View
392
Download
7
Embed Size (px)
Citation preview
DNEVNA PRIPREMA ZA DNEVNA PRIPREMA ZA VJERONAUČNI SAT/SUSRET VJERONAUČNI SAT/SUSRET
I.OPĆI PODACI O VJERONAUČNOM I.OPĆI PODACI O VJERONAUČNOM SATU/SUSRETUSATU/SUSRETU
Redni broj pripreme: 16.Redni broj pripreme: 16.Datum: 8.radni tjedan (22.-26.10.2012.)Datum: 8.radni tjedan (22.-26.10.2012.)Škola: Osnovna škola SlunjŠkola: Osnovna škola SlunjRazredi: 7.Razredi: 7.Odjeli: a,b i cOdjeli: a,b i cBroj učenika: 20Broj učenika: 20Vjeroučitelj/ica: Andreja JurčevićVjeroučitelj/ica: Andreja JurčevićTrajanje vjeronaučnog sata/susreta: 45 min.Trajanje vjeronaučnog sata/susreta: 45 min.
Nastavna cjelina:Nastavna cjelina: II. DEKALOG – PRAVILA ZA ŽIVOT II. DEKALOG – PRAVILA ZA ŽIVOT
U LJUBAVI I SLOBODIU LJUBAVI I SLOBODI
Nastavna jedinica: 2.9 ŽIVIMO LI U Nastavna jedinica: 2.9 ŽIVIMO LI U “KULTURI SMRTI”?“KULTURI SMRTI”?
Cilj obrade nastavne jedinice:Cilj obrade nastavne jedinice:
- Učenici trebaju uočiti da je svaki - Učenici trebaju uočiti da je svaki ljudski život svet i da je Bog ljudski život svet i da je Bog jedini njegov Gospodar te da od jedini njegov Gospodar te da od nas zahtijeva poštovanje nas zahtijeva poštovanje ljudskog života od začeća do ljudskog života od začeća do naravne smrti.naravne smrti.
Ključni pojmovi:Ključni pojmovi:
- 5.Božja zapovijed- 5.Božja zapovijed
- svetost života- svetost života
- pobačaj- pobačaj
- eutanazija- eutanazija
- ubojstvo - ubojstvo
- samoubojstvo- samoubojstvo
- Katekizam Katoličke Crkve- Katekizam Katoličke Crkve
Zadaci koje treba ostvariti da Zadaci koje treba ostvariti da bi se cilj postigao:bi se cilj postigao:
OBRAZOVNI ZADACI:OBRAZOVNI ZADACI:- objasniti sadržaj i opseg 5.Božje - objasniti sadržaj i opseg 5.Božje
zapovijedizapovijedi
- učenike ukratko upoznati sa - učenike ukratko upoznati sa Katekizmom Katoličke CrkveKatekizmom Katoličke Crkve
- uočiti da je Bog jedini gospodar svakog - uočiti da je Bog jedini gospodar svakog ljudskog života,kako nas uči i ljudskog života,kako nas uči i Katekizam Katoličke Crkve Katekizam Katoličke Crkve
- kritički protumačiti najučestalije - kritički protumačiti najučestalije povredepovredeljudskog života,osobito pobačajljudskog života,osobito pobačaj
- navesti i kratko protumačiti navode - navesti i kratko protumačiti navode KKC o povredama 5.Božje KKC o povredama 5.Božje zapovijedi,tj. o pobačajuzapovijedi,tj. o pobačaju
ODGOJNI I SOCIJALIZIRAJUĆI ODGOJNI I SOCIJALIZIRAJUĆI ZADACI:ZADACI:
- otkriti i spoznati svetost svakog - otkriti i spoznati svetost svakog ljudskog života od začeća do ljudskog života od začeća do prirodne smrtiprirodne smrti
- imenovati načine kako se možemo - imenovati načine kako se možemo zauzeti za svaki ljudski život,a zauzeti za svaki ljudski život,a osobito za najugroženijeosobito za najugroženije
Metodički sustav/pristup: heuristički Metodički sustav/pristup: heuristički
