7
Харківська гімназія № 55 Харківської міської ради Харківської області Відкритий урок у 8 класі на тему: «Односкладні прості речення. Означено-особові речення» Підготувала Єрмолаєва Г.С., учитель української мови та літератури, ІІ категорія

kievskiy-ruo.edu.kh.uakievskiy-ruo.edu.kh.ua/Files/downloads/8 клас... · Web viewОтже, ми з’ясували, що односкладні речення – це речення,

  • Upload
    others

  • View
    12

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: kievskiy-ruo.edu.kh.uakievskiy-ruo.edu.kh.ua/Files/downloads/8 клас... · Web viewОтже, ми з’ясували, що односкладні речення – це речення,

Харківська гімназія № 55

Харківської міської ради

Харківської області

Відкритий урок

у 8 класі на тему:

«Односкладні прості речення.

Означено-особові речення»

Підготувала Єрмолаєва Г.С.,

учитель української мови

та літератури, ІІ категорія

Page 2: kievskiy-ruo.edu.kh.uakievskiy-ruo.edu.kh.ua/Files/downloads/8 клас... · Web viewОтже, ми з’ясували, що односкладні речення – це речення,

Тема: Односкладні прості речення. Означено-особові речення

Мета: пояснити особливості будови односкладних речень, ознайомити з їхньою класифікацією, дати поняття про означено-особові речення, пояснити способи вираження присудка з означено-особових реченнях; формувати вміння розрізняти речення двоскладні й односкладні, визначати в односкладних реченнях головний член у формі присудка або підмета, відрізняти поширені односкладні речення та непоширені; виховувати любов до природи, патріотичні почуття, повагу до сили волі, незламності духу, розвивати, логічне мислення, пам’ять, увагу, уяву.Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.Обладнання:  мультимедійне обладнання, презентації «Односкладні прості речення», «Означено-особові речення»

ХІД УРОКУІ. Оргмомент

ІІ. Актуалізація набутих знаньБесіда ( Слайд 2)

Якими бувають речення за будовою? Які речення називаються простими? Навести приклади. Які речення називаються складними? Навести приклади. З чого складається граматична основа речення? Які речення називаються непоширеними? Які речення називаються двоскладними? Які речення називаються односкладними?

ІІІ. Оголошення теми та мети урокуОтже, ми завершили з вами вивчення теми «Просте двоскладне речення», ознайомилися з видами речень за будовою, за метою висловлювання та емоційним забарвленням, вивчили головні та другорядні члени речення. Сьогодні розпочинаємо вивчення теми «Односкладні прості речення». Слід зазначити, що ці речення збагачують нашу мову, сприяють піднесенню загальної культури мовлення. Вони широко використовуються в художній літературі, в розмовному стилі, бо здатні передавати найтонші відтінки нашої думки.

ІV. Вивчення нового матеріалуПояснення вчителя з використанням мультимедійного обладнання та виконання вправ

Слайд 3

В  односкладних реченнях  граматична основа складається з одного головного члена (підмета або присудка); другий головний член не потрібен, оскільки зміст речення і так зрозумілий.

Верба… Скільки з нею пов'язано цікавих історій. Дівчину художніх творах порівнюють з вербою. На Великдень вербу святять у церкві.

Слайд 4

Залежно від способу вираження та значення головного члена односкладні прості речення поділяються на два типи: 

з головним членом-присудкомХмариться

з головним членом-підметомСвітанок

Page 3: kievskiy-ruo.edu.kh.uakievskiy-ruo.edu.kh.ua/Files/downloads/8 клас... · Web viewОтже, ми з’ясували, що односкладні речення – це речення,

Слайд 5

Односкладні речення, як і двоскладні, можуть бути непоширеними і поширеними:

Ще з вечора хмариться.

Тихий, ясний світанок

Виконання вправи

Слайд 6

Прочитайте, назвіть односкладні речення. Визначте спочатку односкладні поширені речення, а потім - непоширені

Ось ранок…Ясний та погожий ранок…Зірки кудись зникли – пурнули у синю безодню блакитного неба. Край його горить, палає рожевим вогнем. Підіймається сивий туман. Тихо. Надворі безвітряно. Ніщо не шерехне. Заплющую очі…Ось зразу шугнуло світлом. Сизе полум'я віхтем знялося угору. Ліниво хлюпоче вода. Вітрець. Дихнув легенький вітрець.

Пояснення матеріалу

Слайд 7

Види односкладних речень

Виконання вправи

Слайд 8

Випишіть присудки односкладних речень, укажіть, якою формою дієслова він виражений (спосіб, час, особа, число)

1.Йду. Гладжу рукою соболину шерсть ячменів, шовк колосистої хвилі.

2.Так чогось кортить додому, до матері.

3.В маленькій кімнатці чимдалі стає гучніше.

4.Поділять, тебе, земле, ой поділять.

5.Повні вуха маю того дивного гомону поля.

