23
Osnovna škola Studentica: 4. godina PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVNOG SATA HRVATSKOG JEZIKA JEZIČNO IZRAŽAVANJE Razredni odjel: Učiteljica: Mentor: Profesor metodike: dr. Ante Bežen

Opisivanje Lika - Pismena Priprema

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Opisivanje Lika - Pismena Priprema

Osnovna škola

Studentica: 4. godina

PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVNOG SATA HRVATSKOG JEZIKA

JEZIČNO IZRAŽAVANJE

Razredni odjel: Učiteljica: Mentor: Profesor metodike: dr. Ante BeženNadnevak održavanja nastavnog sata:

1. OPĆI METODIČKI PODACI:

Page 2: Opisivanje Lika - Pismena Priprema

nastavni predmet: Hrvatski jezik

nastavno područje: Jezično izražavanje

nastavna tema: Opis lika

nastavna jedinica: Pipi Duga Čarapa

tip sata: Vježbe jezičnog izražavanja s učenjem novih sadržaja, sposobnosti i

vještina

literatura:

Težak, S., Babić, S. (2000): Gramatika hrvatskog jezika, Školaska knjiga, Zagreb

Babić, S., Finka, B., Moguš, M. (2002): Hrvatski pravopis, Školska knjiga, Zagreb

Bežen, A. (2007): Metodički pristup nastavi Hrvatskoga jezika 2, Profil, Zagreb

2. ZADACI NASTAVNE JEDINICE:

Obrazovni : Naučiti opisati Pipi Dugu Čarapu, odnosno lik neobične

djevojčice zanimljiva izgleda, usvojiti znanje o osnovnim odrednicama opisa,

razvijati sustavno i postupno analitičko promatranje, naučiti izražajno govoriti

i pisati prema unaprijed izrađenom programu.

Funkcionalni: Razviti sposobnost zapažanja, mišljenja i jezičnog izražavanja,

razviti sposobnost uočavanja bitnoga od nebitnoga pri opisivanju lika te

poticati kreativnost i maštu u izražavanju.

Odgojni: Poticati suradnju među učenicima i pozitivno ozračje u razredu,

razvijati pozitivne stavove i uvjerenja, poticati interes učenika za jezičnu

komunikaciju.

3. CILJEVI NASTAVNOG SATA:

Poticati samostalno izražavanje i formiranje činjenica u smislenu cjelinu, određenim slijedom,

opisivanjem lika – Pipi Duga Čarapa.

4. NASTAVNE METODE:

1

Page 3: Opisivanje Lika - Pismena Priprema

metoda razgovora

metoda usmenog izlaganja

metoda pisanja

metoda čitanja

metoda promatranja

stvaralačka metoda

5. METODIČKI SUSTAVI:

problemsko – stvaralački

korelacijsko – integracijski

6. NASTAVNI IZVORI ZNANJA, SREDSTVA I POMAGALA:

knjiga („Pipi Duga Čarapa”, Astrid Lindgren)

crtež/ slikovni prikaz

nastavni listići (plan opisa)

ploča

kreda

grafoskop

prozirnica

7. KOMUNIKACIJA:

učiteljica – učenik

učiteljica – učenici

8. OBLICI RADA:

frontalni

individualni

9. KLJUČNI POJMOVI: opis lika, izgled Pipi Duge Čarape, plan opisa, usmeno i

pismeno jezično izražavanje.

10. STRUKTURA NASTAVNOG SATA:

2

Page 4: Opisivanje Lika - Pismena Priprema

I. nastavna etapa

EMOCIONALNO/INTELEKTUALNA PRIPREMA

Čitam učenicima ulomke iz knjige „Pipi Duga Čarapa” (Astrid Lindgren) kako bi saznali

nešto o ovoj neobičnoj djevojčici, a zatim razgovaramo o tome. Razgovor o Pipinim

osobinama.

II. nastavna etapa

NAJAVA PROMATRANJA

Danas ćemo opisivati Pipi Dugu Čarapu.

III. nastavna etapaSAMOSTALNO PROMATRANJE

Učenici nekoliko trenutaka promatraju Pipi Dugu Čarapu (čiji sam slikovni prikaz postavila

na ploču). Kako biste ju opisali nekome tko ju nikada nije vidio?