Oblici rada:individualni,frontalni,Oblici rada:individualni,frontalni,
rad u grupamarad u grupama
Nastavne metode:meditacija,molitveno Nastavne metode:meditacija,molitveno
izražavanje,diskusija,izražavanje,diskusija,
rad na tekstu,razgovor,rad na tekstu,razgovor,
pismeno izražavanje pismeno izražavanje
Mediji komuniciranja:Mediji komuniciranja:
računalo,tekst s meditacijom, ploča, računalo,tekst s meditacijom, ploča, udžbenik, bilježnica, olovka, udžbenik, bilježnica, olovka, didaktički materijal:kopije teksta iz didaktički materijal:kopije teksta iz Katekizma Katoličke Crkve o 5.Božjoj Katekizma Katoličke Crkve o 5.Božjoj zapovijedi,fotografije ljudskog zapovijedi,fotografije ljudskog zametka u najranijim fazama zametka u najranijim fazama ljudskog života (internet),tekst s ljudskog života (internet),tekst s ulomkom iz papine molitve za životulomkom iz papine molitve za život
Korelacija: Korelacija:
-HRVATSKI JEZIK – A.Šenoa:Čuvaj se -HRVATSKI JEZIK – A.Šenoa:Čuvaj se senjske senjske ruke;D.Šimunović:Duga;V.Novak:Iz ruke;D.Šimunović:Duga;V.Novak:Iz velegradskog podzemljavelegradskog podzemlja
-POVIJEST-svijet u doba europske -POVIJEST-svijet u doba europske dominacije u 19.st.(građanski dominacije u 19.st.(građanski rat,ropstvo),svjetske krize i rat,ropstvo),svjetske krize i
Prvi svjetski ratPrvi svjetski rat
Izvori za pripremanje nastavnika:Izvori za pripremanje nastavnika:
Periš,Josip,Cicvarić,A.,Galić,V.,Rađa,V. iPeriš,Josip,Cicvarić,A.,Galić,V.,Rađa,V. i suradnici: Zajedno u ljubavi,udžbenik za katolički suradnici: Zajedno u ljubavi,udžbenik za katolički vjeronauk sedmoga razreda osnovne vjeronauk sedmoga razreda osnovne
škole,Kršćanska škole,Kršćanska sadašnjost,Zagreb,2007.sadašnjost,Zagreb,2007.
Hrvatska biskupska konferencija:Katekizam Hrvatska biskupska konferencija:Katekizam Katoličke Katoličke
Crkve,Glas Koncila,1994.Crkve,Glas Koncila,1994.
Niehl, Franz W., Thömmes, Niehl, Franz W., Thömmes, Arthur, 212 metoda za Arthur, 212 metoda za nastavu vjeronaukanastavu vjeronauka, Katehetski salezijanski , Katehetski salezijanski centar, Zagreb, 2000.centar, Zagreb, 2000.
Internet – tekstovi i fotografije zametka čovjeka u Internet – tekstovi i fotografije zametka čovjeka u
najranijim fazama života najranijim fazama života
Izvori za pripremanje učenika:Izvori za pripremanje učenika:
Periš,Josip,Cicvarić,A.,Galić,V.,Rađa,V. iPeriš,Josip,Cicvarić,A.,Galić,V.,Rađa,V. i
suradnici: Zajedno u ljubavi,udžbenik za suradnici: Zajedno u ljubavi,udžbenik za
katolički vjeronauk sedmoga razreda katolički vjeronauk sedmoga razreda osnovne osnovne
škole,Kršćanska sadašnjost,Zagreb,2007.škole,Kršćanska sadašnjost,Zagreb,2007.
Hrvatska biskupska Hrvatska biskupska konferencija:Katekizam Katoličke konferencija:Katekizam Katoličke Crkve,Glas Koncila,1994.Crkve,Glas Koncila,1994.
