Click here to load reader

Deloitte The Times · PDF file koyan Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Rüzgar Enerjisi ve Etkileşim Raporu’na yer vermekten mutluluk duyuyoruz. Çalışmayla ilgili kıymetli

 • View
  0

 • Download
  0

Embed Size (px)

Text of Deloitte The Times · PDF file koyan Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB)...

 • Deloitte perspektifinden iş dünyası gündemi ve yenilikçi trendler | Aralık 2016 www.deloitte.com.tr

  DeloitteTimesThe ISSN: 1309-0054

  Endüstrileri 2017’de neler bekliyor? Endüstri liderlerinin gözünden 2016 değerlendirmesi ve yeni yıl öngörüleri

  Sayfa 10

  Esip geçmesin: Her yıl 1000 MW ile Türkiye değişir Sürdürülebilir, öngörülebilir, katma değer yaratan bir rüzgar enerjisi sektörü

  Sayfa 26

  Atlantik’te yelkenle 23 gün Kurumsal hayatınızda, gerçek tutkunuzu gerçekleştirmek mümkün mü?

  Sayfa 36

  Y Kuşağı bakış açısı İş ve sosyal hayatımızda veriyi ne kadar etkin kullanıyoruz?

  Sayfa 56

 • The Deloitte Times | Aralık 2016

  2

  Deloitte Turkey Connect mobil uygulaması ile iş dünyasının gündemini oluşturan, en güncel yerel ve global araştırmalara, yayınlara ve makalelere ulaşabilir; en son gelişmeleri her an her yerden takip edebilirsiniz.

  Uygulama ayrıca uzman görüşleri, videolar, Deloitte Üniversitesi’nin farklı sektörlere ilişkin yayınladığı makale ve yayınlar ile güncel ekonomik görünüm yayınlarına kolay erişimi mümkün kılıyor. Mobil uygulamayı, İngilizce ve Türkçe olarak Apple Store ve Google Play Store’lardan indirebilirsiniz. 

  Her an her yerde bağlantıda kalın!

  Connect Deloitte Turkey

 • The Deloitte Times | Aralık 2016

  3

  Her yeni yılda; yeni başlangıçlar yapmayı, yeni kararlar almayı ve uygulamayı hedefliyor, kendimize ve sevdiklerimize yeni sözler veriyoruz. Geride bıraktığımız yılı gözden geçiriyor, iyi ve kötü yanlarını değerlendiriyor, karşıladığımız yeni yılın bir öncekinden daha iyi geçmesini bekliyoruz.

  The Deloitte Times Aralık sayısını da, bu duygu ve düşünceler ışığında hazırladık. 2016’nın iş dünyası gündemini oluşturan konuları uzman perspektifiyle ele aldığımız yeni sayımızda; Endüstri Liderlerimiz, kendi endüstrilerine dair geçtiğimiz yılın değerlendirmesini yaptılar ve yol gösterici ipuçları sunan gelecek öngörülerini hazırladılar.

  Bu sayımızda, 2016’nın son çeyreğinde hazırladığımız, ölçülebilir bulgular ve öngörüler ortaya koyan Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Rüzgar Enerjisi ve Etkileşim Raporu’na yer vermekten mutluluk duyuyoruz. Çalışmayla ilgili kıymetli görüşlerini bizimle paylaştığı için TÜREB Yönetim Kurulu Üyesi ve Özgül Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ömer Faruk Özgül’e teşekkürlerimizi sunuyoruz.

  Deloitte Türkiye ailesi olarak 2017’yi güzel gelişmelerle karşılıyoruz. Ortak kadromuza katılan 8 yeni ortağımız ile çok daha güçlü ve dinamik bir yılda, hep birlikte güzel işlere imza atacağımıza inanıyoruz. Yeni ortaklarımızı bu vesileyle tekrar tebrik ediyoruz.

