7
PROIECT DE ACTIVITATE DATA: 31.10.2013 GRUPA: Mare GRĂDINIȚA: Nr. 45 Constanța PROPUNĂTORI: Moise (Avram) Elena Nae (Nistoroiu) Oana MENTOR DE PRACTICĂ: Cușa Chirana PROFESOR COORDONATOR: Lector Universitar Doctor Modoran Mihaela DOMENIUL DE CUNOAŞTERE: Domeniul estetic și creativ CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educație muzicală UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Ritmul TEMA ACTIVITĂŢII: Sunete lungi și scurte Interpretare de cântece TIPUL LECȚIEI: Mixt DURATA: 25-30 minute OBIECTIV DE REFERINȚĂ: O.R. Să diferențieze auditiv durata nedeterminată a sunetelor din mediul înconjurător și al sunetelor muzicale Obiective operaţionale: Cognitiv-formative: O.1 O.1 Să mențină poziția corectă în timpul cântării în vederea realizării respirației costo-diafragmatice și a emisiei corespunzătoare a sunetelor; O.2 Să intoneze sunete cu durate diferite; O.3 O.3 S Să identifice duratele sonore dintr-un exemplu dat; O.4 Să marcheze durata sunetelor lungi și scurte prin gestică; O.5 Să interpreteze expresiv și corect din punct de vedere intonațional și ritmic cântecul ”Acum e toamnă, da!”. Afectiv-atitudinale: O.A.1 Manifestarea bucuriei și satisfacției ca urmare a interpretării cântecului Psihomotorii: O.P.1 Să aibă o poziție corectă pe parcursul cântării (rezemat de speteaza scăunelului, palmele pe genunchi și tălpile lipite de podea) METODE DIDACTICE: conversația, demonstrația, explicația, exercițiul, observația, jocul 1

PROIECT muzica

Embed Size (px)

DESCRIPTION

proiect didactic muzica gradinita

Citation preview

Page 1: PROIECT muzica

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 31.10.2013GRUPA: MareGRĂDINIȚA: Nr. 45 ConstanțaPROPUNĂTORI: Moise (Avram) Elena Nae (Nistoroiu) OanaMENTOR DE PRACTICĂ: Cușa ChiranaPROFESOR COORDONATOR: Lector Universitar Doctor Modoran Mihaela DOMENIUL DE CUNOAŞTERE: Domeniul estetic și creativCATEGORIA DE ACTIVITATE: Educație muzicalăUNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Ritmul TEMA ACTIVITĂŢII: Sunete lungi și scurte

Interpretare de cânteceTIPUL LECȚIEI: MixtDURATA: 25-30 minuteOBIECTIV DE REFERINȚĂ:O.R. Să diferențieze auditiv durata nedeterminată a sunetelor din mediul înconjurător și al sunetelor muzicale

Obiective operaţionale:Cognitiv-formative:

O.1 O.1 SSă mențină poziția corectă în timpul cântării în vederea realizării respirației costo-diafragmatice și a emisiei corespunzătoare a sunetelor;O.2 Să intoneze sunete cu durate diferite;O.3O.3 S Să identifice duratele sonore dintr-un exemplu dat;O.4 Să marcheze durata sunetelor lungi și scurte prin gestică;O.5 Să interpreteze expresiv și corect din punct de vedere intonațional și ritmic cântecul ”Acum e toamnă, da!”.

Afectiv-atitudinale:O.A.1 Manifestarea bucuriei și satisfacției ca urmare a interpretării cântecului

Psihomotorii:O.P.1 Să aibă o poziție corectă pe parcursul cântării (rezemat de speteaza scăunelului, palmele pe genunchi și tălpile lipite de podea)

METODE DIDACTICE: conversația, demonstrația, explicația, exercițiul, observația, joculMATERIAL DEMONSTRATIV:

- cântecul - planşă cu conținut adecvat

- jocul didactic (Repetă după mine) - instrumente muzicale (vioară, muzicuță)

1

Page 2: PROIECT muzica

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:- MUZICA - metodica pentru clasa a XI-a - Școli Normale, E.D.P. București, 1993- Popa Iulia, Bibo Lajos - „Culegere de cântece pentru preșcolari”, Ed. Mirador, Arad,

1998- „Curriculum pentru educația timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani”, MECT, 2008

2

Page 3: PROIECT muzica

Nr. crt.

