3
PROIECT DIDACTIC ÎN BAZA CICLULUI DE ÎNVĂŢARE PRIN EXPERIENŢĂ Disciplina: Clasa: Profesor: Subiectul: Timpul preconizat: Tipul lecţiei / lecţiilor: OBIECTIVELE VIZATE: La sfîrşitul lecţiei / blocului de lecţii elevii vor fi capabili: .. ... ... ... ... Evenimentel e (momentele) lecţiei (proiectare a clasică) ETAPELE LECŢIEI ÎN BAZA CICLULUI DE ÎNVĂŢARE PRIN EXPERIMENTARE Ce trebuie să asigurăm? A. Introducerea în activitate A.1. Captarea atenţiei A.2. Reactualizarea conceptelor / noţiunilor / elementelor cheie pentru studierea temei I. ETAPA DE ÎNCĂLZIRE / ACTUALIZARE 0. Captarea atenţiei 1. Stabilirea legăturii între obiectivele temei noi şi materialul studiat anterior. A3. Enunţarea subiectului şi, eventual, a obiectivelor operaţionale II. ETAPA DE INTRODUCERE A TEMEI NOI 2. Obţinerea concentrării atenţiei elevilor la noua temă 3. Stabilirea scopului lecţiei şi, eventual, anunţarea obiectivelor

Proiect Didactic

Embed Size (px)

DESCRIPTION

proiect

Citation preview

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

N BAZA CICLULUI DE NVARE PRIN EXPERIEN

Disciplina:

Clasa:

Profesor:

Subiectul:

Timpul preconizat:

Tipul leciei / leciilor:

Obiectivele vizate:

La sfritul leciei / blocului de lecii elevii vor fi capabili:

..

...

...

...

...Evenimentele (momentele) leciei (proiectarea clasic)ETAPELE LECIEI N BAZA ciclului de nvare prin experimentareCe trebuie s asigurm?

A. Introducerea n activitate

A.1. Captarea ateniei

A.2. Reactualizarea conceptelor / noiunilor / elementelor cheie pentru studierea temeiI. ETAPA DE NCLZIRE / ACTUALIZARE

0. Captarea ateniei

1. Stabilirea legturii ntre obiectivele temei noi i materialul studiat anterior.

A3. Enunarea subiectului i, eventual, a obiectivelor operaionaleII. ETAPA DE INTRODUCERE A TEMEI NOI

2. Obinerea concentrrii ateniei elevilor la noua tem

3. Stabilirea scopului leciei i, eventual, anunarea obiectivelor

B. Prezentarea coninutului leciei:

B.1. Dirijarea / conducerea / facilitarea nvrii

III. ETAPA DE PREZENTARE A MATERIEI NOI

4. Oferirea unei informaii noi pentru elevi

5. Modelarea de ctre profesor a ndeplinirii sarcinilor pentru a practica materia nou

6. Verificarea nivelului de nelegere nainte de a trece la etapa urmtoare

B2. Obinerea performanelor

B.3. Asigurarea feedback-ului

IV. ETAPA DE PRACTICARE A MATERIEI NOI

7. Oferirea posibilitilor de practicare a cunotinelor noi

8. Monitorizarea activitii elevilor

9. Oferirea de feedback privind corectitudinea rspunsurilor elevilor

C. ncheierea activitii:

C.1. Asigurarea transferului

V. ETAPA DE EVALUARE A CUNOTINELOR I ABILITILOR FORMATE10. Evaluarea realizrii de ctre elevi a obiectivelor leciei

C.2. Sarcini de munc independent / Tema pentru acasVI. ETAPA DE APLICARE

11. Oferirea posibilitii de a aplica materia ntr-o situaie nou, relevant pentru via real a elevilor

Note:

1)lecia de transmitere i nsuire a noilor cunotine (predare-nvare);

2)lecia de formare a deprinderilor i priceperilor;

3)lecia de recapitulare, sistematizare i consolidare a cunotinelor;

4)lecia de verificare, evaluare, notare;