View
245
Download
8
Category
Preview:
DESCRIPTION
subordonata circumstantiala de cauza
Citation preview
PROIECT DIDACTIC
Scoala Liceul Teoretic German „Friedrich Schiller’’, Oradea
CLASA: a VIII-a B
DISCIPLINA: Limba română
PROFESOR: Ionela-Emilia Hanga
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
TEMA:Propoziţia subordonată circumstanţială de cauză (CZ)
TIPUL LECŢIEI: de însuşire de noi cunoştinţe
LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de clasă
COMPETENTE GENERALE:
1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii
de comunicare
2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române
în producerea de mesaje orale în situaţii de
comunicare monologată şi dialogată
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare
şi nonliterare, în scopuri diverse
VALORI ŞI ATITUDINI:
Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele
mesaje receptate
Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba română şi recunoaşterea
rolului acesteia pentru dezvoltarea personală şi îmbogaţirea orizontului
cultural
Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare prin
conştientizarea impactului limbajului asupra celorlalti şi prin nevoia de
a înţelege şi de a folosi limbajul într-o manieră pozitivă, responabilă
din punct de vedere social
1
COMPETENTE SPECIFICE:
respectarea normelor morfosintactice în propoziţii şi în fraze
utilizarea corectă a flexiunii nominale şi verbale în textul scris, utilizând corect
semnele ortografice şi de punctuaţie
cooperarea în interacţiunile de grup
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
A.COGNITIVE:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
să definească CZ;
să recunoască părţile de vorbire determinate de CZ;
să identifice elementele introductive ale CZ;
să contragă CZ în partea de propoziţie corespunzătoare;
să identifice în regentă adverbele corelative ale CZ;
să precizeze topica şi punctuaţia CZ;
B. AFECTIVE:
să manifeste interes constant pentru lecţie;
să manifeste spirit de colegialitate şi cooperare în cadrul echipei ;
RESURSE
o procedurale: analiza gramaticală, conversaţia, algoritmizarea, exerciţiul
o materiale: manual Limba română, manual pentru clasa a VIII-a, Ed.
Humanitas, fişă de lucru, culegere de exerciţii ,,Foarte bine’’ Editura Paralela
45
2
o umane: colectivul de elevi, capacităţile de învăţare ale elevilor, cunoştinţele
însuşite anterior de către ei despre complementul circumstanţial de cauză;
o organizatorice: activitate frontală, activitate pe grupe şi individuală.
CONŢINUTURI UTILIZATE: Definiţii,clasificari
1. CONDIŢII PREALABILE:
- clasă de nivel mediu;
- elevii vor lucra pe grupe compacte şi vor expune rezultatele produselor lor.
2. EVALUAREA: - curentă,orală şi scrisă
3. RESURSELE ŞI MANAGEMENTUL TIMPULUI:
Resurse materiale: Limba română , manual pentru clasa a VIII-a,
Ed. Humanitas, fişe de lucru, tabla,creta colorată,caietele elevilor
Resurse de timp: - 50 minute
a. METODE ŞI PROCEDEE: explozia stelară, explicaţia, conversaţia,
învăţarea prin descoperire, exerciţiul
Bibliografie: Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii si literaturii romane in
scoala. Ghid teoretico-aplicativ, Ed. Polirom, 1999.
Limba română, manual pentru clasa a VIII-a, Editura Humanitas, Bucureşti,
2000
Felecan, Nicolae, Sintaxa limbii române, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2006
Gramatică – fişe de lucru, clasa a VIII-a, Editura Paralela 45, Piteşti, 2008
SCENARIUL DIDACTIC
Moment organizatoric: notarea absenţelor, asigurarea celor necesare lecţiei (1 min.)
3
I. Actualizarea cunoştinţelor învăţate anterior(3 min)
Elevii sunt solicitaţi, prin sondaj, să-şi prezinte tema.
II. Captarea atenţiei pentru activitatea didactică ce urmează( 4 min)
Pentru captarea atenţiei, profesorul scrie pe tablă propoziţia:
Am căzut din cauza neatenţiei.
Elevilor li se cere să recunoască c.c.z din propoziţie, punând întrebarea potrivită: Din
ce cauza am căzut? Raspuns: din cauza neatenţiei.
Elevii sunt întrebaţi prin ce parte de vorbire se exprimă c.c.z în această situaţie şi
răspund: prin substantiv în cazul Genitiv, cu locuţiune prepoziţională.
Elevilor li se cere să facă expansiunea c.c.z, iar unul dintre ei va ieşi la tablă pentru a
scrie fraza obţinută în urma expansiunii:
Am căzut¹/ am fost neatent.² /
Profesorul îi cere elevului să pună întrebarea corectă pentru a răspunde cu propoziţia
subordonată, iar elevul pune întrebarea: Din ce cauză am căzut?
