14
PROIECT DIDACTIC Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnaziala Nr.1 Cavadinesti Data: 15.01.2015 Clasa: a V-a B Profesor:Plesnicuti Liliana-Lucia Modul: Calitatea stilului de viata Tema . „Igiena personală” Tipul lectiei: de comunicare si insusire de noi cunostinte Durata: 50 minute OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 5.2.să identifice alternativa optimă de soluţionare a unei probleme personale,pornind de la resursele şi interesele proprii OBIECTIVE OPERAŢIONALE.La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili sa: O1 – identifice tipurile de igienă personală; O2 – prezinte regulile de igienă personală; O3 – denumească obiectele de uz personal; O4 – enumere comportamentele negative deduse din nepăstrarea normelor de igienă. STRATEGIA DIDACTICA Metode şi procedee:conversatia euristica,metoda ciorchinelui,brainstorming,studiu de caz,dezbaterea Mijloace de învăţământ:fise de autoevaluare, obiecte de igiene(pieptene, pastă de dinţi, şerveţel, burete, săpun, periuţă de dinţi,sampon,unghiera,betigase )poezie Forme de organizare:frontala,individuala Forme de evaluare:orala,scrisa BIBLIOGRAFIE: a)de specialitate: Zoe Partin, Ioana Stama – „Educatie pentru sanatate”-manual pentru clasele V-VI,Bucuresti 2003 b)psihopedagogică şi metodologică: Naela Costica-Metodica predarii biologiei,Editura Graphys,Iasi 2008

Proiect Igiena Personala Bun

Embed Size (px)

DESCRIPTION

-

Citation preview

PROIECT DIDACTICUnitatea de nvmnt: coala Gimnaziala Nr.1 CavadinestiData: 15.01.2015Clasa: a V-a BProfesor:Plesnicuti Liliana-Lucia

Modul: Calitatea stilului de viataTema . Igiena personal

Tipul lectiei: de comunicare si insusire de noi cunostinteDurata: 50 minuteOBIECTIVE DE REFERIN:

5.2.s identifice alternativa optim de soluionare a unei probleme personale,pornind de la resursele i interesele propriiOBIECTIVE OPERAIONALE.La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili sa:O1 identifice tipurile de igien personal;

O2 prezinte regulile de igien personal;

O3 denumeasc obiectele de uz personal;

O4 enumere comportamentele negative deduse din nepstrarea normelor de igien.STRATEGIA DIDACTICAMetode i procedee:conversatia euristica,metoda ciorchinelui,brainstorming,studiu de caz,dezbatereaMijloace de nvmnt:fise de autoevaluare, obiecte de igiene(pieptene, past de dini, erveel, burete, spun, periu de dini,sampon,unghiera,betigase )poezieForme de organizare:frontala,individualaForme de evaluare:orala,scrisaBIBLIOGRAFIE:

a)de specialitate: Zoe Partin, Ioana Stama Educatie pentru sanatate-manual pentru clasele V-VI,Bucuresti 2003b)psihopedagogic i metodologic: Naela Costica-Metodica predarii biologiei,Editura Graphys,Iasi 2008ETAPELE

LECIEIOb.op.

CONINUTUL ACTIVITIISTRATEGIA DIDACTICAForme de organizare

Activitatea profesorului

Activitatea elevilorMetode si procedee

Mijloace de invatamantForme de evaluare

Moment organizatoric 2 minAsigurarea unui climat psihopedagogic necesar desfurrii activitii. Pregtirea materialelor didactice.Pregtirea celor

necesare pentru desfurarea leciei.

Captarea atentiei 3 min

Voi prezenta poezia Nu uitai!, de S. Mihnea.

( Anexa 1)

Se va discuta pe scurt coninutul poeziei.

-Ce ne ndeamn poetul s nu uitm?

-Ce sunt toate acestea la modul general?

Elevii urmaresc cu atentie.

Raspund la intrebari si anume:poetul ne indeamna sa nu uitam sa ne spalam pe dinti,sa mancam multe fructe si legume,sa ne spalam pe maini

-sunt niste reguli de igiena personala-conversatia euristica-poezie-orala

-frontal

Anuntarea temei si a obiectivelor 1 minAnunt titlul lectiei noi si prezint obiectivele pe care elevii trebuie sa le dobandeasca la sfarsitul lectiei.Notez pe tabla titlul lectiei

Urmaresc obiectivele prezentate

Dirijarea invatarii 30 min

Fixarea cunostintelor 5 minEvaluarea cunostintelor 5 minO1

O2

O3

O4

Notez in mijlocul tablei tema ce urmeaz a fi studiata n cadrul acestei ore : Igiena personala . Voi solicita elevilor s prezinte toate ideile care le vin in minte n legtur cu tema respectiva.

