Upload
kalia-dejesus
View
42
Download
1
Embed Size (px)
DESCRIPTION
Intervenció educativa. Jéssica Muria, Laura Novell, Ana Pedrosa, Marta Poncelas, Lara Ruiz. Grup :. Proposta d’intervenció :. Competències. Objectius. Continguts. ELS DINOSAURES. 3. Dibuixar a escala, pintar i retallar amb grups cooperatius. - PowerPoint PPT Presentation
Citation preview
INTERVENCIÓ EDUCATIVA
Proposta d’intervenció :
Grup: 1 Jéssica Muria, Laura Novell, Ana Pedrosa, Marta Poncelas, Lara Ruiz
1. Unitat didàctica
ELS DINOSAURES
2. Àrees implicades
- Coneixement del medi natural, social i cultural- Educació Artística-Matemàtiques-Àmbit de llengües
3.Justificació
Els dinosaures és un projecte de treball, nosaltres presentarem tres activitats. Aquestes estan treballades a partir de l’exposició temporal de l’entitat educativa, el CosmoCaixa: “Dinosaures. Tresors del desert del Gobi”.
Les activitats escollides estan dirigides als alumnes de cicle superior de primària. Els infants en aquesta etapa passen d’un pensament concret a un hipotètic deductiu, per tant disposen de més habilitat per a inferir i relacionar els coneixements.
Tenen més facilitat a l’hora de classificar i organitzar, qualitats necessàries per a la realitzar un dibuix a escala.
Integren millor la informació que prové de l’exterior i per tant hi ha una adquisició significativa de coneixements nous.
2
Competències
Competències Subcompetències
Competència artística Percebre i representar
Competència matemàtica Mesurar
Competència en el coneixement i la interacció del món físic
Conèixer l’evolució dels éssers vius
Competència d’aprendre a aprendre Adquirir autonomia i Iniciativa
Competència comunicativa lingüística i audiovisual.
Parlar, escriure i escoltar
3
Objectius didàctics Què diu el currículum?
1. Tenir la capacitat de treballar en grup cooperatiu i ajudar aquells qui més ho necessitin, promovent la participació de tot el grup per a la realització de les activitats artístiques.
2. Aprendre les unitats de mesura per tal de poder-ho aplicar al moment de calcular les diferents dimensions dels dinosaures.
3. Saber parlar bé davant de tota classe i ser capaç d’escoltar la resta d’exposicions.
1. Plantejar-se, identificar i resoldre interrogants i problemes relacionats amb fenòmens i elements significatius de l’entorn natural, social i cultural, utilitzant estratègies de cerca i tractament de la informació, i analitzar els resultats i plantejar solucions alternatives als problemes.2. Valorar i gaudir de la interacció en grup i el cooperativisme, tot participant conjuntament en la planificació de les activitats i de la producció per crear un sentit de comunitat, desenvolupant una relació de confiança en la dinàmica de les activitats i compartint amb els companys i les companyes idees, valoracions i projectes.3. Expressar-se oralment, adequant les formes i el contingut els diferents contextos i situacions comunicatives, i mostrant una actitud respectuosa i de col·laboració.4. Comprendre les magnituds mesurables i el procés de mesurar, i aplicar les unitats d’ús habitual, les tècniques i els instruments de mesura adequats a cada situació.
4
OBJECTIUS
CONTINGUTS Continguts didàctics Què en diu el currículum?
Diferenciació dels diferents dinosaures i de les seves característiques.
Observació i descripció d’alguns éssers vius i de la seva interacció amb el medi. Identificació de la relació entre funcions vitals i estructura d’alguns animals, plantes i fongs. (Àrea del coneixement del medi natural, social i cultural)
Interpretació del procés de les diferents mesures a utilitzar.
Lectura d’escales i de taules de mesura en contextos reals. (Àrea matemàtiques)
Creació del dibuix d’una manera cooperativa en el grup classe.
Assumir responsabilitats i afavorir la dinàmica del treball cooperatiu, establir moments de revisió, respectar les aportacions dels/de les altres i resolent les discrepàncies amb arguments. (Àrea d’educació artística)
Cerca de la informació necessària, comprendre-la i exposar-la correctament.
Exposicions a partir d’un guió, esquema, imatge o bé utilitzant com a suport programaris de presentació. (Àrea de l’àmbit de llengües)
5
6
ELS DINOSAURES
1. Pluja d’idees del que saben i del que volen
saber.
2. Visita el CosmoCaixa i
recerca d’informació.
3. Dibuixar a escala, pintar i
retallar amb grups
cooperatius.
4. Organització i justificació de les preguntes
inicials.
5. Exposició de les preguntes
treballades per grups
cooperatius i construcció del trencaclosques.
CRITERIS D’AVALUACIÓCriteris Què en diu el currículum?
Criteri 1 Saber extreure la informació necessària sobre els dinosaures a partir de la visita.
Utilitzar diferents tipus de fonts documentals per obtenir informació sobre els trets significatius de la societat d’èpoques passades, situant els fets en línies de temps.
Criteri 2 Tenir la capacitat de dibuixar el dinosaure amb tot el material disponible de l’escola i amb la participació de tot el grup-classe.
Mostrar respecte, responsabilitat i valoració crítica en el treball cooperatiu i argumentar i resoldre les discrepàncies a l’hora de participar en projectes artístics col·lectius.
Criteri 3 Assolir el coneixement i la pràctica sobre les mesures (unitats de mesura, dibuix a escala).
