UNIVERSITATEA DIMITRIE CANTEMIR DIN TÎRGU-MUREŞDEPARTAMENTUL PENTRU PREGĂTIREA PERSONALULUI DIDACTIC
AUTORI
Conf. univ. dr. Elena-Adriana Tomulețiu Lector univ.dr. Monica Filpişan
CAIET DEPRACTICĂ PEDAGOGICĂ
Nivel I
Student_______________________Mentor_______________________
Unitatea de învățământ_______________________
TÎRGU-MUREȘ,2013
CUPRINS:
COMPETENŢELE ŞI CONŢINUTUL PRACTICII PEDAGOGICE
DOCUMENTE pentru Practica pedagogică în învăţământul preniversitar obligatoriu (1):
1. Orarul săptămânal al profesorului mentor (tutore)2. Fişe de asistenţă la ore (practică observatorie)3. Grilă de observare a lecţiei (practică observatorie)4. Planificare calendaristică5. Proiectul unităţii de învăţare6. Proiect de lecţie7. Proiect didactic pentru activitate extraşcolară
DOCUMENTE pentru Practica pedagogică în învăţământul preniversitar obligatoriu (2):
1. Orarul săptămânal al profesorului mentor (tutore)2. Planificarea lecţiilor de probă şi a lecţiei finale3. Proiect lecţiei de probă nr.14. Proiectul lecţiei de probă nr.25. Proiectul lecţiei finale6. Proiect didactic pentru dirigenţie7. Fişă de caracterizare psihopedagogică
RAPORT DE EVALUARE A PRACTICII PEDAGOGICE
BIBLIOGRAFIE
2
COMPETENŢELE ŞI CONŢINUTUL PRACTICII PEDAGOGICE
COMPETENŢE GENERALE Consolidarea şi aprofundarea de către practicant a pregătirii de specialitate, psihopedagogice şi metodice şi a formării abilităţilor şi competenţelor necesare exercitării profesiunii
didactice.
COMPETENŢE SPECIFICE:
Cunoaşterea, recunoaşterea si utilizarea principalelor documente şcolare; Aplicarea particularizată la disciplinele de învăţământ a tuturor componentelor procesului de predare-învăţare-evaluare (principiile, finalităţile, conţinutul, metodele, mijloacele,
formele de organizare, sistemele de evaluare a rezultatelor şcolare); Proiectarea, desfăşurarea şi analiza (evaluare şi autoevaluare) unor activităţi didactice şi educative; Formarea capacităţii de cunoaştere a elevilor (individual şi în grupul şcolar) în vederea tratării diferenţiate a acestora.
CONŢINUTUL STAGIULUI DE PRACTICĂ PEDAGOGICĂ ÎN ÎNVĂŢĂMÂNTUL PREUNIVERSITAR OBLIGATORIU
I. Practică pedagogică în învăţământul preuniversitar obligatoriu (1)
1. Instruirea studenţilor in legătură cu: obiectivele practicii pedagogice, a regulamentului de desfăşurare a practicii, a documentelor care vor forma portofoliul de practica.
2. Activităţi de cunoaştere a şcolii:
Cunoaşterea orarului scolii, a sălilor de clasă, a dotării materiale a şcolii;
Cunoaşterea sarcinilor generale cuprinse în planul managerial al unităţii şcolare, a sarcinilor profesorilor şi diriginţilor.
3. Asistenţă la activităţi didactico-demonstrative susţinute de mentori/tutori (practica observatorie):
Asistenţe la lecţiile demonstrative oferite de profesorii mentori/tutori şi de profesorii diriginţi şi participarea la activităţi extradidactice;
Completarea fişelor de observaţie la lecţiile asistate;
Analiza lecţiilor asistate sub îndrumarea tutorelui/mentorului.
4. Activităţi de proiectare didactică care se concretizează în realizarea următoarelor documente şcolare:
Planificare calendaristică;
Proiectarea unei unităţi de învăţare, proiectarea principalelor tipuri de lecţii;
Proiectarea de activităţi extradidactice;
Stabilirea în timp util a datelor necesare acţiunilor de proiectare, analiza curriculumului şcolar, identificarea obiectivelor cadru/competenţelor generale şi a obiectivelor de referinţă/competenţe specifice, diagnoza nivelului de pregătire a elevilor ca premisă în formularea obiectivelor operaţionale ale lecţiei.