6.Треба було покинути думку про якесь справжнє діло серед свого люду, у рідній країні.

7.На станції сходимо разом.

Пояснення матеріалу

Презентація «Означено-особові речення» Слайд 2

Односкладними означено-особовими реченнями називаються такі речення, в яких головний член вказує на те, що дія виконується або виконуватиметься певним предметом, особою (чи особами), наприклад:

Іду, вдивляюсь в зелені сходи, туман аж синій спада на води

До землі приліг і слухаю тремтіння невгамовне

Page 4: kievskiy-ruo.edu.kh.uakievskiy-ruo.edu.kh.ua/Files/downloads/8 клас... · Web viewОтже, ми з’ясували, що односкладні речення – це речення,

Бережіть природу

Слайд 3

В означено-особових реченнях на певну дійову особу (я, ти, ми, ви) вказує особове закінчення дієслова – головного члена, який виражений 1-ю або 2-ю особою однини і множини дійсного чи наказового способу

читаю, читаєш, читаємо, читаєте;

читай, читаймо, читайте.

Слайд 4

Означено-особовими реченнями часто виражаються різні спонукання – накази, прохання, побажання, заклики

Робіть добро людям!

Означено-особові речення часто вживаються в розмовному, а також у художньому стилях мовлення.

Слайд 5

Наказовий спосіб має лише форми другої особи однини й першої та другої особи множини з такими закінченнями

2 ос. однини -и, -  (нульове закінчення)

1 ос. множини -ім(о),  -мо

2 ос. множини -іть, -те

V. Виконання вправ на закріплення

Слайд 6

1.Спишіть, поставте дієслова у формі наказового способу.

1.Як парость виноградної лози, (плекати) мову. Пильно й ненастанно (полоти) бур'ян. (2 ос. множ.)

2.(Любити) Україну у сні й наяву, вишневу свою Україну… (2 ос. множ.)

3.(Розвиватися) й далі, мово наша рідна, і про нас нащадкам вістку донеси.

4.(Приймати) ж мої пісні, як дар малий великої і вірної любові! (2 ос. множ.)

5.(Летіти) ж, рідне слово, (летіти) в рідний край!

Слайд 7

2.Складіть кілька гасел, висловлюючи їх означено-особовими реченнями

Слайд 8

3.Прочитайте речення, які з них можна переробити в означено-особові? Запишіть їх.

Page 5: kievskiy-ruo.edu.kh.uakievskiy-ruo.edu.kh.ua/Files/downloads/8 клас... · Web viewОтже, ми з’ясували, що односкладні речення – це речення,

1.Ви розкажіть про ваші враження від поїздки. 2.Петро вчиться в десятому класі. 3.Ти виконав роботу відмінно. 4.Ти не забудь написати замітку в стінгазету. 5.Я поспішаю додому. 6.Ми виконаємо завдання з честю. 7. Люди радіють літу . 8. Ми довго милувалися чудовим краєвидом. 9. Я хочу миру на землі. 10. Злива попсувала пшеницю. 11. Ми хочемо взяти участь у шкільній олімпіаді.

VІ. Підсумки уроку

Слайди 9, 10, 11, 12

1. Речення називаються односкладними:

а) ті, які мають і підмет, і присудок; б) ті, в яких є тільки один головний член речення; в) ті, в яких пропущений один головний член речення.

2. Односкладні речення поділяються на:

а) два типи; б) три типи; в) чотири типи.

Які саме?

3. Присудок в означено-особових реченнях виражено:

а) 1-ю або 2-ю особою однини і множини умовного способу; б) 3 особою однини і множини дійсного чи наказового способу; в) 1-ю або 2-ю особою однини і множини дійсного чи наказового способу.

4. Укажіть означено-особове речення:

а) Небо вкрило густими чорними хмарами; б) Дивлюсь на берізоньку в зажурі; в) Загриміло.

Отже, ми з’ясували, що односкладні речення – це речення, граматична основа яких складається лише з одного головного члена, підмета чи присудка. Проте такі речення можуть бути поширеними та непоширеними. В означено-особових реченнях присудок виражається 1-ю або 2-ю особою однини і множини дійсного чи наказового способу. Також простежили, що означено-особові синонімічні реченням з двома головними членами. Вони роблять розповідь лаконічною, динамічною, допомагають уникнути повторів. Вживаються в поетичній мові та діалогічному мовленні.

VІІ. Оцінювання

VІІІ. Домашнє завдання

Слайд 13

1. Вивчити правила (для всіх)2. Виконати впр. 161 (письмово) (середній рвіень)

Скласти поради щодо здорового способу життя, використовуючи означено-особові речення (достатній рівень)

Page 6: kievskiy-ruo.edu.kh.uakievskiy-ruo.edu.kh.ua/Files/downloads/8 клас... · Web viewОтже, ми з’ясували, що односкладні речення – це речення,

Написати твір-мініатюру «Осінній день» , використовуючи означено-особові речення (високий рівень).