PROIECT DE LECTIE
Data: 20 decembrie 2006 Scoala cu clasele I-VIII ,,Mihail Kogalniceanu’’-Buzau Clasa:a IV-a C Propunatoare:Institutor Nicoleta-Florentina Cristea Aria curriculara:Om si societate Disciplina:Educatie civica Unitatea de invatare:Manifestarea relatiilor dintre oameni in diferite situatii Continutul:-lectiei anterioare:,,Relatii cu diferite autoritati’’ -lectiei noi:,,Relatii dintre oameni in situatii limita’’ Tipul lectiei:de insusire de noi cunostinte Obiective cadru: 1.Cunoasterea si utilizarea limbajului din sfera valorilor civica.
2.Cunoasterea si respectarea drepturilor copilului,a normelor de comportare in societate. 3.Dezvoltarea unor comportamente relationale privind constituirea grupurilor sociale. 4.Dezvoltarea si manifestarea unor atitudini favorabile luarii deciziilor si exprimarii opiniilor in ceea ce priveste activitatea grupurilor din care fac parte.
Obiective de referinta :1.1;1.2;2.2;3.3;4.1;4.2. Obiective operationale:
COGNITIVE:1.Sa formuleze raspunsuri la intrebarile adresate de propunatoare.2.Sa defineasca autoritatile.
3.Sa enumere autoritati cunoscute de ei.4.Sa enumere tipurile de relatii existente intre autoritati si cetateni.5.Sa completeza fisele date,conform cerintelor.6.Sa completeze rebusul.7.Sa dea exemple de situatii-limita.8.Sa descrie imaginile date.9.Sa enumere cuvinte sinonime cu ,,situatii-limita’’.10.Sa identifice in echipa ,comportamentul potrivit fiecarei situatii date.11.Sa precizeze mesajul fragmentului cu continut moral citit.12.Sa relationeze imaginea cu fragmentul potrivit.13.Sa noteze titlul si ideile lectiei pe caiete.14.Sa rezolve in echipa sarcini date.15.Sa rezolve fisa de munca independenta ,corect.16.Sa acsculte explicatiile date.AFECTIVE:1.Sa participe cu placere si interes la ora de matematica.2.Sa colaboreze cu colegii,in vederea rezolvarii sarcinilor in perechi/pe
grupa.Rezultate asteptate:
-participarea elevilor cu placere la ora,in mod activ,constient;-consolidarea si fixarea cunostintelor referitoare la relatiile dintre oameni in diferite
situatii;-dezvoltarea exprimarii orale;-operarea cu terminologia specifica(relatii,autoritati,comunitate,situatii limita,etc.);-antrenarea in activitate a tuturor elevilor clasei,inclusiv a elevului cu CES;
Resurse:
-metodologice: *conversatia,turul galeriei,jocul didactic,munca independenta, explicatia,problematizarea,lucrul in echipa,lectura explicativa,lucrul cu manualul,expunerea; -procedurale: *frontal,individual,pe echipe/pe grupe; -materiale: *caietele elevilor,plansele elevilor,rebus,fise (diverse),manual; -umane: *colectivul clasei a IV-a C:21 elevi(dintre care 1 elev cu CES);
*cadrul didactic:invatatoarea clasei; -temporale:
*45 minute -psihologice: *nivel mediu de informare si formare intelectuala; -bibliografice: *Curriculum National * ,,Strada’’-de Edmondo de Amicis ETAPELE LECTIEI
OB
.OP
.
CONTINUTUL LECTIEI
STRATEGII DIDACTICEEVALUA-REMETODE FORME
DEORGANIZARE
RESURSE MATERIALESI DE TIMP
I. *Se pregatesc materialele
MOMENTORGANIZATO-RIC OA1
necesare orei de educatie civica.
*Se pregateste colectivul de elevi.
*Se asigura linistea si disciplina.
Exercitiul organizatoric
frontal Cele pregatite pentru orasi ordonate conform scenariului lectiei1’
Observatia sistematica
II.VERIFICAREA CUNOSTINTELOR ANTERIOR INSUSITE
OA1OC1
OC2
OC3
*Pentru inceput, propunatoarea initiaza o conversatie referitoare la lectia precedenta:-Ce lectie ati avut de pregatit pentru astazi?(,,Relatii cu diferite autoritati’’)-Cum puteti defini ,,autoritatile’’?(Persoane care au anumite atributii in ceea ce priveste bunul mers al comunitatii)-Care sunt autoritatile pe care le cunoasteti voi?
Conversatiaexaminatoare
Frontal
5’00’’
Evaluare orala
OC4
OC5OA2
(politistul,preotul,primarul,presedintele,judecatorul,etc)-Ce fel de relatii exista intre cetateni si autoritati? (colaborare,respect,cooperare,ajutorare-relatii civilizate)
*Se verifica tema sub aspect cantitativ si calitativ.-propunatoarea ii intreaba pe elevi ce tema au avut de efectuat acasa;-selecteaza 2-3 elevi care sa prezinte propriile raspunsuri ale temei pentru acasa;
*In continuare,invatatoarea le propune un joc-,,Turul galeriei’’:-elevii se vor grupa cate
Conversatia examinatoare
Turul galeriei
Frontal
Pe echipe
Caietele elevilor
Planse didactice
5’00’’
Evaluare orala
Evaluare scrisa
Aprecierea rezultatelor obtinute de echipe
6;- elevii, impreuna, vor completa fisele propuse spre lucru,alternand echipele;(anexa 1)-in final,cate un reprezentant al fiecarei grupe,va citi clasei raspunsurile date si , eventual, va oferi explicatii suplimentare;-invatatoarea va face scurte aprecieri referitoare la activitatea grupelor ;
III.CAPTAREA ATENTIEI
OC6
*Invatatoarea va propune un rebus(anexa 2).-cuvantul –cheie obtinut este ,,INUNDATII’’;
*Pe baza rebusului si a cuvantului -cheie obtinut in urma rezolvarii rebusului,invatatoarea va initia o discutie despre asemenea catastrofe sau
Jocul didactic
Conversatia
Frontal
Frontal
Plansa didactica –rebus5’00’’
Observarea sistematica
Analiza comporta-mentului
OC7
situatii limita,care afecteaza vietile oamenilor in grade sau momente diferite.
*Se va nota de catre elevi,pe jetoane,exemple de situatii-limita si se vor afisa la panou.
Munca independenta
Individual Jetoane1’00’’
asertiv al elevilor
Evaluare scrisa
IV.ANUNTAREA NOII TEME SI A OBIECTIVELOR
OC13OC16
*Invatatoarea le va explica elevilor care este tema lectiei de educatie civica.
*Se va nota titlul la tabla si pe caiete .
ConversatiaExplicatia
Frontal Caietele elevilor Tabla1’
Observatia sistematica
V.DIRIJAREA INVATARII
OC8
OC9
* Invatatoarea ii indeamna pe elevi sa priveasca imaginile din manual,pagina 26.-Ce reprezinta imaginile din manual?(situatii-limita)-Care sunt cuvintele care pot desemna, de asemenea, situatiile –limita?
ConversatiaExplicatia
Frontal
16’00’’
Manualul
Analiza raspunsu-rilor formulate
OC13OC16
OC14OA2
OC1
(necazuri,catastrofe,accidente)
*Invatatoarea ii va conduce spre formularea primei idei a lectiei:1.IN VIATA ,OAMENII POT FI VICTIMELE UNOR ACCIDENTE,CATASTROFE, NECAZURI.
*Grupati in echipe,elevii vor fi invitati sa raspunda intrebarii corespunzatore imaginii respective ,de la exercitiul 1/26.(anexa 3)
*Ulterior,fiecare echipa isi va desemna cate un reprezentant care va prezenta raspunsurile in fata clasei.* Se citeste de catre un elev fragmentul din manual ,pagina 26,din
Problematizarea
Lucrul in echipa
Lectura explicativaLucrul cu manualul
Frontal
Pe echipe
Frontal
TablaCaietele elevilor
Fise de lucru in echipa
Manualul
Observarea sistematica
Analiza produselor activitatii
0
OC11
OC12OC14OA2
OC13OC16
lectura ,,Strada’’ ,de Edmondo de Amicis.
*Invatatoarea le va cere elevilor sa precizeze mesajul acestui scurt fragment.
*Fiecare echipa va fi invitata sa aleaga fragmentul corespunzator situatiei de pe fisa lor.
*Invatatoarea le va prezenta numerele de telefon la care ar putea apela in situatiile respective.
*Invatatoarea ii va conduce spre formularea celei de-a doua idei a lectiei:2.IN SITUATII –LIMITA,OAMENII TREBUIE SA FIE UNITI SI SA SE AJUTE INTRE
Conversatia
Lucrul in echipa
ConversatiaExplicatiaExpunerea
Problematizarea
Frontal
In echipe
Frontal
Frontal
Fisa pe echipe
Planse didactice
TablaCaietele elevilor
Observarea
sistematica
Analiza produselor activitatii de echipa
Observarea sistematica
EI.
VI.FIXAREA CUNOSTINTELOR SI ASIGURAREA CONEXIUNII INVERSE
OC14OA2
*Se organizeaza clasa in 6 grupe si cu ajutorul cubului se identifica sarcina pntru fiecare grup.(anexa 4)
*Se citesc raspunsurile si se afiseaza.
Lucru in echipa
In echipeCubulFise de raspuns5’00’’
Analiza produselor activitatii de echipa
VII.EVALUAREA
OC15
*Elevii primesc o fisa de evaluare(anexa 5)
Munca independenta
Individual Fisa de evaluare
5’00’’
Evaluare scrisa
VIII.APRECIERI FINALE
OC16
*Se va da tema pentru acasa-,,Joc de rol’’/27.
*Invatatoarea va face scurte aprecieri referitoare la comportamentul elevilor pe parcursul orei de educatie civica.
Conversatia Frontal Manual1’00’’
Observarea comporta-mentului elevilor
***Elevul cu CES va fi antrenat in activitatea pe echipe/grupe,alaturi de intregul colectiv al clasei,asigurandu-se participarea si evaluare orala.
Recommended