II. GLOBALNA STRUKTURA VJERONAUČNOGA SATA/SUSRETAII. GLOBALNA STRUKTURA VJERONAUČNOGA SATA/SUSRETA
DIO SATADIO SATA POJEDINE ETAPE RADAPOJEDINE ETAPE RADA VRIJEMVRIJEMEE
1.Uvodni dio1.Uvodni dio meditativno-molitveni meditativno-molitveni
početakpočetak3 min.3 min.
motivacijamotivacija 1 min.1 min.
najava temenajava teme 1 min.1 min.
2.Glavni dio2.Glavni dio diskusija-parlaonicadiskusija-parlaonica 20 20
min.min.
sintezasinteza 5 min.5 min.
aktualizacija:proučavanje aktualizacija:proučavanje materijala iz KKC materijala iz KKC
10 10 min.min.
3.Završni dio3.Završni dio domaća zadaćadomaća zadaća 4 min.4 min.
molitveni završetakmolitveni završetak 1 min.1 min.
III. TIJEK VJERONAUČNOGA III. TIJEK VJERONAUČNOGA SATA/SUSRETASATA/SUSRETA
1. UVODNI DIO1. UVODNI DIO
MEDITATIVNO – MOLITVENI POČETAKMEDITATIVNO – MOLITVENI POČETAK
Prošli sat razgovarali smo o 5. Božjoj Prošli sat razgovarali smo o 5. Božjoj
zapovijedi,tj. o svetosti ljudskog života.zapovijedi,tj. o svetosti ljudskog života.
Današnji susret započet ćemo kratkom Današnji susret započet ćemo kratkom
meditacijom u kojoj ćemo Bogu zahvaliti zameditacijom u kojoj ćemo Bogu zahvaliti za
tajnu dara života.tajnu dara života.
VELIK SI, BOŽE
Velik si,Bože:
velika je tajna života
kojim ispunjaš svijet.
Mi smo djelo tvojih ruku,
i sve dugujemo tvojoj
ljubavi.
Čitavim svojim životom želimo ti zahvaljivati.
Poslao si nam svoga
Sina,Isusa,
koji je ljubio život,
ljude koje je sretao
i liječio im tijelo i dušu.
Puni udivljenja,svaki dan otkrivamo da nam ti,Bože,otvarajući put novoga života u Isusu, darivaš svjetlost i snaguda možemo vjerovati da naš mali život, usprkos svemujest dio jednog plana velike ljubavi.
Slava Ocu…
MOTIVACIJAMOTIVACIJA
Prošli sat obrađivali smo 5.Božju zapovijed kojaProšli sat obrađivali smo 5.Božju zapovijed koja
glasi…glasi…
Sjećate li se do kojeg smo zaključka došli?Sjećate li se do kojeg smo zaključka došli?
Zaključili smo da je čovjek “slika Zaključili smo da je čovjek “slika Božja”,pojedinac Božja”,pojedinac
od Boga ljubljen i izabran da kao jedinstveno od Boga ljubljen i izabran da kao jedinstveno biće biće
kvalitetno provede ovaj život,da si ovdje na kvalitetno provede ovaj život,da si ovdje na Zemlji Zemlji
utire stazu vječnosti.utire stazu vječnosti.
NAJAVA TEMENAJAVA TEME
Danas se mnogo govori o ljudskim pravima,a Danas se mnogo govori o ljudskim pravima,a
sigurno ste čuli da postoje i prava djece.sigurno ste čuli da postoje i prava djece.
Iako to lijepo zvuči,svakoga dana slušamo i Iako to lijepo zvuči,svakoga dana slušamo i čitamočitamo
o ratovima,ubojstvima,samoubojstvima…o ratovima,ubojstvima,samoubojstvima…
Ljudski život nikada nije bio ugroženiji nego Ljudski život nikada nije bio ugroženiji nego danas.danas.
Kako je to moguće?Zašto je do toga uopće Kako je to moguće?Zašto je do toga uopće došlo?došlo?
Pokušat ćemo objasniti na jednom primjeru,Pokušat ćemo objasniti na jednom primjeru,
pobačaju.pobačaju.
