Upload
aloman-nicolae
View
13
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
Data: Şcoala: Şcoala cu clasele I-VIII Clasa: a III-a Ỉnvǎţǎtor: SPRINCENATU FELICIA
PROIECT DIDACTIC
Aria curricularǎ: Limbǎ şi comunicareDisciplina: Limba şi literatura românǎUnitatea de învǎţare: “Iarna viscolu-l ascult”Tema lecţiei: “Peste 50 de ani” Ion Luca CaragialeTipul lecţiei: predare – învǎţare Obiective cadru:
dezvoltarea capacitǎţii de receptare a mesajului oral; dezvoltarea capacitǎţii de exprimare oralǎ; dezvoltarea capacitǎţii de receptare a mesajului scris; dezvoltarea capacitǎţii de exprimare scrisǎ.
Obiective de referinţǎ: sǎ citeascǎ fluent şi expresiv texte cunoscute; sǎ citeascǎ în mod corect un scurt text necunoscut ; sǎ integreze cuvintele noi într-o serie de enunţuri proprii; sǎ povesteascǎ fragmente din textul citit; sǎ redacteze texte narrative de micǎ întindere pe baza unui plan de idei.
Obiective operaţionale: O1 – sǎ citeascǎ fluent şi expresiv textul suport; O2 – sǎ integreze cuvintele noi în enunţuri proprii; O3 – sǎ înţeleagǎ şi sǎ reţinǎ mesajul textului; O4 – sǎ rǎspundǎ la întrebǎrile formulate pe marginea textului suport; O5 – sǎ manifeste sentimente de dragoste şi respect pentru înainteşii noştri.
Metode şi procedee: dialogul, conversaţia, explicaţia, lectura explicativǎMijloace şi materiale: planşǎ cu portretul lui Al. I Cuza, fişe de lucruStrategii didactice: inductiv – semialgoritmice
explicativ - conversativeForma de organizare: frontal – individualǎDurata: 50 minuteBibliografie:
“Ỉndrumǎtor pentru folosirea manualului de limba românǎ ” – marcela peneş, Vasile Molan; “Povestiri istorice” – Dumitru Almaş
Desfǎşurarea activitǎţii
Nr. crt
Evenimente instrucţionale
Ob.op
Duratǎ Activitatea învǎţǎtoarei Activitatea elevilor Metode şi procedee
Mijloace şi materiale
Obs.
1.
2.
3.
Moment organizatoric
Captarea atenţiei
Verificarea temei şi reactualizarea cunoştinţelor
Aşezarea materialului didactic la îndemânǎ.
Captarea atenţiei se va face prin citirea unui fragment din povestirea istoricǎ “Toţi românii cântǎ Hora Unirii”.Conversaţie pe marginea fragmentului din povestirea istoricǎ “Toţi românii cântǎ Hora Unirii”. - Despre ce este vorba în fragmentul citit?- De ce voiau românii sǎ se înfǎptuiascǎ Unirea?- Cum s-a înfǎptuit unirea?- Cune a fost ales domn atât în Moldova, cât şi în Ţara Româneascǎ?- La ce datǎ s-a înfǎptuit unirea?- se verificǎ tema cantitativ şi
Pregǎtirea elevilor pentru buna desfǎşurare a orei de citire.Elevii urmǎresc lectura învǎţǎtoarei.
Elevii vor rǎspunde la întrebǎri.
Lectura explicativǎ conversaţia
conversaţia
“Povestiri istorice” Almaş
4.
5.
6.
Anunţarea temei şi a obiectivelor
Dirijarea învǎţǎrii
Obţinrea performanţei
calitativ.
Se anunţǎ titlul lecţiei şi se noteazǎ pe tablǎ “Peste 50 de ani” Ion Luca Cragiale.Se citeşte lecţia model.Se explicǎ expresiile şi cuvintele necunoscute.Se caracterizeazǎ personajul principal – dascǎlul Basil Drǎgoşescu.
Li se cere elevilor sǎ explice conţinutul enunţului adresat de Cuza învǎţǎtorului:“Cu românii ca tine n-am teamǎ.”
- Se va citi un fragment din
Elevii rezolvǎ prima sarcinǎ din fişa de lucru.Elevii vor recita versurile din “Hora Unirii” de Vasile Alecsandri.- Elevii îşi noteazǎ titlul lecţiei în caiete.
Elevii vor urmǎri cu atenţie lectura învǎţǎtoarei.Vor alcǎtui enunţuri cu expresiile şi cuvintele necunoscute.Vor rǎspunde la întrebǎrila formulate pe marginea textului support.Câţiva elevi vor citi lecţia din manual.Elevii vor explica prin câteva cuvinte înţelesul enunţului oral şi vor rezolva sarcina 2 din fişa de lucru.Elevii urmǎresc cu atenţie lectura învǎţǎtoarei.
munca individualǎ
lectura explicativǎ conversaţia
munca individualǎ
fişa de lucru
manualul
fişa de lucru
7. Activitatea de încheiere
povestirea istoricǎ “Bǎiatul care a vorbit cu Vodǎ” D. Almaş- Se vor face aprecieri asupra desfǎşurǎrii lecţiei- Tema pentru acasǎ.
Elevii îşi noteazǎ tema.
lectura explicativǎ
NUMELE: DATA:
FIŞǍ DE LUCRU
1. Alcǎtuiţi un enunţ cu ajutorul expresiei: “inima românǎ”.
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
2. Gǎsiţi o însuşire a dascǎlului şi alcǎtuiţi o propoziţie cu ea.
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________