Răspuns: din cauză că am fost neatent
In urma expansiunii, elevii descoperă titlul lecţiei: Propoziţia circumstanţială de
cauză (cauzală) – CZ
III. Anunţarea subiectului şi a obiectivelor operaţionale (1min)
4
din cauză că
Elevii sunt anunţaţi că pe parcursul acestei ore vor discuta şi vor afla informaţii noi
legate de propoziţia circumstanţială de cauză, urmând ca la sfârşitul orei să...(se
anunţă obiectivele).
IV. Conducerea învăţării (30 min)
Cu ajutorul metodei Stardust, elevii sunt solicitaţi de către profesor să pună toate
întrebările despre CZ la care doresc să afle răspunsuri pe parcursul lecţiei. In urma
întrebărilor puse de elevi, profesorul notează pe tablă, iar elevii în caiete:
Elevii sunt solicitaţi să definească CZ, pe baza expansiunii făcute la exerciţiul de la
captarea atenţiei.
Un elev raspunde, profesorul notează pe tablă şi elevii în caiete:
CZ
Cum contragem CZ?
Care este topica şi punctuaţia CZ?
Care sunt elementeleintroductiveale CZ?
Ce este CZ?
Ce determină CZ?
Care sunt adverbele corelative ale CZ?
5
Propoziţia circumstanţială de cauză constituie în frază o realizare propoziţională a
complementului circumstanţial de cauză.
Elevilor li se explică faptul că pentru a afla răspunsurile la toate întrebările pe care le-
au pus, o serie de exerciţii vor fi rezolvate la tablă, pe flipchart şi pe fişele de lucru,
atat in grup, cat si individual.
Astfel elevii primesc fisa de lucru .(ANEXA 1)Sunt impartiti in doua grupuri si din
fiecare grup vor iesi cate trei elevi care vor scrie rezolvarile pe tabla, descoperindu-se
astfel că părţile de vorbire determinate de CZ sunt:
- un verb
- o locuţiune verbală
- un adjectiv
Câţiva dintre elevi sunt solicitaţi să meargă la flipchart şi să delimiteze frazele date în
propoziţii, descoperind astfel elementele introductive ale CZ. Elevii delimitează
frazele astfel:
Mi-am luat umbrela, ¹/ ieri a plouat.²/
A luat notă mică, ¹/ nu s-a pregătit serios.²/
Tabloul impresionează ,¹/ are o mare delicateţe a culorilor.²/
6
fiindcă
deoarece
căci
Intrucât
a făcut un referat interesant, ¹ /a fost lăudat de profesor.²/
Nu pot expune tabloul, ¹/ nu e înrămat.²/
fratele meu mai mic n-a fost supravegheat de nimeni, ¹/de asta a
făcut prostii.²/
nu m-ai urmărit, ¹/de-aia n-ai înţeles.²/
Nu ştie, ¹/ nu e atent la lecţie.²/
vremea e rece,¹ /mi-am luat puloverul.²/
am rezolvat problema,¹ / mă pot juca la calculator.²/
7
că
Dacă
De
pentru că
Din cauză că
De vreme ce
Cum
e activ, ¹/merge mult pe jos.²/
nu i-am dat atenţie, ¹/s-a supărat.²/
In urma delimitării frazelor în propoziţii, se observă că elementele introductive ale CZ
sunt:
o Conjuncţii subordonatoare:
- fiindcă
- deoarece
- căci
- întrucât
- că
- dacă
- de
o Locuţiuni conjuncţionale:
- pentru că
- din cauza că(din pricina că)
- de vreme ce(din moment ce, o dată ce)
o Adverbe relative cu valoare conjuncţională :
- cum
- unde
8
Unde
Profesorul le arată elevilor pe flipchart nişte enunţuri în care li se cere să
sublinieze c.c.z şi să facă expansiunea acestora, după expansiune urmând să
enumere modificările aparute.
I-a fost rău de flamand.
I-a fost rău ¹/ era flămând.²/
Pornindu-se ploaia, am fugit acasă.
s-a pornit ploaia,¹ /am fugit acasă.²/
Profesorul le cere elevilor să observe modificările apărute:
- obţinerea unei CZ;
- transformarea unei propoziţii într-o frază;
- apariţia elementelor introductive;
Profesorul le arată elevilor pe flipchart alte fraze, iar câţiva dintre ei merg să
sublinieze adverbele şi locuţiunile adverbiale corelative.
Pentru că nu l-am chemat, de aceea n-a venit.
Pentru aceea a câştigat concursul de înot, deoarece s-a antrenat mult.
Pentru asta ne-am certat, fiindcă m-a minţit.
O dată ce am hotărât ceva, apoi nu mai modificăm programul.
Pentru că nu m-ai ascultat, atunci ai greşit.
9
din cauză că
Din cauza că
Profesorul le cere elevilor să observe topica şi punctuaţia CZ.
Elevii observă că:
CZ poate sta înainte sau după regentă.
