Download doc - Proiect Didactic

Transcript

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

N BAZA CICLULUI DE NVARE PRIN EXPERIEN

Disciplina:

Clasa:

Profesor:

Subiectul:

Timpul preconizat:

Tipul leciei / leciilor:

Obiectivele vizate:

La sfritul leciei / blocului de lecii elevii vor fi capabili:

..

...

...

...

...Evenimentele (momentele) leciei (proiectarea clasic)ETAPELE LECIEI N BAZA ciclului de nvare prin experimentareCe trebuie s asigurm?

A. Introducerea n activitate

A.1. Captarea ateniei

A.2. Reactualizarea conceptelor / noiunilor / elementelor cheie pentru studierea temeiI. ETAPA DE NCLZIRE / ACTUALIZARE

0. Captarea ateniei

1. Stabilirea legturii ntre obiectivele temei noi i materialul studiat anterior.

A3. Enunarea subiectului i, eventual, a obiectivelor operaionaleII. ETAPA DE INTRODUCERE A TEMEI NOI

2. Obinerea concentrrii ateniei elevilor la noua tem

3. Stabilirea scopului leciei i, eventual, anunarea obiectivelor

B. Prezentarea coninutului leciei:

B.1. Dirijarea / conducerea / facilitarea nvrii

III. ETAPA DE PREZENTARE A MATERIEI NOI

4. Oferirea unei informaii noi pentru elevi

5. Modelarea de ctre profesor a ndeplinirii sarcinilor pentru a practica materia nou

6. Verificarea nivelului de nelegere nainte de a trece la etapa urmtoare

B2. Obinerea performanelor

B.3. Asigurarea feedback-ului

IV. ETAPA DE PRACTICARE A MATERIEI NOI

7. Oferirea posibilitilor de practicare a cunotinelor noi

8. Monitorizarea activitii elevilor

9. Oferirea de feedback privind corectitudinea rspunsurilor elevilor

C. ncheierea activitii:

C.1. Asigurarea transferului

V. ETAPA DE EVALUARE A CUNOTINELOR I ABILITILOR FORMATE10. Evaluarea realizrii de ctre elevi a obiectivelor leciei

C.2. Sarcini de munc independent / Tema pentru acasVI. ETAPA DE APLICARE

11. Oferirea posibilitii de a aplica materia ntr-o situaie nou, relevant pentru via real a elevilor

Note:

1)lecia de transmitere i nsuire a noilor cunotine (predare-nvare);

2)lecia de formare a deprinderilor i priceperilor;

3)lecia de recapitulare, sistematizare i consolidare a cunotinelor;

4)lecia de verificare, evaluare, notare;