28
ი.იიიიიიი /იიიიიიიი ი. იიიიიიიიი/ ,,იიიიიიი იი იიიიიიიიი” იიიიიიიიიიიი იიიიიი: ი. იიიიიიიი [email protected]

Present მანანა

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Present მანანა

ი.კრილოვი /თარგმანი ა. წერეთლისა/,,ჭრიჭინა და ჭიანჭველა”

პრეზენტაციის ავტორი: მ. ჯანელიძე [email protected] პრეზენტაცია მომზადდა ქართულისა და ხელოვნების ინტეგრირებული გაკვეთილისათვის III კლასში. 3. 05. 2010.

Page 2: Present მანანა

გაკვეთილის მიზანი ქართული ენა

მოსწავლეები:

* შეძლებენ ტექსტის აზრობრივ დაყოფასა და თითოეული მონაკვეთის დასათაურებას;

• შეძლებენ, შეაფასონ პერსონაჟთა საქციელი. გამოუმუშავდებათ დასკვნების გამოტანის, საკუთარი აზრის დასაბუთებისა და მსჯელობის უნარ-ჩვევები.

Page 3: Present მანანა

გაკვეთილის მიზანი ქართული ენა

მოსწავლეები:

* იმუშავებენ ენობრივ მასალაზე;* დაინახავენ ისტ-ის საშუალებების გამოყენების უპირატესობას.

Page 4: Present მანანა

:

გაკვეთილის მიზანი

ხელოვნება

მოსწავლეები:

მიმოიხილავენ ხელოვნების დარგებს: ლიტერატურას, მუსიკასა და ხატვას; შეძლებენ ტექსტის როლებში წარმოდგენას, ლექსის დაწერას, ნახატის შექმნასა და სიმღერას.

Page 5: Present მანანა

ესგ განსაზღვრული მისაღწევი შედეგები და ინდიკატორები ქართული ენა ქართ. III. 4. მოსწავლე დამოუკიდებლად კითხულობს და იგებს სხვადასხვა ტექსტს მისთვის ნაცნობ თემაზე; * ყოფს ტექსტს შინაარსობრივ ნაწილებად და ასათაურებს მას.

ქართ. III. 2. მარტივი გამოთქმებით აფასებს ნაწარმოებს, პერსონაჟებსა და მათ საქციელს.

Page 6: Present მანანა

ესგ განსაზღვრული მისაღწევი შედეგები და ინდიკატორები

ქართული ენა * მარტივი გამოთქმებით აფასებს ნაწარმოებს, პერსონაჟებსა და მათ საქციელს, ცდილობს ახსნას საკუთარი მოსაზრებები.ქართ. III. 3. მოსწავლე იყენებს ძირითად ენობრივ-გრამატიკულ საშუალებებს. * მართებულად სვამს კითხვებს.

Page 7: Present მანანა

ესგ განსაზღვრული მისაღწევი შედეგები და ინდიკატორები

ხელოვნება

ს.გ. III.7. წარმოადგენს ინდივიდუალურ, ან ჯგუფურ ნამუშევრებს და თანაკლასელებს უზიარებს აზრსა და იდეებს. * წარმოადგენს როლურ გათამაშებას; ქმნის ლექსს; შინაარსს გადმოსცემს ნახატით; მღერის.

Page 8: Present მანანა

ქართული ენა

აქტივობა № 1 /2 წთ/

კომპიუტერის დახმარებით მოსწავლეებს ვუჩვენებ

ჭრიჭინასა და ჭიანჭველას ფოტოსურათებს,

რომლებიც დაეხმარებათ წინა დღით ახსნილი

ტექსტის უკეთ გაგებაში.

Page 9: Present მანანა
Page 10: Present მანანა

ჩუმად წაიკითხეთ წინა გაკვეთილზე ახსნილი ტექსტი, დაყავით აზრობრივად და თითოეულ მონაკვეთს შეურჩიეთ სათაური.

