Upload
marko-corak
View
382
Download
0
Embed Size (px)
DESCRIPTION
Priprava iz hrvatskog jezika za 4. razred
Citation preview
Osnovna škola Ivana Granđe
Soblinečka 68, 10 360 Sesvete
Mentor: Maja Božić
Pripravnica: Veronika Rožman Čorak
PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVNOG SATA
HRVATSKOGA JEZIKA
(KOMISIJA)
Nastavno područje: Hrvatski jezik
Nastavna tema: Glagoli
Ključni pojmovi: Prošlost, sadašnjost, budućnost
Nastavna jedinica: Izricanje prošlosti, sadašnjosti i budućnosti
Obrazovna postignuća: Prepoznati prošlu, sadašnju i buduću glagolsku radnju
Razredni odjel: 4.b
Nadnevak održavanja nastavnog sata: 5.4.2013.
Tip sata: Ponavljanje i utvrđivanje gradiva
Mjesto izvođenja sata: učionica
1
1. CILJ NASTAVNE JEDINICE:Ponoviti i utvrditi pravilno izricanje prošlog, sadašnjeg i budućeg vremena.
2. ZADAĆE NASTAVNE JEDINICE:a) Materijalne:
Ponoviti vrste riječi glagole i imenice. Utvrditi razliku između prošlog, sadašnjeg i budućeg vremena. Obogatiti učenikov jezični i stilski izraz usvajanjem novih riječi. Razvijati govornu i pisanu komunikaciju.
b) Funkcionalne:Razvijati sposobnost uočavanja, prepoznavanja i pravilnog izricanja glagolskih vremena. Poticati sposobnost primjene znanja na nizu primjera i u različitim situacijama. Razvijati sposobnost logičkog mišljenja i zaključivanja. Razvijati kreativno mišljenje.
c) Odgojne: Razvijati korektnu i smirenu jezičnu komunikaciju. Poticati učenike na međusobnu usmenu komunikaciju i razvijati prijateljski i suradnički odnos sa suučenicama i suučenicima. Isticati važnost razlikovanja prošlog, sadašnjeg i budućeg vremena u svakidašnjoj komunikaciji. Poticati i razvijati osobine samostalne i stvaralačke ličnosti. Njegovati urednost, točnost i preglednost u pisanju.
3. KLJUČNI POJMOVI: prošlost, sadašnjost budućnost
4. OBRAZOVNA POSTIGNUĆA: Prepoznati prošlu, sadašnji i buduću glagolsku
radnju.
5. RAZVOJ KOMPETENCIJA: čitalačke, analitičke, recepcijske, komunikacijske kompetencije
6. METODIČKI SUSTAVI: problemsko – stvaralački korelacijsko – integracijski
7. KOMUNIKACIJA učiteljica – učenik učiteljica – učenici učenik – učiteljica učenik – učenici
8. NASTAVNE METODE
2
metoda razgovora metoda usmenog izlaganja metoda slušanja metoda čitanja i pisanja stvaralačka metoda metoda promatranja i zapažanja
9. OBLICI NASTAVE: frontalni individualni rad u skupini
10. NASTAVNI IZVORI I SREDSTVA knjige (literatura) računalo crteži
11. KORELACIJA
a) Međupredmetna – Likovna kultura-crteži, Priroda i društvo-vrijemeb) Unutarpredmetna - jezično izražavanje, pravopis, pravogovor, medijska kultura
PRILAGODBA METODA, SREDSTAVA I OBLIKA RADA ZA UČENIKA S INDIVIDUALIZIRANIM ODGOJNO – OBRAZOVNIM PROGRAMOM
građa lagana za čitanje - pojednostavljivanje i vizualizacija teksta samostalno pisanje temeljem zadanih odrednica (slike, riječi)
praktičan rad uz podršku
nastavna sredstva pročišćena od detalja, usmjerena na zadatak (crteža, shema)
individualizirani nastavni listići (zadaci), prilagođavanje tiska (povećani razmaci između riječi, rečenica, redova teksta, uvećanje tiska)
samostalnost učenika: stupnjevito pružanje podrške pri samostalnom radu npr. čitanje umjesto učenika, pomoć pri čitanju