  Bu sayının en heyecan verici sürprizlerinden biri ise, Denetim Bölümü Ortaklarımızdan Ali Çiçekli’nin, 23 günde tamamladığı yelkenle Atlantik Geçişi macerası... İnanıyorum ki bu yolculuğun notları, kurumsal hayatta tutkularımızın peşinden gidebilmemiz için bize ilham verecek.

  Bu sayı ile birlikte, hızla bir Y Kuşağı şirketine dönüşen Deloitte Türkiye çalışanlarının %80’ini oluşturan genç Deloitte’luların sesine dergimizde düzenli olarak yer verecek olmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

  2017’nin hepimize, ihtiyacımız olan huzurlu, mutlu, umutlu, sağlıklı ve yenilikçi bir geleceği müjdelemesini diliyorum.

  Saygı ve sevgilerimle,

  Ayşe Epikman Deloitte Türkiye Stratejik Planlama, İş Geliştirme ve Pazarlama Lideri

  Yeni bir yıla yeni umutlarla başlamak...

 • The Deloitte Times | Aralık 2016

  4

  İçindekiler

  08 Deloitte Türkiye yeni ortaklarıyla daha güçlü Deloitte Türkiye, şirket bünyesinde uzun zamandır çalışmalarını sürdüren 8 direktörünü, ortak kadrosuna katarak Türkiye’deki konumunu güçlendirmeyi hedefliyor.

  10 Endüstrileri 2017’de neler bekliyor? Deloitte Türkiye Liderleri, 2016 yılının dinamiklerinden farklı şekillerde etkilenen endüstrileri yorumladılar, 2017 yılına yönelik öngörülerini paylaştılar. 

  Sayfa 10 Sayfa 16 Sayfa 26

  Yıl 8 Sayı 1 - 28.12.2016 Aylık gazete, Türkçe, ücretsizdir.

  Deloitte Danışmanlık A.Ş.

  Temsilci: Ayşe Epikman Akşehirli Sorumlu Müdür: Osman Aytaman

  İçerik: Deloitte tarafından sağlanmaktadır. Gazetede yayınlanan yazıların sorumluluğu Deloitte Türkiye’ye aittir. Yazı ve resimler izinsiz kullanılamaz, çoğaltılamaz.

  Baskı: Umutdoğa Matbaacılık ve Ambalaj San. Tic. Ltd. Şti Adres: Mas-Sit Matbaacılar Sitesi 1. Cd. No:160 34204 Yüzyıl-Bağcılar/ İstanbul Tel: 0212 438 02 05 (Pbx)

  ISSN: 1309-0054

  Deloitte Türkiye Adres: Deloitte Values House Maslak No1, 34398 İstanbul, Türkiye Tel: 0212 366 6000

  www.deloitte.com.tr

  The Deloitte Times’ın PDF versiyonuna www.deloitte. com/tr/TheDeloitteTimes adresinden ulaşabilirsiniz.

  Okuyucu mektuplarınızı ve görüşlerinizi [email protected] adresine yollayabilirsiniz.

  07 Varoluş amacına dair… Son dönemlerde tıpkı insanlar gibi şirketler de amaçlarını sorgulamaya başladılar. Neden varız? Nereye gitmeye çalışıyoruz? Ne yapmak istiyoruz? Bu gibi sorulara şirketler de tıpkı bizler gibi cevap arıyorlar.

 • The Deloitte Times | Aralık 2016

  5

  16 Türkiye’nin en hızlı teknoloji şirketleri Deloitte Teknoloji Fast 50 Türkiye 2016 Programı’nda, son dört yılda %16014’lük büyüme kaydeden Bilgikent, Türkiye’de birinci, EMEA’da ise ikinci sırada yer aldı.

  18 Denetçi doğulur mu yoksa olunur mu? Deloitte Türkiye’nin yenilikçi denetim yaklaşımını, denetimdeki 20 yıllık kariyerini ve kişisel tavsiyelerini, Denetim Hizmetleri Lideri Zere Gaye Şentürk’ten dinledik.

