztani, hogy abban fellelhetők legyenek azok az írástechnikai problémák (jelen esetben betűkapcsolások), melyek gyakoroltatását célul tűztük ki! Javasolt mindig valamilyen témában gondolkodni a fejlesztő munka során, egy aktuális eseményhez vagy meséhez kötni a tevékenységeket. Ha mesét választunk ‒ mint ahogyan ez a tervezetben is tetten érhető ‒, indukciós szövegként is szolgálhat a munka során, mely a sokrétű fejlesztést teszi lehetővé. Így érvényesíthető az integrált anyanyelvi nevelés, valamint a funkcionális nyelvhasználat a foglalkozásokon. Fontos, hogy az egyes írástevékenységek változatosan kövessék egymást, a monotonitást és feszültséget pedig a közéjük iktatott izomlazító mozgásokkal, utánzásos játékokkal, drámapedagógiai elemekkel oldjuk.

Óratervezet

A sokféle felkínált tevékenység célja, hogy a feldolgozás menete különböző szempontokhoz illeszkedhessék. Az óratervezet egyes lépései a szükségleteknek megfelelően alakíthatók, illetve megváltoztathatók. Az A, B, C…betűvel jelölt variánsok a gyerekek haladási tempójához igazodó, egymással párhuzamosan végezhető, differenciált tevékenykedtetési lehetőségeket jelenítik meg. A vázlatpontokat követő részletes leírások egyfajta mintát mutatnak be. Nem kell kötelező jellegű előírásnak tekinteni. A tanító a legjobb belátása szerint dönthet a részletek felhasználásáról, módosításáról, vagy újabb variációk kidolgozásáról. A zárójelben található kis számok a tervezet utáni részben és az értékelésben olvasható kiegészítésekre utalnak.

Lépések,tevékenységek Instrukciók

Fejlesztendő készségek, képességek

Célcsoport,a differenciálás

lehetőségeiMunkaformák Módszerek Eszközök

3

Page 4: ofi.huofi.hu/.../12komplex_anyanyelvi_oratervezet_1-2.evf_.docx · Web viewHa mesét választunk ‒ mint ahogyan ez a tervezetben is tetten érhető ‒, indukciós szövegként

I. Előkészítés, motiváció(Az osztály érdeklődésének, motiváltságának megfelelően választható tevékenységek)1. Találós kérdés olvasása, megfejtése Nyelvi találékonyság,

ötletesség, játékosságSzövegértő olvasás

Pontos, kifejező olvasás

Az osztály érdeklődésének, motiváltságának megfelelően választható tevékenységek

Az érdeklődés felkeltése, motiváció

Ráhangolódás a témára, feladatra

Szöveg1. melléklet

1.A

Ismerkedés a szöveggel néma olvasással A szövegértő olvasásban jártas tanulók számára

A mai óránk főszereplőiről olvashattok a következő találós kérdésben. Találjátok ki, mely állatokról szólhatnak!

1.B

A szöveg hangos olvasása A szövegértő olvasásban gyengébb szinten álló tanulók számára

A mai óránk főszereplőiről olvasunk a következő találós kérdésben. Ügyeljetek a pontos olvasásra, a hangok tiszta ejtésére!

2. Beszélgetés-játék Gondolati, érzelmi reakciók kifejezéseMetakommunikáció, kifejezőképesség, kreativitás

Kezdeményezőbb, szívesen szereplő gyerekek helyzetbe hozása

Frontális munka

Egyéni, esetleg páros, illetve csoportmunka

MegbeszélésDrámajáték

Felvételről a gólya kelepelése, a róka ugatása

Milyen tulajdonságait ismerhettük meg a szereplőknek? Fejezd ki jellegzetes mozdulatokkal: „büszke rája, ólálkodik, vízbe gázol, eltöpreng! Fejezd ki hanggal: kelepelget, ugat!