Što mislite,ima li žena pravo na ubojstvo Što mislite,ima li žena pravo na ubojstvo
nerođenog djeteta?nerođenog djeteta?
2. GLAVNI DIO2. GLAVNI DIO
DISKUSIJA U OBLIKU PARLAONICEDISKUSIJA U OBLIKU PARLAONICE
- Učenike podijeliti u dvije skupine,ovisno o Učenike podijeliti u dvije skupine,ovisno o stavustavu
koji zastupaju.koji zastupaju.
- Pet učenika bit će porota.Pet učenika bit će porota.
- Parlaonicu ćemo započeti tako da će svaka Parlaonicu ćemo započeti tako da će svaka grupa izabrati predstavnika koji će na grupa izabrati predstavnika koji će na početku objasniti zašto su oni za ili protiv početku objasniti zašto su oni za ili protiv pobačaja.pobačaja.
- Dozvoliti učenicima da slobodno izraze Dozvoliti učenicima da slobodno izraze svoje mišljenje.svoje mišljenje.
- Pripremiti pitanja kojima možemo Pripremiti pitanja kojima možemo potaknuti diskusiju ukoliko učenici ne budu potaknuti diskusiju ukoliko učenici ne budu imali o čemu raspravljati.imali o čemu raspravljati.
Npr.mlada djevojka ostane trudna.Nema Npr.mlada djevojka ostane trudna.Nema podrške dečka niti roditelja da rodi.Ima li podrške dečka niti roditelja da rodi.Ima li pravo na pobačaj?pravo na pobačaj?
Da li je liječnik koji vrši pobačaj ubojica,Da li je liječnik koji vrši pobačaj ubojica,
odgovoran za svoj čin?odgovoran za svoj čin?
Što ako roditelji znaju da će majka roditi Što ako roditelji znaju da će majka roditi bolesnobolesno
dijete?dijete?
- Kada raspravu privedemo kraju,porota Kada raspravu privedemo kraju,porota donosi donosi
presudu o tome koja je grupa bila presudu o tome koja je grupa bila uspješnija i uspješnija i
bolja i zašto.bolja i zašto.
(Oni ne ocjenjuju ispravnost stavova već(Oni ne ocjenjuju ispravnost stavova već
argumentaciju i jasnoću iznošenja istih.)argumentaciju i jasnoću iznošenja istih.)
SINTEZASINTEZA
-Nakon parlaonice,stavove učenika treba -Nakon parlaonice,stavove učenika treba analizirati analizirati
i korigirati i dovesti ih do jasnog zaključka da i korigirati i dovesti ih do jasnog zaključka da je je
ljudski život svet i da je Bog jedini njegov ljudski život svet i da je Bog jedini njegov gospodargospodar
te da od nas zahtijeva poštovanje života od te da od nas zahtijeva poštovanje života od
začeća do naravne smrti.začeća do naravne smrti.
-Zatim učenicima pokazujem fotografije -Zatim učenicima pokazujem fotografije ljudskog ljudskog
zametka u najranijim fazama života.zametka u najranijim fazama života.
7 dana star ljudski embrij
Molim pažljive promatrače
da pronađu: srce,mozak,
pluća,ruke,noge,oči – te
prve obrise ljudskog tijela.
6 tjedana star ljudski embrij
Srce bebe kuca,a i krv
već putuje njezinim
venama!
Stara sam već 10 tjedana!
Razvijaju se bebine oči.
Dobiva i kosti.
Svi vitalni organi su
stvoreni.
Beba je teška oko 2,5g i duga 2-3cm.
Razvoj bebe po tjednima trudnoće jedan je od najzanimljivijih i najkompleksnijih procesa u cijelom
ljudskom organizmu, ali i životu. Od začeća,pa sve do poroda, beba će neprestano rasti, razvijati svoje organe te
učiti i spoznavati svoju okolinu.
Trebam vašu ljubav!
