11
your global specialist Raylı sistemler endüstrisi için özel yağlayıcılar Raylı sistemlerde yüksek güvenlik

Raylı sistemlerde yüksek güvenlik

  • Upload
    vunhu

  • View
    341

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Raylı sistemlerde yüksek güvenlik

your global specialist

Raylı sistemler endüstrisi için özel yağlayıcılarRaylı sistemlerde yüksek güvenlik

Page 2: Raylı sistemlerde yüksek güvenlik

B092002013 / Yayın 08.15, yerine 04.2015

Daha fazla güvenilirlik ve verimlilik için Klüber Lubrication özel yağlayıcıları 3

Dişli kutusu 4

Cer motoru rulman yağlaması 5

Makas yağlaması 6

Özel yağlayıcılarımızın uygulama alanları 8

Araçlar ve şasi 10

Boji 12

Vagonlar ve bağlantı noktaları 14

Altyapı 16

Yüksek kalite özel yağlayıcılar ile temiz hatlar

Klüber Lubrication özel yağlayıcıları ile trenlerin ve raylı sistem-lerin karmaşık ilişkisinin sorunsuzca çalışmakta olduğundan emin olmanızı sağlıyoruz. Boji ekipmanları, kapılar ve makasların bakımı için doğru yağlayıcının kullanımı ile işletme maliyetlerini güvenle ve verimli bir şeklide azaltılacağını sizlere kanıtlıyoruz.

Doğru yağlayıcı ile başarı yolunda

Zamanlamayı tutturmak için trenlerin ve altyapının sorunsuz işlemesi sağlanmalıdır. Buradaki asıl önemli olan konu, yağlama noktalarıdır. Bir nokta yetersiz yağlama yüzünden hasar görürse, seferler kesintiye uğrayacak, muhtemelen tüm demiryolu ağını etkileyecektir. Çok küçük bir faktör gibi görünse de yetersiz yağlama, tüm ağlarda saatlerce gecikmeye, iptallere hatta müşteri şikayetlerine neden olabilir.

Bu nedenle raylı sistemler endüstrisi bakım ve onarım giderlerine karşı bütüncü bir bakış açısı ile yaklaşmaya başladı. Tek bir faktör nasıl tüm sistemi etkileyebilir? Ucuz yağlayıcılar ilk bakışta tasar-ruf sağlıyor görünebilir, özellikle kısa yağlama aralıkları gerek-tiren yağların kötü performans göstermesi sonuçta tüm sisteme yüksek maliyet getirebilir.

Özel yağlayıcılar alanında doğru partneri seçmek, raylı sistemler endüstrisinin tüm gereksinimlerini karşılayabilmek için kritik önem taşır.

Klüber Lubrication özel yağlayıcıları –

daha fazla güvenlik ve verimlilik için

Klüber Lubrication özel yağlayıcıları: maksimum fayda için raylı sistemler endüstrisi ihtiyaçlarına uygun

Klüber Lubrication tarafından üretilen özel yağlayıcılar dikkate değer bir fark yaratır: Raylı sistemler endüstrisinin gereksinimleri, 80 yılı aşkın bir süredir işimizin merkezindedir. Müşterilerimizle birlikte ekipmanların yağlayıcı ihtiyaçlarını analiz ediyor ve özel yağlayıcılar geliştirebilmek için tanımlanan özellikleri temel alıyoruz.

Yüksek kaliteli mineral bazlı yağlayıcılarının yanı sıra, demiryolu taşıtlarının daha verimli çalışmasına ve altyapı sistemlerinin daha uzun çalışma zamanına katkıda bulunan, yüksek performanslı sentetik özel yağlayıcılar sunuyoruz. Özel yağlayıcılarımız bakım aralıklarını uzatmaya ve yağlayıcı miktarını azaltmaya yardımcı olu-yor. Doğa dostu ve biyolojik olarak hızla çözünen yağlayıcılarımızla çevre koruması için gösterdiğiniz çabaya destek oluyor ve çevre korumasına büyük katkı sağlıyoruz.