4

Page 5: ofi.huofi.hu/.../12komplex_anyanyelvi_oratervezet_1-2.evf_.docx · Web viewHa mesét választunk ‒ mint ahogyan ez a tervezetben is tetten érhető ‒, indukciós szövegként

2.A

A „róka és a gólya” szavak megfigyelése, összehasonlítása:

A rész és egész értelmezése,Fonémahallás fejlesztéseIrodalmi ismeretek: rímek felismerése

Helyesírási nehézségekkel küszködő tanulók részére

Kiscsoportban végzett frontális munka

Felfedeztetés

Mondjuk ki a két állat nevét egymás után! Tisztán, pontosan ejtsük a hangokat! Csak a magánhangzókat ejtsük! Mit hallasz? (az ó – a magánhangzók rímelnek)

2.B

Szógyűjtés

Nyelvi találékonyság, ötletesség SzókincsfejlesztésGondolati kapcsolatok, összefüggések felismerése

Jó anyanyelvi képességekkel rendelkező tanulók részére

Kiscsoportos munka Kutatás,

felfedeztetés Helyesírási szótár

Gyűjtsünk hasonlóan csengő szavakat! (fóka, móka, hóra, sóra, szóra, tóra, óra, Móra, Dóra, pólya… stb.)

Csoportosítsuk valamilyen szempont szerint a gyűjtött szavakat! (állatok nevei, tárgy, toldalékos szavak, valakinek a saját neve)

II. Betűkapcsolások megfigyelése, javítása, vázolása1.A

Hibajavítás feladatlap segítségével Figyelem fejlesztése

Az önellenőrzés képességének fejlesztése, az önértékelés igényének alakítása

Az írásképesség fejletlenebb szintjén lévő tanulók részére:- alakítási, vonalvezetési problémákkal küzdők

Kiscsoportos munka

Megfigyelés, összehasonlítás

Megbeszélés

Feladatlap(2. melléklet)

5

Page 6: ofi.huofi.hu/.../12komplex_anyanyelvi_oratervezet_1-2.evf_.docx · Web viewHa mesét választunk ‒ mint ahogyan ez a tervezetben is tetten érhető ‒, indukciós szövegként

Húzd alá a hibás kapcsolásokat! Jelöld csillaggal a szabályost! Beszéljük meg a hibatípusokat: (a zárt kanyarítással írt betűk hibás alakítása, kapcsolása) Adjatok tanácsokat, hogyan kerülhetnénk el ezeket a hibákat a jövőben!

1.B

Hibátlan betűalakítás(„a” és „o” betűk alakítása drótból, fonalból),

Hibátlan betűkapcsolás(kivágható, mozgatható íráselemek egymáshoz illesztése)

Finommozgások fejlesztése

Formafelismerés, megkülönböztetés, formaalkotás

Írásnehézségekkel,a betűk szabályos alakításával küszködők részére

Kiscsoportos munka, esetleg egyéni fejlesztés

Megfigyelés, összehasonlí-tás,manuális tevékenyked-tetés

Drótok, fonalak, kivágható, mozgatható íráselemek

1.C

Vázolás nagy alakban lendületes írásmozgással

- zsemlemorzsával behintett asztallapon,- palatáblán vizes ujjal, krétával,

- feladatlapon színes ceruzával

Írásmozgás, lendületes vonalvezetés alakítása

Lassú, görcsös vonalvezetésű tanulók részére

Egyéni fejlesztés Manuális tevékenység

Palatábla, kréta,Feladatlap(2. melléklet)

III. Szóírás1. Szempontadás

- alakítás- kapcsolás- lendületes írás

Az önellenőrzés képességének fejlesztése

Valamennyi tanuló esetében nagyon fontos!

Frontális Megbeszélés,Szempontvá-lasztás

Írásfüzet

Jelezd a szempontokat a margón kívül! Írd le a kezdőbetűjüket!2.A

Másolás tábláról Lendületes vonalvezetés, dinamikus írástempó, helyesírásAnalógiák felismerése

Csapongó figyelmű tanulók fejlesztésére

Csoportban végzett egyéni munka

Gyakorlás Füzetmunka(3. melléklet)

Írd le a füzetedbe a róka és a gólya nevét! Válassz a tábláról hasonló csengésű szavakat! Másold le azokat is!