მუშაობთ ჯერ ინდივიდუალურად, შემდეგ - -ჯგუფურად. სამუშაოს ასრულებთ ფერად ბარათებზე და აკეთებთ პრეზენტაციას.

№ 2 /8 /აქტივობა წთ

Page 11: Present მანანა

№ 3აქტივობა /3 წთ/

* აზრობრივად დაყოფილი ტექსტის თითოეულ

, , ნაწილს თანმიმდევრობით დაუსვითშესაბამისი

კითხვები და პასუხები გაეცით ტექსტის . გამოყენებით

.მუშაობა მიმდინარეობს ინდივიდუალურად

Page 12: Present მანანა

აქტივობა № 4 /10 წთ/

ტექსტის ირგვლივ ვსვამ საანალიზო შეკითხვებს:

* როგორ გაატარა ჭრიჭინამ ზაფხული? * რის გამო შეშინდა ჭრიჭინა? *თქვენი აზრით, დასახმარებლად, ჭრიჭინა, რატომ მიადგა ჭიანჭველას? * გონივრულია ჭიანჭველას მიერ დასმული შეკითხვა? რატომ? * ჭრიჭინას პასუხმა რა გრძნობა აღძრა თქვენში? რატომ?

Page 13: Present მანანა

აქტივობა № 4 /10 წთ/

ტექსტის ირგვლივ ვსვამ საანალიზო შეკითხვებს:

* თქვენი აზრით, სამართლიანია ჭიანჭველას განაჩენი?

* თქვენ როგორ მოიქცეოდით თითოეული მათგანის ნაცვლად?

Page 14: Present მანანა

გონებრივი იერიშის რუკა: /1 წთ/ როგორ ადამიანს მოგაგონებთ ჭრიჭინა?

უქნარა

ზარმაციუდარდელი

წინდაუხედავი მხიარული

შეშინებული

სხვისიმოიმედე

გაწბილებული

Page 15: Present მანანა

: /1 გონებრივი იერიშის რუკა/ წთ

როგორ ადამიანს მოგაგონებთ ჭიანჭველა?

მშრომელი

საქმიანი წინდახედული

შორსმჭვრეტელი შეუბრალებელი

სამართლიანი

გულქვა

Page 16: Present მანანა

აქტივობა № 4 /10 წთ/

ტექსტის ირგვლივ ვსვამ საანალიზო შეკითხვებს:

* თქვენი აზრით, როგორ წარიმართებოდა ჭრიჭინას ბედი მას შემდეგ, რაც ჭიანჭველამ კარი მიუხურა? * როგორ გააგრძელებდით იგავ-არაკს? * რას გვასწავლის ეს იგავ-არაკი? * გაიხსენეთ ანდაზები, რომლებსაც მიუსადაგებდით იგავ-არაკს.

Page 17: Present მანანა

აქტივობა № 4 /10 წთ/

ტექსტის ირგვლივ ვსვამ საანალიზო შეკითხვებს: * უკვე შესწავლილ რომელიმე ნაწარმოებთან ხომ არ გაავლებდით პარალელს? * თქვენ აღნიშნეთ, რომ ჭრიჭინა უდარდელ, უსაქმურ, მუდამ მხიარულ და გართობის მოყვარულ ადამიანს მოგაგონებთ. რომელ ქართულ ფილმში გინახავთ მსგავსი პერსონაჟი?

Page 18: Present მანანა

აქტივობა № 5 /4 წთ/

* დასვით კითხვები და წინადადებაში მოძებნეთ შესაბამისი მეტყველების ნაწილები. მუშაობა ინდივიდუალურია.

ერთი ზარმაცი ჭრიჭინა ჭიანჭვე-

ლას ეწვია.

Page 19: Present მანანა

ხელოვნება

აქტივობა№ 1 /2წთ/

* ისაუბრეთ, რა მსგავსება და განსხვავება შეიძლება იყოს ხელოვნების დარგებს - ლიტერატურას, მუსიკასა და მხატვრობას შორის.

