10
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KAJIAN TEMPATAN Tarikh : 5 April 2012 Masa : 9.45 – 10.45 tengah hari Kelas : 5 K Bilangan murid : 38 Tema : Mengenal negara kita Topik : Geografi fizikal Subtopik : Bencana alam Hasil pembelajaran : Selepas pengajaran dan pembelajaran: 1. Menjelaskan bencana alam yang merupakan kesan daripada ciri- ciri cuaca dan iklim di Malaysia. 2. Bersyukur mempunyai iklim yang tidak sering dilanda bencana alam seperti di negara lain. 1

RPH KT - Bencana Alam

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: RPH KT - Bencana Alam

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KAJIAN TEMPATAN

Tarikh : 5 April 2012

Masa : 9.45 – 10.45 tengah hari

Kelas : 5 K

Bilangan murid : 38

Tema : Mengenal negara kita

Topik : Geografi fizikal

Subtopik : Bencana alam

Hasil pembelajaran :

Selepas pengajaran dan pembelajaran:

1. Menjelaskan bencana alam yang merupakan kesan daripada ciri-ciri cuaca dan

iklim di Malaysia.

2. Bersyukur mempunyai iklim yang tidak sering dilanda bencana alam seperti di

negara lain.

1

Page 2: RPH KT - Bencana Alam

Pengisian Kurikulum :

Kemahiran pelbagai

Kemahiran berfikir

Kemahiran belajar

Kaedah koperatif

Teknik TOC

Kaedah konstruktivisme

Kaedah kontekstual

Penyerapan nilai murni

Bersyukur

Keyakinan diri

Budaya cakna

Unsur Patriotisme

1. Perasaan bangga akan iklim negara

2. Mensyukuri keselamatan iklim di Malaysia di Malaysia.

3. Bersama bertanggungjawab memelihara kawasan alam sekitar.

4. Bersyukur dan berbangga menjadi rakyat Malaysia.

Sumber pengajaran dan pembelajaran.

ABM : Kad gambar, kertas majong, edaran jadual nota.

Pengetahuan sedia ada

1. Murid mengetahui apakah yang dimaksudkan dengan terma bencana alam.

2. Murid mengetahui fenomena-fenomena iklim di Malaysia seperti berangin, hujan

dan panas.

2

Page 3: RPH KT - Bencana Alam

LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI CATATAN

Set Induksi

(5 minit)

Soal jawab bersama murid

mengenai bencana alam.

1. Guru

mengemukakan

soalan kepada murid.

2. Murid menjawab

dalam keadaan

sukarela.

3. Guru mengaitkan

jawapan dengan topik

hari ini.

1. Soalan-soalan

yang ditanya

adalah menjurus

kepada peristiwa

tsunami 2004 dan

bencana alam

yang dijadikan

contoh awal sesi

pengajaran

adalah tsunami.

2. Murid

menjawab soalan

dengan bangun

dan kuat suara

akan dapat

melatih kemahiran

berucap dan

keyakinan diri

mereka.

3

Page 4: RPH KT - Bencana Alam

Langkah 1

(10 minit)

Menyusun kad-kad

gambar dalam kumpulan

masing-masing.

1. Guru

membahagikan murid

kepada 4 kumpulan.

2. Setiap kumpulan

akan diberikan sehelai

kertas majong,

sebatang pen marker

dan mendapat satu

set serakan gambar

bencana alam yang

berbeza antara

kumpulan.

3. Murid dikehendaki

menyusun serakan

gambar tersebut

kepada posisi yang

tepat.

1. Aktiviti ini akan

menguji imaginasi

murid

membayangkan

gambar yang

telah siap bagi

menyiapkan

susunan.

2. Murid akan

bekerjasama

dalam kumpulan

bagi

menyelesaikan

serakan gambar

yang diberikan.

ABM:

1. Kad gambar

yang telah

digunting-gunting

menjadi banyak

kepingan.

4

Page 5: RPH KT - Bencana Alam

Langkah 2

(20 minit)

Aktiviti menyenaraikan

punca dan kesan bagi

setiap bencana alam yang

telah diterima setiap

kumpulan.

1. Setiap kumpulan

murid telah

mengenalpasti jenis

bencana alam melalui

gambar yang diterima

kumpulan masing-

masing.

2. Guru memberikan

setiap kumpulan

murid 1 artikel

mengenai bencana

alam masing-masing.

Murid dikehendaki

untuk menyenaraikan

punca dan akibat dari

bencana alam

tersebut.

3. Murid dikehendaki

menghias

pembentangan

mereka di samping

menyenaraikan setiap

sebab dan akibat

bencana alam mereka

dalam jadual.

1. Murid boleh

merujuk buku teks

bagi menjalankan

aktiviti ini.

ABM:

1. Kad gambar

2. Kertas majong

5

Page 6: RPH KT - Bencana Alam

Langkah 3

(20 minit)

Pembentangan kumpulan. 1. Guru akan

memanggil setiap

kumpulan untuk

melakukan

pembentangan

mengenai bencana

alam kumpulan

masing-masing.

2. Murid akan

diberikan borang

mengenai punca dan

kesan setiap bencana

alam yang dibentang

untuk mencatat isi-isi

penting

pembentangan.

3. Murid-murid

digalakkan untuk

bersoal-jawab dengan

pembentang.

1. Menggunakan

kaedah TOC<

murid-murid akan

menjana idea

mereka melalui

proses hubungkait

sesuatu peristiwa

dan kesannya.

2. Setiap murid

akan mendapat

edaran dan tugas,

jadi akan

membuatkan

setiap murid

mempunyai kerja

untuk

diselesaikan.

ABM:

1. Edaran borang

6

Page 7: RPH KT - Bencana Alam

Penutup

(5 minit)

Rumusan pembelajaran 1. Guru memberikan

rumusan mengenai

pembelajaran dengan

mengimbas kembali

jenis, sebab dan

akibat setiap bencana

alam yang dipelajari.

2. Guru akan cuba

mengajak murid

mensyukuri negara

Malaysia yang kurang

dilanda bencana alam

berbanding negara

lain.

1. Rumusan

diberikan

mengikut topik

pembelajaran hari

ini.

7

Page 8: RPH KT - Bencana Alam

REFLEKSI

Selepas menjalankan sesi P&P ini, saya mendapati bahawa apabila ingin

menjalankan aktiviti kumpulan atau aktiviti koperatif yang memerlukan penglibatan aktif

pelajar, ia perlu dilaksanakan pada langkah 2 atau langkah 3 sesebuah sesi

pengajaran. Apa yang telah berlaku semasa saya menjalankan sesi P&P ini adalah

murid sukar untuk dikawal jika dari awal mereka diberikan aktiviti yang melibatkan fizikal

dan tindakan koperatif mereka. Bagi saya, P&P yang saya jalankan untuks sesi kali ini

adalah sedikit gagal dan memerlukan penambahbaikan dari aspek bentuk aktiviti untuk

murid-murid yang aktif dan sederhana dalam aspek tahap kognitif mereka. Tidak

dinafikan ini merupakan salah satu cabaran yang cukup hebat bagi saya sepanjang

bergelar guru pelatih dan adalah cukup sukar bagi saya memilih kaedah yang paling

sesuai dalam menjalankan P&P bagi murid-murid di kelas ini.

8