14
PROIECT DE ACTIVITATE DEFINITIVAT INSPECŢIE CURENTĂ I

proiect didactic

Embed Size (px)

DESCRIPTION

9

Citation preview

PROIECT DE ACTIVITATEDEFINITIVAT INSPECIE CURENTI

PROIECT DIDACTICEducatoare: Bilici MarianaUnitatea: coala gimnazial nr4. Poienile de Sub MunteGrupa: (combinat) Nivel ITema anual de studiu: CUM ESTE/A FOST I VA FI AICI PE PMNT?Tema sptmanii: Animale slbaticeTema zilei: Prin pdurea cu aluneTipul activitii: mixt; fixare i consolidare de cunotine, priceperi i deprinderiModalitatea de realizare: Actvitate integratModelul integrrii: liniarActiviti propuse:Activiti de dezvoltare personal A.D.P ntlnirea de diminea: Bun dimineaa animale slbatice Rutine: Suntem harnici i pricepui-deprinderi de autonomie personal; Tranziii: Unu doi, unu doi, hai la drum acum cu noi!Activiti liber alese 1 A.L.A. Art: Pdurea-amprentare/lipire/decupare Construcii: Casa animalelor slbatice-asablareActiviti pe domenii expereniale A.D.E D..-Cnoaterea mediului: Animalele slbatice-observare Activiti liber alese A.L.A2 Imit glasul ...-joc distractiv Ursul doarme-joc distractiv

Scopul:A.L.A Consolidarea priceperii i deprinderii de a realiza din diferite materiale o lucrare artistic inspirat din natur; Consolidarea coapcitii de asamblare a diverselor materiale pentru a realita o lucrare practic;D.. Dezvoltarea capacitii de a descrie un animal slbatic precum i s ofere elemente speifice veii acestuia; Consoliarea cunotiinelor despe unele edemente componente ale lumii nconjurtoare (animale slbatice, pdurea );A.L.A.2 Destinderea copiilor i crearea bunei dispoziii Dezvoltarea capacitii de a recunoate sunetele emise de animale.Obiective operaionaleALA1 S recunoasc i s denumeasc minim 5 materialele puse la dispoziie; S amprenteze corespunztor indicaiilor date minim o siluet a unui copac; S lipeasc minim 2 formele geometrice pentru a realiza copacii i/sau brazi; S decupeze din hrtie minim 1 componentele copacilor/brazilor; S aeze pe plan minim 1 copac/brad respectnd indicaiile date; S realizeze minim o lucrare artistic respectnd etapele de lucru; S construiasc cel puin un brlog utiliznd materialele puse la dispoziie;

ADED S recunoasc minim 5 animale selectate; S descrie cel puin un animal baza observaiilor fcute; S defineasc noiunea de animal slbatic; S indice caracteristicile a minimum unui animal ales avnd ca reper forma corpului , hrana i mediul de via;ALA2 S recunoasc cel puin trei animale de pe jetone; S imite cel puin un sunet emis de animalul aflat pe jetonul ales S recunoasc minim 3 sunete ale animalelor imitate de copii; S execute jocurile respectnd indicaiile date;Metode i preocedee: conversaia, observaia, demonstraia, exerciiul, demonstraia, munca, descrierea.Mijoloace didactice: figurine din plastic, plan, , beioare, hrtie glasat/creponat, lipici, imagini cu pdurea, foarfece;Forme de organizare: Frontal, pe grupe, individual;