De obicei, indiferent de locul în care stă, se desparte prin virgulă de regentă.
Nu se desparte prin virgulă, atunci când exprimă singura cauză a acţiunii din regentă.
V. Evaluare(10 min)
Elevii rezolva individual fişa de evaluare.(ANEXA 2)
VI. Asigurarea retenţiei şi a transferului(1 min)
Elevii primesc ca temă pentru acasă exerciţiile 4 şi 5 din manual de la pagina 203, iar
ca muncă suplimentară, testul următor din culegerea cu teste naţionale.
Elevii primesc fişa pentru portofoliu cu informaţiile referitoare la propoziţia
circumstanţialăde cauză.
10
ANEXA 1
FIŞĂ DE LUCRU PE GRUPE
GRUPA I
Impărţiţi frazele în propoziţii şi observaţi care sunt părţile de vorbire determinate de
CZ:
Copacii au înmugurit, fiindcă s-a încălzit.
A luat-o la fugă, deoarece se speriase rău.
Fata este frumoasă, căci seamană cu mama ei.
FIŞĂ DE LUCRU PE GRUPE
GRUPA A II-A
11
Impărţiţi frazele în propoziţii şi observaţi care sunt părţile de vorbire determinate de
CZ:
Am plecat acasă, fiindcă a început ninsoarea.
A luat-o la sănătoasa, pentru că s-a speriat.
Vremea este frumoasă, deoarece a venit primăvara.
ANEXA 2
12
Nume şi prenume: Data:
Clasa:
Fişă de evaluare
Propoziţia circumstanţială de cauză
1. Realizaţi expansiunea complementelor circumstanţiale de cauză din propoziţiile de
mai jos:
Tremura de frig.
Era furios din cauza greşelii.
2. Contrageţi subordonatele circumstanţiale din frazele date în partea de propoziţie
corespunzătoare:
A căzut examenul, deoarece nu a învăţat.
Din pricină că plouase, s-a răzgândit.
3. Delimitaţi frazele de mai jos în propoziţii şi specificaţi felul acestora:
“Hai! Vorbi gazda mea către primar, hai mai iute, că nu-i de chip altfel”.
)Hogas, In muntii Neamtului(
“ ...şi amândoi bătrânii aceştia erau albi ca iarna şi posomorâţi ca vremea cea rea, din
pricină că n-aveau copii. “
)Creangă, Povestea porcului(
4 .Construiţi fraze în care propoziţiile subordonate circumstanţiale de cauză să fie
introduse prin:
-conjuncţie subordonatoare:
13
-locuţiune conjuncţională subordonatoare:
-adverb relativ cu valoare conjuncţională:
ANEXA 3
PROPOZIŢIA SUBORDONATĂ CIRCUMSTANŢIALĂ
14
DE CAUZĂ (CZ)
Propoziţia circumstanţială de cauză constituie în frază o realizare
propoziţională a complementului circumstanţial de cauză.
Circumstanţiala de cauză determină:
o Un verb: Am plecat acasă,¹ /fiindcă a început ²/să plouă.³/
o O locuţiune verbală: A luat-o la goană,¹/ pentru că a fugit după el.²/
o Un adjectiv: Rochia este frumoasă,¹/ deoarece are broderie.²/
ELEMENTE INTRODUCTIVE:
o Conjuncţii subordonatoare:
- Fiindcă: Am fugit repede,¹/ fiindcă mă urmărea.²/
- Deoarece: Era trist, ¹/deoarece a luat o notă mică.²/
- Căci: Poezia ei m-a impresionat,¹ /căci are o nuanţă inedită.²/
- Intrucât: Mergem singuri, ¹/întrucât nu vrea ²/să vină cu noi.³/
- Că : Nu pot veni azi,¹ /că am musafiri.²/
- Dacă: Dacă e prost,¹/ aşa păţeşte.²/
- De: De nu ai citit,¹ /de aceea nu ai ştiut la test.²/
o Locuţiuni conjuncţionale subordonatoare :
- pentru că : Nu ştie nimic,¹/ pentru că nu învaţă deloc.²/
- din cauza că (din pricină că) : Din cauză că nu vii tu ,¹ /se va supăra
foarte rău. ²/
- de vreme ce (din moment ce, o dată ce): De vreme ce nu mai mergem,¹/
poate² /să rămână.³/
o Adverbe relative cu valoare conjuncţională :
- cum : Cum nu îi plăcea,¹/ nu a mâncat.²/
- unde : Unde nu l-am băgat în seamă,¹/ a plecat supărat²./
TOPICA ŞI PUNCTUAŢIA:
Propoziţia subordonată circumstanţială de cauză stă înainte sau după regentă.
Se desparte prin virgulă de regentă, indiferent de locul pe care îl are faţă de
aceasta. Nu se desparte prin virgulă când exprimă singura cauză a acţiunii din
regentă.
15
Recommended