Siz neredeyseniz, biz oradayız

Amacımız yüksek kaliteli özel yağlayıcılarımızı ve hizmetlerimizi si-zlere, Klüber Lubrication tarafından sağlanan ve dünya genelinde bilinen ileri teknik danışmanlığımız ile birlikte sunmaktır. Bu amaca dünya genelindeki üretim ve satış şirketlerimizin oluşturduğu ağımız, yetkili bayilerimiz ve bireysel ihtiyaçları karşılamaya hazır deneyimli uzmanlarımızla ulaşıyoruz.

Bu kataloğumuzda, raylı sistemler endüstrisine yönelik özel yağlayıcı seçimlerini derledik; modüllere ve ekipmanlara göre listeledik. Bu yağlayıcılardan bazıları, raylı sistemler endüstrisinde etkinliğini kanıtlamış ve yıllardır güvenle kullanılmakdır.

2 3

Page 3: Raylı sistemlerde yüksek güvenlik

Dişli kutusu

Demir yolu taşıtlarındaki dişli kutuları yüksek gerilime, yüksek yüke, yüksek hıza ve titreşime maruz kalırlar. Yüksek verimlilik ve güveni-lirlik sağlarken bu gerilimlere karşı koymaları gerekir. Bu ihtiyaçları karşılayabilmek için, dişli kutularının yağlanması ile gerekir. Tüm bu ihtiyaçları karşılayabilmek için bizim çözümümüz Klübersynth GE 4 75W 90’dır.

Bu tam sentetik yüksek performanslı polialfaolefin (PAO) esaslı dişli yağı yüksek dayanıma sahiptir ve ani yükler altındaki dişlileri korur. Aşırı yük altında bile mükemmel performans gösteren Klübersynth GE 4 75W 90’ı özellikle raylı sistemler taşıtlarının dişlileri için geliştirdik.

Klübersynth GE 4 75W 90, API-GL-5 standartdında yüksek yük kademesini sunar ve bu sayede API-GL-4 ya da API-GL-5 standartlarını gerektiren dişli kutularında kullanılabilir. Dişlileri ve rulmanları aşınmaya karşı güvenle korur ve daha uzun ekipman ömrüne katkıda bulunur. Özel yağlayıcılarımız bakım işlerinizi ve giderle-rinizi azaltmanıza yardımcı olur.

Ayrıca, Klübersynth GE 4 75W 90 yüksek mikropitting direnci sağlar (FVA 54/7’ye göre GFT ≥ 10) ve hasar görmeye yatkın dişlilerin yan yüzeylerini güvenle korur. Yüksek viskozite kararlılığı ile yüksek yüklerde bile sürekli, etkili ve güvenilir bir yağlayıcı filmi sağlar.

Mükemmel yaşlanma karşıtı ve oksidasyon dayanımı sayesinde sentetik baz yağ, mineral yağlara kıyasla oldukça uzun yağ değişim aralığı sağlar, daha uzun servis aralıklarına katkıda bulu-nur ve bakım giderlerini azaltır.

Klübersynth GE 4 75W 90 ile dişli ekipmanları, düşük sıcaklıklarda güvenle çalışır. Ayrıca bu özel yağlayıcı Watteeuw, Voith Turbo, Siemens-Flender, Bombardier, CSR Zhuzhou ve Deutsche Bahn AG gibi birçok üretici ve raylı sistemler işletmecisi tarafından onaylıdır.

Cer motoru rulmanlarının yağlanması

Cer motorlarının güvenle çalışması beklendiğinden, kullanılan yağlayıcıların pratikte etkili olması gerekir. Birçok müşterimizin özel yağlayıcılarımız ile iyi tecrübeleri ve ayrıca farklı me-safeler için gerçekleştirilmiş gres analizleri vardır. Bu analizler, yağlayıcılarımızın cer motorlarında güvenle çalıştığını ve verimli yağlama kapasitesi sağladığını gösterir.

Cer motoru sahibi olmanın toplam maliyet üzerindeki faktörleri

Bir cer motoru sahibi olmanın toplam maliyeti çoğunlukla rulman ömrüne bağlıdır çünkü rulman değişimi gerçekleştikçe maliyetler yükselir ve duruşlar uzar. Proses adımlarının büyük maliyet içer-mesi gibi, rulmanların 1 ila 3 milyon kilometre boyunca çalışması toplam maliyete büyük bir fark yaratır.

