4
1 ГОДИНАСПЛКУВАННЯ НА ТЕМУ: «НАСИЛЛЯ ТА ЙОГО ВИДИ» МЕТА: - Показати, яким чином насилля порушує основні права людини і дитини у тому числі; ознайомити учнів з термінологією; сформувати уявлення про різні форми проявів насилля; - Розвивати навички аналізу та порівняння; уміння робити висновки, висловлювати власну думку; - Виховувати повагу до думки іншого, до права приймати власні рішення. ОБЛАДНАННЯ: аркуші з прислів’ями, стілець , аркуші з написами «любов», «дружба», «гармонія», «порозуміння» для об’єднання в групи; спеціальні аркуші для роботи в групах «Прояви насилля», чорна пляма насилля та квіти, голки. ХІД ЗАХОДУ: І. Оргмомент. ІІ. Актуалізація опорних знань учнів. БЕСІДА: 1. Що відзначає людство 10 грудня? 2. Чому саме в цей день відзначається День прав людини? 3. Чи можуть діти користуватися права, записаними в ЗДПЛ? 4. А хто є дітьми? 5. Чи всі діти (та й дорослі) можуть повною мірою скористатися своїми правами? 6. На вашу думку, де найчастіше ущімлюються права дитини, людини? ІІІ. Мотивація діяльності учнів. УЧИТЕЛЬ: Больовою точкою сучасного суспільства, і не лише українського, є насилля. Воно може бути фізичним, психічним, сексуальним, економічним. Але саме страшне, що всі ці види насильства можуть «процвітати» у сім’ї, місці, де людина має почуватися найбільш захищеною. Саме в сім’ї від насильства можуть страждати як діти, так і дорослі. Мета заняття. ІV. Основна частина. А. ВПРАВА №1 «НЕГАТИВНІ СТЕРЕОТИПИ ПРО НАСИЛЛЯ В ПРИСЛІВ’ЯХ» 1) ЗАВДАННЯ: знайдіть співвідношення першої та другої частини російських прислів’їв. Висловіть свою думку про зміст прислів’я. Девушка не битая Тотим петлю готовит Бей жену обухом*, прислонись и послушай А тряси как грушу

насилля №1

  • Upload
    llnegoy

  • View
    3.128

  • Download
    2

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: насилля №1

1

ГОДИНАСПЛКУВАННЯ НА ТЕМУ: «НАСИЛЛЯ ТА ЙОГО ВИДИ»

МЕТА: - Показати, яким чином насилля порушує основні права людини і дитини у

тому числі; ознайомити учнів з термінологією; сформувати уявлення про різні форми проявів насилля;

- Розвивати навички аналізу та порівняння; уміння робити висновки, висловлювати власну думку;

- Виховувати повагу до думки іншого, до права приймати власні рішення. ОБЛАДНАННЯ: аркуші з прислів’ями, стілець , аркуші з написами «любов», «дружба», «гармонія», «порозуміння» для об’єднання в групи; спеціальні аркуші для роботи в групах «Прояви насилля», чорна пляма насилля та квіти, голки.

ХІД ЗАХОДУ: І. Оргмомент. ІІ. Актуалізація опорних знань учнів. БЕСІДА:

1. Що відзначає людство 10 грудня? 2. Чому саме в цей день відзначається День прав людини? 3. Чи можуть діти користуватися права, записаними в ЗДПЛ? 4. А хто є дітьми? 5. Чи всі діти (та й дорослі) можуть повною мірою скористатися своїми

правами? 6. На вашу думку, де найчастіше ущімлюються права дитини, людини?

ІІІ. Мотивація діяльності учнів. УЧИТЕЛЬ: Больовою точкою сучасного суспільства, і не лише українського, є насилля. Воно може бути фізичним, психічним, сексуальним, економічним. Але саме страшне, що всі ці види насильства можуть «процвітати» у сім’ї, місці, де людина має почуватися найбільш захищеною. Саме в сім’ї від насильства можуть страждати як діти, так і дорослі.

Мета заняття. ІV. Основна частина. А. ВПРАВА №1 «НЕГАТИВНІ СТЕРЕОТИПИ ПРО НАСИЛЛЯ В ПРИСЛІВ’ЯХ» 1) ЗАВДАННЯ:знайдіть співвідношення першої та другої частини російських прислів’їв. Висловіть свою думку про зміст прислів’я. Девушка не битая Тотим петлю готовит Бей жену обухом*, прислонись и послушай

А тряси как грушу

Page 2: насилля №1

2

Кто на детейрозгижалеет Берегись обуха Люби ребенкакак душу То сынотцабудетбитьстарым Еслисынаотец не бьётмалым Как коса не чёсаная Сынвырос до уха Еслидышит и голову морочит,

значитещёхочет Дети балуються от маминого сердца А делаютсяумнее от отцовского

кулака *Обух - тупоеокончание клинка илитопора, противоположноелезвию. Правильныеварианты:

1. Девушка не битая, как коса не чёсаная 2. Бей жену обухом*, прислонись и послушай, еслидышит и голову

морочит, значитещёхочет. 3. Кто на детейрозгижалеет, тотим петлю готовит. 4. Люби ребенкакак душу, а тряси как грушу. 5. Еслисынаотец не бьётмалым, то сынотцабудетбитьстарым. 6. Сынвырос до уха, берегись обуха. 7. Дети балуються от маминого сердца, а делаютсяумнее от отцовского

кулака 2) ПИТАННЯ ДЛЯ ДИСКУСІЇ: - Які відносини формують у суспільстві такі прислів’я? - Чим це небезпечно для людини, для суспільства? - чому сьогодні такі відносини є неприйнятними? 3) ВИСНОВОК: такі прислів’я формують схвалювальне відношення до фізичного насилля та до насилля в цілому. Також вони формують негативні стереотипи про те, що дітей треба виховувати із застосуванням фізичної сили і т.і. На справді у сучасному суспільстві відносини, які мають елементи насилля, неприйнятні, оскільки вони порушують права людини і є небезпечними для повноцінного розвитку особистості. Б. ВПРАВА №2 «ТИСК» Вправу виконує пара учнів. Один з пари стає на стілець, кладе руки на плечі іншому і починає із силою притискувати його до землі; через хвилину вони міняються місцями. Кожний аналізує, що відчуває, що хоче сказати, зробити, як повести себе. ПУ: чи буде відрізнятися ваша поведінка, якщо ви будете відчувати не фізичне, а моральне насилля? В. №3 «МОЗКОВИЙ ШТУРМ» Насилля – це…

Page 3: насилля №1

3

- Дія або бездіяльність однієї людини по відношенню до іншої, яка приносить шкоду здоров’ю, як фізичному, так і психічному, принижує почуття честі та гідності

Насилля в сім’ї – будь-які навмисні дії фізичного, сексуального, психологічного та економічного характеру одного члена сім’ї відносно іншого члена сім’ї, якщо ці дії порушують конституційні права і свободи члена сім’ї, наносять йому моральну шкоду, шкоду його фізичному та психічному здоров’ю. Г. ОБ’ЄДНАННЯ В ГРУПИ «дружба», «любов», «взаємопорозуміння», «гармонія» - поняття, які протистоять насиллю. Д.№4 ПРОЯВИ НАСИЛЛЯ. 1) робота в групах. ГРУПА № 1. Фізичне насилля в сім’ї –навмисне нанесення одним членом сім’ї іншому члену сім’ї побоїв, тілесних ушкоджень, які призвели або можуть привести до смерті потерпілого, до порушення фізичного або психічного здоров’я, до заподіяння шкоди його честі та гідності. У чому проявляється цей вид насильства в сім’ї, на вашу думку? ГРУПА № 2. Сексуальне насилля в сім’ї – протиправне посягання одного члена сім’ї на статеву недоторканність іншого члена сім’ї, а також дії сексуального характеру відносно неповнолітнього члена сім’ї. У чому проявляється цей вид насильства в сім’ї, на вашу думку? ГРУПА № 3. Психічне насилля в сім’ї – насилля, пов’язане з впливом одного члена сім’ї на психіку іншого члена сім’ї шляхом словесних образ чи загроз, переслідування, залякування, якими навмисно викликаються емоційна невпевненість, нездатність захистити себе, які можуть нанести шкоду психічному здоров’ю. У чому проявляється цей вид насильства в сім’ї, на вашу думку? ГРУПА № 4. Економічне насилля в сім’ї – навмисне позбавлення одним членом сім’ї іншого члена сім’ї житла, одежі, іншого майна чи засобів, на які потерпілий має передбачене законом право. Ці дії можуть привести до смерті, викликати порушення фізичного чи психічного здоров’я. У чому проявляється цей вид насильства в сім’ї, на вашу думку?

Page 4: насилля №1

4

2) обговорення у великому колі: група звітує, решта доповнює, виправляє, якщо потрібно.

ПРОГНОЗОВАНІ ВІДПОВІДІ: ФІЗИЧНЕ НАСИЛЛЯ – побиття, тілесні ушкодження, спроби задушення, викручування рук, штовхання, грубе поводження, позбавлення їжі, використання зброї, залучення дітей до вживання алкоголю, наркотиків… СЕКСУАЛЬНЕ НАСИЛЛЯ –гнів на ґрунті ревнощів, ображення особи словами сексуального змісту ( повія, імпотент..), примус жінки до сексуальних відносин з чоловіком, іншими людьми проти її волі; примус до болісних чи садистських статевих відносин із застосуванням різних предметів; примус партнера до спостереження за статевим актом між іншими людьми; примус жінки одягатися проти її волі згідно із бажанням партнера; примус до інцесту… ПСИХІЧНЕ НАСИЛЛЯ – ігнорування почуття свободи; образа переконань, які мають цінність для особи; образа віросповідання, національної, расової, класової приналежності або походження; знущання над домашніми тваринами на очах людини з метою нанести їй біль; покарання дітей шляхом образи матері( батька); обмеження свободи дій і пересування; загрози нанести фізичну чи економічну шкоду; насилля з боку вчителів, однокласників… ЕКОНОМІЧНЕ НАСИЛЛЯ – повне позбавлення чи обмеження коштів; контроль надходжень і «жорсткий» контроль фінансових витрат; позбавлення людини самого необхідного; відмова від сплати аліментів… Е. ЗАКЛЮЧНА ВПРАВА - Перед учнями вивішується «чорна пляма насилля». - Учням роздаються квіточки, на яких вони мають написати слово ( дія, почуття) , що допоможе не чинити насильства по відношенню до іншого, не допустити насилля в сім’ї. ПРОГНОЗОВАНІ ВІДПОВІДІ: любов, увага, взаєморозуміння, уміння вислухати - УЧНІ чіпляють свої квіти на пляму. - ВИСНОВОК: перетворили чорну пляму насилля в клумбу добра і

порозуміння!!! V. Рефлексія. 1. Що вам найбільше запам’яталося на занятті? 2. Про що замислилися на підставі почутого? На наступному уроці – про попередження насилля та формування правил безпечної поведінки.