  22 Ekonomide belirgin bir yavaşlama kaçınılmaz Türkiye ekonomisi büyüme dinamikleri açısından kritik bir eşiğe geldi. Kapsamlı bir ekonomik program kurgulanmadan ve siyasi istikrara kavuşmadan OVP hedefleri artık iyimser kalıyor.

  25 Otomatik Bilgi Değişimi öncesi Varlık Barışı 26736 sayılı “Bazı Alacakların yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun” ile adeta vergi idaresi ile vergi mükellefleri arasında bir vergi ve varlık barışı sağlanıyor.

  26 Esip Geçmesin: Her yıl 1000 MW ile Türkiye değişir TÜREB “Rüzgar Enerjisi ve Etkileşim Raporu”nu TÜREB Yönetim Kurulu Üyesi ve Özgül Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ömer Faruk Özgül değerlendirdi.

  32 Geleceği birlikte tasarlıyoruz! Deloitte Türkiye için inovasyon, ofisteki sosyal yaşantıyı daha eğlenceli hale getirecek uygulamalardan, müşterilere sunulacak yeni iş alanlarına kadar çok geniş bir yelpazeyi içeriyor.

  36 Atlantik’te 23 gün Kurumsal hayatınızda, gerçek tutkunuzu gerçekleştirmek mümkün mü? Alışık olduğunuz rutine 23 gün ara vermek ve kendinizi Atlantik Okyanusu’nun tam ortasında bulmak…

  42 Ar-Ge’den ürüne, üründen pazara giden yolda Yatırım Teşvik Mevzuatı Son yıllarda ülkemizde yatırım teşvik mevzuatında yapılan düzenlemeler ile yatırımcılara önemli teşvik unsurlarından yararlanma imkanı tanınması hedefleniyor.

  Sayfa 32 Sayfa 36 Sayfa 46

 • The Deloitte Times | Aralık 2016

  6

  45 Ya şirketinizde yolsuzluk varsa! Yolsuzluk, ulusal ve uluslararası düzenlemeler ile önüne geçilmeye çalışılan önemli bir risktir. Şirketler riski tespit etmeli ve gerekli önlemleri almalı.

  46 Futbol ile finans, CFO ile teknik direktör birbirlerine benzer mi? Deloitte’un ‘Bir Futbol Kulübünde CFO Olmak’ raporu, futbol ve finans arasında ve dolayısıyla bir CFO ile teknik direktör arasında birçok benzerliğin bulunduğunu gösteriyor.

  48 Kişisel sağlık verileriniz sağlıklı korunuyor mu? 29863 sayılı Kişisel Sağlık Verilerinin İşlenmesi ve Mahremiyetinin Sağlanması Hakkında Yönetmelik 20.10.2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

  50 Mali bilgileriniz güvende mi? 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun yürürlüğe girmesi ile birlikte Vergi İdaresi’nin elde ettiği mali bilgilerin güvenliğinin sağlanması önemli konulardan biri haline geldi.

  52 Patronun çocuğu olmak… Aile işletmelerindeki en büyük hastalıklardan biri “Nepotizm”, yani kayırmacılık. Bazı aile işletmeleri buna engel olmak için çeşitli önlemler aldıklarını söylese de, bu, birçoğu için halen önemli bir sorun.

  54 Kendini yenileyen iş dünyasında öncü kalıyor Deloitte Yönetim Enstitüsü, profesyonellerin gelişimine ve mesleki büyümesine katkı sağlıyor. Enstitünün faaliyetlerini, yaklaşık 10 senedir eğitim hizmetlerinde görev yapan Bölüm Müdürü Elif Günal Hanavdeloğlu anlattı.

  56 Y Kuşağı bakış açısı: iş ve sosyal hayatımızda veri Çoğunlukla akıllı telefonlar ve bilgisayarlar aracılığıyla temas ettiğimiz veri yığınını ne kadar anlıyoruz? Ne kadar etkin kullanıyoruz? Hayatımızda ve iş hayatında neler değişiyor ve gelecekte bizi neler bekliyor?

  58 Yatırım dünyasında uluslararası bir pasaport Yatırım dünyasındaki

Search related