Klüber Lubrication, cer motorlarının yağlanması için iki farklı ürün konsepti sağlar:

ISOFLEX TOPAS L 152 ürünümüzün en iyi kullanım alanı, rulman sıcaklığı normalde 100 °C’yi fazla aşmayan cer motorları içindir. Bu tam sentetik rulman gresinin yağlayıcı özelliği sayesinde temas noktalarına, hatta silindirik rulmanlardaki gibi lineer temas noktalarına sürekli yağlamak için uygundur. Ayrıca, ISOFLEX TOPAS L 152 özellikle yaşlanma ve oksidasyona karşı dirençlidir ve böylece bu uygulamada uzun ömürlü yağlama için mükem-mel çözümdür. Çeşitli hız ve yüklerdeki iyi aşınma koruması Özel Yağlayıcı profilini tamamlar. Ürünümüz yüksek hızlı trenlerden lokomotiflere ve tramvaylara kadar birçok uygulama da kendini kanıtlamıştır.

Bu gres cer motoru rulmanlarında, yıllar süren çalışmadan sonra yağlayıcılığını ve yapısını korur, yumuşak kalır, yeniden yağlama ile yeni gres eski gresin kolaylıkla atılır ve güvenilir çalışma temin eder. Tam sentetik baz yağ ve lityum sabun kalışlaştırıcının birleşimi sayesinde ISOFLEX TOPAS L 152 kullanımı, eksi 50 °C’ye kadar olan düşük sıcaklıklarda, düşük sürtünme katsayısı ile zorlu iklim koşullarında güvenli ilk çalışma sunar.

Patentli Klübersynth BHP 72-102 hibrid gresimizi çoğunlukla 100 °C üzerindeki sıcaklıklar çalışan cer motoru rulmanları için tavsiye edi-yoruz. Sentetik uzun ömür gresi, yüksek yüke maruz kalan rulmanlar için, geleneksel yağlayıcılara oranla yağlama aralıklarını önemli ölçüde uzatmak için tasarlandı.

Klübersynth BHP 72-102 mükemmel korozyon koruması ve su direnci ile göze çarpmaktadır. Özel gresimiz, korozif çevrelerde ve yüksek titreşimler altında çok iyi ekipman kullanılabilirliği sağlar. Bu güçlü hibrid gres, yüzbinlerce kilometre yeniden yağlama gerektir-meden çalışabildiğini pratikte kanıtlamıştır.

4 5

Page 4: Raylı sistemlerde yüksek güvenlik

Raylı sistemler ve altyapı işletmecilerinin en önemli bakım görev-le-rinden birisi, demiryolu makaslarının tüm hava koşullarında sorunsuz çalışmasını sağlamaktır. Yüksek performanslı uygun yağlayıcılar, makasların güvenilirliğini yükseltir ve toplam maliyete olumlu etki sağlar.

Bir demiryolu makası yağlayıcısı uzun yağlama aralıkları sağlayabilmek için belli özelliklere sahip olmalıdır. Bunlar, düşük sıcaklıklarda bile, düşük sürtünme katsayısı, yüksek korozyon ve aşınma koruması, iyi tutunma, çok yüksek su ve UV direnci ile kolay uygulanabilmesidir. Bir diğer önemli özellik ise giderek artan çevreyi koruma gerekliliğidir. Geleneksel biyoçözünür yağlayıcılar, standart yağlayıcılardan daha düşük performans sunarlar. Demiryolu makasları için yağlayıcıların geliştirilmesi sırasında karşılaşılan en önemli zorluk biyoçözünürlüğün yüksek performans ile birleştirilmesiydi. Demiryolu makasları için olan tüm özel yağlayıcılarımız, artık, yüksek performans sunmalarının yanısıra OECD standart 301’e göre biyolojik olarak hızla ayrışabilen yapıdadırlar.

Yüksek performanslı demiryolu makası yağlayıcılarının en önemli görevi uzun süre için düşük manevra gücü sağlamaktır. Gerçek hayatta uzun bir süre için makaslardaki manevra gücünü ölçmek zordur, işte bu nedenle, müşterilerimizi için gerçek koşullara uy-gun ortam sağlayarak makasların manevra gücünü ölçebilecek bir test donanımı geliştirdik. Bu donanımımız, çeşitli test döngül-eri uygulanabilmesi ve özel çalışma koşullarının oluşturulması için uygundur.