II. Practică pedagogică în învăţământul preuniversitar obligatoriu (2)
3
5. Activităţi didactice susţinute de studenţi şi analiza lor cu grupa de practică sub îndrumarea tutorelui şi a cadrului didactic supervizor:
Proiectarea şi desfăşurarea a 2 lecţii de probă şi a lecţiei finale;
Susţinerea unei ore de dirigenţie (individual sau în grupe);
Autoevaluarea şi analiza lecţiilor susţinute de colegii din grupa de practică.
6. Activităţi de cunoaştere a clasei de elevi:
Observarea sistematică a clasei de elevi;
Observarea elevului ales pentru întocmirea fişei psihopedagogice şi elaborarea acesteia.
4
DOCUMENTE
PRACTICA PEDAGOGICĂ ÎN ÎNVĂŢĂMÂNTUL PREUNIVERSITAR OBLIGATORIU (1)
5
1. ORARUL SĂPTĂMÂNAL AL PROFESORULUI MENTOR (pentru orele şi activităţile demonstrative)
ORALUNI MARŢI MIERCURI JOI VINERI
Disciplina Clasa Disciplina Clasa Disciplina Clasa Disciplina Clasa Disciplina Clasa8-99-1010-1111-1212-1313-14 14-1515-1616-1717-1818-1919-20
6
2. FIŞE DE ASISTENŢĂ LA ORE (practică observatorie)
Fişa de asistenţă NR. 1
Numele cadrului didactic.....................................................................Data................Ora................Clasa.............Obiectul............................Efective elevi: total........................prezenţi...............absenţi................Unitatea tematică a lecţiei:.....................................................................................Tipul lecţiei:............................................................................................Obiectivul general al lecţiei:..........................................................................................Competenţe specifice:..........................................................................................................................................................................................................................Metode utilizate:......................................................................................Mijloace utilizate:....................................................................................
DESFĂŞURAREA LECŢIEIINTREBĂRI ŞI OBSERVAŢII PE BAZA DISCUŢIILOR CU
PROFESORUL MENTOR
Fişa de asistenţă NR. 2
Numele cadrului didactic.....................................................................Data................Ora................Clasa.............Obiectul............................Efective elevi: total........................prezenţi...............absenţi................Unitatea tematică a lecţiei:.....................................................................................Tipul lecţiei:............................................................................................Obiectivul general al lecţiei:..........................................................................................Competenţe specifice:..........................................................................................................................................................................................................................Metode utilizate:......................................................................................Mijloace utilizate:....................................................................................
DESFĂŞURAREA LECŢIEIINTREBĂRI ŞI OBSERVAŢII PE BAZA DISCUŢIILOR CU PROFESORUL
MENTOR
8
3. GRILĂ DE OBSERVARE A LECŢIEI
Numele cadrului didactic.....................................................................Data................Ora................Clasa.............Obiectul............................Efective elevi: total........................prezenţi...............absenţi................Unitatea tematică a lecţiei:.....................................................................................Tipul lecţiei:............................................................................................Obiectivul general al lecţiei:..........................................................................................Competenţe specifice:..........................................................................................................................................................................................................................Metode utilizate:......................................................................................Mijloace utilizate:....................................................................................
IndicatoriRecunoaşterea acţiunii
indicatorilor ( se bifează)
Aspecte semnificative privind desfășurarea lecției în funcţie de indicatorii vizați
1.Aspect informativ- conţinut ştiinţific- adaptarea la nivelul clasei- încadrarea noilor cunoştinţe în sistemul cunoştinţelor anterioare- realizarea cerinţelor programei şcolare (obiective-cadru, obiective de referinţă; competenţe generale, competenţe specifice)2.Aspect formativ- utilizarea metodelor activ-participative (sugerate de programa şcolară)- realizarea conexiunii inverse- dezvoltarea capacităţilor intelectuale - valorificarea valenţelor educative ale temei- dezvoltarea capacităţii de transfer (realizarea de corelaţii intra/inter/transdisciplinare)3. Metodologia didactică- aplic. metodelor şi a procedeelor didactice- utilizarea mijloacelor de învăţământ- încadrarea în timp
9
4. Evaluarea activităţii elevilor - iniţială- formativă- finală5. Relaţia profesor-elev; elev-elev- atmosferă de lucru în clasă- organizarea activităţii pe grupe sau independent/individual6. Alţi indicatori
10
4. PLANIFICARE CALENDARISTICĂ (SEMESTRIALĂ/ANUALĂ)
În interiorul planificării anuale se poate face o demarcaţie între semestre. Planificările pot fi întocmite pornind de la următoarele rubrici:- unităţile de învăţare - se indică prin titluri (teme) stabilite de către profesori;- în rubrica Competenţe specifice se trec efectiv acele competenţe vizate pri programa şcolară (sau numărul lor de ordine);- conţinuturile selectate sunt cele extrase din lista de conţinuturi a programei;- numărul de ore alocate se stabileşte de către profesor, în funcţie de experienţa sa şi de nivelul de achiziţii ale elevilor/clase.