6

Page 7: ofi.huofi.hu/.../12komplex_anyanyelvi_oratervezet_1-2.evf_.docx · Web viewHa mesét választunk ‒ mint ahogyan ez a tervezetben is tetten érhető ‒, indukciós szövegként

2.B

Másolás, szóalkotás Nyelvi találékonyság, szókincs fejlesztése

Problémamegoldás

Az íráshasználat magasabb szintjén álló tanulók részére

Csoportban végzett egyéni

Gyakorlás, alkotó alkalmazás

Írd le a füzetedbe a róka és a gólya nevét! Alkoss a két állat nevével összecsengő szavakat! Gyűjts minél többet!

3. Önellenőrzés, önértékelés a megadott szempontok szerint

Ítélőképesség, önértékelés fejlesztése

Valamennyi tanuló aktív részvételét ösztönözzük!

Frontális Megbeszélés,Összehasonlítás

Jelöld ponttal a szépen sikerült szavakat! Húzd alá azt, amit nem találsz szabályosnak, tetszetősnek! Pipáld a margón kívül annak a szempontnak a kezdőbetűjét, amelyiknek megfeleltél! Tegyél felkiáltójelet a mellé, amelyiken még javítanod kell!

4. Egymás munkájának értékelése Együttműködési képesség, toleranciaÉrvelés, vitakultúra

Páros munka Vita

Cseréljétek ki egymással a füzeteteket! Mondjatok véleményt egymás munkájáról: dicsérjétek meg társatokat a legszebben írt szavakért; mutassatok rá az esetleges hibákra! Adjatok tanácsot a javítás módjára, lehetőségeire!

IV. Verses mese rövid részletének feldolgozása1.A

Néma áttekintés Szövegértő olvasás fejlesztése

A szövegértő olvasásban jártas tanulók részére

Egyéni Olvasás Szöveg(4. melléklet)

Figyeld meg a szövegrészletben, hogyan ravaszkodott a róka!1.B

Bemutató olvasás Beszédértés fejlesztése Olvasási nehézségekkel küzdő tanulók részére

Frontális Bemutatás

Mi a véleményed a róka cselekedetéről?

7

Page 8: ofi.huofi.hu/.../12komplex_anyanyelvi_oratervezet_1-2.evf_.docx · Web viewHa mesét választunk ‒ mint ahogyan ez a tervezetben is tetten érhető ‒, indukciós szövegként

2. A tartalom megragadása

A szövegtartalom felfedezéseKritikai érzék fejlesztése

Valamennyi tanuló Frontális Megbeszélés

Állásfoglalásra késztetés

Mit tett egyszer a róka? Mivel vendégelte meg a gólyát? Hogyan tálalta a levest? Hogyan járt a gólya? Hogyan viselkedett eközben a róka?

3. A versrészlet hangos olvasása- Tanítói mintaadás: a hangsúlyos

részek, szünetek érzékeltetése, jelölése,- Olvasás helyes hangsúllyal,

hanglejtéssel, szünettartással

Mintaadás

Mintakövető olvasás

Frontális

Egyéni

Bemutatás

Hangos olvasás

Szöveg,írásvetítő

4.A

A tartalom átélése Érzelem, akarat

Kritikai érzék

Képzelet, kreativitás

Empátia

Kezdeményezőbb tanulók helyzetbe hozása.Visszahúzódó, nehezebben oldódó tanulók bevonása.

Kiscsoportokban, esetleg párokban

Drámajáték

Játsszátok el!- Hogyan hívhatta a róka a gólyát?- Hogyan fogadhatta a gólya a meghívást?- Milyen szavakkal, mozdulatokkal kínálhatta a róka a vendégét?- Milyen mozdulatai lehettek a gólyának az ebéd „elfogyasztása” közben?- Hogyan nézhette végig ezt a gólya?

V. „Lendületes betűkapcsolásokat” tartalmazó szavak kiemelése, megfigyelése, írása

8

Page 9: ofi.huofi.hu/.../12komplex_anyanyelvi_oratervezet_1-2.evf_.docx · Web viewHa mesét választunk ‒ mint ahogyan ez a tervezetben is tetten érhető ‒, indukciós szövegként

1.A

Kiemelt szavak olvasása a szövegből Helyes ejtés a helyesírás szolgálatában

Helyesírási gondokkal küszködők részére

Frontális Válogató olvasás

Írásvetítő,fólián szavak, szópárok

Olvassuk a hosszú magánhangzós és mássalhangzós szavakat az időtartam érzékeltetésével!1.B

