9
Proiect de activitate didactică PROFESOR: MURGEANU ANA ALINA ȘCOALA GIMNAZIALĂ PETRACHE BLÎNDU , CIUȘLEA CLASA: a VI - a DATA:17.03.2015 ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Literatura cultă. Opera epică. Schița DISCIPLINA: Limba şi literatura română SUBIECTUL: Schița D-l Goe de I. L. Caragiale. Lectura textului suport TIPUL LECŢIEI: dobândire de noi cunoștinte COMPETENŢE GENERALE: Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare ¨Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse COMPETENȚE SPECIFICE: 1.2. sesizarea sensului unităților lexicale noi în funcție de context; 2.1. înlănțuirea clară și coerentă a ideilor într-un monolog; 2.2. utilizarea relațiilor de sinonimie, de antonimie, de omonimie în organizarea mesajului oral; 3.1. diferențierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu în cadrul textului citit; 4.1. redactarea textelor cu destinații diverse OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

PD- D-l GOE

Embed Size (px)

DESCRIPTION

D-l Goe

Citation preview

Proiect de activitate didacticPROFESOR: MURGEANU ANA ALINACOALA GIMNAZIAL PETRACHE BLNDU , CIULEACLASA: a VI - aDATA:17.03.2015ARIA CURRICULAR: Limb i comunicareUNITATEA DE NVARE: Literatura cult. Opera epic. SchiaDISCIPLINA: Limba i literatura romnSUBIECTUL: Schia D-l Goe de I. L. Caragiale. Lectura textului suportTIPUL LECIEI: dobndire de noi cunotinte

COMPETENE GENERALE: Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare

Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de comunicare monologat i dialogat

Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse

COMPETENE SPECIFICE:

1.2. sesizarea sensului unitilor lexicale noi n funcie de context;2.1. nlnuirea clar i coerent a ideilor ntr-un monolog;2.2. utilizarea relaiilor de sinonimie, de antonimie, de omonimie n organizarea mesajului oral;3.1. diferenierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu n cadrul textului citit;4.1. redactarea textelor cu destinaii diverseOBIECTIVE OPERAIONALE:

O1: s lectureze textul expresiv pe roluri;

O2: s identifice reperele spaio-temporale din text;

O3: s enumere personajele care particip la aciune;

O4: s utilizeze cuvintele noi n alte context

STRATEGIA DIDACTIC:

Metode i procedee: conversaia euristic, nvarea prin descoperire, explicaia, lucrul cu dicionarul, jocul de rol, exerciiul.

Mijloace i materiale: manualul, cartea Momente i schie de I. L. Caragiale, caiete, tabl,video proiectorul Dex-ul.

Forme de organizare: colectiv, individual, perechi.

Durata: 50 minute

Evaluare: observarea i aprecierea verbal, chestionare oral.RESURSE:

1. BIBLIOGRAFICE:

a) metodice:Constana Brboi, Limba i literatura romn n liceu. Calitate i eficien n predare i nvare, E.D.P., Bucureti, 1983;

Corni Georgeta, Metodica predrii i nvrii limbii i literaturii romne, Editura Umbria, Baia Mare, 1993.

b) didactice:

Limba romn, manual pentru clasa a VI-a, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti, 2003.

c) tiinifice:

*** Dicionarul explicativ al limbii romne, ediia a II-a, Bucureti, Editura Academiei, 1998;

d) pedagogice:

Constantin Cuco, (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare i grade didactice, Editura Polirom, Iai, 1998;

Dumitriu Gheorghe, Dumitriu Constana, Psihopedagogie, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti, 2004.

e) oficiale:

M.E.C., nvarea activ, Bucureti, 2001;

M.E.C.T.S., Programe colare. Limba i literatura romn clasele a V-a a VIII-a, Bucureti, 2009.

2. TEMPORALE:

50 minute

3. UMANE:

13 elevi;

clas de nivel mediu.

SCENARIUL ACTIVITII DIDACTICESecvenele leciei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didacticeEvaluare

1.Moment

organizatoric

Voi avea grija ca elevii s-i

pregteasc materialele necesare orei de limba i

literatura romn i voi nota absenii.