Clasa: ...................Disciplina: ...................................................Nr. de ore /săptămâna: .............................Nr. de ore total:..................
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE
COMPETENŢE SPECIFICE
CONŢINUTURI NR. ORE
SĂPT. OBSERVAŢII
11
12
???
La ce scopuri ale predării disciplinei mă gândesc acum?OBIECTIVELE DISCIPLINEI
Elemente cheie Programa şcolară
ProgresiaActivităţile elevului
OBIECTIVELE EVALUĂRII
Cum voi verifica ce au învăţat?
Ce ar trebui să predau în continuare?
Ce a mers şi ce nu?Ce voi face diferit
data viitoare?
OBIECTIVE EDUCAŢIONALE GENERALE
„Competenţe cheie”
Solicitări comune: Comunicare,IT
Teme şi dimensiuni cross-curriculară
OBIECTIVE CENTRATE PE PROFESOR
Ora cu consum mare sau mic de energie?
Care este nivelul meu de cunoaştere cu privire la acest subiect?
Planul meu este realizabil? Pot să-l îndeplinesc?
Planul acesta îmi va spori bagajul didactic?
Planul acesta îmi va spori încrederea în forţele mele?
ELEVII
Diferenţiere
Stimularea atenţiei, motivaţiei şi interesului elevului
Preconcepţiile şi înţelegerile anterioare ale temei sau conceptului?
RESURSELE
Ce resurse sunt disponibile?
Ce aş putea face sau procura?
Ce şi cum să folosesc?
MANAGEMENTUL CLASEI
Activităţi de „provocare” şi de „calmare”
Sarcini sau „scenarii”?
Activităţi pentru toată clasa, pentru grupe, perechi sau sarcini individuale?
Iniţierea, încheierea şi translaţia între activităţi
5. PROIECTUL UNITĂŢII DE ÎNVĂŢARE
În proiectarea demersului didactic există o serie de tensiuni. Relaţia dintre aceste tensiuni este cuprinsă în următrul tabel:
13
PROIECT DE LECȚIEData/ Clasa/anul: Disciplina: Timp alocat:Unitatea tematică: Tipul lecției:Competenţe generale:Competențe specifice :Metode și mijloace didactice :
Desfăşurarea lecţiei
MOMENTELE LECŢIEI
COMPETENȚE SPECIFICE
ACTIVITATEA PROFESORULUI
ACTIVITATEA ELEVULUIMETODE ȘI MIJLOACE DICATICE
EVALUARE
14
6. PROIECT DE LECŢIE
Data/Clasa/anul: Disciplina: Timp alocat:Unitatea tematică: Tipul lecției:Competenţe generale:Competențe specifice :Metode și mijloace didactice :
Desfăşurarea lecţiei
MOMENTELE LECŢIEI
COMPETENȚE SPECIFICE
ACTIVITATEA PROFESORULUI
ACTIVITATEA ELEVULUIMETODE ȘI MIJLOACE DICATICE
EVALUARE
15
7. PROIECT DIDACTIC PENTRU O ACTIVITATE EXTRAŞCOLARĂ
Data: Clasa/anul: Timp alocat:Denumirea activității extrașcolare: Loc de desfășurareCompetenţe generale:Competențe specifice :Metode și mijloace didactice :
Desfășirarea activivității (scenariul propriu-zis - motivația alegerii temei/activității, organizarea clasei/grupului, motivarea elevilor, conduita didactică, activitatea didactică, gradul de implicare şi participare a elevilor, asigurarea feed-backului – aprecieri, evidenţieri, situaţii conflictuale, elevi problemă, impasuri, observaţii etc.)