Page 20: Present მანანა

აქტივობა № 2 /10 წთ/

ჯგუფური სამუშაო:

I ჯგუფი - იგავ-არაკი წარმოადგინეთ როლებში;II ჯგუფი - დაწერეთ იგავ-არაკის გაგრძელება ლექსად;III ჯგუფი - ტექსტის შინაარსი გადმოეცით ნახატით;IV ჯგუფი - შეასრულეთ სიმღერა ,,კინო-ფილმიდან ,,ჭრიჭინა.”

Page 21: Present მანანა

აქტივობა № 3 /1 წთ/ ვუჩვენებ კადრს კინო-ფილმიდან ,,ჭრიჭინა.”

Page 22: Present მანანა
Page 23: Present მანანა

საშინაო დავალება /1 წთ/

ზეპირი:

ტექსტი ისწავლონ ზეპირად და შინაარსით.

წერითი:

ანდაზის: ,,რაც მოგივა დავითაო, ყველა შენი თავითაო” მიხედვით, შეადგინეთ მოთხრობა.

Page 24: Present მანანა

შეფასება: ქართული ენა განმავითარებელი, ინდივიდუალური შეფასება კომენტარებითა და შეფასების ცხრილში მოცემული რუბრიკების მიხედვით; წინასწარ დამზადებული სიმბოლოებით.

Page 25: Present მანანა

შეფასების ცხრილი: მაღალი საშუალო დაბალი

*ორგანიზებუ- ლია. ახსნილ მა- სალას იგებს სიღ რმისეულად; * დავალებებს ას- რულებს წარმა- ტებით; *მეტყველებს გა- მართულად. აზ- როვნებს, მსჯე- ლობს საკითხის შესაბამისად; *ჯგუფის ლიდე- რია. მართავს დისკუსიას; * მისი ცოდნა სიღრმისეულია.

* ცდილობს გაერ- კვეს ახსნილ მა- სალაში;* დავალებებს ას- რულებს დამაკ- მაყოფილებლად;* ცდილობს და- აფიქსიროს საკუ- თარი აზრი და მსჯელობს, მაგ- რამ აკლია დამა- ჯერებლობა; *მონაწილეობს ჯგუფურ მუშა- ობაში; *მისი ცოდნა ზე- დაპირულია.

*ვერ იგებს ახს- ნილ მასალას; * უჭირს დავა- ლებების შეს- რულება; * უჭირს მსჯე- ლობა და საკუ- თარი აზრის დაფიქსირება; * ჯგუფურ მუ- შაობაში პასი- ურია; * ცოდნის დონე დაბალია.

Page 26: Present მანანა

შეფასება: ხელოვნება

განმავითარებელი კომენტარები და შეფასების ცხრილი.

მოსწავლეები აკეთებენ თვითშეფასებასა და ურთიერთშეფასებას.

Page 27: Present მანანა

შეფასების ცხრილი:

*აზროვნებენ და-ვალების შესაბამისად; *

-გამომეტყველე -ბით წარმოადგე

-ნენ ტექსტს როლებში;* ტექსტის შინა-არსს მკაფიოდ ასახავენ ნახატში, რომელიც, ასაკის შესაბამისად, მა-ღალ დონეზეა შესრულებული;* დამოუკიდებ-ლად მღერიანსუფთად.

* ცდილობენიმოქ

მედონ დავალების შესაბამისად;* წარმოადგენენ როლურ გათამაშებას, მაგრამ ნაკლები გამომეტყველებით; *ცდილობენ ტექსტის შინაარსი გადმოსცენ ნახატით. გმირებიმიმსგავსებული და ადვილად ამოსაცნობია;* მღერიან მასწავლებლის დახმარებით.

უჭირთდავალების შესაბამისად მოქმედება; მათ მიერ წარმოდგენილიროლური გათამაშება არადამაკმაყოფილებელია; უჭირთ ხატვა და ტექსტის შინაარსის ნახატით გადმოცემა; არა აქვთ განვითარებულიმუს. სმენა და რიტმის შეგრძნება.

Page 28: Present მანანა

მადლობა ყურადღებისათვის!