Demiryolu makası test donanımımız farklı sıcaklıklardaki ma-nevra güçlerini ölçebilir. A 30-dakika simülasyonu yağmurun manevra gücüne etkisini belirlemek için kullanılabilir. Test, Klüberbio ALO 32-4000 gibi çok iyi korozyon koruması sunan özel demiryolu makası yağlayıcılarımızla, yağmur altında dahi sürtünme kuvvetlerinin çok az yükseldiğini gösterdi. Özel yağlayıcımızın iyi korozyon koruması ayrıca plaka üzerinde de kanıtlanmış oldu.

Raylı sistemler makas test düzeneğinde Yağmur Simülasyonu

Klüberbio ALO 32-4000, performans özellikleriniyağmur dönem-lerinden sonra da korur.

Bu test düzeneği ile, demiryolu makasları için altyapıişletmecilerinin farklı gereksinimlerini karşılayabilenbir yağlayıcı portföyü geliştirmeyi başardık.

Klüberrail AL 32-2000– Düşük viskozite, -20 °C’ye kadar spreylenebilir– İyi korozyon koruması– Uzun tekrar yağlama aralıkları– Renk: Bej

Klüberbio ALO 32-4000– Fırça ile uygulanabilir ve -5 °C’ye kadar spreylenebilir– Çok iyi korozyon koruması– Çok uzun tekrar yağlama aralıkları– Renk: Bej

Klüberrail AL 32-3000– Spreylenebilir: -15 °C’ye kadar– Çok iyi korozyon koruması– Uzun tekrar yağlama aralıkları– Renk: Bej

Klüberbio LO 32-2500– Pasta benzeri kıvam– Fırça ile uygulanabilir– Yüksek oranda katı yağlayıcı partikülü (grafit)– Renk: Siyah

Klüber Lubrication Raylı Sistemler

Özel yağ: Klüberbio ALO 32-400Test süresi: 130 saÇevrim srüesi: 10 000Vuruş mesafesi: 105 mm, sinusoidal

Hız: 50 mm/s döngüler arasındaki bekleme süresiyleYük: 450 N Kapama kuvveti: 950 N

=

=

Sıc

aklık

[°C

]

Sür

tünm

e gü

cü [N

]

300

4,5 sa

100

6,0 sa

100

6,0 sa

100

6,0 sa

100

6,0 sa

100

6,0 sa

100

1,3 sa

3360 6,

0

Çevrim Bekleme

30 dk rain simulation

80757065605550454035302520151050

-5-10-15-20-25-30-35-40

12001150110010501000950900850800750700650600550500450400350300250200150100500

Yağmur Simülasyonu Hedef Sıcaklık Mevcut Sıcaklık En Yüksek Sürtünme

Demiryolu makaslarının yağlanması

6 7

Page 5: Raylı sistemlerde yüksek güvenlik

boden

kaplin

pantograf

tekerlek takımı rulmanları

dişli kutusucer motoru

fren

kapı

kompresör

Optimally equipped with our speciality lubricants

boji

Özel yağlayıcılarımızın uygulama alanları

8 9

Page 6: Raylı sistemlerde yüksek güvenlik

Kısım Uygulama Yağlayıcı içerği Önerilen yağlayıcı Uygulamanız için faydaları

cer motor rulmanı sürekli çalışma sıcaklığı< 100 °C

tam sentetik hidrokarbon yağ lityum sabun

ISOFLEX TOPAS L 152 – Yağlama aralığını uzatır – Yüksek termal dayanım sağlar – Düşük sıcaklıkta düşük tork sağlar – Uluslararası OEM ve işletmeciler tarafından yıllardır kullanılır

sürekli çalışma sıcaklığı< 100 °C

ester ve PFPE karışımı baz yağ, PTFE ve poliüre kalınlaştırıcılı

Klübersynth BHP 72-102 – Yüksek rulman sıcaklığında bile mükemmel performans – Uzun yeniden yağlama aralığı – Uluslararası OEMve işletmeciler tarafından yıllardır kullanılır

tekerlek takımı dişlileri katkılandırılmış tam sentetik hidrokar-bonbaz yağ

Klübersynth GE 4 75 W 90 – Özellikle termal dayanım için katkılandırılmış tam sentetik dişli yağı – API-GL5 standardına uygundur – Mineral esaslı dişli yağlarına göre yağ değişim aralığını çok uzatır – Voith Turbo, Watteeuw, Siemens-Flender and Deutschen Bahn gibi dişli üreticileri tarafından onaylıdır