16
DOCUMENTE
PRACTICA PEDAGOGICĂ ÎN ÎNVĂȚĂMÂNTUL PRENIVERSITAR OBLIGATORIU (2)
17
1. ORARUL SĂPTĂMÂNAL AL PROFESORULUI MENTOR (pentru orele şi activităţile demonstrative)
ORALUNI MARŢI MIERCURI JOI VINERI
Disciplina Clasa Disciplina Clasa Disciplina Clasa Disciplina Clasa Disciplina Clasa8-99-1010-1111-1212-1313-14 14-1515-1616-1717-1818-1919-20
18
2. PLANIFICAREA LECŢIILOR DE PROBĂ ŞI A LECŢIEI FINALE
Lecţia de probă nr.1 Lecţia de probă nr.2 Lecţia finală
Data/Ora Subiectul Clasa Data/Ora Subiectul Clasa Data/Ora Subiectul Clasa
19
3. PROIECTUL LECŢIEI DE PROBĂ NR. 1
Data/Clasa/anul: Disciplina: Timp alocat:Unitatea tematică: Tipul lecției:Competenţe generale:Competențe specifice :Metode și mijloace didactice :
Desfăşurarea lecţiei
MOMENTELE LECŢIEI
COMPETENȚE SPECIFICE
ACTIVITATEA PROFESORULUI
ACTIVITATEA ELEVULUIMETODE ȘI MIJLOACE DICATICE
EVALUARE
20
4. PROIECTUL LECŢIEI DE PROBĂ NR. 2
Data/Clasa/anul: Disciplina: Timp alocat:Unitatea tematică: Tipul lecției:Competenţe generale:Competențe specifice :Metode și mijloace didactice :
Desfăşurarea lecţiei
MOMENTELE LECŢIEI
COMPETENȚE SPECIFICE
ACTIVITATEA PROFESORULUI
ACTIVITATEA ELEVULUIMETODE ȘI MIJLOACE DICATICE
EVALUARE
21
5. PROIECTUL LECŢIEI FINALE
Data/Clasa/anul: Disciplina: Timp alocat:Unitatea tematică: Tipul lecției:Competenţe generale:Competențe specifice :Metode și mijloace didactice :
Desfăşurarea lecţiei
MOMENTELE LECŢIEI
COMPETENȚE SPECIFICE
ACTIVITATEA PROFESORULUI
ACTIVITATEA ELEVULUIMETODE ȘI MIJLOACE DICATICE
EVALUARE
22
6. PROIECT DIDACTIC PENTRU DIRIGENŢIE Data: Unitatea tematică: Strategii de realizare (metode, procedee, mijloace, forme de organizare): - metode şi procedee: - forme de organizare: - resurse materiale:
Competenţe specifice: --Desfăşurarea activităţii
Momentele lecţiei
Conţinutul informaţional al lecţiei Strategia didactică
Activitatea dirigintelui Activitatea elevilorMetode şi procedee
Forme de organizare
Resurse materiale
Dozare
Moment organizatoric(x min)Motivarea elevilor:sensibilizareacaptarea atenţiei(x min)Comunicarea obiectivelor lecţiei(x min)Desfăşurarea dezbaterii(x min)Realizarea feed-back-ului(x min)
23
Concluzii(x min)Anunţarea temei pentru acasă(x min)
Referitor la activitatea de dirigenţie, ca document educaţional în sprijinul cadrelor didactice ce vor desfăşura astfel de demersuri educaţionale este Caietul profesorului-diriginte pentru că el reuneşte toate domeniile şi referinţele muncii educative. Structura acestui caiet ar putea fi următoarea:1. Catalogul clasei2. Profesorii clasei3. Comitetul de părinţi pe clasă4. Colectivul de responsabili ai clasei5. Orarul clasei6. Proiectul anual de activitate educativă7. Proiectul semestrial de activitate educativă 8. Scenarii de lecţii de dirigenţie (schiţe de proiecte ale orelor de dirigenţie)9. Asistenţe la orele clasei ş.a.10.Observaţii asupra clasei şi asupra elevilor 11. Fişele psihopedagogice (ce vor sta la baza realizării Caracterizărilor elevilor)
24
7. FIŞĂ DE CARACTERIZARE PSIHOPEDAGOGICĂ A) Dosarul şcolar al elevului (în vederea realizării sarcinilor de profesor diriginte)
1. Date personale generale (nume, prenume, data naşterii etc.)2. Fişa medicală 3. Fişa psihologică 4. Fişa rezultatelor şcolare 5. Rezultate la teste 6. Fişa convorbirilor cu părinţii 7. Fişa anchetei sociale8. Mediul familial (scurtă caracterizare)9. Dezvoltarea fizică (scurtă caracterizare)10. Trăsături de personalitate caracteristice11. Aptitudini speciale12. Activitate extraşcolară13. Interese, pasiuni14. Aspiraţii educaţionale15. Aspiraţii profesionale16. Realizări excepţionale17. Nevoi speciale18. Adaptarea socială19. Disciplina20. Alte informaţii
25
B) Fişă psihopedagogică
1. Informaţii generale
Nume şi Prenume.........................................................................................................................................
