5
PROIECT DIDACTIC ŞCOALA ROMÂNO-FINLANDEZĂ Profesor: NĂFTĂNĂILĂ IUSTINA Clasa: a I a Disciplina: COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ Data: 27 iulie 2015 Unitatea de învăţare: RECAPITULARE CONCEPTE DE BAZA CLASA PREGĂTITOARE Subiectul lecţiei: Formarea deprinderilor de exprimare prin utilizarea corectă a literelor, cuvintelor şi mesajelor scurte – Recapitulare şi Evaluare Tipul lecţiei: Recapitulare şi sistematizare COMPETENŢE GENERALE: 1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute 2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare 3. Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute 4. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare COMPETENŢE SPECIFICE: C.1.3. Identificarea sunetului iniţial şi/ sau final dintr-un cuvânt, a silabelor şi a cuvintelor din propoziţii rostite clar şi rar C.2.2. Transmiterea unor informaţii referitoare la sine şi la universul apropiat, prin mesaje scurte C.3.1. Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de tipar C.3.2. Identificarea semnificaţiei unei/ unor imagini care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente familiare C.4.1. Trasarea elementelor grafice şi a contururilor literelor, folosind resurse variate C.4.2. Redactarea unor mesaje simple, în contexte uzuale de comunicare OBIECTIVE OPERAŢIONALE: a ) De cunoaștere și analiză: - să identifice pe fişa de lucru elementele menţionate - să distingă literele mari de tipar de literele mici de tipar - să despartă în silabe - sa alcătuiască propoziţii simple şi să formuleze mesaje din trei-patru propoziţii - să traseze elemente grafice dupa model a ) Psiho-motorii - să interpreteze corect, pe parcursul orei, datele din fişa de lucru - să rezolve corect si in timpul alocat fişa de evaluare finală

Proiect didactic scoala finlandeza

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Proiect didactic scoala finlandeza

PROIECT DIDACTIC

ŞCOALA ROMÂNO-FINLANDEZĂProfesor: NĂFTĂNĂILĂ IUSTINAClasa: a I a Disciplina: COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂData: 27 iulie 2015Unitatea de învăţare: RECAPITULARE CONCEPTE DE BAZA CLASA PREGĂTITOARESubiectul lecţiei: Formarea deprinderilor de exprimare prin utilizarea corectă a literelor, cuvintelor şi mesajelor scurte – Recapitulare şi EvaluareTipul lecţiei: Recapitulare şi sistematizare

COMPETENŢE GENERALE:

1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute 2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare 3. Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute 4. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare

COMPETENŢE SPECIFICE:C.1.3. Identificarea sunetului iniţial şi/ sau final dintr-un cuvânt, a silabelor şi a cuvintelor din propoziţii rostite clar şi rar C.2.2. Transmiterea unor informaţii referitoare la sine şi la universul apropiat, prin mesaje scurte C.3.1. Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de tipar C.3.2. Identificarea semnificaţiei unei/ unor imagini care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente familiare C.4.1. Trasarea elementelor grafice şi a contururilor literelor, folosind resurse variate C.4.2. Redactarea unor mesaje simple, în contexte uzuale de comunicare

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

a ) De cunoaștere și analiză: - să identifice pe fişa de lucru elementele menţionate- să distingă literele mari de tipar de literele mici de tipar- să despartă în silabe - sa alcătuiască propoziţii simple şi să formuleze mesaje din trei-patru propoziţii- să traseze elemente grafice dupa modela ) Psiho-motorii - să interpreteze corect, pe parcursul orei, datele din fișa de lucru - să rezolve corect si in timpul alocat fișa de evaluare finalăb) Afective:- să manifeste curiozitate și interes pentru lecție, imaginile prezentate şi fişele de lucru - să formuleze răspunsuri cu propriile cuvinte