IV. nastavna etapa SLOBODNO IZRICANJE ZAPAŽANJA

Troje učenika naglas iznosi svoja zapažanja. Pomažem im u oblikovanju rečenica.

V. nastavna etapa PROSUDBA I USPOREDBA UČENIČKIH DOSEGA

Kratak razgovor o opisima koje smo čuli. Tko je najbolje opisao Pipi Dugu Čarapu?

VI. nastavna etapaSASTAVLJANJE PLANA OPISA

Dijelim učenicima nastavne listiće koji sadrže strukturu plana opisa. Sastavlja se plan opisa

pomoću grafoskopa i prozirnice. Navodim učenike da sami iznose željene odgovore.

VII. nastavna etapaPONOVNO IZRICANJE ZAPAŽANJA

Dvoje učenika iznosi svoje opise držeći se plana opisa. Pomažem im u oblikovanju rečenica,

potičem maštovitost i orginalnost.

VIII. nastavna etapaPROSUDBA I USPOREDBA

Zajedno prosuđujemo o tome čiji je opis bio uspješniji.

IX. nastavna etapa

PISMENI SASTAVAK

3

Page 5: Opisivanje Lika - Pismena Priprema

Dijelim listove iz pisanke. Učenici će napisati pismene sastavke, tj. pismeno će opisati Pipi

Dugu Čarapu. Naslov sastavka je „Pipi Duga Čarapa”.

X. nastavna etapaČITANJE PISMENIH SASTAVAKA I RASPRAVLJANJE O NJIMA

Učenici čitaju svoje sastavke. Slijedi razgovor o njima. Ističu se dobri i manje dobri dijelovi

pojedinih sastavaka.

XI. nastavna etapaOCJENJIVANJE PISMENIH SASTAVAKA

Učiteljica ocjenjuje pismene sastavke te ispravlja jezične i nejezične pogreške.

XII. nastavna etapaISPRAVLJANJE PISMENIH SASTAVAKA

Učenici ispravljaju svoje sastavke prepisujući rečenice u kojima su greške.

TIJEK NASTAVNOG SATA

Nastavne Sadržaj nastavne situacije Nastavne Korelacija s

4

Page 6: Opisivanje Lika - Pismena Priprema

etape metode, postupci, izvori i sredstva

nastavnim područjima i predmetima

CiljNastavne situacije

I. nastavna

etapa

Emocionalno intelektualna

priprema

Motivacija

II. nastavna

etapa

Najava promatranja

III. nastavna

etapa

Samostalno promatranje

IV. nastavna

etapa

Pozdravljam učenike. Na početku sata čitam učenicima ulomak iz knjige „Pipi Duga Čarapa”. Nakon pročitanog ulomka, postavljam pitanja: „O čemu govori ovaj ulomak? Što smo saznali iz njega? O kakvoj je djevojčici riječ? Je li ona sasvim obična djevojčica? Zašto?” Kako bi saznali nešto više o Pipi, čitam učenicima još jedan ulomak knjige, a zatim razgovaramo. „Što smo novo čuli o Pipi Dugoj Čarapi? Tko joj govori kad mora uvečer na spavanje? Kako Pipi peče palačinke? Što je Pipi učinila prije odlaska svojih susjeda?”

Najavljujem današnji zadatak.

„Danas ćemo opisivati Pipi Dugu Čarapu.”

Dobro promotrite izgled Pipi Duge Čarape. Učenici nekoliko trenutaka promatraju Pipi Dugu Čarapu čiji sam slikovni prikaz postavila na ploču. Kako biste ju opisali nekome tko ju nikada nije vidio?

Nakon promatranja, zamolim

Metoda usmenog izlaganja

Metoda čitanja

Metoda razgovora

Metoda usmenog izlaganja

Postupak promatranja

Jezično izražavanje

Motivirati učenike za rad

5

Page 7: Opisivanje Lika - Pismena Priprema

Slobodno izricanje zapažanja

V. nastavna

etapa

Prosudba i usporedba

VI. nastavna

etapa

Sastavljanje plana opisa

nekoliko učenika da iznesu svoja zapažanja.

Kod iznošenja učeničkih zapažanja, upozoravam da govore punom rečenicom. Potičem ih pitanjima: „Jesi li još nešto zapazio/la? Po čemu je Pipi posebna?”