Data nasterii.......................................................
Domiciliu......................................................................................................................................................
2. Mediul Familial
Tată: nume.................................................................................................................................................
ocupaţie..............................................................................................................................................
Mamă: nume................................................................................................................................................
ocupaţie.............................................................................................................................................
Fraţi, surori (nume, vârstă, ocupaţie)...........................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
Alte persoane care locuiesc împreună cu familia elevului:.........................................................................
.....................................................................................................................................................................
Condiţii de studiu:.......................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
Atitudinea familiei faţă de şcoală (interes, colaborare, indiferenţă):..........................................................
.....................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................
26
3. Starea de sănătate:
Antecedente (boli, situaţii deosebite)..........................................................................................................
....................................................................................................................................................................
Starea actuală de sănătate...........................................................................................................................
...................................................................................................................................................................
Recomandări medicale importante pentru procesul de învăţământ..........................................................
...................................................................................................................................................................
4. Situaţia şcolară
Rezultate la învăţătură......................................................................................................................................
..........................................................................................................................................................................
Rezultate deosebite în activitatea şcolară şi extraşcolară.................................................................................
.........................................................................................................................................................................
Dificultăţi în activitatea de învăţare.................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................
5. Structura psihologică
Procese cognitive:Memorie (foarte bună, bună, medie, slabă).........................................................................................
Gândire (nivel de dezvoltare, rezolvare de probleme)........................................................................
Limbaj (oral, scris, implicit, explicit)...............................................................................................
Imaginaţie..........................................................................................................................................
27
Atenţie...............................................................................................................................................
Procese volitive (perseverenţă, iniţiativă, răspundere)......................................................................
Trăsături de personalitate:.........................................................................................................................
Temperament..............................................................................................................................................
Atitudini (faţă de sine, faţă de muncă, faţă de societate)........................................................................
6. Orientarea şcolară şi profesională
Aspiraţiile elevului.......................................................................................................................................
Dorinţele părinţilor.......................................................................................................................................
Opiniile studentului.....................................................................................................................................
7. Recomandări de ordin pedagogic..........................................................................................................
..................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................
Data completării fişei.............................................
