5
Scenariusz zajęć świetlicowych Temat zajęć: Tajemniczy świat kosmosu. Cele ogólne: - zapoznanie z obiektami i zjawiskami zachodzącymi w kosmosie; - rozbudzenie zainteresowania zdobywaniem wiedzy o tym co nieznane; Cele szczegółowe: - przekazanie wiedzy na temat obiektów i zjawisk zachodzących w kosmosie; - przekazanie wiedzy, która z planet jest najmniejsza, a która największa; - wyjaśnienie co to jest ruch orbitowy; - utrwalenie wiedzy o wyglądzie planet i poznanych obiektach znajdujących się w kosmosie; - doskonalenie umiejętności wypowiadania się w formach plastycznych; - kształtowanie kreatywności; Metody: pogadanka, praktycznego działania, burza mózgów; Formy pracy: grupowa, indywidualna;

sp84.waw.plsp84.waw.pl/.../scenariusztajemniczyswiatkosmosu.docx · Web viewWykonanie pracy plastycznej pt. „Musująca planeta”. Zadaniem dzieci jest stworzenie musującego modelu

  • Upload
    others

  • View
    1

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: sp84.waw.plsp84.waw.pl/.../scenariusztajemniczyswiatkosmosu.docx · Web viewWykonanie pracy plastycznej pt. „Musująca planeta”. Zadaniem dzieci jest stworzenie musującego modelu

Scenariusz zajęć świetlicowych

Temat zajęć: Tajemniczy świat kosmosu.

Cele ogólne:

- zapoznanie z obiektami i zjawiskami zachodzącymi w kosmosie;

- rozbudzenie zainteresowania zdobywaniem wiedzy o tym co nieznane;

Cele szczegółowe:

- przekazanie wiedzy na temat obiektów i zjawisk zachodzących w kosmosie;

- przekazanie wiedzy, która z planet jest najmniejsza, a która największa;

- wyjaśnienie co to jest ruch orbitowy;

- utrwalenie wiedzy o wyglądzie planet i poznanych obiektach znajdujących się w kosmosie;

- doskonalenie umiejętności wypowiadania się w formach plastycznych;

- kształtowanie kreatywności;

Metody: pogadanka, praktycznego działania, burza mózgów;

Formy pracy: grupowa, indywidualna;

Środki dydaktyczne: karta z puzzlami do wycięcia i ułożenia, książki, atlas, album itp.,

soda, kwasek cytrynowy, talerzyki, pipeta lub zakraplacz, farby, woda;

Przebieg zajęć:

1. Przywitanie z dziećmi, przedstawienie tematu i celu zajęć.

2. Oglądanie książek i albumów, czasopism, pocztówek o tematyce związanej z

kosmosem. Wyjaśnienie niezrozumiałych słów takich jak: kosmos, planety,

przestrzeń kosmiczna, UFO, pojazd kosmiczny, skafander… Zapoznanie z wyglądem

Page 2: sp84.waw.plsp84.waw.pl/.../scenariusztajemniczyswiatkosmosu.docx · Web viewWykonanie pracy plastycznej pt. „Musująca planeta”. Zadaniem dzieci jest stworzenie musującego modelu

Układu Słonecznego, słuchanie nazw poszczególnych planet, nazywanie ich,

określenie, która z planet jest najmniejsza a która największa.

3. Zabawa ruchowa – „Ruch na orbicie”. Jedno dziecko pełni role Słońca i stoi na

środku sali, pozostałe dzieci krążą wokół niego po orbitach (linie wyznaczone np.

taśmą na podłodze). Przy okazji zabawy dzieci poznają znaczenie terminu: orbita.

Każde dziecko, które pełni rolę planety otrzymuje emblemat z napisem konkretnej

planety w celu utrwalenia nazw planet.

4. Dzieci układają z rozsypanki elementy umieszczając je w odpowiednim miejscu aż do

utworzenia obrazka przedstawiającego Układ Słoneczny. (Załącznik nr 1)

5. Wykonanie pracy plastycznej pt. „Musująca planeta”. Zadaniem dzieci jest

stworzenie musującego modelu wybranej przez siebie planety. Dzieci sypią na

talerzyk 100g sody, 50g kwasku cytrynowego i mieszają. W kubkach przygotowują

wodę zabarwioną kolorami, które będą im potrzebne do wykonania wybranej planety.

Pipetą (zakraplaczem lub strzykawką) nanoszą kolorowe roztwory na talerzyk z sodą i

kwaskiem cytrynowym tworząc wzór wybranej przez siebie planety.

Praca podglądowa:

6. Ewaluacja – uczniowie siedząc w kole opowiadają co im się podobało lub nie

podobało w przeprowadzonym zajęciach.

Page 3: sp84.waw.plsp84.waw.pl/.../scenariusztajemniczyswiatkosmosu.docx · Web viewWykonanie pracy plastycznej pt. „Musująca planeta”. Zadaniem dzieci jest stworzenie musującego modelu

Załącznik nr 1

Page 4: sp84.waw.plsp84.waw.pl/.../scenariusztajemniczyswiatkosmosu.docx · Web viewWykonanie pracy plastycznej pt. „Musująca planeta”. Zadaniem dzieci jest stworzenie musującego modelu