tekerlek takımı silindirik ve konik yataklı rulman

mineral ve PAO karışımı baz yağlityum kompleks sabun

Klüberplex BEM 41-132 – Mükemmel aşınma, korozyon ve yaşlanma dayanımlı uzun ömürlü rulman gresi – Özellikle yüksek kayma sürtünmesine sahip rulmanlar için uygundur

tekerlek takım rulmanı civataları

mineral yağ ve baryum kompleks sabun yüksek oranda katı yağlayıcı

STABURAGS NBU 30 PTM – Uzun süreli kullanım sonrası bile vida bağlantılarının kolay demontajı – Tribokorozyona karşı mükemmel koruma – Mükemmel su ve agresif ortam dayanımı – Yüksek korozyon koruması – Sprey ambalajı da vardır – Sürtünme katsayısı 0.09 - 0.14 aralığında

dişli kaplin dişler mineral yağ ve lityum kompleks sabunyüksek oranda katı yağlayıcı

Klüberlub BE 41-1501 – Ağır yük gresi – EP/AW katkıları ve yüksek oranda katı yağlayıcı sayesinde mükemmel aşınma önleyici

disk frenler civata, burç, kızak Mineral yağ ve baryum kompleks sabunyüksek oranda katı yağlayıcı

STABURAGS NBU 30 PTM – Mükemmel tutunma sağlayan montaj gresi – Uzun süreli kullanım sonrasında kolay ve hızlı demontaj için – Tribokorozyona karşı mükemmel koruma – Mükemmel agresif ortam ve su dayanımı – Yüksek korozyon koruması – Sürtünme katsayısı 0.09 - 0.14 aralığında

pabuçlu fren kaymalı yatak, bağlantılar kılavuzlar, vida bağlantıları

mineral yağ alüminyum kompleks sabunyüksek oranda açık renkli katı yağlayıcı

Klüberplex AG 11-462 – Kolayca yayılabilir, yumuşak, yapışkan gres – Bağlantı elemanlarının kolayca sökülmesi için – Yüksek su dayanımı – Yüksek korozyon koruması

© cer motoru görseli - Bombardier Transportation.© dişli kaplinleri görseli - RENK Aktiengesellschaft, Werk Rheine.

Araçlar ve şasi

10 11

Page 7: Raylı sistemlerde yüksek güvenlik

Boji

Kısım Uygulama Yağlayıcı içerği Ürün Uygulamanız için faydaları

boji vida ve civata bağlantıları mineral yağ ve baryum kompleks sabunyüksek oranda katı yağlayıcı

STABURAGS NBU 30 PTM – Uzun süreli kullanım sonrası bile vida bağlantılarının kolay demontajı – Tribokorozyona karşı mükemmel koruma – Mükemmel su ve agresif ortam dayanımı – Yüksek korozyon koruması – Spray ambalajıda bulunur – Sürtünme katsayısı 0.09 - 0.14 aralığında

tekerlek boden ester yağ ve bentonit kalınlaştırıcıkatı yağlayıcı

Klüberrail LEA 62-2000 – Püskürtülebilir akışkan gres – Yüksek hızlarda bile bodenden ayrılmayan yağlayıcı – Yüksek aşınma önleyici – Mükemmel su dayanımı – OECD 301 F göre hızlıca biyoçözünür

© BAIER + KÖPPEL GmbH + Co. KG

12 13

Page 8: Raylı sistemlerde yüksek güvenlik

Vagonlar ve bağlantı noktaları

Kısım Uygulama Yağlayıcı içeriği Ürün Ugulamanız için faydaları

kapı sistemleri fonksiyonel yüzeyler, kilitler yaylar, star wheels, montaj yayları burulma yayları

hidrokarbon yağ ve baryum kompleks sabun

ISOFLEX TOPAS NB 52 – Tam sentetik mükemmel aşınma önleyici gres – Mükemmel su ve agresif ortam dayanımı – Düşük sıcaklıkta iyi çalışma – Yüksek sıcaklıkta bile yağ tutma özelliği sayesinde iyi tutunma – Uluslararası OEM ve işletmeciler tarafından başarıyla kullanılır – Sprey ambalajda da bulunur

lineer kızaklar / tahrik milleri mineral ve ester karışımı baz yağ ve lityum sabun