28
RAPORT DE EVALUARE
A PRACTICII PEDAGOGICE
Student evaluat _____________________________Profesor supervizor_______________________
Tutore/Mentor_______________________ Unitatea de învățământ_______________________
29
EVALUARE
PRACTICĂ PEDAGOGICĂ ÎN ÎNVĂȚĂMÂNTUL PREUNIVERSIAR OBLIGATORIU (1)
RAPORT FINAL
Conținutul practicii pedagogice Nota (de la 1 la 10)Tutore Profesor supervizor
ACTIVITĂȚI DE CUNOAȘTERE A ȘCOLII
Cunoașterea orarului scolii, a sălilor de clasă, a dotării materiale a școlii
Cunoașterea sarcinilor generale cuprinse în planul managerial al unității școlare, a sarcinilor profesorilor și diriginților
Asistență la activități didactico-demonstrative susținute de mentori/tutori - PRACTICĂ OBSERVATORIE
Asistențe la lecțiile demonstrative oferite de profesorii mentori/tutori și de profesorii diriginți și participarea la activități extradidactice
Completarea fiselor de observație la lecțiile asistate
Analiza lecțiilor asistate sub îndrumarea tutorelui/mentorului
Activități de PROIECTARE DIDACTICĂ care se concretizează în realizarea următoarelor documente şcolare:
Planificare calendaristică
Proiectarea unei unităţi de învăţare, proiectarea principalelor tipuri de lecţii
Proiectarea de activități extradidactice
Stabilirea, în timp util, a datelor necesare acţiunilor de proiectare, analiza curriculumului şcolar, identificarea obiectivelor cadru/competenţelor generale şi a obiectivelor de referinţă/competenţe specifice, diagnoza nivelului de pregătire a elevilor ca premisă în formularea obiectivelor operaţionale ale lecţiei
MEDIA GENERALĂ (în cifre şi litere):
Semnături:
30
EVALUARE
PRACTICĂ PEDAGOGICĂ ÎN ÎNVĂȚĂMÂNTUL PREUNIVERSIAR OBLIGATORIU (2)
FIȘE DE EVALUARE A LECȚIILOR1. Fișă de evaluare a lecției de probă nr.12. Fișă de evaluare a lecției de probă nr.13. Fișă de evaluare a lecției finale
RAPORT FINAL
31
FIŞE DE EVALUARE A LECŢIILOR
1. FIŞĂ DE EVALUARE A LECŢIEI DE PROBĂ nr.1
Data : Clasa : Disciplina : Subiectul lecţiei : Tipul lecţiei :
Nr. crt.
INDICATORI NOTE
4 5 6 7 8 9 101. PROIECTAREA LECŢIEI
Documentare metodico-ştiinţifică (concordanţa cu programa, terminologie), formularea obiectivelor operaţionale, unitatea obiective-conţinut-itemi de evaluare
2. DESFĂŞURAREA LECŢIEIParcurgerea adecvată a etapelor lecţiei, densitatea sarcinilor şi ritmul de lucru, dozarea raţională a timpuluiPrezentarea conţinutului (ştiinţific, logic, accesibil, esenţial, exemplificat., interdisciplinar)Realizarea obiectivelor operaţionaleRealizarea comunicării didactice, dificultatea solicitărilor, succesiunea şi tipologia întrebărilor, Aspecte formativ-educative (dezvoltarea creativităţii, a capacităţilor intelectuale, valorificarea educativă a conţinutului, a aspectelor moral-civice, interculturale, ecologice etc); individualizare, motivare, activizareMijloace implicate în activităţile de învăţare, asigurarea caracterului practic-aplicativPERSONALITATEA STUDENTULUI PRACTICANT: Ţinuta, autoritatea în faţa clasei; limbajul (corect, expresivitate, accesibilitate, corectarea răspunsurilor greşite); elemente de creativitate didactică (ex.: micro-decizii luate în situaţii de feed-back); atmosfera şi climatul afectiv-motivaţional în lecţie; relaţia profesor-elev, elev-elev.
3. CAPACITATEA DE EVALUARE ŞI DE AUTOEVALUARE: Formele de evaluare folosite; conştientizarea elevilor asupra rezultatelor evaluării; propunerea unor măsuri corective pentru lecţia viitoare; spirit autocritic; capacitate de identificare a aspectelor reuşite şi a celor mai puţin izbutite
NOTA SEMNĂTURA (Mentor/tutore)………………………………… Nota finală = media notelor corespunzătoare indicatorilor 1, 2 şi 3 = _________________ =
32
2. FIŞĂ DE EVALUARE A LECŢIEI DE PROBĂ nr.2
Data : Clasa : Disciplina : Subiectul lecţiei : Tipul lecţiei :
Nr. crt.
INDICATORI NOTE
4 5 6 7 8 9 101. PROIECTAREA LECŢIEI
Documentare metodico-ştiinţifică (concordanţa cu programa, terminologie), formularea obiectivelor operaţionale, unitatea obiective-conţinut-itemi de evaluare
2. DESFĂŞURAREA LECŢIEIParcurgerea adecvată a etapelor lecţiei, densitatea sarcinilor şi ritmul de lucru, dozarea raţională a timpuluiPrezentarea conţinutului (ştiinţific, logic, accesibil, esenţial, exemplificat., interdisciplinar)Realizarea obiectivelor operaţionaleRealizarea comunicării didactice, dificultatea solicitărilor, succesiunea şi tipologia întrebărilor, Aspecte formativ-educative (dezvoltarea creativităţii, a capacităţilor intelectuale, valorificarea educativă a conţinutului, a aspectelor moral-civice, interculturale, ecologice etc); individualizare, motivare, activizareMijloace implicate în activităţile de învăţare, asigurarea caracterului practic-aplicativPERSONALITATEA STUDENTULUI PRACTICANT: Ţinuta, autoritatea în faţa clasei; limbajul (corect, expresivitate, accesibilitate, corectarea răspunsurilor greşite); elemente de creativitate didactică (ex.: micro-decizii luate în situaţii de feed-back); atmosfera şi climatul afectiv-motivaţional în lecţie; relaţia profesor-elev, elev-elev.