Slijedi kratak razgovor: „Sada kada smo čuli nekoliko kratkih opisa, što možemo zaključiti? Tko je od učenika najbolje opisao Pipi? Zašto je taj opis bolji? Zaključujemo da je taj opis bolji jer ima najviše detalja, opisnih pridjeva i slikovit je.”

„Da bismo što bolje opisali Pipi, zajednički ćemo sastaviti plan opisa. Lik opisujemo tako da prvo opišemo njegov vanjski izgled, a zatim pridodamo njegove osobine.” Dijelim učenicima nastavne listiće sa strukturom plana opisa te pripremam grafoskop i stavljam prozirnicu na kojoj je plan opisa.

„Najprije odgovorimo na pitanje koga opisujem? Opisujem djevojčicu. Znamo njeno neobično ime. Zapisat ćemo i to.”

Zatim opisujemo njezin izgled. „Koja je njezina dob? Ona je malo starija od vas. Otkrit ću vam tajnu; Pipi ima devet godina. Nakon toga opisujemo njen položaj tijela. Kako Pipi stoji i gdje joj je usmjeren pogled? Zatim opisujemo Pipin stas. (Je li

Metoda razgovora

Nastavni listići

Grafoskop

Prozirnica

Metoda razgovora

Metoda pisanja

Jezično izražavanje

Početna analiza lika

Uočavanje mogućih jezičnih pogrešaka

Procijeniti kvalitetu učeničkog opisivanja

Osvješćivanje sadržaja za uspješno opisivanje lika

6

Page 8: Opisivanje Lika - Pismena Priprema

Pipi visoka, niska ili srednje visine? Je li mršavija ili punija?)”

„Kada smo opisali stas, opisujemo glavu, odnosno najprije opisujemo lice. Kakvo lice ima naša Pipi? Je li ono okruglo, duguljasto, četvrtasto, svijetlo, tamnoputo, nježno? Je li Pipino lice veselo ili tužno? Kakve oči ima? (tople, nježne, vesele? Koje su boje?)

Što još imamo na glavi? Kakav nos može biti? Nos može biti mali, srednje veličine, prčast… Kakva usta ima Pipi? (Usta mogu biti mala, okrugla, velika, crvena, nasmijana, topla, vesela, široka.) Kakve joj je boje kosa? Ima li naša Pipi neke posebnosti na licu kao što su naočale, madež i slično?

Kakve su joj ruke, a kakve noge? (Mogu biti duge, kratke, slabe, snažne, tanke, nježne, krhke i sl.)

Što je s odjećom i obućom? Što primjećujete? Krenimo redom… Kako bismo opisali haljinu koju Pipi nosi? Što nam je neobično?

Sada samo opisali vanjski izgled Pipi Duge Čarape. Zanima me, koje su njene unutrašnje osobine? Hoćete li mi pomoći da ih zapišem?”

„Kada pogledaš Pipi, kakav te osjećaj obuzme? (Osjećaj sreće, radosti, veselja ili možda neki drugi?)

Metoda razgovora

Metoda pisanja

Metoda razgovora

Metoda pisanja

Jezično izražavanje

Jezično izražavanje

Uočavanje specifičnih obilježja

Bogaćenje vokabulara

7

Page 9: Opisivanje Lika - Pismena Priprema

VII.nastavna

etapa

Ponovno izricanje zapažanja

VIII. nastavna

etapa

Prosudba i usporedba

IX. nastavna

etapa

Pismeni sastavak

Da možete ovoga trena pričati s našom Pipi, što biste ju pitali? Biste li joj ispričali neku svoju zgodu ili možda poslušali njezine priče?

„Sada kada smo detaljno prošli i sastavili plan opisa, želi li netko detaljno opisati našu Pipi koristeći se planom opisa?“

Prozivam dvoje učenika da iznesu svoja zapažanja. Učenici sada opisuju Pipi koristeći se planom opisa. Ukoliko je potrebno ispravljam pogrješke te ih potičem da govore punom rečenicom.

Potičem ih pitanjima: „Što si još zapazio/la?“ Pomažem učenicima u oblikovanju rečenica.

Nakon izlaganja, zajedno s učenicima procjenjujem koji je opis bio najuspješniji. „Po čemu se razlikuju opisi s početka sata i opisi koje smo sada čuli?“

„Najuspješniji opis ima najviše detalja i prati plan opisa.”