STRATEGII DIDACTICE: euristică, inductivă, dirijată, cognitivă.METODE: expunerea şi explicaţia, observaţia, conversaţia euristică, lucrul cu fişe de lucru, învăţarea prin descoperire.MATERIAL DIDACTIC: tabla, fişe de lucru, imagini.MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

Page 2: Proiect didactic scoala finlandeza

Dulamă, Maria Eliza (2002) - Modele, strategii şi tehnici activizante cu aplicaţii în geografie, Ed. Clusium, Cluj NapocaIlinca, N., Mândruţ, O. (coord.) (2006) - Elemente de didactică aplicată a geografiei, Ed. CD Press, Bucureşti.Programa scolara pentru disciplina Comunicare in limba romana – Clasa PregatitoareResurse Web

DESFĂŞURAREA LECŢIEI:

Momentele lecţiei

Dozare

ACTIVITATEA DE PREDARE – ÎNVĂŢAREActivitatea profesorului Activitatea elevilor

Organizarea clasei

5’ Se verifică prezenţa. Se trec absenții. Se verifică mijloacele didactice. Se pregătește atmosfera pentru oră.

Răspund la prezență.Își pregătesc instrumentele de lucru.

Captarea atentiei

5’ Se scrie pe tablă iniţiala numelui fiecărui elev. Elevii trebuie să aranjeaze literele astfel încât să se

Ascultă, gândesc şi formulează răspunsurile aşteptate. Câțiva elevi

Page 3: Proiect didactic scoala finlandeza

obţină cuvinte. arată la tablă cuvintele formate.

Momentul ancoră

3’ Îi intreabă pe elevi cum a fost in clasa pregătitoare şi ce lucruri noi au învăţat la disciplina Comunicare în limba română. Răspunsurile elevilor se încadrează în programa specifica disciplinei Comunicare în limba română (litere, sunete, despărţirea cuvintelor în silabe etc)

Se concentrează, gândesc și încearcă să dea răspunsul corect.

Anunţarea lecției noi

2’ Comunică elevilor obiectivul lecției și scrie titlul pe tablă.

Sunt atenți si ascultă.

Dirijarea învăţării și dobândirea de noi cunoștințe

25’ Se structurează lecţia în patru secțiuni, respectând schema lecției.

Se împart fiecărui elev fişe de activitate specifice celor 4 secţiuni.

Îndrumă elevii în vederea extragerii informaţiilor şi completării fişelor.Solicită fiecarui elev pe rand să dea răspunsul corect.

Sunt atenţi şi ascultă.

Studiază textul şi extrag informaţiile solicitate împreună cu profesorul.

Notează pe fişa de lucru.

Evaluarea finală

10’ Se realizează prin intermediul fişelor de evaluare.

Fiecare elev își completează fișa în liniște.

Se verifică fișa împreună cu profesorul.

Recapitulare şi Evaluare Comunicare în Limba RomânăSCHEMA LECȚIEI

I Sunete, SilabeDespărţirea în silabe a cuvintelor uzuale formate din una, două sau trei silabe. Se prezintă copiilor 6 imagini. Denumeşte obiectele din imagine şi desparte

cuvintele în silabe.

Identificarea sunetului iniţial pentru cuvintele date: Se prezintă copiilor mai multe imagini. Denumeşte obiectele din imagine. Care

este sunetul iniţial al cuvintelor?

Page 4: Proiect didactic scoala finlandeza

II Formularea de mesaje despre sine (nume, vârstă, adresă), despre familie, prieteni, animalul preferat, culoarea preferată, mâncarea preferată etc.

Se alcătuiesc propoziţii simple şi se formulaeză mesaje din trei-patru propoziţii.

III Recunoaşterea cuvintelor scrise cu litere mari şi mici de tipar prin indentificarea unor imagini.

Se identifică 5 litere mari şi mici de tipar şi se exemplifică un cuvânt care începe cu litera respectivă.

Se colorează literele care compun cuvântul “COPIL”.

IV Scrierea elementelor grafice şi semnelor cunoscute după modelul dat.