Voi asigura linitea i disciplina clasei

pentru o bun desfurare a activitii

didactice.Elevii scot pe bnci cele necesare bunei desfurri a oreiConversaia

2.Verificarea temei Se verific calitativ tema. Elevii citesc tema pe care au

pregatit-o pentru ora de limba romana.Conversatia

3.CaptareaAteniei

Spune elevilor ca multi dintre scriitorii romani au evocat universal copilariei, printre acestia fiind Ion Creanga, Ionel Teodoreanu, Ion Luca Caragiale.Profesorul le adreseaz elevilor ntrebri cu privire la scriitorul I. L. Caragiale i cu privire la opera acestuia:

- Cine a fost I.L.Caragiale?

- tii n ce ani a trit I. L. Caragiale?

- Ai citit vreuna din operele lui?- Ce anume ai citit?

- Despre ce era vorba n oper?

Elevii rspund la intrebrile profesorului.Elevii vor primi o fi cu date bibliografice despre Ion Laca CaragialeUnul dintre marii scriitori contemporani ai literaturii romne.

Elevii rspund la ntrebarile profesorului.

*teatru: O scrisoare pierduta, O noapte furtunoasa;

*nuvele: O faclie de Pasti, Doua loturi;*povestiri: La hanul lui Manjoala, Calul dracului;

*schite: Vizita, Bacalaureat, Lantul slabiciunilor.Conversaia

Evaluare iniial

4.Anunarea titlului i a obiectivelorProfesorul va anuna titlul noului capitol: Structura operei literare i titlul noii lecii D-l Goe de I. L. Caragiale, pe care le va nota pe tabl. Apoi va enuna obiectivele leciei.

Elevii i noteaz titlul leciei pe caiete.

5.Dirijarea nvriiInainte de lectura textului propriu zis , elevii vor viziona un scurt momentartistic intitulat D-l Goe.

https://www.youtube.com/watch?v=M-y5lmUls2gSe va realiza lectura model cu ajutorul elevilor , urmnd ca urmtoarea citire a textului s se realizeze pe roluri

Profesorul va verifica apoi nivelul de comprehensiune al cuvintelor din text. Elevilor li se va solicita s noteze cuvintele necunoscute pe caiete, apoi un elev va citi explicaia din subsolul paginii manualului pentru fiecare din cuvintele necunoscute. Dac vor exista alte cuvinte necunoscute care nu sunt explicate n subsolul paginii, profesorul va solicita unui elev consultarea Dex-ului pus la dispoziie de biblioteca colii. Elevii vor primi un exerciiu care le va solicita construirea unor enunuri n care s utilizeze cuvintele noi. Pentru urmtorul exerciiu elevii vor lucra pe perechi; acetia vor trebui s identifice reperele spaio-temporale ale schiei D-l Goe. Profesorul le va explica n prealabil conceptul de reper spaio-temporal, apoi i va ajuta s le neleag i s le descopere, folosind ntrebri:

- Unde are loc aciunea?

- Care este cuvntul care mi arat locul aciunii?

- Cnd se petrece aciunea? Dup identificarea acestor repere, elevii vor fi solicitai s le introduc ntr-un tabel. Profesorul le va solicita apoi identificarea personajelor care iau parte la aciune, urmnd ca ui aceaste s fie introduse n tabelul nceput anterior. Elevii urmresc textul .

Elevii vor citi textul pe roluri.

Elevii vor nota cuvintele necunoscute , avnd ca sarcin sa construiasc enunuri cu noile cuvinte nvate.Elevii rspund la ntrebrile profesorului.Explicaia

Exerciiul

Conversaia

6.Asigurarea feedback-uluiAsigurarea feedback-ului se va realiza prin ntrebri:

- Despre cine e vorba n text?

- Care sunt personajele care iau parte la aciune?

- Care sunt reperele spaio-temporale ale schiei?

Elevii rspund la ntrebriExerciiul

7.Asigurarea reteniei i a transferuluiSe fac aprecieri asupra modului n care s-a desfurat lecia, se noteaz elevii care s-au remarcat.

Se comunic tema pentru acasNoteaz tema.Conversaia

1. BINGO. Completeaz fiecare csu, rspunznd la ntrebri: Autorul schiei D-l Goe

Numele satului n care s-a nscut I.L.CaragialeTitlul unei alte schie

Ce gen literar a mai abordat Caragiale?

Titlul unei piese de teatru Sensul cuvntului urbe

2. Transform din vorbirea direct n vorbire indirect:

Dar mamia adaog:

-Da pe mamia n-o pupi?

- Pe tine nu vreau! zice Goe cu homor.

- Aa? Zice mamia. Las... i-i acoper ochii cu minile i se face c plnge.

- Las c tiu eu c te prefaci! zice Goe.

- i-ai gsit pe cine s-neli! zice mam-mare.