Rímelő szópárok keresése Irodalmi ismeretek Tehetségesebb tanulók számára

Kiscsoport Ismeretszerzés, tanulás

(5.melléklet)

Keressünk összecsengő szavakat!2.A

A szavakban található betűkapcsolások elemzése

Megfigyelőképesség,

Analizáló képesség Figyelmetlenül, felületesen dolgozó tanulók részére

Kiscsoportokban végzett munka

Megfigyelés,bemutatás,szemléltetés,analizálás

Írásvetítő, fólia

Feladatlap(6. melléklet)

Miben különböznek ezek a kapcsolások a korábban vizsgáltaktól? (folyamatos vonalvezetésűek, nem mindig emeljük a kezet…) Írd át színessel ezeket a kapcsolásokat! Ne emeld a kezed, lendületesen vezesd a vonalat! Jelöld ponttal, ahol „repül a kéz”! Húzd alá a helyesírási tudnivalókat!

2.B

Vázolás feladatlapon Írásmozgás fejlesztése, lendületes vonalvezetés

Fejletlenebb írásmozgású tanulók részére

Vázolás

Lendületesen vezesd a vonalakat!2.C

Írott betűs szavak másolása a füzetbe Írástechnika, helyesírás Helyesírási gondokkal küzdők részére

Másolás

Tempósan dolgozz!2.D

A rímelő szópárok másolása a nyomtatott betűs versből

Rendszerezés, logikai rend, összefüggések felismerése

Eszközszintű írás felé haladó tanulók részére

Azokat a szavakat másold le a füzetedbe, amelyek összecsengenek (rímelnek)!

9

Page 10: ofi.huofi.hu/.../12komplex_anyanyelvi_oratervezet_1-2.evf_.docx · Web viewHa mesét választunk ‒ mint ahogyan ez a tervezetben is tetten érhető ‒, indukciós szövegként

2.E

Önálló mondatírás Anyanyelvi ismeretek alkalmazása, kreativitás

Az eszközszintű írás magasabb szintjén álló tanulók részére

Önálló írás

Írj a vers valamelyik gondolatáról egy-egy mondatot!3. Értékelés

(Lásd III/4. pontját!)Ítélőképesség, önértékelés

Az egész osztály, tanulócsoport részére fontos!

Egyéni vagy páros munkában

A III/ 1, 3, 4.pontban leírtak alapján

Írásfüzet, (3. melléklet)

VI. Az írástechnika és a helyesírás együttes gyakorlása1.A

A mese bemutatása prózai formában Beszédértés, mesehallgatás,

A szöveggel való ismerkedés módját a tanulócsoport fejlettségi szintjétől függően válasszuk meg!

Frontális munka Bemutatás Szöveg(6. melléklet)

Kissé megváltoztattam a mese szövegét. Figyeljétek meg, miben különbözik az előző szövegétől!1.B

Néma, szövegértő olvasás Szövegértés Egyéni munka Olvasás

2.A

Az események sorrendje Gondolkodás, térbeli, időbeli tájékozódás

A szövegértő olvasás terén nehézségekkel küzdő tanulók

Kiscsoportos munka

Szemléltetés, magyarázat

Kiemeltem néhány szót a történetből, és a gyerekek asztalára tettem. Álljanak egymás mellé a gyerekek úgy, ahogyan a mesében következnek a szavak!

3. Az eseménysor eljátszása Szövegértelmezés

Gondolati, érzelmi reakciók kifejezése

Feszültségoldás céljából valamennyi tanulónak ajánlható

Szókártyák(7. melléklet)

10

Page 11: ofi.huofi.hu/.../12komplex_anyanyelvi_oratervezet_1-2.evf_.docx · Web viewHa mesét választunk ‒ mint ahogyan ez a tervezetben is tetten érhető ‒, indukciós szövegként

Játsszátok el a szókártyán olvasható szavakat egymás után! Így megjelenik előttetek a történet. Testtartással játsszátok el a szókártyán olvasható szavakat! Így kialakul a mese „képregénye”.