cenariul zileiZiua ncepe cu activitile de dezvoltare personal i anume ntlnirea de diminea, n care copiii se salut cu Bun dimineaa veveri, urs, iepure....etc.. Prezena se va realiza pe un panou , unde fiecare copil prezent va aeza deasupra numelui su o fa zmbitoare. Copii abseni rmnnd fr. mpreun cu copii se va stabili anotimpul, ziua, data, precum i fenomenele care caracterizeaz ziua.Evenimentul de noutate al acestei zile va fi prezentarea unei ferme n care s fie animale slbatice. Educatoarea explic copiilor motivul pentru care acetia au ajuns la ferm i cede copiilor s spun unde este locul lor. Dup aceast etap, copii sunt solicitai s le ajute pe animale pentru a ajunge la locul potrivit. Evenimentul de deschidere duce la urmtoarea categorie de activiti i anume ALA. Aici copiii vor putea alege dintre cele dou sectoare deschise CONSTRUCII i ART. La sectorul art, ca sarcin vor avea de realizat copaci prin amprentat, asamblat i lipit. Copiii de grup mare vor fi solicitai s i decupeze formele copacilor de pe foi, iar pe urm s le amprenteze, asambleze i lipeasc. Dup ce vor finaliza, fiecare copcel/brdule va fi aezat pe pln. La sectorul construcii, pe lng aezarea copceilor , copii vor construi din bee, carton i alte materiale brlogul ursului,vulpii i al iepurelui. Dup finalizarea sarcinilor de la sectoare cu ajutorul tranziiei Unu doi, unu doi, hai la drum acum cu noi! ne vom muta pe scunele i va ncepe urmtoarea activitate de CUNOATERE A MEDIULUI. n cadrul acestei activiti copii vor trebui s aleag un animal slbatic s-l observe i s-l decrie. Pentru fiecare animal, precolarii , vor trebui s menioneze forma corpului, cu ce este acesta acoperit, hrana dar i mediul de via. n ajutorul copiilor, educatoarea va adresa ntrebri ajuttoare. Dup ce observ i descrie corect animalul, copilul il va aeza n pdurea confecionat in cadrul activitilor de la sectoare.Aezarea tuturor animalelor n pdure se va finaliza activitatea de cunoatere a mediul i se va trece la activitile liber alese 2. Revenind n semicerc, cu ajutorul tranziiei, trecem la ultima categorie de activitate a zlei ALA2. Aceast activitate se va desfura astfel: Un copil va veni i va extrage din scule un jeton cu un animal, dup, va trebui s imite sunetele specifice animalului ales. Ceilali copiii vor trebui s giceasc animalul imitat. Al doilea joc propus se numete Ursul doarme care se va desfura astfel:Copiii sunt aezai n cerc, inndu-se de mn. Un copil se afl n mijlocul cercului fiind ursul i st ghemuit cu ochii nchii n timp ce colegii si cnt un cntecel. Ursul se ridic iar copilul ales va fi urmatorul urs.Cu finalizarea acestui joc , se va ncheia ziua.

EVENIMENT DIDACTICCONINUTULACTIVITIISTRATEGIIDIDACTICEEVALUARE(instrumente i indicatori)

1. Momentorganizator Asigurarea condiiilor necesare bunei desfurrii a activitii prin pregtirea materialelor didactice i aranjarea mobilierului ntlnirea de diminea se desfoar prin parcurgerea activitilor specifice: Salutul, Calendarul naturii, Activitatea de grup. Noutatea zilei. Conversaia;

Frontal; observarea comportamentului copiilor Oral, minim 100 % dintre copii s participe la completarea calendarului, salutul i prezen

2. Captarea ateniei Se realizeaz prin introducerea fermei cu animalele slbatice. Dup observarea acestui paradox, educatoarea ntreab copii daca doresc sa ajute animalele slbatice s se ntoarc la locul lor. Conversaia; Explicaia; Fontal; oral: minim 90% din copii s observe greala.

3. Anunarea temei Familiarizarea copiilor cu tema zilei Prin pdurea cu alune i prezentarea traseului de parcurgere al activitii. Conversaia; Explicaia; oral: minim 90% din copii s fie capabili s reproduc tema zilei.

4. Dirijarea nvrii n scopul de a oferi animalelor slbatice casa potrivit, copii vor fi ghidai spre cele dou sectoare deschise: art i construcii. La sectorul art, precolarii vor fi solicitai s gseasc componentele copacilor/brazilor, pe care s le lipeasc. Elevii mai mari vor trevui s i decupeze siluetele copacilor, pe care s le lipeasc. Dup ce finalizeaz lucrarea o vor aeza la sectorul construcii pe machet. La sectorul construcii, copiii, vor avea ca sarcin s construiasc brlogul ursului utiliznd materialele puse la dispoziie (bee, carton i beioare din plastic) Dup ce educatoarea explic ntregii grupe sarcinile fiecrui sector, precum i etapele i mijlocul de realizare copii sunt invitai s-i selecteze sectorul la care doresc s lucreze. Evaluarea produselor activitii se va face dup finalizarea lucrrilor de la sectoare, iar mai apoi cu ajutorul tranziiei se trece la urmtoarea activitate. Explicaia Demonstraia; Conversaia; Frontal Pe grupe;

Oral, cel puin 90% din precolarii grupei s fie capabili s reproduc oral etapele realizarii sarcinilor de la sectoare.