prostor: sjedenje učenika na mjestu koje mu najbolje odgovara, u blizini učitelja zbog lakšeg nadziranja i pružanja podrške u radu
uspostavljanje pozitivnog i dobronamjernog odnosa, pohvala truda koji učenik ulaže, fizičko približavanje učeniku kod zadavanja zadataka
LITERATURA
3
a) Bežen, A., Budinski, V., Kolar, M. (2006). Hrvatski za tebe i mene, radna bilježnica iz hrvatskoga jezika za četvrti razred osnovne škole. Profil. Zagreb
b) Babić, S., Finka, B., Moguš M. (1996). Hrvatski pravopis. Školska knjiga. Zagreb
c) Stančić, Z.; Ivančić, Đ. (2004) Moje dijete u školi, priručnik za roditelje djece s posebnim edukacijskim potrebama. Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti i Hrvatska udruga za stručnu pomoć djeci s posebnim potrebama IDEM. Zagreb
d) Težak,S.; Babić,S. (2000): Gramatika hrvatskoga jezika. Školska knjiga, Zagreb
e) Vican, D., Milanović Litre, I. (2006). Nastavni plan i program za osnovnu školu. Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa. Zagreb
4
12. STRUKTURA NASTAVNOG SATA:
I. nastavna situacija: UVODNI (MOTIVACIJSKI) RAZGOVOR
Na početku sata igrom pantomime pokazujemo radnje koje učenici pogađaju i otkrivaju u
kojem su vremenu izrečene. Razgovorom dolazimo i do ponavljanja ostalih glagolskih
vremena.
II. nastavna situacija: NAJAVA ZADAĆE NASTAVNOG SATA
Najavljujemo današnju temu. Danas ćemo ponavljati glagole, odnosno izricanje prošlosti,
sadašnjosti i budućnosti. Otkrivam naslov na ppt prezentaciji.
III. nastavna situacija: PONAVLJANJE I VJEŽBANJE GRAMATIČKO-
PRAVOPISNOG GRADIVA
Ponavljanje osnovnih jezičnih činjenica vezanih uz glagole. Učenici dobivaju zadatak da od dobivene
imenice svatko za sebe osmisli po jednu rečenicu u zadanom glagolskom vremenu (prilog 1).
IV. nastavna situacija: ZADACI ZA VJEŽBANJE I PONAVLJANJE
Učenici u skupinama promatraju i opisuju dobivene crteže koristeći sva tri glagolska vremena
(prilog 2).
V. nastavna situacija: USUSTAVLJIVANJE JEZIČNIH SADRŽAJA
Kraćim sintetizirajućim razgovorom dovodimo učenike do uopćavanja znanja i početnog
oblikovanja pojedinih pojmova zadanih nastavnim programom/sadržajem nastavne jedinice.
VI. nastvna situacija: DOMAĆA ZADAĆA
Učenici dobivaju nastavni listić (prilog 3).
5
ARTIKULACIJA NASTAVNOG SATA
NASTAVNA
ETAPA
Korelacija s
nastavnim
područjima i
predmetima
Nastavne
metode,
izvori i
sredstva
Sadržaji nastavne situacije
Zadaća
nastavne
situacije
Nastavna situacija
1. UVODNI (MOTIVACIJSKI) RAZGOVOR ILI ZADATAK
HJ- jezično izražavanje
Priroda i društvo
-metoda demonstra-cije
-metoda slušanja
-metoda razgovora
-metoda usmenog izlaganja
Sat započinjem pozdravom.Igrom pantomime prikazujemo radnje. Učenik dobiva uputu o tome što treba raditi (glumi pisanje). Ostali učenici pogađaju što radi. Drugi učenik također kroz igru prikazuje radnju spavanja. Učenici opet pogađaju što radi. Na isti način prikazujemo još i radnje češljanja i trčanja. Zaključujemo da su sve radnje izrečene u sadašnjem vremenu. Pitam učenike što su radili tijekom praznika. Učenici odgovaraju nakon čega zaključujemo da su to bile radnje izrečene u prošlom vremenu. Kažem učenicima kako za sljedeći vikend napokon najavljuju lijepo vrijeme i pitam ih što će raditi. Nakon nekoliko odgovora zaključujemo da su radnje izrečene u budućem vremenu.