3. CAPACITATEA DE EVALUARE ŞI DE AUTOEVALUARE: Formele de evaluare folosite; conştientizarea elevilor asupra rezultatelor evaluării; propunerea unor măsuri corective pentru lecţia viitoare; spirit autocritic; capacitate de identificare a aspectelor reuşite şi a celor mai puţin izbutite
NOTA SEMNĂTURA (Mentor/Tutore)…………………………………
Nota finală = media notelor corespunzătoare indicatorilor 1, 2 şi 3 = _________________ = 3 ……… ….……………..
33
3. FIŞĂ DE EVALUARE A LECŢIEI FINALEData : Clasa : Disciplina : Subiectul lecţiei : Tipul lecţiei :
Nr. crt.
INDICATORI NOTE
4 5 6 7 8 9 101. PROIECTAREA LECŢIEI
Documentare metodico-ştiinţifică (concordanţa cu programa, terminologie), formularea obiectivelor operaţionale, unitatea obiective-conţinut-itemi de evaluare
2. DESFĂŞURAREA LECŢIEIParcurgerea adecvată a etapelor lecţiei, densitatea sarcinilor şi ritmul de lucru, dozarea raţională a timpuluiPrezentarea conţinutului (ştiinţific, logic, accesibil, esenţial, exemplificat., interdisciplinar)Realizarea obiectivelor operaţionaleRealizarea comunicării didactice, dificultatea solicitărilor, succesiunea şi tipologia întrebărilor, Aspecte formativ-educative (dezvoltarea creativităţii, a capacităţilor intelectuale, valorificarea educativă a conţinutului, a aspectelor moral-civice, interculturale, ecologice etc); individualizare, motivare, activizareMijloace implicate în activităţile de învăţare, asigurarea caracterului practic-aplicativPERSONALITATEA STUDENTULUI PRACTICANT: Ţinuta, autoritatea în faţa clasei; limbajul (corect, expresivitate, accesibilitate, corectarea răspunsurilor greşite); elemente de creativitate didactică (ex.: micro-decizii luate în situaţii de feed-back); atmosfera şi climatul afectiv-motivaţional în lecţie; relaţia profesor-elev, elev-elev.
3. CAPACITATEA DE EVALUARE ŞI DE AUTOEVALUARE: Formele de evaluare folosite; conştientizarea elevilor asupra rezultatelor evaluării; propunerea unor măsuri corective pentru lecţia viitoare; spirit autocritic; capacitate de identificare a aspectelor reuşite şi a celor mai puţin izbutite
COMISIA NOTA SEMNĂTURAMentor/Tutore
………………………………… Nota finală = media notelor corespunzătoare indicatorilor 1, 2 şi 3 = _________________ = 3 ……… ….……………..
Profesor supervizor……………………………..………….. Nota finală = media notelor corespunzătoare indicatorilor 1, 2 şi 3 = _________________ = 3 ............. .............................
34
RAPORT FINAL
Conținutul practicii pedagogice Nota (de la 1 la 10)Tutore Profesor supervizor
ACTIVITĂŢI DE PREDARE–ÎNVĂŢARE-EVALUARE în cadrul lecţiilor de probă
ACTIVITĂŢI DE PREDARE–ÎNVĂŢARE-EVALUARE în cadrul orei de dirigenție
MATERIALE DIDACTICE rezultate din activitatea cu elevii – probe de evaluare, fişe de muncă independentă s.a:CARACTERIZAREA PSIHOPEDAGOGICĂ A ELEVILOR
LECŢIA DE PROBĂ NR.1
LECŢIA DE PROBĂ NR.1
LECŢIA FINALĂ
MEDIA GENERALĂ (în cifre şi litere):
Semnături
35
36