Momentele lecțieiACTIVITATII Ob.

Conținutul științific Strategia didactică

Metode și procedee

Forma de organizare

Mijloace de învățământ

1.Organizarea activității

Pentru desfășurarea în bune condiții a activității se vor lua următoarele măsuri:- aerisirea salii de grupă;- aranjarea scăunelelor în semicerc;- pregatirea materialului didactic necesar;- împărțirea ecusoanelor cu numele copiilor- intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă.

InstructajulExplicațiaConversația

colectiv dirijat

2. Captarea atenției

Se va realiza printr-un moment surpriză: o ghicitoare transmisă de Zâna Toamna, copiilor.”Anotimpul frunzelor uscate,Lăzilor cu roade încărcate.Anotimpu-n care noaptea creşteŞi în care vremea se răceşte.”

Răspuns: Toamna

DemonstrațiaConversaţia

colectivă ghicitoare

3. Exerciții de cultură vocală

O1

Exerciții de dicție: Toamna – ploaia cade - pic, pic – vântul bate – vâjj, vâjj – vâjjjj, vâjjjj”Ploaia vine repede / Noi culegem roadele” Se realizează pe silabe, treptat mărindu-se ritmul.

Exerciții de respirație: În gradină – rupem floarea (o crizantemă) – mirosim și exclamăm ”Ce frumos miroase floarea!” – eliminând treptat aerul.

Rândunicii în zborul ei către țările calde îi cade un fulg, noi încercăm să-l menținem cât mai mult în aer. Inspirăm și suflăm aerul în sus treptat cât mai mult. Repet exerciţiul împreună cu copiii de 2 – 3 ori.

Exerciții de intonație:

ExerciţiulDemonstraţiaJocul

3

Page 4: PROIECT muzica

În livadă copiii își ajută părinții la strânsul roadelor urcând și coborând pe scară cântând:

” Scara urcăm și coborâm”

Copiii sunt veseli și cântă:

la - la la - la la ma - ma ma - ma ma

4.Reactualizare cunoștințe

Reactualizare cunoștințelor legate de sunet, timbru și a cântecului ”Acum e toamnă, da!”

5. Dirijarea activitații

O2

O3

A. Transmiterea cunoștințelor teoreticeCum a fost cântat ultimul sunet față de celelalte? (mai lung)Joc: ”Ghicește cum este sunetul”Se pornește cu descrierea instrumentului. Se poartă o discuţie

despre vioară: „Aceasta este o vioară, acesta este un arcuş. Arcuşul plimbat pe corzile vioarei emite sunete lungi şi scurte.”

La vioară: se emite un sunet lung şi unul scurt. Copiii ghicesc lungimea sunetelor marcându-le cu ajutorul mâinilor.

Se descrie muzicuța. La muzicuţă: se emit sunete lungi şi scurte. Copiii ghicesc lungimea sunetelor marcându-le cu ajutorul mâinilor.

„Doar instrumentele emit sunete lungi şi scurte? Daţi exemple de sunete emise de fiinţe ” (raţa, lupul, oaia, vaca etc)

Se exemplifică, apoi se intonează cu toată grupa. Se exemplifică modalitatea de reprezentare grafică cu linii

orizontale lungi pentru sunete lungi și scurte pentru sunete scurte.B. Transmiterea cântecului ”Acum e toamnă, da!”

ObservaţiaJoculExplicațiaDemonstrația

4

scara

urcamm

șico

borâm

Page 5: PROIECT muzica

Etape:- Anunțarea titlului- Familiarizarea cu conținutul: povestire,

imagine - cântare model- Discuții pe marginea textului- Reluare cântare model strofa 1- Învățare pe fragmente și integral

Se interpretează și pe grupe, în picioare

6.Evaluarea performanțelor

Pe primele două versuri din cântec se recunosc sunetele scurte şi lungi.Copiii vor intona transforma sunetele lungi, de ex. ”A, a, a ,” în sunete scurte, iar pe cele lungi”acum e toamnă, da”, in sunete scurte, interpretând astfel prima strofă din cântec într-un mod diferit, distractiv.

Se cântă în întregime cântecul, respectând lungimea firească a sunetelor.

Exerciţiul

7.Încheierea activității

Se face fixarea temei activității.Aprecieri colective și individuale stimulative.

Convorbirea FrontalIndividual

5