Upload
daiana-stefan
View
685
Download
3
Embed Size (px)
Citation preview
COALA CU CLASELE I-VIII NR.183NVTOR : LAZR ELENA
PROIECT DIDACTIC
DATA: 14.05.2012CLASA: a II-a BARIA CURRICULAR: Limb i comunicareDISCIPLINA: Limba i literatura romn UNITATEA DE NVARE: Lumea necuvnttoarelorSUBIECTUL: Textul narativ .Text suport-Spicul de gru i pleava ,dup Alexandru MitruTIPUL LECIEI: predare DURATA: lecie integrat 2 ore
SCOPURI:S1-consolidarea deprinderii de a citi corect, fluent i expresiv pornind de la textul Spicul de gru i pleava ,dup Alexandru Mitru;S2 - consolidarea deprinderii de identificare a elementelor eseniale ale unui text narativ;S3-mbogirea i activizarea vocabularului cu cuvintele i expresiile noi: lan,pleav,semeie,soart, ano,adiere blnd,, o mare aurie ;S4-dezvoltarea gndirii critice necesare desprinderii mesajului textului Spicul de gru i pleava ,dup Alexandru Mitru.
OBIECTIVE OPERAIONALE:La sfritul leciei elevii vor fi capabili:O1: s citeasc corect, contient i selectiv un text narativ Spicul de gru i pleava ,dup Alexandru Mitru; . O2: s identifice titlul, autorul, personajele i mesajul textului narativ Spicul de gru i pleava ,dup Alexandru Mitru; ;O3: s alctuiasc enunuri cu ajutorul cuvintelor noi i a expresiilor: lan,pleav,semeie,soart, ano,adiere blnd,, o mare aurie. ;O4: s alctuiasc cele dou cvintetecu temele spicul i pleava, pe baza precizrilor fcute de nvtor; O5: s identifice mesajul textuluiSpicul de gru i pleava ,dup Alexandru Mitru;
STRATEGIA DIDACTIC: 1. TIPUL: A. algoritmic; B. expozitiv-euristic; C. evaluativ-stimulativ; D. active-participativ
1. METODE I PROCEDEE:A.conversaia euristic, observaia, explicaia, demonstraia, instructajul, citirea explicativ.B.exerciiul;C.observarea curent, aprecierea verbal, autoevaluarea.D.harta povetii, cadranele, ,jocul didactic.
1. MIJLOACE DE NVARE:1. Fie,1. Fie de evaluare;1. Manualul ;1. Jetoane cu silabe
BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculum naional. Programe colare pentru nvmnt primar1. Florica Chereja - Dezvoltarea gndirii critice n nvmntul primar, Ed. Humanitas Educaional, Bucureti, 20041. Ion erdean Metodica predrii limbii romne la clasele I-IV, E.D.P., Bucureti, 1993;1. Tudora Pitila si Cleopatra Mihailescu, Limba si literatura romana, manual pentru clasa a II-a, , Ed. Aramis, 2004
ETAPELE LECIEIOB .OP.DESCRIEREA ACTIVITILOR DE NVARESTRATEGIE DIDACTICEVALUARE
I.MOMENTULORGANIZATORIC1 minPregtirea materialului didactic necesar i poziia corect n banc;
-expozitiv-euristic:conversaia, explicaia;
II. VERIFICAREA CUNOTINELOR ANTERIOARE 5 minverificarea cantitativ a temeiobserv dac elevii au efectuat tema dat;verificarea calitativ a temeiverific tema selectiv i corecteaz greelile aprute;- expozitiv-euristic:conversaia, explicaia;
III. CAPTAREA ATENIEI 5 minJocul silabelor-fiecare echip va primi cartonae pe caresunt crise diferite silabe, formnd titlul leciei.Rostesc cuvintele pe rnd:SPICUL , DE , GRU, I , PLEAVA
- expozitiv-euristic:conversaia, explicaia, observaia;
-algoritmic: exerciiul
-evaluativstimulativ:aprecierea verbalEvaluare frontal,oral, formativ