Practic: 90% din copii s lipeasc materialele puse la dispoziie pentru a realiza copacii.

Oral: 95% din elevi finalizeze sarcina de la sectorul construcii.

5. Obinerea performanei La activitatea de cunoatere a mediului copii vor observa figurine din plastic al animalelor slbatice i le vor descrie , pe baza cunotinelor deinute. Pentru ai ajuta educatoarea va respecta un plan de ntrebri. Pentru realizarea acesti sarcin se readuce n cen ferma cu animalele slbatice. Copilul selectat va veni n faa grupei i va descrie pe baza observaiilor fcute mpreun cu ntreg colectivul grupei, animalul ales. Dup realizarea observrii i implicit descrieri animalul va fi aezat la locul potrivit pe mapa realizat n cadrul activitilor liber alese 1.

Observaia; Conversaia; Descrierea; Frontal Individual Oral: 100% din precolarii grupei s fie capabili s decrie animalele, pe baza observrilor fcute.

6. AsigurareaFeedbaku-lui Aezarea tuturor animalelor pe machet, va desemna sfritul activitilor pe domenii expereniale. Ultima activitate a zile ALA2 se va desfura astfel: 1. Imit animalul...Copiii stau pe scunele, n timp ce un copil vine i selecteaz din scule un jeton , apoi ncearc s imite sunetul emis de animalul aflat pe jeton. Copilul care recunoate primul ce animal face sunetul imitat va fi urmtoru care va selecta jetonul. Jocul se repet de mai multe ori. 2.Ursul doarmeCopiii sunt aezai n cerc, inndu-se de mn. Un copil se afl n mijlocul cercului (ursul) i st ghemuit (doarme) cu ochii nchii n timp ce colegii si i cnt: Ursul doarme i viseazC papucii lui danseazLapte dulce sau cafeaS-aleag pe cine-o vrea!Atunci ursul cu ochii nchii se ridic i alege un copil care va primii rolul de urs. Jocul se repet. Conversaia; Demonstraia; Explicaia; Frontal; Individual; n grup; Pereche;

Oral: 100% din copii s recunoasc minim un sunet imitat de copil. Oral: 100% din copii sparticipe la jocurile propuse, respectnd etapele prezentate.

7. Evaluarea activitii Se va realiza evaluarea ntregii activitii pe baza unor criterii date: Respectarea etapelor de lucru de la fiecare activitate propus; Utilizarea corect a materialelor de lucru puse la dispoziie; Aezarea corespunztoare, pe machet a materilalelor confecionate; Lipirea materialelor pentru a forma copacii/brazii; Respectarea unei emisii, intonaii i dicii corecte n interpretarea cntecului Interpretarea cntecului individual, pe grupuri , frontal sau n pereche. Capacitatea de recunoatere a sunetelor emise de unele animale Capacitatea de imitare a sunetelor emise de unele animale; Respectarea regulilor jocului ursul doarme; Participarea activ la ndeplinirea sarcinilor propuse; Conversaia; Frontal; Individual; Practic : 100% din copii s finalizeze etapele pentru realizarea machetei Oral:100% din copii s fie capabili s descrie un animal pe baza observaiilor fcute Oral:100% din copii s recunoasc i s imite sunetul emis de un animal;

8. ncheierea activitii Se fac aprecieri orale, pozitive asupra activitii desfurate pe ntrega zi. Pentru a le mulumi copiilor pentru ajutorul oferit animalelor slbatice , fiecare copil va primi un urs prajuturic , derept recompens. Conversaia; Frontal; Individual;