4. Szóelemzés a szavak hangos olvasását követően

Helyes ejtés – helyesírás Frontális Analizálás,felfedezés

Hogyan halljuk a mássalhangzókat? Figyeld a helyesírásukat is! (Van köztük olyan, amelyet másképp hallunk, másképp írunk). Mi segíthet majd a helyesírásban? (A szótagolás, vagy a szótő megkeresése.)

5.A

Betűkapcsolások megfigyelése Megfigyelőképesség, Ld. V /2. A pont!

Írásfüzet3. melléklet)

6. Izomlazító torna Izomlazító torna,

Önkifejezés, kreativitás

Feszültségoldás céljából mindenkinek ajánlott

Utánzó mozgások, drámajáték,

Hogyan ébredhetett fel a róka? Nyújtózz! Hogyan hívogathatta a gólyát? Mutasd az ujjaddal!

7.A

Írás tollbamondás utánA szavak írása a begyakorolt betűkapcsolások, helyesírási tudnivalók alkalmazásával

Lendületes vonalvezetés, egyenletes, dinamikus írástempó, helyesírás

Kiegyensúlyozott tempóban haladó tanulók részére

Látó-halló tollbamondás

VII. Mondatalkotás, mondatírás a begyakorolt írástechnikai és helyesírási ismeretek alkalmazásával1. A történet továbbgondolása Problémamegoldás,

szóbeli szövegalkotás

Kreativitás

Vegyes összetételű csoportban, ahol a kezdeményezőbb tanulók bevonhatják a munkába a félrehúzódó társaikat is

Együttműködésen alapuló kiscsoportos munka

Motiváció

Bemutatás, drámajáték

Feladatlap(6. mell.)

11

Page 12: ofi.huofi.hu/.../12komplex_anyanyelvi_oratervezet_1-2.evf_.docx · Web viewHa mesét választunk ‒ mint ahogyan ez a tervezetben is tetten érhető ‒, indukciós szövegként

Figyeljétek meg a feladatlap alján lévő képet! Olvassátok el a mellette található szókapcsolatokat! Fejezzétek be a mesét ezek segítségével! Mondjátok el! Játsszátok el! Meséljétek tovább!

2. Az írástevékenységek előkészítése:- szókapcsolatok pontos olvasása,- betűkapcsolások kiemelése,- helyesírási tudnivalók megbeszélése,- izomlazító torna (1)

Analizálóképesség,Helyes ejtés, helyesírás

Valamennyi tanulónak a képességük megfelelő szintjén

Frontális vagy kiscsoportban végzett frontális munkában

Megbeszélés, szemléltetésMozgás zenére

3.A

Hiányos szavak kiegészítése, javításaRész-egész viszonya, helyesírás

Gyengébb helyesírási képességgel bíró tanulók részére

Kiscsoport Megfigyelés, felfedezés

Figyeld a szavak helyesírását is! Javítsd, ahol szükséges!3.B

A kijavított szavak másolása helyesen Másolás Írásfüzet

3.C

Az 1. és/vagy a 2. mondat másolása írott szövegről

Írástempó gyorsítása

Gyengébb íráskészséggel rendelkező tanulók részére

Kiscsoport vagy egyéni fejlesztés

Másolás Írásfüzet

3.D

Az 1. mondat írása tollbamondás után Lassabb írástempóval bíró tanulók részére

Látó-halló tollbamondás

3.E

A 2. mondat írása emlékezetből A biztonságos írástechnika erősítése

A kevesebb egységet átfogni képes tanulók részére

Írás emlékezetből

12

Page 13: ofi.huofi.hu/.../12komplex_anyanyelvi_oratervezet_1-2.evf_.docx · Web viewHa mesét választunk ‒ mint ahogyan ez a tervezetben is tetten érhető ‒, indukciós szövegként

3.F

Mondatkapcsolási, mondatfűzési gyakorlat Az írás eszközszintű alkalmazásának elősegítése

Az anyanyelvi képességek magasabb szintjén álló tanulók részére

Önálló írás

Írjatok önállóan 1-2 mondatot az előző mondatokhoz kapcsolva! Alkalmazzátok a megfigyelt szókapcsolatokat!

4. Írásmunkák ellenőrzése, értékelése- helyesírási szempontból,- írástechnikai szempontból (2)

Önellenőrzés, önértékelés, hibajavítás

Valamennyi tanuló a maga feladatának javításában aktívan vegyen részt!

