Upload
fudgy-fudge
View
21
Download
0
Embed Size (px)
DESCRIPTION
RHP
Citation preview
RPH Seni Dalam Pendidikan...KITAR SEMULA RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
Hidup Bersama Di Sekolah dan Masyarakat.
d) Aktiviti Kejiranan- Bergotong- royong : Kitar Semula
Tema SDP - Kemasyarakatan
Mata Pelajaran : Pendidikan sivik dan kewarganegaraanTahun : 6Masa : 60 minitTajuk : Kitar Semula
Hasil Pembelajaran : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, pelajar (Objektif) boleh:i. mengelaskan bahan buangan kepada bahan boleh dikitar semula dan bahan yang tidak boleh dikitar semula. ii. menjalankan aktiviti mengitar semula bahan buangan ditetapkan berpandukan bahan yang diberi.
Pendekatan P&P : KonstruktivismePenerapan Nilai : i. Menghargai kewujudan alam sekitar ii. Bertanggungjawab iii. Kerjasama
Kemahiran : i. Memerhati ii. Membuat inferens iii. Berkomunikasi iv. Mengelas
KBKK : i. Mengumpul maklumat ii. Menjana idea iii. Menghubung kait iv. Membanding dan membeza v. Merumus
Kecerdasan Pelbagai : i. Interpersonal ii. Intrapersonal iii. Logikal
Media Pengajaran : i. Surat khabar ii. Carta lagu iii. LCD iv.Radio
Pengetahuan Sedia Ada : Pelajar pernah menggunakan buangan yang telahdikitar semula.
PERKARAIsi pelajaranAKTIVITISUMBERCATATAN SDP
Set induksi( 5 minit ) Menonton klip video Kitar Semula
1. Guru menayangkan video tentang Kitar semula . 2. Murid memerhati tayangan video3. Murid diminta membezakan jenis-jenis kitar semula.
LCD Video
KBKK Hubungkait Inferens Gabungjalin mata pelajaran Sains dan Muzik
Langkah 1( 15 minit )1. Penerangan tentang bahan yang boleh di kitar semula1. Guru menjelaskan tujuan aktiviti dan tajuk pengajaran .
2. Guru membawa murid ke tapak pembuangan sampah di sekolah.
3. Guru meminta murid mengenalpasti bahan buangan yang terdapat di kawasan itu.
4. Murid mengumpul bahan buangan yang boleh dikitar semula contoh : botol, kertas, tin.
5. Murid mengelaskan bahan buangan mengikut kartogeri.
- Biru -- kertas- Coklat -- kaca- Jingga -- tin
Bahan maujud
KBKK
Pencetusan idea Banding beza Hubungkait
> Pergerakan Lokomotor & bukan lokomotor
Seni visual- Mengenal warna
Langkah 2( 15 minit )
Projek kitar semula kertas ( membuat carta skrap )
1. Guru membahagikan murid kepada 5 kumpulan .
2. Guru memberikan gambar bahan-bahan yang boleh dikitar semula secara rawak kepada setiap kumpulan.
3. Murid diminta mengelas gambar dan menampal dalam carta skrap
4. Guru memasang muzik untuk mengiringi murid melakukan aktiviti
KPS
Memerhati Inferens Komunikasi Mengelas
KBKK Menjana idea MenghubungKait Membanding beza
-Seni Visual Buku skrap
-Pergerakan-pjk mengelaskan
-Muzik
Langkah 3(15 minit )1. Perbentangan1. Guru meminta beberapa orang pelajar membentangkan hasil dapatan kumpulan masing- masing.
2. Guru memberikan penerangan dan pengukuhan.
KecerdasanPelbagai
Interpersonal Intrapersonal Logikal Gabungjalin mata pelajaran Sains dan Seni
Penutup / Kemuncak ( 5 minit )1. Menyanyi lagu Hijau1. Guru memperdengarkan rakaman lagu Hijau
2. Murid menyanyi mengikut carta senikata lagu.
4. Murid menyanyi mengikut senikata lagu.