IV. ANUNAREA SUBIECTULUI I A OBIECTIVELOR 3 min Se anun titlul noii lecii:Spicul degru i pleava dup Alexandru Mitru. Elevii sunt anunai c lecia se vadesfura sub form de concurs, Drumul pinii, pe parcursul cruia vor avea mai multe sarcini. La fiecare sarcin ndeplinit vor primi cte un jeton. La sfrit se vor contoriza jetoanele i va fi desemnat ctigtoare echipa care are mai multe jetoane. Obiectivele operaionale suntprezentate pe nelesul elevilor.-expozitiv-euristic;conversaia, explicaia;
V. PREZENTAREA NOULUI CONINUT IDIRIJAREA VRII1.Citirea textului de ctre elevi - 3min2. Citirea n lan - 5 min3. Scrierea datei i a titlului pe tabl i pe caiete 1 min4. Explicarea cuvintelor noi i a expresiilor 8 min5. Anunarea derulrii concursului: Drumul pinii 10min
7.Citirea model- 1 min8. Citirea dup model(integral) 5 min
9. Interpretarea cntecului : Tot ce e pe lume- 2 minO1O2
O3
O11.Elevii citesc textul n gnd(n ritm propriu), avnd ca sarcin sublinierea cuvintelor i a expresiilor nenelese.2.Se citete lecia n lan, astfel nct toi copiii s citeasc lecia de dou ori. Se reia citirea cu explicarea cuvintelori a expresiilor. Identificarea elementelor eseniale textului narativ: titlu, autor , personaje.3. Scrierea datei i a titlului la tabl i pe caiete.4.Explicarea cuvintelor noi: lan,pleav,semeie,soart, ano citirea explicaiei din manual; scrierea acestora pe tabl i n caiete; expresiilor(oral) adiere blnd, o mare aurie5. Drumul pinii concurs n mai multe grupe.Se formeaz grupe a cte 4 elevi:I.Zambilelor; II. Ghioceilor;III. Lalelelor ; IV. Viorelelor; V. Narciselor Proba :Cuvintele explicate se vor folosi n structurinoi altele dect cele n tlnite n text i desprirea acestora n silabe. Enunul se scrie pe fi. Un elev va citi enunurile formate de echipa sa. Pentru fiecare rspuns corect echipa primete un jeton cu spice de gru.Fiecare propoziie ca fi scris pe tabl i pe caiet.7. nvtoarea citete lecia model.8. Citirea dup model.Unul , doi elevi care s citeasc conform modelului .
A.T. Intonarea cntecului de ctre elevi cu acompaniament musical.
- sfritul primei ore -expozitiv-euristic:citirea,conversaia, explicaia;
-algoritmic: exerciiul
-evaluativstimulativ:aprecierea verbal
-expozitiv-euristic:citirea explicativ, explicaia;
-algoritmic: exerciiul
-evaluativstimulativ:aprecierea verbal
Evaluare oral, formativ
Evaluare scris, formativ
Evaluare oral, formativ
10.AT .Asamblarea unui spic de gru - 2 min11.Lucrul cu textul 3 min Citirea selectiv- 5min Lucrul nechipExplozia stelar 2 min Citirea pe roluri 5 min
O1O5ora a II-aAT: s asambleze un spic de gru11.Citirea integral a textului.Elevii identific n text enunul sau fragmentul care ndeplinete condiia formulat de nvtoare. Gsete i citete: Fragmentul n care secertorii vorbescDespre boabele de gru; Propoziiile care exprim o mirare i oporunc.Folosete intonaia potrivit. Lucrul n echipExplozia stelar ,Prin metoda Exploziei stelare , fiecare echip formuleaz n scris cte o ntrebare n legtur cu textul.(Cine? Cnd?Unde? De ce?). Se rspunde oral la ntebri. Se apreciaz prin jetoane cu moar cu saci de fin Citirea pe roluri
-expozitiv-euristic:
citirea,conversaia, explicaia;
-algoritmic: exerciiul-evaluativstimulativ:aprecierea verbal
algoritmic: exerciiul-activ-participativ: explozia stelar
expozitiv-euristic:citireaexplicativ,
Evaluare oral, formativ
Evaluare scris, formativ
Evaluarea orala frontal
12.Moment creativ - Cvintetul. 10 minO513.Elevii vor alctui cte dou cvintete:- unul cu subiectulSpicul(echipele 1 i 2);- altul cu subiectul Pleava(echipele 3 i 4)Se amintete algoritmul alctuirii unui cvintet.Fiecare echip i va prezenta creaia apelnd la elevul considerat a fi cel mai bun cititor.Se apreciaz prin jetoane cu produse de panificaie.- algoritmic: exerciiul
-activ-participativ: cvintetul
--evaluativstimulativ:aprecierea verbal
Evaluare scris, formativ
VI.IDENTIFICAREA MESAJULUI TEXTULUI 10 minO5Desprinderea din text a mesajului textului: Aveau motive spicele nalte s fiesemee? Dar celelalte care se aplecau spre pmnt? nvtura desprins din text se poate exprima sub forma unui proverb despre laud care va fi notat n caiet .
A.T. Cntecul prieteniei intonare
-expozitiv-euristic:explicaia
- algoritmic: exerciiul
-activ-participativ: linia valoric
Evaluarea orala frontal
VII. ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI 10 min
O2O3Prin metoda Cadranelor se face conexiunea invers. Se aplic individual . Se verific modul n care elevii au rspuns cerinelor formulate n fi .Dup stngerea fielor se face o verificare frontal a lucrrilor.-expozitiv-euristic:explicaia- algoritmic: exerciiul-activ-participativ: cadranele
Evaluare scris, formativ
VIII. NCHEIEREA ACTIVITII 3 min Aprecieri generale asupra activitii.Finalizarea concursului cu premierea ctigtorilor. Se acord 2-3 calificative. Tema pentru acas: Exerciiie 1,2;
pag.99.Explicarea sarcinilor.- expozitiv-euristic:conversaia, explicaia;
Silabele
CUL DE GRU I PLEA VA
DRUMUL PINIIECHIPA Zambilelor
SARCINA
1. PROBA I
2. EXPLOZIA STELARA 3.CVINTETUL
DRUMUL PINIIECHIPA Ghioceilor
SARCINA
1. PROBA I
2. EXPLOZIA STELARA
3.CVINTETUL
DRUMUL PINIIECHIPA Lalelelor
SARCINA
1. PROBA I
2. EXPLOZIA STELARA
3.CVINTETUL
DRUMUL PINIIECHIPA Narciselor
SARCINA
1. PROBA I
2. EXPLOZIA STELARA
3.CVINTETUL
DRUMUL PINIIECHIPA Narciselor
SARCINA
1. PROBA I
2. EXPLOZIA STELARA
3.CVINTETUL
EXPLOZIA STELAR CINE?Formuleaz cte o ntrebare despre coninutul textului care s corespund ntrebrilor : CINE ? UNDE ? CND ? DE CE ? CE ?
UNDE? ____________________________ ____________________________
CE? ____________________________
SPICUL DE GRAU SI PLEAVAdup Mitru Alexandru
_________________________ __________________________________________________ __________________________________________________ _________________________
DE CE ?
CND?
__________________________ __________________________________________________ ___________________________________________ ________________________
CE?
UNDE? CINE?
CND?DE CE ?
SPICULCvintetulEchipele 1-2
PLEAVACvintetulEchipele 3-4
Cadranele
1. Care este titlul textului i numele autorului:
2. Desparte n silabe cuvintele :
pleava
spicul -
3. Alctuii o propoziie cu un cuvnt de la exerciiul 2:4. Deseneaza un spic de gru.
jetoane