ISOFLEX LDS 18 Spezial A – Uzun ömürlü yağlayıcı – Yüksek korozyon koruması – Yüksek su dayanımı – Yüksek devirde düşük sürtünme katsayısı – Düşük sıcaklıkta bile düşük başlangıç torku

keçeler, sıcaklık > −25 °C PFPE baz yağ ve PTFE kalınlaştıcı BARRIERTA L 25 DL – Özellikle düşük sıcaklıklarda kapı sistemlerinin kolay açılıp kapanması için – Keçelerin uzun ömürlü olması için iyi UV dayanımı – EPDM ve silikon keçelere karşı nötr – Silikon içermez, şasi onarımı esnasında boyama işlemine etki etmez

keçeler, sıcaklık > −25 °C PFPE baz yağ ve PTFE kalınlaştıcı BARRIERTA KL 092

tampon plakası mineral yağ ve alüminyum kompleks sabun yüksek oranda açık renkli katı yağlayıcı

Klüberplex AG 11-462 – Mükemmel tutunma – Yüksek oranda katı yağlayıcı sayesinde mükemmel aşınma önleyici – Yüksek korozyon koruması – Yüksek sıcaklıkta bile damlamaz – Sprey ambalajda da bulunur

Ester yağ ve kalsiyum sabunkatı yağlayıcı

Klüberbio AG 39-602 – OECD 301 F göre biyoçözünür. – Bitkisel baz yağlardan elde edilir – Yüksek su dayanımlı, yapışkan gres – Yüksek sıcaklıkta bile damlamaz – Yüksek korozyon koruması

vidalı kaplin mineral yağ ve alüminyum kompleks sabun;yüksek oranda açık renkli katı yağlayıcı

Klüberplex AG 11-462 – Mükemmel tutunma – Yüksek su dayanımı – Yüksek korozyon koruması – Yağlama aralıklarını uzatır – Püskürtülerek kolay uygulanma

Ester yağ ve kalsiyum sabunKatı yağlayıcı

Klüberbio AG 39-602 – OECD 301 F göre biyoçözünür. – Bitkisel baz yağlardan elde edilir – Yüksek su dayanımlı, yapışkan gres – Yüksek sıcaklıkta bile damlamaz – Yüksek korozyon koruması

otomtaik kaplin kaplin, kaplin başlığı, ana civatalar, kaplin çubukları, elektronik kaplinv.b.

sentetik hidrokarbon yağ ve kalsiyu kompleks sabun

ISOLFEX TOPAS NCA 52 – Düşük sıcaklıkta bile kolay uygulama – Yüksek korozyon koruması – Mükemmel aşınma önleyici

hava kompresörü katkılandırılmış hidrokarbon yağ Klüber Summit SH 46 /68 – Değişim aralığını uzatmak için tam sentetik yağ – Düşük buharlaşma – Yağ çevriminde düşük oksidasyon kalıntısı oluşumu

katkılandırılmış ester yağ Klüber Summit Ultima 46 /68 – Değişim aralığını çok daha fazla uzatmak için tam sentetik yağ – Düşük buharlaşma ve böylece temiz (yağsız) sıkıştırılmış hava – Yağ çevriminde düşük oksidasyon kalıntısı oluşumu

14 15

Page 9: Raylı sistemlerde yüksek güvenlik

Altyapı

Kısım Uygulama Yağlayıcı içerği Ürün Uygulamanız için faydaları

makaslar makaslara püskürtme ekipmanıyla uygulanır, −20 °C’de bile püskürtül-ebilir

ester yağ ve kalsiyum sabunlu çok akıcı gres

Klüberrail AL 32-2000 – Hızlı biyoçözünür, çevre dostu yağlayıcı – Düşük sıcaklıkta bile, düşük makas değiştirme kuvveti – Yüksek su dayanımı – Yüksek korozyon koruması – Uzun yeniden yağlama aralığı – Taşınabilir püskürtme ekipmanıyla kolay uygulama