Kiscsoportban végzett frontális munka

Ellenőrzés, értékelés

Írásvetítő, fólia

(1) Az izomlazító tornát szöveg nélküli (instrumentális) zenére végeztetjük, hogy a gyerekek ne a zene szövegére figyeljenek, hanem a mozgásos gyakorlatsorra. Mozgásnál a következő sorrendet tartjuk: a nyak megmozgatása (fejkörzés); a vállak emelése, ejtése, vállkörzés; a karok mozgatása, nyújtása; csuklókörzés; ujjak mozgatása (hangszeren való játék imitációjaként); törzskörzés, törzshajlítás; lábak megmozgatása (helyben járás, -futás); végül a testrészek ellazítása, „lerázása” laza mozdulatokkal. Amikor ezt a sorrendet már jól begyakoroltuk a gyerekekkel, esetleg rábízhatjuk a gyakorlatsor vezetését a fegyelmezett, jó mozgású tanulókra (természetesen a mi felügyeletünk, esetleges korrekciónk mellett). Rendkívüli módon motiválja a tanulókat, ha kortársaik mozgását utánozhatják. A gyakorlatsort ritmusos, „pattogós” zenére, míg a lazítást, relaxálást nyugodt zenére szervezzük!

(2) Az értékelés szempontjai: órai aktivitás, a feladat pontos végrehajtása, munkafegyelemÍrástechnikai szempontból egyszerre csak két, legfeljebb három szempontot adhatunk. Jelen esetben ezek lehetnek: külalak, az írásmunka

elhelyezése, elrendezése (esztétikus íráskép), illetve a lendületes tempójú írás. Csak az adott szempontok kérhetők számon a gyerekektől az óra végén!

13

Page 14: ofi.huofi.hu/.../12komplex_anyanyelvi_oratervezet_1-2.evf_.docx · Web viewHa mesét választunk ‒ mint ahogyan ez a tervezetben is tetten érhető ‒, indukciós szövegként

A szükséges eszközök részletes leírása:

1. Találós kérdések 2. Hibajavítás:

„Vörös szőrme a bundája, „Vízbe gázol hosszú lábán,

Nem csoda, ha büszke rája. Eltöpreng a vacsoráján.

Őkelme nagy csirkefogó, Kelepelget fészkén állva:

Tyúkól körül ólálkodó.” Béka kéne vacsorára.” (róka) (gólya)

3. Füzetmunka:

14

Page 15: ofi.huofi.hu/.../12komplex_anyanyelvi_oratervezet_1-2.evf_.docx · Web viewHa mesét választunk ‒ mint ahogyan ez a tervezetben is tetten érhető ‒, indukciós szövegként

4. Verses mese

A róka és a gólya(részlet)

Meghívta a gólyát a róka egyszerebédre,s egy lapos tányért tett, színig levessel,elébe.A gólya éhes volt, de hosszú csőremiatt egy jóízű kortyot belőlenem ehetett.A róka nézte, falt és nevetett.

5. Szópárok olvasása: ebédre – elébe; csőre – belőle; ehetett – nevetett

6. Feladatlap:

6.1. Szöveg: Felébredt a róka. Kinézett a rókalyukból. Meglátta a gólyát. Meghívta ebédre. Könnyen evett a tányérból. A gólya éhen maradt.

6.2. Feladatok:

Húzd alá a szövegben azokat a szavakat, amelyekben hosszú mássalhangzót hallasz! Karikázd be azokat, amelyeket másképp hallunk és másképp írunk! Pótold a következő mondatban a hiányzó betűket!

15

Rónay György

Page 16: ofi.huofi.hu/.../12komplex_anyanyelvi_oratervezet_1-2.evf_.docx · Web viewHa mesét választunk ‒ mint ahogyan ez a tervezetben is tetten érhető ‒, indukciós szövegként

Fejezd be a mesét a következő szókapcsolatok segítségével: jól megleckéztette; hoppon maradt; bosszúsan kullogott haza; végül pórul járt!

7. Szókártyák: felébredt, kinézett, meglátta, meghívta, könnyen evett, éhen maradt

16