AKTUALIZACIJAAKTUALIZACIJA
Došli smo,dakle,do jasnog zaključka koji nasDošli smo,dakle,do jasnog zaključka koji nas
upućuje da upućuje da majka nema pravo na pobačaj majka nema pravo na pobačaj
jer je Bog jedini gospodar ljudskog života.jer je Bog jedini gospodar ljudskog života.
Imate li ideju o tome kako možemo Imate li ideju o tome kako možemo provjeriti provjeriti
i doznati da je naš stav u skladu s onim što i doznati da je naš stav u skladu s onim što
nas uči naša vjera?nas uči naša vjera?
Postoji knjiga koja se zove Postoji knjiga koja se zove KATEKIZAMKATEKIZAM
KATOLIČKE CRKVEKATOLIČKE CRKVE.(Pokazati ga.(Pokazati ga
učenicima.)učenicima.)
U ovoj knjizi jasno je izložen U ovoj knjizi jasno je izložen nauk Katoličkenauk Katoličke
crkve,tj. sve ono što bismo mi kao vjernici crkve,tj. sve ono što bismo mi kao vjernici
trebali prihvaćati i živjeti.trebali prihvaćati i živjeti.
Danas ćemo na konkretnom primjeru Danas ćemo na konkretnom primjeru
pokazati kako se možemo poslužiti ovompokazati kako se možemo poslužiti ovom
knjigom.knjigom.
Učenicima dijelimo kopiju KKC,str. 561-563Učenicima dijelimo kopiju KKC,str. 561-563
(točke 2270-2275) gdje se govori o pobačaju.(točke 2270-2275) gdje se govori o pobačaju.
Podvući najvažnije izričaje.Podvući najvažnije izričaje.
Učenici će ih pročitati i uz pomoć vjeroučitelja Učenici će ih pročitati i uz pomoć vjeroučitelja
protumačiti.protumačiti.
Dakle,kada smo u bilo kakvim nedoumicama Dakle,kada smo u bilo kakvim nedoumicama
vezanima uz naš život i vjeru,svoje stavove vezanima uz naš život i vjeru,svoje stavove
možemo preispitati i učvrstiti služeći se KKC.možemo preispitati i učvrstiti služeći se KKC.
DOMAĆA ZADAĆADOMAĆA ZADAĆA
Napiši barem jedan primjer kako se Napiši barem jedan primjer kako se možemomožemo
zauzeti za nečiji život.zauzeti za nečiji život.
Učenicima pojasniti što se od njih očekuje.Učenicima pojasniti što se od njih očekuje.
Npr.možda će se neke učenice same suočiti Npr.možda će se neke učenice same suočiti sasa
neželjenom trudnoćom,možda će se to neželjenom trudnoćom,možda će se to dogoditi dogoditi
nečijoj majci,prijateljici ili sestri.nečijoj majci,prijateljici ili sestri.
3. ZAVRŠNI DIOMOLITVENI ZAVRŠETAK
Izražajno pročitati ulomak iz papine molitve za život.
Stojimo ničice pred Tobom, začetniče i ljubitelju među nama stvarno prisutnog i živog života i molimo Te: Probudi u nama poštovanje za svaki rađajući život, daj da u svakom plodu majčinske utrobe prepoznajemo divno Stvoriteljevo djelo, naša srca pripremi za velikodušan prihvat svakogdjeteta koje se treba roditi.
Blagoslovi obitelji, posveti svezu zaručnika,oplodi njihovu ljubav…
Upravljaj djelom znanstvenika i liječnika da napredak pridonese cjelovitom dobru osobe te danitko ne nastrada od ubijanja i nepravde.
Kreativnom ljubavlju obdari upravitelje i gospodarstvenike da uvide i promiču prikladne životne uvjete kako bi se mlade obitelji mogle smjerno otvoriti rađanju svoje djece.
Utješi bračne parove koji pate jer ne moguimati djecu,providi ih u svojoj dobroti.
Odgajaj sve da se skrbe za siročad inapuštenu djecu, da mogu osjetiti toplinutvoje ljubavi, utjehu tvoga Božanskog srca. Amen.