Unesc prin linii tema iniial cu

ideile notate de elevi.

Antrenez elevii intr-o discutie cu privire de ce este important sa ne ingrijim si sa prezinte reguli de igiena pentru fiecare zona a corpului.Voi cheama, n faa clasei un elev. Voi cere elevului s extrag un obiect necesar igienei personale dintr-un scule: pieptene, past de dini, erveel, burete, spun, periu de dini,sampon,unghiera,betigase.Voi solicita elevului sa identifice obiectul de igiena si sa il incadreze tipului de igiena.Solicit elevilor citirea unui studiu de caz.Pe baza studiului de caz elevii vor trebui sa identifice greselile si sa precizeze care sunt normele corecte de igiena.Impart elevilor o fisa de autoevaluare.Dupa rezolvarea fisei solicit elevilor sa faca schimb intre ei si sa rezolve lucrarea colegului acordandu-i o nota. Rezolv impreuna cu elevii fisa de evaluare

Elevii prezinta idei:igiena fetei,igiena urechii,parului,dintilor,mainilor ,picioarelor,pieliiMentioneaza faptul ca trebuie sa se ingrijeasca pentru a nu se imbolnavii si prezinta regulile de igiena.Un elev iese in fata clasei i va extrage dintr-un scule un obiect de igien personal Elevul identifica obiectul de igiena si il ncadreaza potrivit tipului respectiv de igien personal.Participa la identificarea greselior din studiul de caz si precizeaza normele corecte de igiena.

-rezolva fisa de evaluare

-fac schimb de fise si le corecteaza

Brainstorming

Conversaia euristicMetoda ciorchinelui

-conversatia euristica

-dezbaterea-studiu de caz-conversatia-obiecte de igiena

-fise de autoevaluare-orala

-orala

-orala

-orala

-scrisa

-orala-frontala

-frontala-frontala-individuala-frontala

-frontala

ANEXA 1

Nu uitai!

de S. Mihnea

Zilnic cu o periu

Dinii cur-i uor,

C de n-o faci, ei se stric

i te dor!

Minile de-i sunt murdare,

Cnd mnnci, te-mbolnveti;

Spal-te des pe ele

i-o s-mi mulumeti!

Larg s i deschizi fereastra

Seara, cnd e s te culci;

Aerul curat i face

Visurile dulci!

F gimnastic i jocuri

i alearg ct eti mic,

De voieti s creti mare

i voinic!

Fructe i legume multe

S mnnci i folosesc;

Cci sunt bune, sunt gustoase

i hrnesc.

Ce voios eti cnd faci baie

i curat eti ca un crin!

F n orice sptmn

Una cel puin!

ANEXA 2

ANEXA 3FISA DE AUTOEVALUARE

I.Citeste cu atentie afirmatiile urmatoare.Daca apreciezi ca informatia este adevarata incercuieste litera A;daca apreciezi ca afirmatia este falsa incercuieste litera F.A F. Ma spal pe dinti dimineata si seara.A F. Fac baie o data pe luna. A F. Folosesc acelasi prosop pentru fata si pentru picioare. A F. Ma spal pe maini inainte de masa. 4 puncteII. Coloana A cuprinde obiecte de uz personal ,iar coloana B zone ale corpului.Inscrieti in spatiul liber din dreptul cifrelor coloanei A litera corespunzatoare din coloana B.

3 puncte

A B

.....a) pasta de dinti 1.par

.....b) burete 2.dinti

.....c) sampon 3.pieleIII. Incercuieste afirmatiile cu care esti de acord:

DA NU Dupa ce ma joc ma spal pe maini. DA NU Mananc cu mainile murdare.

DA NU ngrijirea prului se face prin splare i pieptnare DA NU Periua de dini se mprumut 2 puncteSe acorda 1 punct din oficiu

ANEXA 4STUDIU DE CAZ:

De fiecare dat cnd se duce la coal, Ionel se trezete cu 10 minute nainte de a ncepe orele de curs. Prefer s se mbrace repede, nu ine cont c trebuie s se spele pe fa cu apa i spun, i ia ghiozdanul i alearg spre scoal. Deoarece i d seama c nu va ajunge la timp, sare gardul scurtnd astfel din drum.

n pauze prefer s se joace fotbal i mnnc pe apucate, dup ce mai d cte o pas. Unghiile lui sunt cam lungi, nu are timp s le ngrijeasc Cnd ajunge acas, dup programul de scoal, se aeaz n faa oglinzii, i d prul cu gel i si face o creast, c aa e la mod. Pleac la joac cu prietenii lui i se ntoarce seara, trziu. Mnnca repede fr s se spele pe mini, apoi l ia somnul i se culc.

IGIENA

CAPULUI

IGIENA

CORPULUI

IGIENA

PERSONALA