makaslara sprey ya da fırça Ile uygulanır, −10 °C’ye kadar püskürtülebilir

ester yağ ve kalsiyum sabunlu çok akıcı gres

Klüberrail AL 32-3000

makaslara fırça ile uygu-labilir

ester yağ ve kalsiyum sabunlu az akıcıgres

Klüberbio ALO 32-4000 – Biyoçözünür, çevre dostu yağlayıcı – Düşük sıcaklıkta bile makaslar da düşük ayarlama kuvveti – Yüksek su dayanımı – Yüksek korozyon koruması – Uzun yeniden yağlama aralığı – Tercihen fırça ile uygulanabilir

kataner hattı seyir teli – kış ester yağ ve kalsiyum sabunlukatı yağlayıcılı

Klüberbio LO 32-2500

– Seyir telindeki aşınmaları büyük oranda azaltır– Damlama yapmaz– Seyir telindeki salınımları azaltır– Gürültüyü azaltır– Yüksek korozyon koruması– Kıvılcım çıkmasını azaltır

seyir teli- yaz ester yağ ve kasiyum sabunlukatı yağlayıcılı

Klüberbio ALO 32-250

elektrik kontakları termal yük olmayan Sentetik hidrokarbon yağ ve özel lityum Klüberlectric KR 44-402 – Takma ve değiştirme kuvvetlerini düşürür – Düşük sürtünme kozyonu sağlar – Bakır, kalay ve gümüş yüzeyleri korozyona karşı çok iyi korur – Mükemmel yaşlanma ve oksidasyon dayanımı sayesinde servis ömürnü büyük ölçüde arttırır – Plastiklerle mükemmel uyum

termal yük olan PFPE baz yağ PTFE kalınlaştıcılı BARRIERTA KM 192 – Mükemmel termal dayanım – Değiştirme kuvvetini düşürür – Mükemmel yaşlanma ve oksidasyon dayanımı sayesinde servis ömürnü büyük ölçüde arttırır – Plastiklerle mükemmel uyum

16 17

Page 10: Raylı sistemlerde yüksek güvenlik

Yayıncı & Telif HakkıKlüber Lubrication München SE & Co. KG

Kısmen veya tamamen kopyalanması ancak KlüberLubrication München SE & Co. KG’den öncedenalınan yazılı izinle ve kaynak belirtildiğinde ve kopyasıiletildiğinde mümkündür.

Bu teknik broşürdeki bilgiler yayımlandığındaki geneldeneyim ve bilgilerimize dayanmaktadır ve teknikdeneyime sahip kullanıcıya bilgi vermek amaçlıdır.Ürün özellikleri ile ilgili güvence veya belli bir uygulamaiçin ürün uyumunu garanti etmemektedir. Kullanıcıbelli uygulamalar için seçilen ürünle ilgili ön testleriyapma yükümlülüğüne sahiptir. Gerekmesi ve müm-künolması durumunda test örneği yapabilmekteyiz.Uygulamanızı görüşmek üzere bizimle irtibata geçiniz.

Klüber Lubrication ürünleri devamlı geliştirilmektedir.Bu nedenle, Klüber Lubrication München SE & Co.KG önceden haber vermeksizin bu broşürdeki bilgilerideğiştirme hakkını saklı tutar.

Klüber Lubrication München SE & Co. KGGeisenhausenerstraße 781379 MünihAlmanya

Birinci derece yetkili yerel mahkeme, Münih, Almanya(Munich District Court)Tescil sertifika no: 46624

18 19

Page 11: Raylı sistemlerde yüksek güvenlik

www.klueber.com

Klüber Lubrication – your global specialist

Bizim tutkumuz, yenilikçi tribolojik çözümlerdir. Kişisel hizmet ve danışmanlığımızla,müşterilerimize dünya genelinde başarılı olmaları için bütün endüstriyel alanlarda ve bütünpazarlarda yardımcı oluruz. Deneyimli, iddialı bilgi birikimimiz ve tecrübeli çalışanlarımızla,giderek artan endüstriyel gereksinimleri 80 yıldan bugüne, yüksek performanslıyağlayıcılarımızla ustaca karşılıyoruz.

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi,Karaağaç Mah. 10. Sok. No:7Kapaklı/Tekirdağ/Türkiye

Telefon : +90 282 758 15 30Fax : +90 282 758 29 [email protected]