Relació de les mesures de superfície i de volum amb les potències. Anàlisi de les relacions entre la superfície i el volum d’una figura.
Criteri 4 Saber expressar-se correctament. Comprendre produccions orals (conferències, exposicions, explicacions), provinents de diferents mitjans. Tenir capacitat per fer-ne una síntesi també oral a partir de les idees principals que s’hi ha exposat.
7
INDICADORS DELS CRITERIS D’AVALUACIÓ
8
Criteris Indicadors
Criteri 1 • Extreu informació sobre els dinosaures a partir de la visita?
Criteri 2 • Utilitza el material?• Participa?• És creatiu?• Té l’habilitat de dibuixar?
Criteri 3 • Compren el concepte de mesura?• Utilitza les unitats de mesura?Multiplicació i divisió.
Criteri 4 • S’expressa correctament?Assolit: ús correcte del vocabulari, bona posició corporal, to de veu adequat.
8 .ACTIVITAT INICIALNom: Pluja d’idees i visita al CosmoCaixa.
Temporalització: Pluja d’idees ( 1h) i visita al CosmoCaixa ( 4h).
Grup: cicle superior Espai: Aula/ CosmoCaixa
Material:•Autorització dels pares•Llibreta i bolígraf
Capacitats/Competències Objectius:• Competència d’aprendre a aprendre.• Competència comunicativa lingüística i audiovisual.• Objectiu: 1
Desenvolupament:Començarem realitzant a l’aula una pluja d’idees per tenir en compte que és el què saben els alumnes i que és el què volen saber abans de realitzar la visita a l’entitat educativa. Posteriorment anirem al CosmoCaixa tenint en compte que els alumnes han de fer apunts de tot allò que els serveixi per contestar les preguntes inicials.
Avaluació :• S’expressa correctament?•Extreu informació sobre els dinosaures a partir de la visita?•Participa?
9
8 .ACTIVITAT DE DESENVOLUPAMENTNom: Dibuixem el dinosaure?
Temporalització: 6h Grup: cicle superior Espai: aula d’educació visual i plàstica
Material:•Cartolina•Pintures, retoladors, llapis i goma.•Vernís•Fotocòpia del dinosaure (A3)
Capacitats/Competències Objectius:•Competència artística.•Competència matemàtica.•Competència d’aprendre a aprendre.•Objectius: 1,2
Desenvolupament:Inicialment ens organitzarem per grups cooperatius tenint en compte les característiques de cada alumne i repartirem unes fotocòpies del dinosaure que dibuixarem posteriorment. Realitzarem el dibuix a escala del dinosaure emprant les mesures d’unitat(divisió i multiplicació), el pintarem i,el retallarem en forma de trencaclosques, on hi hauran les dues preguntes , que s’han realitzat a l’activitat inicial, les tindran que intentar contestar i justificar. Finalment, repartirem dos parts de trencaclosques a cada grup cooperatiu.
Avaluació :• Utilitza el material?• Participa?• És creatiu?• Té l’habilitat de dibuixar?
• Compren el concepte de mesura.?• Utilitza les unitats de mesura? (Multiplicar i dividir. )
8 .ACTIVITAT DE SÍNTESINom: reconstruïm
Temporalització: 4h Grup: cicle superior Espai: aula
Material:•Trencaclosques•Cola de barra•Cartró ploma
Capacitats/Competències Objectius:• Competència en el coneixement i la interacció del món físic• Competència d’aprendre a aprendre• Competència comunicativa lingüística i audiovisual.• Objectius: 1,3
Desenvolupament:• Un cop tenen les preguntes, que estan en les peces del trencaclosques, han de cercar la informació extreta de la visita i posar-la en comú en el grup cooperatiu. En el moment que s’han resolt totes les preguntes i els dubtes preparen l’exposició. Posteriorment, per grups, han de realitzar l’exposició davant la classe i, finalment, han de fer el trencaclosques.
Avaluació :•S’expressa correctament?
11
RECURSOS PERSONALS, MATERIALS, AMBIENTALS
Recursos personals:Mestre /a–tutor/aGuia entitat Cosmocaixa
Recursos materials:Cartró/ cartolina/ paperPintures, retoladors, llapis i goma.Cola de barraVernísTisores/ cúter
Recursos ambientals:AulaEntitat educativa: CosmoCaixa
12
COM ENS ORGANITZEM? Treballarem mitjançant la metodologia per projectes de treball, basat en l’interès dels alumnes pels dinosaures. Realitzarem activitats vinculades a aquest projecte.La classe s’organitzarà per grups cooperatius de quatre alumnes, grups heterogenis tenint en compte les característiques dels membres del grup.
Basant-nos en el Disseny Universal d’Aprenentatge, les fotocopies del dinosaures les farem en tamany Din-A3 i en color.
13
BIBLIOGRAFIA I FONTS DE DOCUMENTACIÓ
14
• Servei d’Ordenació Curricular. Currículum Educació Primària. Barcelona: Generalitat de Catalunya. Departament d’Educació. (juny de 2009), primera edició.
• Universal design for learning guidelines version 1.0. Wakefield, MA. (CAST 2008).
• Infants de les escoles de Reggio Emilia. Sabata i metre. Els infants i la mida. Barcelona, 2005. Col·lecció: Escoltem-los, 4. Ed. Associació de Mestre Rosa Sensat. ISBN: 9788495988508
• Apunts del mòdul.