Upload
ramona-miricescu
View
1
Download
0
Embed Size (px)
DESCRIPTION
proiect didactic
Citation preview
qwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwer
Proiect didactic
Facultatea de Psihologie si Stiintele Educatiei – Specializarea Psihopedagogie Speciala, anul III, grupa A
Miricescu Alexandra Georgiana Ramona
Proiect pedagogic pentru desfasurarea activitatii didactice
ARIA CURRICULARA: Matematica si Stiinte ale Naturii
DISCIPLINA: Matematica
UNITATE DE INVATARE: Operatii cu numere natural
SUBIECTUL: Adunarea si scaderea numerelor natural in concentrul 0-1000
TIPUL LECTIEI: Mixta
CADRUL DIDACTIC: Miricescu Alexandra Georgiana Ramona
DATA:
TIMP DISPONIBIL: 45 minute
CLASA: a VIII-a A
OBIECTIVE OPERATIONALE
O1 - să utilizeze corect terminologia specifică operațiilor de adunare și scădere;; O2– să rezolve corect exerciții de adunare și scădere; O3 – să aplice corect algoritmul de aflare a termenului necunoscut; O4- sa rezolve exercitii cu trecere peste ordin
RESURSE DIDACTICE:
Metode si procedee: conversatia, exercitiul, explicatia, observatia dirijata, aprecierea verbal, joc didactic, instructaj verbal
Materiale didactice: fise de lucru individual/in echipa;
Capacitati de invatare: se impart elevii in doua grupe datorita ritmului de lucru si capacitii de invatare diferite:
1) Grupa 1 – 9 elevi cu deficienta mintala usoara;2) Grupa 2 – 2 elevi cu deficienta mintala moderata – executa sarcini cu un nivel de
dificultate scazuta.
Obiectiveoperationale
EvenimentInstructional
ContinutAdecvat
Sarcini didactice Evaluare formativa
Sarcini de invatare
Situatii de invatare
Moment organizatoric
Stabilesc ordinea si disciplina necesare desfasurarii lectiei. Elevii isi pregatesc materialele necesare pentru lectie.
Elevii se pregatesc pentru lectie.
Reactualizarea cunostintelor
Profesorul le adreseaza elevilor intrebari referitoare la terminologia specifica operatiilor de adunare si scadere.
Raspundeti correct la intrebari!
Conversatie;Explicatie.
Elevii raspund corect la intrebarile adresate de catre profesor.
Captarea atentiei Profesorul le comunica elevilor un mesaj primit odata cu venirea noului an.“Anul nou/ V-a adus un cadou.Ghici, ghici, ghici,/ Cautati pe aici.” Fiecare dintre elevi are un plic ascuns in diverse pozitii spatiale ale pupitrului.
Ascultati!Cautati plicurile!
Explicatia
Enuntul obiectivelor. Anuntarea temei.
Pentru a ajunge la micul cadou adus pentru voi, va rog sa fiti atenti si sa rezolvati exercitiile din plicurile voastre.
Ascultati si notati titlul!
Conversatia. Explicatia
O1 - să utilizeze corect terminologia specifică operațiilor de adunare și scădere;O2 – să rezolve corect exerciții de adunare și scădere;
O3 – să aplice
Prezentarea sarcinilor de învățare și dirijarea învățării;
Obtinerea performantei
Profesorul prezintă conținutul fiecărei secvențe și dirijează desfășurarea activității, îndrumând elevii pe parcursul întregii activități.
Se face prezentarea primului fulg de nea din plic. Se solicita sa rezolve exercitii de genul: Pentru grupa 1:-Aflati rezultatul operatiilor: 10+9=; 833-33=-Aflati suma numerelor 51 si 346.-Micsorati numarul 29 cu 8.-Adaugati 501 la numarul 61.Pentru grupa 2: 1+1=;2+1=.
Elevii vor scoate din plic cel de-al doilea fulg. Sunt solicitati sa
Asculta cu atentie prezentarea sarcinilor!
Calculeaza exercitiile la tabla!
Rezolvati
Explicatie
Conversatie
Explicatie
Exercitiu
Exercitiul
Jocul didactic
Elevii rezolva fisele de evaluare
corect algoritmul de aflare a termenului necunoscut;
O4 - sa rezolve exercitii cu trecere peste ordin
Evaluarea performantei
Incheierea activitatii
gaseasca numarul care a fost furat de Spiridusul cel rau.Exercitiile sunt de tipul:Grupa 1: 44-a=3;10+x=18Grupa 2: Cate bulinute punem peste 2 ca sa ajungem la 3? 2+ ?=3
Grupa 1:Ultimul fulg a venit, cadoul aproape a si sosit. Sarcina: Maria are 250 de caiete albe si cu 48 mai putine caiete rosii decat cele albe. Cate caiete are in total?Grupa 2: uneste cifrele si observa ce ai obtinut!
Se verifica oral rezultatele obtinute.
Se prezinta cadoul adus: o decoratiune de iarna pentru clasa.
exercitiile si sa gaseste numarul necunoscut!
Elevii sunt solicitati sa rezolve individual ultima problema.