Dijelim prazne papire iz pisanke i navodim sljedeći

Metoda razgovora

Metoda pisanja

Postupak usporedbe

Jezično izražavanje

Utvrditi postupnost te poticati opisivanje prema planu opisa

Procijeniti točnost pojedinih opisa

8

Page 10: Opisivanje Lika - Pismena Priprema

X. nastavna

etapa

Čitanje pismenih

sastavaka i raspravljanje o

njima

XI. nastavna

etapa

Ocjenjivanje pismenih sastavaka

XII. nastavna

etapa

Ispravljanje pismenih sastavaka

zadatak.

„Sada ćete na osnovu ovog plana opisa napisati opis Pipi Duge Čarape. Opis mora biti slikovit. Naslov pismenog sastavka je „Pipi Duga Čarapa”. Učenici pišu sastavke pazeći pritom na plan opisa te bogatstvo rječnika.

Kada učenici završe pismeni rad, slijedi čitanje i razgovor o pismenim sastavcima. Kroz razgovor ponovno ističem dobre i manje dobre dijelove pojedinih opisa. Napominjem važnost postupnog opisivanja lika.

Ocjenjujem pismene sastavke i ispravljam jezične i nejezične pogreške. Pritom će se vrednovati sadržajna, logička i interpretacijska strana sastavaka.

Nakon ocjenjivanja pismenih sastavaka, učenici ispravljaju svoje sastavke prepisujući rečenice u kojima se nalaze greške.

Metoda usmenog izlaganja

Metoda razgovora

Metoda procjenjivanja i ocjenjivanja

Pisanje

Čitanje

Vježbanje pismenog izražavanja misli i doživljaja

Utvrditi točnost pismenih sastavaka

Pismena zabilježba uspješnosti pismenog sastavka

Upozoriti na

9

Page 11: Opisivanje Lika - Pismena Priprema

gramatičke i pravopisne pogrješke

LITERATURA

Težak, S., Babić, S.(2000): Gramatika hrvatskog jezika, Školaska knjiga, Zagreb

Babić, S., Finka, B., Moguš, M.(2002):Hrvatski pravopis, Školska knjiga,Zagreb

Bežen, A. (2007): Metodički pristup nastavi Hrvatskoga jezika 2, Profil, Zagreb

OPISIVANJE LIKA

10

Page 12: Opisivanje Lika - Pismena Priprema

______________________________(naslov)

PLAN OPISA:

1. KOGA OPISUJEM?

______________________________________________________________________

2. IZGLED

- dob:__________________________________________________________________

- položaj tijela:___________________________________________________________

- stas:__________________________________________________________________

3. GLAVA

- lice:__________________________________________________________________

- oči:___________________________________________________________________

- nos:___________________________________________________________________

- usta:__________________________________________________________________

- kosa:__________________________________________________________________

- posebnosti na licu:_______________________________________________________

4. RUKE I NOGE

_______________________________________________________________________

5. ODJEĆA I OBUĆA

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

6. OSOBINE:

________________________________________________________________________

7. MOJ ODNOS PREMA PIPI

- osjećaji:________________________________________________________________

- Što bih joj htjela/htio reći?_________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

OPISIVANJE LIKA

______________________________

11

Page 13: Opisivanje Lika - Pismena Priprema

(naslov)

PLAN OPISA:

1. KOGA OPISUJEM?

______________________________________________________________________

2. IZGLED

- dob:__________________________________________________________________

- položaj tijela:___________________________________________________________

- stas:__________________________________________________________________

3. GLAVA

- lice:___________________________________________________________________

- oči:___________________________________________________________________

- nos:___________________________________________________________________

- usta:__________________________________________________________________

- kosa:__________________________________________________________________

- posebnosti na licu:_______________________________________________________

4. RUKE I NOGE

_______________________________________________________________________

5. ODJEĆA I OBUĆA

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

6. OSOBINE:

________________________________________________________________________

7. MOJ ODNOS PREMA PIPI

- osjećaji:________________________________________________________________

- Što bih joj htjela/htio reći?_________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

PLAN PLOČE

12

Page 14: Opisivanje Lika - Pismena Priprema

13

Page 15: Opisivanje Lika - Pismena Priprema

14

BILJEŠKE MENTORICE/ VODITELJICE VJEŽBI:

BILJEŠKE UČITELJICE:

OCJENA JAVNOG PREDAVANJA: