Upload
canisius-bong
View
54
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
Heat gain calculations-before passive improvements
1.Roof
T s= T o+ ( I ×a)f o
= 36 +( 1000×0.65
56 )
= 36 + 11.61 = 47.61° C
Area = 13.4m×10.2m = 136.68m2
Qc= A×U × ∆T = 136.68 × 0.62 × (47.61-32) = 136.68 × 0.62 × 15.61 = 1322.82 watts
2.Wall
(a) North-West wall (Exposed)
T s= T o+ ( I ×a)f o
= 36 +( 400×0.518.9 )
= 36 + 10.58 = 46.58° C
Area = (5m×3m) – (2.5m×1.5m¿−¿(2.4m×2m) = 6.45m2
Qc= A×U ×∆T = 6.45× 3.24× (46.58-32) = 6.45×3.24×14.58°C = 304.69watts
(b) North-East wall (Sheltered)
Area = 4.4m×3m = 13.2m2
Qc= A×U ×∆T = 13.2× 3.24× (36-32)
= 13.2×3.24×4°C = 171watts
(c) South-East wall (Exposed)
T s= T o+ ( I ×a)f o
= 36 +( 350×0.518.9 )
= 36 + 9.26 = 45.26° C
Area = (3.4m×3m) – (2.2m×1.5m¿ = 6.9m2
Qc= A×U × ∆T = 6.9 × 3.24 × (45.26-32) = 6.9 × 3.24 × 13.26 = 296.44 watts
(d) South-West wall (Exposed)
T s= T o+ ( I ×a)f o
= 36 +( 620×0.518.9 )
= 36 + 16.4 = 52.4° C
Area = (13.4m×3m) – (3.8m×2.6m¿−(1.26m×0.7m)– (2.52m×1.4m) = 25.91m2
Qc= A×U × ∆T = 25.91 × 3.24 × (52.4-32) = 25.91 × 3.24 × 20.4 = 1712.55 watts
3.Window
(a) North-West window (Exposed)
Area = 2.4m×2m = 4.8m2
Qc= A×U ×∆T = 4.8× 5.67× (36-32) = 4.8×5.67×4°C
= 108.86watts
(b) South-East window (Exposed)
Area = 2.2m×1.5m = 3.3m2
Qc= A×U ×∆T = 3.3× 5.67× (36-32) = 3.3×5.67×4°C = 74.84watts
(c) South-West window 1 (Exposed)
Area = 1.8m×0.7m = 1.26m2
Qc= A×U ×∆T = 1.26× 5.67× (36-32) = 1.26×5.67×4°C = 28.58watts
(d) South-West window 2 (Exposed)
Area = 1.8m×1.4m = 2.52m2
Qc= A×U ×∆T = 2.52× 5.67× (36-32) = 2.52×5.67×4°C = 57.15watts
4.Door
(a) North-West Door (Exposed)
T s= T o+ ( I ×a)f o
= 36 +( 400×0.1618.9 )
= 36 + 3.4 = 39.4° C
Area = 2.5m×1.5m = 3.75m2
Qc= A×U × ∆T = 3.75 × 1.8 × (39.4-32) = 3.75 × 1.8 × 7.4 = 49.95 watts
(b) South-West Door (Exposed)
Area = 3.8m×2.6m = 9.88m2
Qc= A×U ×∆T = 9.88× 5.67× (36-32) = 9.88×5.67×4°C = 224.07watts
Total Qc= 1322.82 watts + 304.69 watts + 171 watts + 296.44 watts + 1712.55 watts + 108.86 watts + 74.84 watts + 28.58 watts + 57.15 watts + 49.95 watts + 224.07 watts= 4370.93 watts
(a) North-West Window
Qs= A ×I ×θ = (2.4 ×2) ×400 × 0.8 = 4.8 ×400 × 0.8 =1536 watts
(b) South-East Window
Qs= A ×I ×θ = (2.2 ×1.5) ×350 × 0.8 = 3.3 ×350 × 0.8 =924 watts
(c) South-West Window 1
Qs= A ×I ×θ = (1.8 ×0.7) ×620 × 0.8 = 1.26 ×620 × 0.8 =624.96 watts
(d) South-West Window 2
Qs= A ×I ×θ
= (1.8 ×1.4) ×620 × 0.8 = 2.52 ×620 × 0.8 =1249.92 watts
(e) South-West Door
Qs= A ×I ×θ = (3.8 ×2.6) ×620 × 0.8 = 9.88 ×620 × 0.8 =4900.48 watts
Total Qs= 1536 + 924 + 624.96 + 1249.92 + 4900.48= 9235.36 watts
V = N ×roomvol .
3600
= 2×(1.34×5×3)
3600
= 2×20.13600
= 0.11 m3/s
Qv= 1300 ×v×∆T = 1300 ×0.11× (36−32 ) = 1300 ×0.11×4 = 572 watts
5 occupants Qi= lighting + people + fan = [3 ×80%(40)¿ + (5 ×150¿ + 70 = 96 + 750 + 70 = 916 watts
Total Heat Gain = Qc +Qs +Qv+ Qi= 4370.93watts + 9235.36 watts + 572 watts + 916 watts= 15094.29 watts= 20.24 hp