-stvoriti ugodno radno ozračje
-motivirati učenike za rad
-poticati izražavanje učenika
2.NAJAVA ZADAĆE NASTAVNOG SATA
-metoda usmenog izlaganja
-metoda pisanja
Najavljujem današnju temu -ponavljanje glagola, odnosno izricanja prošlog, sadašnjeg i budućeg vremena.Na ppt prezentaciji prikazujem naslov: "Izricanje prošlosti, sadašnjosti i budućnost“. Učenici prepisuju naslov u bilježnice.
-potaknuti učenike na pažljivo slušanje
PRIPOMENE:
6
NASTAVNA
ETAPA
Korelacija s
nastavnim
područjima i
predmetima
Nastavne
metode,
izvori i
sredstva
Sadržaji nastavne situacije
Zadaća
nastavne
situacije
Nastavna situacija
3. PONAVLJANJE I VJEŽBANJE GRAMATIČKO-PRAVOPISNOG GRADIVA
HJ-pravopis
HJ- jezično izražavanje
-metoda usmenog izlaganja
-metoda slušanja
-metoda pisanja
-bilježnice
-metoda čitanja-metoda slušanja
Uz pomoć ppt prezentacije ponavljamo osnovne jezične činjenice vezane uz glagole, npr. što su glagoli, što njima izričemo. Usput ponovimo i što su imenice jer će nam osvješćivanje tog znanja pomoći u sljedećem zadatku.Prinosim učenicima kutijicu koja sadrži 30 papirića s imenicama. Svaki učenik uzima jedan papirić (1 imenicu) od koje mora napisati rečenicu u određenom glagolskom vremenu. Učenici u redu do prozora imat će za zadatak osmisliti rečenicu u prošlom vremenu, red u sredini osmislit će rečenicu u sadašnjem vremenu, a red do vrata osmislit će rečenicu u budućem vremenu.
Učenici čitaju rečenice koje su osmislili.
-razviti usmjereno slušanje
promišljanje u unutarnjem monologu
4. ZADACI ZA
VJEŽBANJE I
PONAVLJANJE
HJ- jezično izražavanje
Likovna kultura
-metoda razgovora
-metoda
pisanja
-bilježnice
Učenici se dijele na šest skupina po četiri učenika. Svaka skupina dobiva po jednu sliku. Na slikama se nalaze junaci serije Asterix i Obelix. Kratko analiziramo likove (što znaju o njima, što piju, zašto je Obelix uvijek jak,itd.). Svi su crteži različiti. Zadatak je osmisliti unutar skupine rečenice kojima će opisati crtež, a da sadrži prošlo, sadašnje i buduće vrijeme.Rečenice pišu u bilježnice.Obilazim ih, sugeriram i/ili ispravljam rečenice.
promišljanje u dijalogu unutar skupine
PRIPOMENE:
7
NASTAVNA
ETAPA
Korelacija s
nastavnim
područjima i
predmetima
Nastavne
metode,
izvori i
sredstvaSadržaji nastavne situacije
Zadaća
nastavne
situacije
Nastavna situacija
5. USUSTAVLJI-
VANJE JEZIČNIH
SADRŽAJA
HJ- jezično
izražavanje
HJ-pravopis
-metoda usmenog izlaganja
-metoda slušanja
-metoda razgovora
-metoda govorenja-metoda čitanja
Odabiremo predstavnike skupina. Predstavnici skupina dolaze pred ploču i čitaju što su napisali u prethodnoj etapi. Učenici slušaju jedni druge. Crtež skupine koja je na redu za čitanje pokazuje se na ppt prezentaciji kao bi ga cijeli razred mogao vidjeti.
Ispravljamo pogreške. Kraćim sintetizirajućim razgovorom dovodimo učenike do uopćavanja znanja i početnog oblikovanja pojedinih pojmova zadanih nastavnim programom/sadržajem nastavne jedinice.
-potaknuti učenike na iznošenje vlastitih misli
6. DOMAĆA
ZADAĆA
HJ-pravopis
metoda usmenog izlaganja
metoda slušanja
Dijelim učenicima nastavne listiće za vježbu (prilog 3).Učenici ih lijepe u bilježnice. Objašnjavam zadatke. Učenici slušaju.
-razviti usmjereno slušanje
PRIPOMENE:
8